Yellowstone (2018) (seriál)

Sjel jsem všech 39 dílů během týdne (plus ty co právě běží) a verdikt dopadl dle očekávání: výtečná americana série, nejlepší od Sons of Anarchy. Obří ranč ve státě Montana je zlatá volba a vyloženě prostředí pro T. Sheridana. Pravý opak než ta dnešní připosraná "hollywoodská" Amerika :) Druhou velkou devizou jsou herci+postavy, prakticky každý baví a vzbudí sympatie, docela dlouho mi přišlo, že je to tu samý sráč a záporák (což mám rád). Kevin Costner rovná se dokonalý boss charisma, ale rozhodně to není jenom jeho one man show. Kelly Reilly je od teď legenda, tak osobitou ženskou postavu jsem dlouho neviděl. První řada byla drsná a plná mizérie, což se postupně mění, přibývá koňařských "cowboy life promo" scén a romantiky (nevytýkám). I díky tomu je ústřední motiv udržet si půdu za každou cenu (přes super nabídky, mrtvoly, angažmá v politice) stoprocentně předsvědčivý. Časy se mění, ale "I am the opposite of progress" – na pozadí máš ten dojímavý smutný sentiment, že tohle je ta Amerika, co už delší dobu pomalu a nenávratně mizí... No není to neprůstřelný bez chyb a slabších míst, ale těžko najdeš lepší současný western, vřelý doporučení. S01 80% S02 80% S03 75% S04 90% <3

Mildred Pierceová (1945)

Odstrašující melodramatický případ obětavý schopný ženský a její rozmazlený dcerky zlatokopky ve mně přes status zlatýho fondu nezanechal žádný wow. Tak akorát poutavý, sem tam vtipný, silný herecky, ale nehrála mi logika v chování postav, ve finále ani ta vražda. #Noirvember

Revolver na prodej (1942)

Hrozně nudný herec v hlavní roli, případ-děj tuctový a nevzrušivý, vyloženě slabě průměrný. Nezachrání ani sexy závěrečné lokace a smyslná Veronica Lake. Ale možná taky moje dnešní rozpoložení :) #Noirvember

Líbej mě až k smrti (1955)

Vytříbený béčkový noir jako předzvěst Twilight Zone. Filmařsky efektní stylovka s řadou skvělých "ghost town" lokací (x), hlavní hrdina je sympaticky sráč a hulvát, dojem ještě posiluje tajemná hrozba a neurčitý "they" záporák, a pak to krásně atomově apokalyptický finále - nihilismus na max! #Noirvember

To nic, drahá (2022)

Jako epizoda Black Mirror mixlá s dystopickou 1950’s atomic-age realitou, záporácká variace na profesora Petersona (x) optikou levicových médií. OK. Vizuálně podmanivý, dobrá volba oldies písniček a má to štěstí v obsazení (Florence!), jinak ale překopírovaný kočkopes, který celou dobu vydatně napíná a znepokojuje, pak vlastně nic adekvátně nevysvětlí.

Starodávné apokalypsy (2022) (seriál)

Zajímavý "pseudo-archeologický" putování planetou do nalezišť jako turecký Göbekli Tepe, indonéský Gunung Padang a nebo ohijský Serpent Mound, ve snaze poukázat na množství otazníků, nesrovnalostí a posbírat důkazní materiál pro existenci vyspělých civilizací z doby před neolitickou revolucí / apokalyptickou katastrofou. Chápu výsměch expertů v případě, když si investigativní reportér nakráčí do jejich oborů a začne razit vlastní pop-teorie, 8 epizod je zbytečně moc, sám jsem iritovaný při přemíře vět typu "could this site be much older". Jistě, berte s rezervou (x). Hancock ale nepůsobí jako konspirační šášula. Je-li tu validní možnost, že se v dávné mytologii (x) a troskách záhadných megalitických staveb skrývá důležité varování před další globální pohromou, nestojí snad za přístup s otevřenou myslí, důkladná přezkoumání, eventuelně aktualizaci časové osy dějin lidstva a náležitá preventivní opatření?

Pošťák vždy zvoní dvakrát (1946)

Super dinerová lokace Twin Oaks, L. Turner jako jedna z největších koček poloviny 40. let a nadmíru zábavná toxická love story se šťastně obsazenou hlavní dvojicí. #Noirvember

Bod zlomu (1950)

Poválečná doba není lehká pro všechny a veterán Harry se musí se svojí lodí ubrat ke zločinu, aby si udržel svůj byznys a rodinu. K tomu ho pokouší sexy svůdná femme-fatale. Je to právě flirtovací dynamika s ní, plus také Garfield jako obsazení hlavní role, přístavní a mořský setting a všeho všudy kvalitní filmařina, co činí z The Breaking Point poutavý a nadprůměrný drama. "One man alone ain’t got no **** chance." - jak napsal Hemingway :) #Noirvember

Na západní frontě klid (2022)

Nejlepší válečný krvák od Hacksaw Ridge. Po celý film jsem se kochal zákopovou scenérií a neustálou přehlídkou hororů, výborně zde vyniká a) kontrast mezi loterií řadových vojáků a hlavounů na vyšších pozicích armády, b) ten smutný fakt, že přesně kde končí první světová, už začíná ta druhá, ještě zrůdnější a násobně víc ničivá... (x) Vizuál a aspekt akce zde byl velmi uspokojivý.

Black Hand (1950)

Prostředí čtvrti "Malé Itálie" na počátku minulého století, šikana a vydírání chudáků přistěhovalců, vendetta mladíka, jehož otec zařval právě vinou sráčů z mafie. Původem irský Gene Kelly tu na charisma vystačí, je to prostší a lacinější práce kde sice dojde na nějaký ty temný uličky, ale chybí pořádný záporák. #Noirvember