Slasher

Facebook: Slasheroid
Instagram: mr.novotny

<< předchozí 1 2 3 4 16 32 47 62
    • 25.5.2018  21:22
    The Great War (TV seriál) (2014)

Chcete-li jít do hloubky WW1 jinak než hezky po staru - u krbu a s těžkotonážní knihou... díky díky DÍKY za YouTube a prostě dar jménem internet. Do 11.11. bych rád dohnal. Skvělý novodobý dějepis.

• 25.5.2018  05:22

Vida, jeden méně známý filmový příspěvek ke spíše nechvalné válce v Koreji, který vrcholí památnou bitvou o mrazivý vysokohorský Chosin (moment přepadovky číňanů). Sleduje mariňácký oddíl výcvikem počínaje, po půl hodince proběhne vylodění (Inchon), divácky není problém najít si pár sympatických postav a držet se duchem v ději. Je tu ten příjemný starosvětský chlapácký patos, něco málo američanský omáčky, podtrhl bych pěkný vizual samotných válečných sekvencí - žádný laciný dojem. Vyznívá přesně to, čím je Chosin vzpomínán - odvaha, hrdinství, soudržnost a vůbec jádro mentality námořní pěchoty Spojených Států: "never retreat, never surrender, raise hell." Krátce po zločinecký GUN CRAZY další silný zářez pro Lewise.

• 25.5.2018  00:19

Pěkný speciál v rámci cyklu APOCALYPSE, sérii výjimečné předně sbírkou kolorizovaných dobových záběrů. Předmět je tu téměř rok dlouhá bitva o historicky významné městečko Verdun, která byla němci záměrně navržená jako maximální masomlýnek, stála stovky tisíc mrtvých a změnila vše kolem v totální Mordor krajinu - impozantní peklo na zemi, přesně jak na obrazu od Lerouxe. Přesto, že podobně tvrdých táhlých střetů byla v první světové řada, pro mě byl právě Verdun asi vůbec nejzajímavější pasáží z vyprávění Dana Carlina a tady to fajn doplňek o vizuál.

• 17.5.2018  04:01

Odvrácená strana extrémních sportů v docela silný story jednoho osudovýho držkopádu a jeho následků. Před lety jsem po úrazu sám zažil ten pocit, kdy ti mozek nefunguje jak má a ty si to uvědomuješ, bojoval s tím přes měsíc a bylo to krajně nepříjemný. Pořád jsem ale zastáncem neomezení v otázkách velikosti rampy, tvrdých hitů v hokeji a podobně - jsi profesionál, děláš sport pro (mimojiné) sledovanost a prostě riskuješ z vlastního rozhodnutí. Dojemný bylo vidět tak solidní rodinný zázemí a mínus tu snad jediný - nepřišlo mi úplně fér tak rýpat do Shauna Whitea, ale budiž.

• 16.5.2018  21:08

Katolickou církev beru v součtu za vůbec největší zlořádstvo v dějinách a tady případ O’Gradyho je jen jeden malý současný příklad za všechno. Nic není černobilý a neříkám, že ta instituce nemá na triku i hodně dobrýho, nicméně... m*dat tu bandu dědků s pánbíčkářskou imunitou. A velkou devizou snímku je, že se v něm zpovídá sám obžalovaný. Dobré v kombinaci se SPOTLIGHT.

• 16.5.2018  01:56

Údajně jeden z top politických thrillerů všech dob líčí konflikt prezidenta se sborem náčelníků štábů armády a tajnou hrozbu zvanou "ECOMCON" - tj. vojenský coup d'état v reakci na smlouvu se sověty o odzbrojení. Film prý vznikl na popud samotného JFK (po zkušenosti s hardcore generály typu Curtis LeMay), už úvodní titulky sjedou původních sedm článků Ústavy a rychle se rýsuje ústřední téma, ideál demokracie versus militantní pravičácká paranoia. Což beru lehce s rezervou, úsměvem, ale i s jistou dávkou dějepisný sliny - při pohledu takhle hezky zpětně od studené války a záhadného atentátu v listopadu 63, člověku to nemůže nešrotovat... Každopádně kvalitní podívaná, silná zejména herecky - zásluhou ústřední čtveřice (flirty Douglase se smyslnou Gardnerovou nemají chybu) potažmo všech účastněných.

• 15.5.2018  02:40
    Joe Rogan: Triggered (TV pořad) (2016)

Joe mi nepřijde až tak vtipný ve stand-up komedii, jako je komunikačně schopný a sympatický v podcastu či komentování UFC. Rozhodně to ale nebyla nudná hodinka, ba naopak. Je to výstup plný energie, je znát jak dobře byl připravený, v řadě postřehů přesný a takový tygři v Texasu, nebo démon u postele Bruce Jennera - to už je v podstatě klasika. Jen netřeba tolikrát opakovat "v poho lidi, dělám si jen srandu", což trošku pohřbívá nekorektní humor :)

• 15.5.2018  02:20

Na můj vkus moc takový ten typ dokumentu, co tlačí z jednodušších lidí dělat paranoidní idioty, místy ale zajímavá sonda do všech možných scénářů jak propašovat obohacený uran a poslat náš svět do nukleárních sraček (a jak už k tomu párkrát málem došlo; hail Jelcin...). Působí to tak nějak semi-lacině, tím spíš je mi záhadou, jak Lucy Walker dostala před kameru tolik význačných veteránů politiků. Na téma atomová bomba za mě každopádně mnohem více stojí za vidění takový TRINITY AND BEYOND, či ATOMIC CAFE - těm se mě podařilo fascinovat. "Every man, woman and child lives under a nuclear sword of Damocles, hanging by the slenderest of threads, capable of being cut at any moment by accident or miscalculation or by madness." (JFK)

• 13.5.2018  22:03

Smith toho v ultrazlatý době internetu plodí víc než může běžný smrtelník stíhat poslouchat a sledovat, přesto si ho sem tam moc rád pouštím - málokdo se tak rád poslouchá a je ukecanější, přitom ale vtipný zároveň. "Infarktový" stand-up přináší další intimní detaily z manželství, storky o $60000 TV, nakupování trenek pro tlustý, hulení na balkoně a donášce burgerů z A&W. A přes pocit, že dobrou půlku z toho už jsem slyšel předtím, plus ten nezanedbatelný fakt, že jeho filmy momentálně těžce suckují, mám Kevina rád a bylo by dost smutný o něj přijít.

• 12.5.2018  16:05
    Rita Hayworthová (TV film) (2014)

Profil dívky z plakátu a femme fatale, líčí Ritu předně jako oběť zneužívání otcem, pohlaváry Hollywoodu i svými manžely. Což mi přišlo malinko podezřelý a jednostranný, je tu ale dobře vidět, jak probíhalo dělání hvězdy a jak to v továrně na sny chodilo. Po dokumentární stránce ale ničím výjimečný, ani extra propracovaný - prostě TV padesátiminutovka.

• 11.5.2018  21:43

Zběžný průlet programem Apollo až po přistání na měsíci, s důrazem na vývoj tří stupňů kolosální rakety Saturn V (v tradici špičkových nacistických konstruktérů). 50 minut je na tak rozsáhlé téma hrozná chvilka, jako rychlokurz včetně poutavých komentářů ale celkem poslouží. A člověk si říká, čeho je lidstvo schopný, když na sebe trochu přitlačí. Budu se zajímat o víc, včetně pohledu konspiračních teorií.

• 11.5.2018  16:48

Eh, nerad tu špiním klasiku, ale případ mě vůbec nebral, stejně tak McQueenův trpitelský výraz a vůbec nádech filmu na psí čumák. Nezbývá než legendární autohonička ’68 Mustang GT versus ’68 Charger R/T - ta je bez diskuzí skvělá; "Bullitt essentially did for movie car chases what Star Wars did for science fiction films."

• 8.5.2018  02:46
    Psí ostrov (2018)

Přes originalitu, velmi působivou animaci a (jak jinak) nezaměnitelně andersonovský svět/ humor, mi tahle do japonský alternativní reality situovaná psíčí story prostě nepřirostla k srdci. Uznávám, není nejlepší nápad jít do kina zrovna na něco tak nápady narvanýho jako teď já - pozdě večer ospalý a bez kafe - ale holt jinak to nevyšlo. Tak za mě vede MR. FOX, ale přijde mi tolika tvůrčího talentu škoda nevyužít raději do hraný formy. A koupačka Chiefa sranda nej.

• 6.5.2018  17:27
    The Hero (2017)

Pomalý, melancholický typ filmu "pohlazení duše", nijak otravně sentimentální, který podpírá parta skvělých herců, ale vyloženě stojí a exceluje na charisma Sama Elliotta. Nemyslím, že uspokojí každého, ve mně ale rezonuje a řadím do kategorie na sklonku života, vedle svých oblíbených SUNSET LIMITED, GET LOW, THE STRAIGHT STORY.

