Trabantem až na konec světa (2014)

Sestříhané se slušným citem pro nadhled a pocity z jízdy. Hodně pozitivní. Že se budou vyskytovat technické problémy, s tím musí počítat každý, ale opakovaná ztráta pasu, to je fakt skoro na vraždu. S trochou kliky rozchodili i tento malér, stejně jako záchranu trabantů před přílivem, což byl momentem, který byl absolutně nejkritičtější. Z dokumentu je to trochu na pohodu, ale v tu chvíli byli pár centimetrů od definitivního konce. Vždycky, když to vidím, tak mě chytne neodolatelná touha taky někam vyrazit.

Jeho dům (2020)

Komorní drama jednoho páru uprchlíků z Jižního Súdánu vyprávěné formou hororu. Zajímavě zvolená forma testující míru cynismus komentátorů. Soudržnost dvojice je těžce zkoušena podobně jako u všech párů, která poskytne tragédie ztráty dítěte. Mentalita, která je v mnohém stejná jako naše a v mnohém vzdálená pod vlivem víry v duchy. I když, ty různé čakry a karmy, nejsme si i v tomto podobni?

Trump: An American Dream (2017) (seriál)

Dokument umožňující pochopit, proč se Trump chová, jak se chová. Velká huba, která dokázala vyválcovat, co chtěla. Šaramantní vzhled a za tím sociopat, který nerozeznává dobré od zlého. Není jediný důvod brát ho vážně, není důležité, co povídá, ale jak to povídá. Zná je vítězství nebo prohru. V obchodních kruzích nebyl považován za byznysmena, ale za baviče. Zajímavá svědectví osob, které ho osobně znali a spolupracovali s ním v průběhu jeho kariéry.

Gentlemani (2019)

Vymazlené pro milovníky žánru, jinak v zásadě o ničem, resp. o tom, jak dělá podraz jeden na druhého. Důkaz toho, že lze mluvit, jak zobák narostl, tedy nekorektně. Fungující gangsterka zamotaná přesně tak, aby se v tom člověk neutopil. Vtipně vyvážená kombinace velkého stylu v oblékání, autech a gaunerských manýrů.

Americká vražda: Rodina od vedle (2020)

Dokument vytvořený výhradně na základě autentických záznamů: posty ze sociálních sítí, zprávy přes Messenger, záznamy kamer, včetně záznamů z policejního vyšetřování a soudní síně. Shanann a Chris se strašně moc milovali, aspoň Shanann si to myslela. Než si Chris našel bokovku a zlikvidoval manželku i obě dcery. Jen přemýšlím, co je víc znechucující, zda samotný čin, anebo způsob, jakým se snaží část diváků přisoudit vinu oběti. Diskutují výhradně o tom, jak nesnesitelná byla Shanann, btw. byla dost příšerná – hroutila se z toho, že jí Chris po měsíci odloučení nesáhl na zadek a jiné zásadní citové újmy tohoto typu. Do háje, proč ale komentáře neřeší to monstrum. Zbabělec prvního kalibru, který své drahé polovičce nedokáže na rovinu říct, že už to s ní nedává. Nehledě na to, že existují manželské poradny. Pokud na ně neměl náladu, furt ještě mohl odejít dveřmi. Bylo mě hodně líto jeho rodičů. Vypadali jako spořádání lidé, naprosto zlomení a zoufalí z toho, co provedl. Shanann cpala na sítě každé uprdnutí. Není to však chyba sítí, co se stalo. K zločinu tohoto typu by stejně dobře mohlo dojít, i kdyby žádný internet neexistoval. Člověk, který se jeví jako naprosto bezproblémový, spáchá neuvěřitelnou obludnost. Film neodpovídá na otázku proč – jak fungovala Chris osobností dispozice ve spojení se situací, ve které žil. Využití záběrů vytvořených Shanann v době, kdy myslela, že je šťastně vdaná, dává bezprostřední vhled do života s psychopatem, který fantasticky klame tělem. Varování pro všechny, kdo si udělají úsudek jen na základě kouzla osobnosti jednoho z partnerů a mají nezvratitelně jasno.

