Jastřabík

Jastřabík


Student sociologie

4 body

Moje oblíbené seriály

 • poster

  Simpsonovi (TV seriál) (1989)

  Jejich definicí je „vykrádání sebe sama“. Souhlasím s ustáleným názorem, že zatímco ze začátku byl médiem seriálu „americký způsob života“, někde po 10. sérii jsou médiem samotní Simpsonovi. Tato inflační výtka je pěkně vidět v detailu - když je v pozdějších epizodách záběr na nějaký „dav“ a „náhodné“ seskupení lidí, tak tam jsou vždy vyskládané jen známé postavičky. Forma se zavírá do sebe. … Snad kdyby se třeba rozhodli v roce 2000 nechat zestárnout o deset let všechny postavy (tzn. chytit teenage étos populární kultury), možná by se něco z původní vážnosti, jemnosti a ironie zachránilo (takhle jsou Bart, Lisa a Maggie neidentifikovatelného mentálního věku), takhle došlo při páření pouze vnitřních pravidel k degeneraci. Současní Simpsonovi jsou něco jako „miss world“ – purifikovaný model, krása a perfekce, která přesně splňuje pravidla svého druhu, ale odráží poslušně pouze triviální obraz světa. Tím naznačuji, že mi nesedla novější počítačově vyčištěná animace, která je sice perfektní, protože je čistá a jednoduchá. Dále by se šlo ještě hlouběji zamyslet, jak jsou Simpsonovi slátaninou anachronismů a hyper-aktualit, kdy se snaží něco nepochopitelně udržet z důvodů svých trademarků (např. zařízení domu Simpsonových) a něco likviduje (např. ruční kresbu). Vlastně populárně kulturní zobrazení významu „novosti“ v „neo-konzervativismu“, kterým je Fox zástavou. Proto pro mě nesledovatelné, protože mi vadí, jak je vše „neocon“ vulgární a pudové v obsahu a zároveň pedantské a puritánské ve formě. … Nejoblíbenější série 2., 3. a 8. Po 12. stačilo díl vidět jednou, někde po 18. nesledovatelné.

 • poster

  Hra o trůny (TV seriál) (2011)

 • poster

  Cosmos (TV seriál) (1980)

  Úvod do dějin vědy a vědecké metody. K tomu kompletní výklad světonázoru, který pokud dnes někdo nesdílí, tak se vůči němu musí vymezit. Esteticky dokonalé, historické epizody naprosto věrohodné a atmosférické, "CGI" je lepší a živější než v nové trilogii Star Wars. Carl Sagan je prorocký typ, který představuje své učení sebevědomě a upřímným optimismem. Věřím, že ve Spojených státech v konfliktu s křesťanským fundamentalismem má své místo mezi "svatými vědeckého světonázoru", jehož první kázání zní: "We're made of star stuff. We are a way for the cosmos to know itself.” .... V přímočaré jednoduchosti, víře v technologii, pokrok a zároveň s humanistickým citem to velmi připomíná ideologický rámec Star Treku.

 • poster

  Death Note - Zápisník smrti (TV seriál) (2006)

 • poster

  Městečko Twin Peaks (TV seriál) (1990)

 • poster

  Battlestar Galactica (TV seriál) (2004)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace