Slasher

Facebook: Slasheroid
Instagram: oldntoocold

<< předchozí 1 2 3 4 19 37 55 73
    • 31.5.2020  08:25
    Poslední představení (TV seriál) (2020)

Docu-série na nejvyšší možné úrovni a špičkový divácký zážitek nehledě na to, zda vás kdy zajímal basketbal. V první řadě zajímavý a ve středu je sám Jordan, jeho inspirativní píle a neuvěřitelně soutěživá winner mentalita. Jsou tu vidět nesčetná herní dramata, mediální cirkus kolem, pochody v zákulisí, sympaticky nejen ve světle úspěchů a výher, ale i na té odvrácené straně věcí... Jinak perfekt práce s přeskoky v čase a snad úplně klíčem je nevídaně kompletní a nabušený komentář od přímo účastněných.

• 28.5.2020  00:40
    King Creole (1958)

Je sranda, jak tu ve mně Elvis vyvolal podobný pocit jako James Dean, načež si čtu, že právě s tím se původně počítalo do obsazení. A tedy klobouk dolů, Presley se tu jako hrdý outsiderský smolař herecky předvedl nad očekávání a s lehkostí. Závěr trošku hapruje a párkrát mě vytrhlo nesmyslný chování, což ale dostatečně kompenzuje právě hlavní hvězda, Carolyn Jones k nakousnutí, kouzlo vyhlášené neworleanské French Quarter, i noirově vylazený styl. Rozhodně to nebyla jen vata+písničky.

• 28.5.2020  00:15
    Chicago (2002)

"Coke n' popcorn" výhra s nápaditou předlohou, hot Renée Zellweger a zbytkem obsazení, ale stejně rýp - doufal jsem i v chytlavější písničky.

• 25.5.2020  21:27

Už od otevírací "Welcome to Alcatraz" sekvence solidní chladně zlověstná atmosféra, žádné otravné okolky a medík, chvíle ryzího napětí, z kamene tesaný Eastwood a pár sympatických vedlejšek - je to nadčasová paráda.

• 23.5.2020  22:11

První hollywoodský blockbuster mě oslovuje předně z důvodu své dějinné role a jak nehorázně hanebný je to ohnutí historie USA ve prospěch zhoubné "lost cause" mytologie, tj. film, co regulerně přiživil jižanský obavy z "negerskýho teroru" a měl neblahý účinek na kýžený progress práv černochů. Co jsem se kde dočetl, tak s řadou průkopnických technik to tu není až tak žhavý a bez milostné vaty bych se (3h dlouhá verze) klidně obešel, ale dílo je to sympaticky ambiciózní, působivé a náležitě dramatické i přes 100 let (!) od svého vzniku. Divácky vzato to tenkrát muselo být slušný zjevení, zvláště u pasáží jako vypálení Atlanty, akční obraz bojiště, či atentát na Lincolna. Nechci se tu příliš rozepisovat, ale kdo se chcete pohrabat v kontextu (je na místě), tak třeba to anebo tohle, ostatně ke druhé projekci mě přiměla přímo super knížka "The Mirage Factory", z 1/3 věnovaná právě životu G.W. Griffitha.

• 22.5.2020  00:43

Ex-Navy týpek si přijede máknout a rozjet byznys do New Orleans, načež narazí na pěkný bloncky (Helene Stanton vrrr) a nekalý kšefty v místních docích. Celkem fajn krimi, určitě mě nenudilo, ale zachytilo atmosféru města jen napůl - totiž co je NOLA bez jazzu, kreolů a kurev... Whitewash můžu přejít jak nic, ale zrovna tady v tom případě mi vadil. Ale +bod za Cafe du Monde! (x)

• 21.5.2020  23:03

Obama, jeho nejbližší tým pro zahraničí a rychlý pohled do zákulisí v závěrečném roce téhle administrativy. "Omluvná" návštěva Laosu, Japonska, plácání se v Syrii a pár dalších bodů na programu, zdrcená reakce na volbu v listopadu 2016. Vzhledem k záštitě HBO jsem čekal i víc, ale exkluzivní přístup a tím obsah je velmi slušný, emoce tu jsou a koho baví americká politika, určitě se vyplatí. Pozn. Nehledě na stranu kde kdo stojí, ten rozdíl v kultivovanosti projevů dvou prezidentů je prostě... :D

