Salón México (1949)

Melodramatický osud jedné obětavé spanilé nebožačky, v jehož průběhu se vrháte do víru noci v párty čtvrti Mexico City, ale je zde jenom hodně málo gangsterky. Jde o tzv. "cabaretera" film, kde je hlavní hrdinka i přes svůj dobrý charakter nucená živit se pokleslou zábavou či přímo prostitucí. Proč ne, ale nebyl to můj šálek čaje. #Noirvember

Blast of Silence (1961)

Pochmurný portrét nájemního vraha, samoty a duševního prázdna. Jasně evokuje Taxi Drivera a hezky značí předěl mezi gangsterkou staré éry a autorsky ambiciózní 1970’s psychologií. Obsahuje skvělý hlas vypravěče a volí výrazný, až semi-dokumentární pohled do newyorských ulic (na vánoční čas). Vskutku zajímavá práce na zapadlý nízkorozpočťák. Díky za tip (x), ideální závěr letošní #Noirvember série při první adventní neděli.

Varování před bouřkou (1951)

Osobně mi neva, že se tady ten anti-KKK film obešel bez černochů, což mu řada pisálků vyčítá (Warner Bros bez koulí...). Já spokojen. Sympaticky odsýpá, dobře vypadá, jasně popisuje kolektivní srabáctví maloměsta. K tomu Ronnie není jenom do počtu, jak jsem čekal, nýbrž je v roli čestnýho bojovníka proti bezpráví výrazný a fajn. Zaujme i zbytek hlavních rolí. Na závěr nechybí zapálený kříž <3 #Noirvember

Smrtelný hřích (1945)

Záleží na úhlu pohledu, ale pro mě Ellen není žádná femme fatale, ale jenom toxická majetnická p*ča a jako ústřední postava mi úspěšně otrávila celý film :) Lokace a Technicolor paráda, děj mě však nevzal, chladná a odtažitá vztahovka. #Noirvember

Vymahač (1951)

Poctivá detektivní gangsterka, která staví na užití flashbacků v postupném rozkrývání nekalýho "murder byznysu". Tempo hodně solidní a krom Bogarta tu baví i slušivá sebranka lowlife zločineckých zjevů. #Noirvember

Muž, který nebyl (2001)

Máš dokonalý retro styl, zvol to nejlepší možný obsazení tragéda do hlavní role, namíchej temný případ s přesnou špetkou humoru, 1950’s sci-fi a principu neurčitosti :) Jediná škoda, že v závěrečné fází lehce vázne a ztrácí jasný směr, přesto řadím vysoko ve filmografii bratří Coenů. #Noirvember

Někde v noci (1946)

Mysteriózní detektivka na motiv pátrání po vlastní minulosti, která vcelku baví herecky i po stránce vtípků referencí a nedá příliš času na oddych (což by sám o sobě nebyl problém). Ale nebyl jsem úplně na palubě s tím, jak se případ postupně motá a rozmotá - výsledný dojem: nepřesvědčen. #Noirvember

South Park: Post COVID (2021) (TV film)

Post-covidová paranoia, Jimmyho woke komedie, rabín Cartman a další zk*rvenej lockdown. Chytrý, temný a tý srandy není tolik, ale holt nežijeme v příliš vtipný době.

Na opuštěném místě (1950)

Skvělý Bogart jako failující hollywoodský pisálek & magnetický cynik/ potížista (Grahame je též výborná), velmi chytrý scénář, napínavý temný melodrama s otazníkem až do vypjatého finále, přičemž divák celkem dlouho vůbec neví, v co že se to příběh vyvine. Lidsky vzato drsný, poutavý a bez chyb. #Noirvember

Dotek zla (1958)

Není jen tak vyznat se hned napoprvé ve všem dění a postavách, ale to bohatě vynahradí ambiciózní režie, temná aura zapadákova na hranici s Mexikem (“border towns bring out the worst in a country”) a výborný, opuchlý a opocený Wellesův policejní darebák (ani jsem ho nejdřív nepoznal), který ač je svině, vzbuzuje i vlnu sympatií a jeví se překvapivě plastický po stránce dobra-zla a psychologie. #Noirvember