• 6.5.2018  15:22

Bylo mi líto, kam se to časem vyvinulo (nežná otec-syn-matka vztahovka), protože ikonický úvod dával tušit nějaký tajemný nářez, než jen relativně všední citovku o odpuštění. Ale to nejlepší jednoznačně: Harry Dean Stanton a jeho zvláštní aura.

• 1.5.2018  03:16
    The Last One (2008)

Konečně jsem si dal "best documentary on moonshine" o jedné z věhlasných osobností apalačských kopců Severní Karolíny. Děda Popcorn Sutton si to namíří do lesů, postaví vlastní palírnu a s asistencí pár přátel se tajně pustí do svý poslední várky samohonky. To plus trocha historie je ideální pro všechny starosvětáky a fandy jižanský kultury, potažmo vytříbený buranský angličtiny. Kdo chce tak račte ještě počíst + nějaký ty tématický filmy nebo muziku (moje oblíbená přímo o Popcornovi). A pro příslušný kulturní okénko nechť vás možná nemine ani titul WILD AND WONDERFUL WHITES OF WEST VIRGINIA.

• 30.4.2018  02:35

Vcelku pěkný moonshine-xploitation, kde mě zlákal titul i plakát ("100 Proof Women") a byl to přesně typ filmu na znavený nedělní podvečer. Tři dcerky zesnulého páliče a frajírek závoďák tu čelí bandě lumpů, přičemž herecky zaujme řízek Conrad a známá tvář Johna Saxona. Ty ženský bohužel nejsou žádný lahodný prcny, za což dávám tvrdě hvězdu dolů. Ale zase to má sexy vozopark se spoustou vesnických honiček, veselou benjo muziku, pár zábavných křupanů a všeho všudy zdárný spád. Takže jestli se sem kdy kdo zapotácíte, průseru se nebojte. (tady pár dalších spřízněných drive-inů, plus si budu muset dát dokument o Popcorn Suttonovi)

• 29.4.2018  17:23
    Wizards (1977)

Dobrý fantasy post-apo srandomindfuck, kde ochlasta dobroděj, kozatá víla a chrabrý elfí válečník táhnou proti armádě náckovských mutantů zlýho fuhreřího černokněžníka. Přes svoji zastaralost je tu animace velmi zajímavá a kombinuje různé styly (temné WW1 siluetní scenerky s projekcí archivních záběrů jsou top). Brutální mišmaš funguje, k exploitation ražení to skýtá i přesah a poetiku řekněme a la takový LAST UNICORN, hraje skvělý soundtrack (loutna flétna X groovy 70s muzika), a vůbec ta celá vize mě bavila. Zejména kombinace pohádky a válečnýho zlověstna.

• 27.4.2018  03:11

Excelentní. Na muzice jsem vyrůstal a žil, ale "král" mi dosud unikal a jeho příběh šel spíš mimo. A ač tohle zdaleka nebude vyčerpávající a těžko říct, co přidá pro různý elvisofily, stejně si myslím, že je to osobitý, skvěle komponovaný a na těch 180 minut dokonale poutavý dokument. Všechny komentáře tu jsou chytře posazeny mimo kameru a nijak nevytrhují z archivních a ilustračních záběrů, jako stěžejní bod stojí legendární ’68 Special (který si brzy doženu) a maluje to portrét Elvise v několika polohách - jako průkopníka rouhače ve fúzi černošský muziky, vyhořelou figurku pod palcem Hollywoodu a manažera Parkera, později pak raněného poloboha, který si za všechnu slávu a peníze stejně štěstí nekoupí. Řadím do špičkových moderních biografií věčných amerických osobností (LISTEN TO ME MARLON, LOVE MARILYN, SINATRA: ALL OR NOTHING AT ALL). "Always searchin’ for something he can’t find..."

• 26.4.2018  04:55

Abych se přiznal, jméno Hedy Lamarr jsem doteď vůbec neregistroval, ale je to jeden z těch neuvěřitelných lidských osudů a stojí určitě za pohled. Od Papežem a Hitlerem zakazovaný erotický kultovky ECSTASY a mladinký manželky muničního magnáta, útěk za oceán, přes touhu po uznání za víc než být prostou hollywoodskou princeznou, účast na objevu FHSS -- metod přenosu v rozprostřeném spektru (vynález prý v hodnotě $30 miliard!!!) -- jako základ pro dnešní zabezpečený bezdrátový přenos dat, až po smutný pád do samoty a zapomnění... Film je velmi zručně daný dohromady, s účastí blízkých, obsahuje dojemné a nikdy nezveřejněné audio nahrávky z rozhovoru pro Forbes a jestliže Hedy opravdu dlouho toužila dostat ven pravdu o sobě (ač zůstane sporná), zdá se, že se povedlo. Přeci jen happy end.