• 19.5.2020  11:14

Nat Geo a kalifornský problém se zásobou podzemních vod - magnát Stewart Resnick, pochybný State Water Project, kapitalistická hrabivost na úkor veřejných zdrojů, menších farmářů a (jak jinak) chudých hispánských pracantů. Za zájem vděčím parádní knize "The Mirage Factory" (jedno z témat W. Mulholland a tzv. water wars) a mám teď zbrusu novou motivaci pustit si a lépe pobrat Chinatown.

• 18.5.2020  23:43

Clint jako pistolnický superhero "Preacher" (další tajemný a bezejmenný hrdina) na straně šikanovaných zlatokopců osadníků. Lehce me tu štvala zbytečná dívčí omáčka (ač dcerka byla hodně pěkná na pohled) a řekl bych, že jak předchozí High Plains Drifter, tak Josey Wales vyjde o chlup zajímavější. Koho ale táhne pěkný westernový set a klasicky drsný eastwoodovský charakter, ten si přijde na své a nemá moc co držkovat.

• 16.5.2020  22:57

Nadšený dědek na cestě z Kalifornie do Texasu vyhrabe a popíše různý varianty chřestýše - můj oblíbený druh hada (bojim). Fajn maličkost od Smithsonian produkce.

• 16.5.2020  22:46

Celkem zvláštní "part ghost story, part revenge Western", který k závěru hraničí až s hororem. Clintův tajemný, bezejmenný hrdina tu překvapivě znásilňuje, vykořisťuje a moc dobrého srdce nepobral, zbytek postav vesměs samý srab a gauner. Nechápal jsem volbu otravnýho liliputa za sidekicka šerifa, ani pak tý hrozný šeredky k sobě do postele. Pointa dobrá, pěkná je celou dobu lokace na okraji kalifornského Mono Lake. Musím říct, že je to HODNĚ jinde od o tři roky mladšího Josey Walese.

• 15.5.2020  22:32
    Capone (2020)

Je to podivný a mapuje nijak sexy poslední rok v životě gangstera, který už je celý zasyflený, napůl dementní, posírá se, trpí, blouzní a mrmlá v sídle na Floridě. Jaksi z toho mohla být skvělá šílenost typu Bronson, portrét zmrda na sklonku života místy i baví a upoutá (v kategorii srandovní/ nechutný), ale v celku prostě žádná velká sláva, co by měla drive, držela pohromadě a stála vyloženě za to. Kéž si Hardy hodlá vybírat lepší projekty.

• 15.5.2020  00:59

Typická stará vykopávka geeka Tarantina (x), ve které já nenašel nic než průměrný vězeňský blaxploitation bez nějakých výjimečných vzruchů. Hlavní roli táhne macho Brown, má to pár pěstních soubojů, hanbatých ostrovanek a šikan od dozorců, fajn muzika, hýbe se a jako neurazí, ale ani nic co bych měl důvod poslat dál.

• 12.5.2020  23:44
    Gangy z Birminghamu (TV seriál) (2013)

S01: K srdci mi to hned v začátku nepřirostlo, ale usmrděný dělnický Birmingham (whisky, Nick Cave, přízrak první světové) má co do sebe, tak jsem nejistě na palubě a vsázím, že se vyplatí. 75% ♪♫ S02: Ne až taková střela, přesto po všech stránkách o chlup lepší a jistější řada. Cikánský gang šlape a hlavní hrdina už působí uvěřitelnější i přesvědčivě budí respekt. A jedno nemalý plus: pekařský jew boss Hardy. 80% ♪♫ S03: Tvůrčí tým to má zase o kus pevněji v ruce, ubylo béčkové kvality i nesrovnalostí v logice a dějově nabíráme na síle - nechybí velký zvraty ani divoká karta v podobě prohnilých ruských aristokratů (svůdná Petrovna je skvělá postava). Žádný med pro nikoho z hlavních aktérů a už se těším, jak víc je to ještě hezky semele. 85% ♪♫ S04: Hlavní hrdina upadá v ještě většího záporáka, železem v ohni tu je hezky mafiánsky okázalý A. Brody. Řada dějově uspokojivá, ale náležitý obrátky nabere až ve své poslední třetině. Už jsem si říkal, co to sakra bude Peaky Blinders bez Arthura... 80% ♪♫ S05: Dojem slabší. Zápletka s hospodářskou krizí a hrozbou fašismu zněla slibně, ale nakonec jsem se s pátou řadou dost rozešel. Tommy, Arthur i Michael si vyloženě říkali o ztrátu sympatií, představitel Mosleyho mě iritoval, chyběl humor + chtělo to víc Billy Boys. Ale možná si ji "zabalím" až s tím co přijde příště. 70% ♪♫

