• Krátkometrážní
  • Thriller

Chung Cu Ma (2014)

Matka sa so synom nasťahujú do bytu, v ktorom sa v minulosti stala vražda. Dostanú hraciu skrinku posadnutú pomstychtivým duchom, takže opäť treba odhaľovať vinníka. Koľkokrát to tu už bolo? Vždy bolo vopred jasné, ako to bude pokračovať, rovnako ako to celé skončí a ešte aj tá "prekvapivá" pointa v úplnom závere mi bola jasná niekedy v polovici filmu. Desivé to nebolo, duch síce nevyzeral najhoršie ale aj napriek celkom solídnej kamere a sympatickým hercom je umením pri tomto vydržať 2 hodiny. Vietnam dáva v posledných rokoch o sebe vedieť, ale skúsenosti chýbajú, scenár bol na úrovni úplného začiatočníka, ktorý ako keby po prvýkrát prišiel do kontaktu so šikmookými vlasatými horormi.

Pig Pen (2015)

Príbeh o 13-ročnom faganovi, ktorého jeho tyranský otčim vyrazí z domu, a tak musí prežívať na ulici. Okrem toho, že sa každú chvíľu stretáva s pouličnými vraždami, musí sa napokon postaviť aj tyranovi, keďže je jasné, že jeho správanie k matke bude v konečnom dôsledku viesť ku konfliktu. Je to strašne nízkorozpočtová sociálna dráma, avšak pokiaľ dôjde k brutálnym scénam, tak to za videnie stojí. Najmä v závere som si zgustol, a konečná bodka je taktiež celkom vtipná, takže to napokon nebol úplne márny pokus.

Deeper (2014)

Zvláštne, že tento revenge / exploiťák unikal vyše roka mojej pozornosti, a vôbec som nevedel o jeho existencii. Som rád, že sa to napravilo. Sexy záporáčka (aj jedna aj druhá), znásilnenie, občas potrebné gore, naháňačky po lesoch, proste to je moje. Kvalitná kamera, sympatické herecké výkony. Mierou brutality sa to síce I Spit Your Grave rovnať nemôže, ale ja som sa bavil, tento typ hororov mi sedí.

Naciye (2015)

Rozmýšľam nad hodnotením, je to u mňa medzi 3-4, ale prilepším. V tomto prípade totiž Turkom celkom fandím. Väčšinou totiž nakrúcajú uhulákané ducháriny, a odrazu nabehli s home invasion, a celkom funkčným (plus našťastie krátkym). Trochu mi brnkala na nervy iba gitarová melódia, ale to je to najmenej. Párik si prenajme domček na víkend, ktorý nie je celkom opustený. Bývalá majiteľka sa totiž nedokáže zmieriť s tým, že oňho prišla, tak sa rozhodne zrátať to každému, kto ku nej vstúpi. Tehotná ženská v poslednom trimestri zamknutá v kúpeľni a za dverami psychopatka... kde som to len videl? Samozrejme to nemá až taký psychologický dopad ako francúzsky megahit, ktorá je kvalitami úplne niekde inde, ale aj tak nebudem skrývať spokojnosť. Maličký neznámy krváčik na odreagovanie vždy poteší, najmä keď od neho nič nečakám..

Krvežíznivý strach ve městě (2016)

Opäť film, pri ktorom má divák pocit, že inteligencia zvieraťa je väčšia ako všetkých zúčastnených. Tuposť tohto filmu niekedy až bila do očí. Najmä keď ho hlavní hrdinovia nedokázali trafiť ani z metrovej vzdialenosti. Takže ten odľahčený spôsob tomu aj celkom sedel, keďže som mal pocit, že si film robí srandu sám zo seba. Nakrútené je to pekne, levík pobehujúci po uliciach či autobusoch zaujať dokáže - najmä keď nemá problém odhryznúť chlapíkovi hlavu na jeden šup. Dokonca aj všetky tie rozporcované mŕtvoly majú svoj pôvab. Ak by som to však mal brať ako horor, museli by tvorcovia pridať viac brutality, a ak by som to mal brať ako komédiu, muselo by to omnoho viac vtipné. Za najväčší problém však považujem to, že na celkovú stopáž 108 minút je tam tých scénok s levom žalostne málo (zmení sa to až v záverečnej polhodine), a navyše je to až prehnane urozprávaný film, čo rozhodne neobľubujem. Režisér sa hanbiť nemusí, ale jeho Sint sa mi páčil viac.

