The Manhattan Project (2002) (TV film)

Dramatická výprava, nějaká ta fyzika a štěstí na podobně hvězdné osazenstvo (Rhodes, Teller, Tibbets...) jako o málo mladší titul Race for the Superbomb - vzhledem ke své stopáži pěkně shrnutý příběh zrodu atomové bomby a projektu Manhattan, i s logikou shazovačky na japonce. Pro mě už x-tý atomic age dokument a nevytrhne, ale řadím mezi ty lepší. (x[seznam atomic age dokumentů u mě v Deníčku]

Grant (2020) (seriál)

Ulysses S. Grant jako "unheroic hero", legendární generál Unie v občanské válce a poté 18. prezident USA. Minisérie výborně kombinuje hrané inscenace s dokumentární palbou kreseb, fotek, map a komentářů (mj. od vrchního životopisce R. Chernowa), a je to opravdu mile vyšší laťka než bych čekal v případě History Channel produkce. Bitvy jsou tu vylíčeny velmi přehledně a hezky vynikne brutalita konfliktu. Cením také finálních 45 minut a co se dělo po roce 1865, přičemž sympatická je snaha očistit Grantovo jméno od Lost Cause špíny a mystifikace. (více) Další na řadě: série Washington. (x)

Poslední představení (2020) (seriál)

Docu-série na nejvyšší možné úrovni a špičkový divácký zážitek nehledě na to, zda vás kdy zajímal basketbal. V první řadě zajímavý a ve středu je sám Jordan, jeho inspirativní píle a neuvěřitelně soutěživá winner mentalita. Jsou tu vidět nesčetná herní dramata, mediální cirkus kolem, pochody v zákulisí, sympaticky nejen ve světle úspěchů a výher, ale i na té odvrácené straně věcí... Jinak perfekt práce s přeskoky v čase a snad úplně klíčem je nevídaně kompletní a nabušený komentář od přímo účastněných.

King Creole (1958)

Je sranda, jak tu ve mně Elvis vyvolal podobný pocit jako James Dean, načež si čtu, že právě s tím se původně počítalo do obsazení. A tedy klobouk dolů, Presley se tu jako hrdý outsiderský smolař herecky předvedl nad očekávání a s lehkostí. Závěr trošku hapruje a párkrát mě vytrhlo nesmyslný chování, což ale dostatečně kompenzuje právě hlavní hvězda, Carolyn Jones k nakousnutí, kouzlo vyhlášené neworleanské French Quarter, i noirově vylazený styl. Rozhodně to nebyla jen vata+písničky.

Chicago (2002)

"Coke n' popcorn" výhra s nápaditou předlohou, hot Renée Zellweger a zbytkem obsazení, ale stejně rýp - doufal jsem i v chytlavější písničky.

Útěk z Alcatrazu (1979)

Už od otevírací "Welcome to Alcatraz" sekvence solidní chladně zlověstná atmosféra, žádné otravné okolky a medík, chvíle ryzího napětí, z kamene tesaný Eastwood a pár sympatických vedlejšek - je to nadčasová paráda.

Zrození národa (1915)

První hollywoodský blockbuster mě oslovuje předně z důvodu své dějinné role a jak nehorázně hanebný je to ohnutí historie USA ve prospěch zhoubné "lost cause" mytologie, tj. film, co regulerně přiživil jižanský obavy z "negerskýho teroru" a měl neblahý účinek na kýžený progress práv černochů. Co jsem se kde dočetl, tak s řadou průkopnických technik to tu není až tak žhavý a bez milostné vaty bych se (3h dlouhá verze) klidně obešel, ale dílo je to sympaticky ambiciózní, působivé a náležitě dramatické i přes 100 let (!) od svého vzniku. Divácky vzato to tenkrát muselo být slušný zjevení, zvláště u pasáží jako vypálení Atlanty, akční obraz bojiště, či atentát na Lincolna. Nechci se tu příliš rozepisovat, ale kdo se chcete pohrabat v kontextu (je na místě), tak třeba to anebo tohle, ostatně ke druhé projekci mě přiměla přímo super knížka "The Mirage Factory", z 1/3 věnovaná právě životu G.W. Griffitha.

New Orleans Uncensored (1955)

Ex-Navy týpek si přijede máknout a rozjet byznys do New Orleans, načež narazí na pěkný bloncky (Helene Stanton vrrr) a nekalý kšefty v místních docích. Celkem fajn krimi, určitě mě nenudilo, ale zachytilo atmosféru města jen napůl - totiž co je NOLA bez jazzu, kreolů a kurev... Whitewash můžu přejít jak nic, ale zrovna tady v tom případě mi vadil. Ale +bod za Cafe du Monde! (x)

Poslední rok (2017)

Obama, jeho nejbližší tým pro zahraničí a rychlý pohled do zákulisí v závěrečném roce téhle administrativy. "Omluvná" návštěva Laosu, Japonska, plácání se v Syrii a pár dalších bodů na programu, zdrcená reakce na volbu v listopadu 2016. Vzhledem k záštitě HBO jsem čekal i víc, ale exkluzivní přístup a tím obsah je velmi slušný, emoce tu jsou a koho baví americká politika, určitě se vyplatí. Pozn. Nehledě na stranu kde kdo stojí, ten rozdíl v kultivovanosti projevů dvou prezidentů je prostě... :D Doporučuji titul In Pursuit of a More Perfect Union pro pohled na celé prezidentství.

Water & Power: A California Heist (2017)

Nat Geo a kalifornský problém se zásobou podzemních vod - magnát Stewart Resnick, pochybný State Water Project, kapitalistická hrabivost na úkor veřejných zdrojů, menších farmářů a (jak jinak) chudých hispánských pracantů. Za zájem vděčím parádní knize "The Mirage Factory" (jedno z témat W. Mulholland a tzv. water wars) a mám teď zbrusu novou motivaci pustit si a lépe pobrat Chinatown.