• 12.5.2020  23:38

Dojem slabší. Zápletka s hospodářskou krizí a hrozbou fašismu zněla slibně, ale nakonec jsem se s pátou řadou dost rozešel. Tommy, Arthur i Michael si vyloženě říkali o ztrátu sympatií, představitel Mosleyho mě iritoval + chtělo to víc Billy Boys. Ale možná si ji "zabalím" až s tím co přijde příště. 70% ♪♫

• 11.5.2020  11:51

• 9.5.2020  23:17

• 9.5.2020  15:48

Bowieho Lazarus, nezřízená rusácká fuck-a-ghost párty a proradný “toulavý žid” je zpátky - za mě dosud vrcholný díl.

• 8.5.2020  21:04

Divoký západ těsně po válce (zde gauneři převážně na straně Unie) a Clint v roli šitý přesně sobě na míru, tj. drsný, správný, věčně tabák flusající frajer na cestě do texaské rezervace. Western je to solidní, bleskne se tu pár zábavných postaviček, temný civil-war kontext cením, ale celkově se přeci jen moc táhlo - mínus 20 minut, stopro hvězda víc.

• 5.5.2020  22:15

• 30.4.2020  23:40

• 28.4.2020  23:46

Nevím no, mohlo se rovnou jmenovat Netflix vs. Blockbuster, váže se výhradně k době daleko před dnešní podobou (posílání DVD poštou) a to nijak zábavnou formou. Těším na pořádný dokument zaměřený na streamovací revoluci filmového/ TV průmyslu - tady ten to nebyl.

• 27.4.2020  23:24

Důkladně mapuje těch 40-50 let po občanské válce, tedy pokus o fér narovnání občanských práv a začlenění černošské populace do společnosti ("nedokončená revoluce"), protitah jižanských oligarchů, hanebný případ ohýbání dějin, lynčování a následné nastolení rasové segregace - zkrátka odpovídá na otázku co se sakra dělo po zrušení otroctví a proč se ta skutečná (byť i tak diskutabilní) emancipace afro-američanů v USA táhla až daleko do 20. století. Na poli adekvátních čtyř hodin vysvětluje pojmy jako lost cause, black codes, sharecropping, Jim Crow, coons songs a další, profiluje několik významných osobností (např. F. Douglass, W. Du Bois, Ida B. Wells), v závěru je popsán brutální dopad popularity Griffithova Birth Of A Nation (x), který má jako první hollywoodský blockbuster v podstatě na svědomí celou druhou vlnu KKK. Místy jsem se nudil, místy je náročnější držet pozornost, místy jsem se bál přehnaného sentimentu až trapných white guilt agitek, ale ve výsledku jsem s tady tou prací spokojen. Více na téma jsem sepsal před pár lety tu (kontroverze kolem pomníků) ve snaze o vyvážený pohled. Příběh "Rekonstrukce Jihu" je jeden z naprosto stěžejních k chápání dalšího vývoje Spojených Států.