• 22.4.2018  06:29

Celkem úlet muzikál dle Broadwaye - je to šíleně přebarvený a plný "nukleárních" filtrů, obsahuje slušně infantilní songy a úsměvně teatrální milostný výměny, samozřejmě pěkně pohádkový ostrovní prostředí. Z toho Tichomoří za mě ale o chlup lepší Elvisova BLUE HAWAII. Vtipný je to stejně jako roztahaný a v hlavě utkví možná tak melodie Bali Ha'i. Kouzlo to ale má. Co tu podle mě chybí, je nějaká pořádně zvučná celebrita v obsazení. Za podnět díky Krnovu, kam jsem nemohl bohužel :(

• 20.4.2018  05:06
    Civilisations (TV seriál) (2018)

Dějepisáři zbystřete, tohle je bombastický cyklus BBC/ PBS o dějinách civilizace a umění, kde je škoda největší, že těch dílů není rovnou třeba sto. K projekci mě nakopla návštěva Metropolitního muzea a expozice dechberoucí série obrazů "Course of Empire" Thomase Colea, která je tu taky rozebraná. Těžko najdete lepší vyprávění o tom, jak lidstvo postupovalo a tvořilo (a co všechno v progressu ztratilo), a to na ploše devíti hodin tématicky, bohatě a komplexně. Od počátků ideje krásy dlouhatánsko před Kristem, přes Terakotovou armádu a řecké sochařství, koncept kupole a vlivy renesance, čínské krajinky, islámské kaligrafie, objevy a fúze ve věku mořeplavců, svatyně Aztéků, barvičky Indie, zástupy slavných malířů, japonské inspirace pařížských impresionistů, temnou stránku industriální revoluce, nástup fotografie a zlatý vinyl do vesmíru, světové války až po moderní abstrakce - všechno prvotřídně nasnímaný a plný skvělých záběrů, poutavých analýz, souvislostí, hidden eggů. Trojice průvodců expertů je super, každý z nich má něco do sebe, vyzařuje zápal a dodává vlastní interpretace. Asi jediná mě mrzela absence města Prahy, dojde ale na Terezín. Takže jo, komu chybí povídání z výtvarky na střední, užívá si prohlídky galerií, zajímá se o svět, nenechte si tohle ujít - TOP. Já určitě dotáhnu i předchůdce, plus krátce po projekci jsem neodolal téhle ultimátní bichli :) "I’ve always felt at home in the past..."

• 19.4.2018  05:33
    Forrest Gump (1994)

Viděl jsem teď po dlouhý době a přišlo mi až neuvěřitelný, kolik Gump obsahuje kultovních scén, hlášek a obrázků, předně ale jak skvěle, vtipně a roztomile je provázaný s děním reálných událostí - a mapuje tak zlehka a jakoby bokem jedinečný dění v USA (Vietnamu) na rozmezí nějakých třiceti let. Absurdní válka, atentáty, boje za občanská práva, koláže osobností... Pět hvězd utvrzeno, nadčasovost veliká, nenapadá mě teď lepší devadesátkový film (snad krom svých oblíbených NATURAL BORN KILLERS a HEAT).

• 18.4.2018  23:24
    Joe Rogan Experience (TV pořad) (2009)

Ať už jsou to moji oblíbenci (Henry Rollins, Action Bronson, TJ Kirk, Kevin Smith, Gary Vee), zajímavý lidi na který narazím od nuly, případně je lépe poznám až právě tady díky tomu (Neil deGrasse Tyson, Gavin McInnes, Dan Carlin, Colion Noir, Jordan Peterson, Jesse Ventura, David Goggins), nebo třeba konverzace o možnosti obří katastrofy a vyhlazení "ztracené civilizace" (Hancock & Carlson), rizika stvoření umělé inteligence, která se bude moct sama dále programovat (S. & D. Harris), anebo totál WTF typu Tom DeLonge, tenhle podcast je top, už ho sleduju/ poslouchám přes rok a uvolněný pokec trvající dvě až čtyři hodiny je naprosto ideální. Jen se na můj vkus příliš dílů věnuje UFC, ale to je logický a neva. A jasně, Rogan sám o sobě super člověk, má dost vtipu, inteligence, empatie, velmi slušný (a sympaticky centristický) rozhled a dokáže se dobře uzpůsobit hostům. Strávil jsem s tím už tunu hodin a jo, nejlepší diskuzní pořad co znám.