Místnost sebevrahů. Hater (2020)

Studie sociopata nemajícího zábrany. Maciej Musiałowski věrohodně prezentuje nevinnou andělskou tvář, za kterou se skrývá hnusný čumák bez zábran. Přepísklý závěr je spíš vadou na kráse. Jinak skvělý průvodce světem špinavé PR. Kdybych respektoval etická kritéria, tak si budu hledat práci u jiné agentury. Přesně tak, Tomek potřebuje prachy a pro ně udělá cokoliv. Dobře fungující atmosféra světa lidí, kteří ty prachy nedokážou vydělat jinak. Směs osobních pádů, selhání a ochoty dělat hnusnou práci.

Sociální dilema (2020)

Kdo se průběžně zajímá, jak fungují sítě, tak se nic nového nedozví. Pro některé naivy užitečné. Nic není zadarmo, vždycky se musíš zeptat, kolik budeš platit. Tady mně chybělo rozlišení mezi etickým a neetickým. Když jsem zadarmo na síti, musím počítat s tím, že mně tam budou vyskakovat reklamní nabídky. Problém to začne být, když se přejde do ovlivňování, koho volit, když se cpou vyprofilované statusy s jedním cílem, přetáhnout si cílovku za účelem většího vystrašení prostřednictvím servírování upravených zpráv. Nic není čistá lež, jen se kravina z Horní Dolní nabídne jako krize celé západní společnosti. Tedy ve spolupráci se sociology, psychology, neurovědci cíleně pracuje s vybranými skupinami. Přitom na kafi je napsáno, pozor horké, spálíš si hubu. Na sítích ale není napsáno: pozor tyto posty z tebe udělají paranoika.

Služebníci (2020)

Mrazivá výpověď o tom, jak komunistický režim držel pod krkem kněžské vzdělávání. Minimalismus, třeskutě dusná atmosféra, odcizení, podezírání, zbabělost a odvaha, kompromisy za cenu zkřivení charakteru, vydírání. Věčná otázka, kolik můžu slevit ze svých zásad a jak se neušpinit ve snaze vyjít s temnými charaktery. „Kdo má nevinné ruce a čisté srdce,“ opakuje studentům ten, kdo na nich má hromadu bláta. Stručné dialogy, záměrně chybí polopatické vysvětlení, nedoslovnost, náznaky. Největším zážitkem při odchodu je právě ta mrazivost zažraná pod kůží ještě dlouho po skončení filmu. „Si konečně uvědomte, že tady nejsme od toho, abychom byli šťastni,“ klade budoucím kněžím na srdce spirituál. Stručné hodnocení obludnosti toho režimu.

Corpus Christi (2019)

Daniel nechtěl podvádět, ale octl se v roli kněze dřív, než čekal. Jedna situační lež v emočně vypjatém okamžiku mu na chvíli změnila život. Po pár krocích tápání vystupuje jeho duchovní rozměr a schopnost oslovit místní komunitu. Daniel zůstává svůj, ale kněžské oblečení a vystupování jej ovlivňuje víc, než by sám čekal. Není to jen drama Daniela, ale i komunity, která potřebuje být soudržnou, a aby propojenost zachovala, potřebuje ukázat na černou ovci, přičemž kdo je vlastně černou ovcí. Nemůže to dopadnout pohodově, nejsme v komedii. Každopádně lidský silný potenciál oslovující mnoho diváků.

Krajina ve stínu (2020)

Příliš rozmáchlé dějově i množstvím postav, což oslabuje sílu výpovědi. Není žádným objevem zjištění, že největšími mstiteli po válce byli ti, kdo měli sami máslo na hlavě. Naopak k mírnost vyzývali ti, kteří za Němců riskovali třeba i vlastní život. Také to, že oběti pomsty často nebyli ty největší svině, ale docela slušní lidé, kteří se „provinili“ jen tím, že měli německy znějící jméno, anebo ani to ne, není zase nijak dramatickým překvapením. Přesto se i na tom dá vystavět silný příběh. K tomu by bylo ale zapotřebí ubrat z počtu postav a děj vystavět jinak, než do kapitol oddělených letopočty. Přesto je to zajímavý počin. Samotný příběh vyznívá realisticky, a skutečně se drží historických událostí. Jen v divákovi nerezonuje síla toho svinstva, což je škoda. Zůstává u informativního sdělení. Herecké výkony a kamera na úrovni, jen některé záporné postavy jsou na hraně karikatury.