• 27.4.2020  00:26
    Po životě - Série 2 (série) (2020)

Stejně dobrá, ne-li lepší řada - jednoduchá s hloubkou, prostor poznat lépe jednotlivé postavy, přičemž ani jedna není otravná, zármutku a srandy kopec. Nemusí to sednout všem, kdo ale rád Rickyho, tady to je jeho top. 90%

• 27.4.2020  00:25
    Po životě - Série 1 (série) (2019)

S rezervou - komu se tohle nelíbí, může za to buď věk, netrpělivost (a v tom případě jsi tomu dal max dva díly), anebo jsi jen zhovadilá bezcitná p*ča. Mile sarkastická, decentní a hluboce lidská humorná smutňárna o dealování se smrtí a smyslem života, se spoustou klasických gervaisáckých témat a motivů. Hlupáctví, ateismus, zvířátka. ♪♫ 90%

• 25.4.2020  00:02

Jakmile jsem viděl výtku, že je to "dragged down by its aimless violence", bylo mi hned jasný, že tohle bude moje káva. Je v tom Wick, Sicario, Triple 9 a něco z drsných krimi thrillerů D. Ayera, je to odsýpající, skvěle nasnímaná akční střílečka a pořádný promo na taktickou výstroj (+špíňácký rozvojový velkoměsta). Šup sem hezky víc popkornů pro dospělý.

• 23.4.2020  15:54
    Country Music (TV seriál) (2019)

Velký příběh fenoménu amerického country od dávných workin’ class počátků, tj. horský verandy a fúze různých old-time muzik, přes revoluční rádio, větší a větší roli Nashvilleu a jeho slavné Grand Ole Opry, vzájemný vliv dalších žánrů, až po devadesátá léta, odkaz hillbilly kořenů a úplný (sterilní?) mainstream. Burns se nevyhne ani kontroverzním tématům, vesměs je to ale vzpomínková/ seznamovací óda s profily tuny interpretů, velkou spoustou z nich i exkluzivně na stoličce (např. Merle Haggard ještě před smrtí - jeho účast top). Přičemž k mé radosti jakousi transcendentální ústřední figurou je Johnny Cash. 16-hodinová série má logicky řadu slabších míst (dle každého preference) a někdy doplácí právě na to, jak moc je vyčerpávající, osobně bych bral větší prostor pro outlaw odnož (doporučuji) a poslední díl věnovaný současnosti (lze časem čekat další epizody?). V součtu je to ale tak vytříbená a vele-záslužná práce plná dojemných historek a momentů, vhodná nejen pro znalce a nadšence, že mi nedá než hodnotit na max.

• 22.4.2020  01:11
    Birth of a Movement (TV film) (2017)

Trošku jsem se zmýlil - spíše než příběh samotného Griffithova "lost cause" opusu (x) a jeho velké kontroverze, se jedná o nepříliš vzrušivý portrét černošského bojovníka W.M. Trottera, jeho snahy omezit promítání v Bostonu a vlastně inspiraci pro pozdější hnutí za rovná práva 60. let. Čili okrajovější záležitost, ale jak se teď v Birth Of A Nation hrabu obšírněji, tak přišlo vhod.

• 20.4.2020  02:54

Časová osa amerického angažmá v Afghánistánu přes hon na Bin Ladina, odpor hrdých radikálních kozošuků (Taliban), chyby, lži a kontroverzní využití dronů (černý puntík Obamova prezidentství). V rámci stopáže nijak vyčerpávající, jedná se o slušný souhrn dění včetně pár dojemných příběhů. Dává vesměs za pravdu domnění, jaký je tahle "válka" ve finále strategicky nedomyšlený fuck-up a ukrutně se táhnoucí nesmysl.

• 19.4.2020  00:38
    Prohibition (TV seriál) (2011)

Parádní průřez slavnou érou alkoholové prohibice - kterak se z američanů stal národ ožralců, vznik protestantských Temperance spolků, celý myšlenkový, moralistický a politický postup ke schválení 18. Dodatku, wets X dries, scéna bootleggerů, moonshinerů, tajných barů, efekt zločinu, korupce a pokrytectví, až pak návrat ke svobodě. Součástí toho profily osobností jako Wayne Wheeler, Roy Olmstead, George Remus, Mabel Willebrandt, Al Smith či velký Al Capone, také komentáře historiků a pamětníků na sklonku života. Jedná se o značku Ken Burns, tedy zaručeně bezchybný historický dokument, přičemž tady to je prostě sama o sobě velmi humorná a barvitá epizoda v dějepise USA. (P.S. při cestě do Savannah si nenechte ujít návštěvu American Prohibition Museum)

<< předchozí 1 2 3 4 19 37 55 73