All the Devils Are Here (2014)

Skupinka ľudí na chate uprostred lesa bojuje proti krvilačným démonom. To je vlastne všetko. Tomuto by som možno zatlieskal pred 15 rokmi, dnes už ani nie. Nádherná ukážka hororového céčka. Dialógy sú čítané z papiera, postavy sa chovajú ako kokoti, scenár to vlastne ani nemalo (našťastie som ho ani nehľadal). Môžem tu hodnotiť maximálne masky a gore. Tie boli na celkom uchádzajúcej úrovni, aké šťastie. Scény v jaskyni ako nechutný pôrod či záverečný masakrík sa totiž kritizovať nedá. Problém je len v tom, že všetko pozitívne prišlo až v záverečnej tretine. Celá prvá hodina ma takmer zabila.

Maligno (2016)

Príbeh tohto hororu sa odohráva v nemocnici, v ktorej vypustia zlého démona. Ten posadne doktorkinu dcéru, a odvtedy sa to tam začne hemžiť mŕtvolami. Dlhovlasý duch, trhané pohyby, plazenie po zemi, vyblednuté mŕtvoly s otvorenými ústami - čistá inšpirácia japonským Ring. Keďže však matka chcela svoju dcérenku zachrániť, musela vstúpiť do sveta duchov a oslobodiť jej dušu. Takže zrazu sa Ring zmenil na Insidious. V tomto prípade by som to už skôr nazval parazitovaním ako inšpiráciou. Takže ani sa nedivím, že sa tento horor nedostal do širšieho povedomia. Navyše to ani veľmi nefunguje - rozpočet je nízky, hudba nevýrazná, masky skôr podpriemerné. Jediným malým plusom je to, že tvorcovia nechali zomrieť aj postavy, o ktorých by som to nepovedal. Na nejaký veľký zážitok to ale ani zďaleka nestačí.

Lilith's Hell (2015)

Orálny sex s démonom asi fakt nie je dobrý nápad, človek môže veľmi ľahko o niečo prísť, ako sa to stalo chudákovi v tomto filme. Je to found footage o filmovom štábe, ktorý by rád nakrútil horor o kanibalizme, lenže v dome, kde sa nakrúca, sa v minulosti konala satanská seansa, takže herečku posadne démon Lilith. Taliani to s tým svojim temperamentom tentokrát naozaj prehnali, stačí si pustiť film v noci, dať ho naplno, a susedia vás vynesú vidlami. Herci hysterčia (najviac otravný režisér), démon škrieka na plné gule, proste hrôza. Jeden z najhlučnejších hororov, čo som videl. Ináč to bol taký štandard, klasické pobehovanie po tme s kamerami, celkom solídny makeup, mŕtvoly, krv, exorcizmus.

Bellerofonte (2015)

Ja toho Domiziana celkom chápem. Nemá financie, nakrúca horory čisto pre radosť, má istú "zvrátenú" víziu, o ktorej ma už v minulosti presvedčil (avšak nie teraz), obľubuje vo svojich filmoch soft porno (to ostalo), využíva hypnotickú opernú hudbu (v tomto prípade to s atmosférou ostrova ako tak vychádzalo) a vyžíva sa v poetických (a súčasne úplne nezmyselných) dialógoch. Akurát na gore nejako pozabudol. A samozrejme, že to má byť horor. Inými slovami neukázal dokopy nič. Iba v posledných 10 minútach nabehli smiešni zombie piráti, aby sa nepovedalo. Milostný gýč o hovne a netuším, dokedy budem mať ešte trpezlivosť s tým jeho svojským "umením", ktoré ide každým rokom dolu vodou.

Clarisse ou Alguma Coisa Sobre Nós Dois (2017)

Dcéra sa stará o svojho chorého otca a popri tom trpí depresiami, pretože v detstve zavinila smrť svojho brata. Jej otec uprednostňuje jej manžela pred ňou, ešte aj pomaly začína senilnieť, jej tradične drbe a veľmi jej to neklape ani v posteli s manželom, takže radšej masturbuje až do krvi. Čo bude nasledovať? Nič, iba depresia. Je to skôr melancholicky ladená rodinná dráma. Niečo pre umelcov, intelektuálov, či prívržencov Antichrista. Body sypem najmä za kvalitnú technickú stránku a vtipný krvavý záver. Sú v tom ináč dosť explicitné erotické scény, čo je fajn, ale na tieto prefilozofované horory veľmi nie som.