• 18.4.2018  05:12

Platí vše co jsem psal u ONE OF US, přičemž toto spíše zběžný kulturní a informační okénko do života třešničky na dortu všech možných newyorských kultur. Od pozadí jejich příchodu po válce a mylný předpoklad asimilace/ přebrání amerického stylu života. Dokument suchý a s pouhým náznakem zajímavějších témat (například pocit nadřazenosti a nenávist vůči zbytku světa), přeci ale dobře poslouží - doplnit si trochu obzor. Aneb miluju tady tu ultrapestrou světovou směsku — až na ty chasidí zkurvence :D

• 17.4.2018  05:04
    Jedni z nás (2017)

Během let jsem měl štěstí pobývat v Brooklynu a vždycky tu měl velmi divný dojmy z ortodoxní židovský komunity. Po cestě do Williamsburgu tu je čtvrť plná chasidů, archaicky pásově strojených oškliváků, jako kdyby z jiný planety. Právě znepokojení v jinak příjemně všekulturním prostředí mě dovedlo sem. A ač je to dokument poměrně jednostranný a může značně zkreslit (pohled čistě na ty, co chtějí ven), jen a jen mi potvrzuje domněnku, co je to za programově vymytou, vychytrale semknutou a zbytkem pohrdající společnost. Okay, snažím se mít na paměti, že my češi jsme jeden z nejvíc neznabožích národů světa, plus je tu jistě zásadní spojitost s druhou světovou, ale prostě, jestli se mi něco fakt hnusí, je to náboženský brainwash, nemožnost vybrat si svý přesvědčení, ba dokonce pak psychoteror při rozhodnutí z něj uniknout. To je za mě osobně podobně odporný jako sám holokaust. Ale abych nesoudil jak primitiv, pokusím se navázat ještě tímto - ukazuje zdá se světlou stránku.

• 13.4.2018  00:37
    Andre the Giant (TV film) (2018)

Profil něžnýho alpskýho obříka, který klopil za noc přes sto piv a jehož jméno má zvuk dodnes, je přesně tím, v čem teď nedávno selhal GREATEST SHOWMAN - lidsky dojemnou american dream freakshow. Taky vás možná při pohledu na Andrého pobaví, jak nudný, prázdný a necharismatický charaktery (na pár výjimek) moderní WWE vyvařuje. Dík HBO za pěkně odvedený dokument, přesně takhle se ctí legendy. (btw)

• 12.4.2018  01:24
    Hostiles (2017)

Spirituální western plný hrobečků, bolesti a zármutku, existenčních přemílání, hraje brutálně táhlý a nadějeprázdný tón, přičemž celkem úspěšně vykresluje nesmyslnost toho, co se kdysi na Západě dělo. Bale je na můj vkus moc vydřený, ale to mi u něj přijde většinou. Závěrečná Montana mě konečně probrala z letargie, ale to už bylo pozdě - duchaplná zívačka.

• 11.4.2018  01:47

Malujte si co za hovna chcete, za mě přesně taková ta policejní "ayerovka" (a budiž, malinko rip-off HEAT) pro jaký mám slabost. Drsný mačo charaktery na straně kriminálníků i policie, zábavný obsazení a cool městský přestřelky, naposledy s čím mě potěšilo TRIPLE 9. Butler tu hraje super "cop gangstera", co je svým způsobem větší grázl než banda lupičů v jeho hledáčku, takový fyzický anti-hrdina mu sedí a táhne film i s dvouhodinovou stopáží. Charisma i záporák Schreiber (známý z AMERICAN GODS), má to pár zábavných UFC cameí a vtipnou scénku s 50 Centa dcerou. Srát originalitu, tyhle filmy by měly pořádně vydělávat - chci jich víc.

• 10.4.2018  01:44
    Taxikář (1976)

Po zásluze kultovní portrét nekonečný samoty a vykořenění ve špíně, marnosti a anonymitě velkoměsta. Krom De Nira a ústřední melodie mám hlavně rád, jak je tu nasnímaný "pekelný" 70s New York - hypnotický kombo porna a neonů. Vnitřní progress hlavní postavy nad propast je děsivý, závěr groteskně násilný a jak je TAXI DRIVER zásadně produktem své doby (dekády třesků - JFK, Vietnam, Luther King, Watergate), tak zůstává vysoce relevantní a poutavý i pro dnes. Když už jste u tehdejších hříšných ulic, nenechte si ujít o dva roky starší DEATH WISH.

<< předchozí 1 2 3 4 16 32 47 62