• Thriller

Torpédo U235 (2019)

Belgicko a druhá svetová ? Bude to artová konverzačka ? Ani nie. Dôstojník bez hlavy už prvej desaťminútovke. Nuda nalodenia sa v Kongu ? Vytriezvenie s kúpaním sa s dieťaťom. Keď si jeden myslel, že Donnie Brasco s kumpánmi idú píliť chlapa, a nič drsnejšie nevidno, tak tu dostane pílenie kostí iný význam. Všetko intímne v rámci ponorky, výborný nemecký veliteľ zajatec, trochu tuctové zloženie belgického tímu, avšak skvelá taktika, a pitie whiskey na Tarantinov spôsob. Torpédo by sa na sklonku každej druhej scény dalo kritizovať, ale vždy prišlo s niečím filmovo tak dobrým, že bez mihnutia oka som túto bláznivú misiu pozoroval so zaujatím. Doslov v podobe Miami už byť nemusel a neviem či mám síl, zisťovať niečo zo skutočnosti. Belgicko prekvapivo, oddychovo a inteligentne zároveň. (videné 25.04.2021, JOJ)

Shorta (2020)

Režisér zmenil toľkokrát prizmu natáčania svetonázoru, že raz je ten dobrý tamten zlý, inokedy opačne. Za reálie si berie nejakú štvrť, kde sú tí druhí, ktorým sa akože ubližuje. Kto si o čo koleduje nechajme bokom. Dáni začnú vrtuľníkom a čistým pozorovaním a získal som dojem, či by nemohlo ísť o veľmi sľubný počin. Potom je slabučká tretina filmu, ktorá ale podobne ako Arronofsky v matke! Končí veľmi rýchlo a príbeh exponecionálne graduje. Graduje ale filmovo, priam artovo, napriek tomu civilne. Nízky rozpočet je vidieť na tom, že podľa obsahu akože vo štvrti dôjde k vzbure, ale je to nasnímané tak, že si to ani nevšimnete. Jediná veľmi zložitá technická chyba a poznámka smeruje k dispečingu, kde nie je možné, aby posily neprišli. Je to skrátka nemožné, že sa dispečing takto na nich vyserie. Táto technická chyba bila do očí celý čas pochodu sympatickej dvojice úbohým ghettom. So Shorty som mal dobrý dojem. Byť policajtom, na to som nikdy nebol, a dobre som spravil. S filmu srší dojem nenadŕžania, vďaky za to, že s týmto sa na SR nemusíme obťažovať. Až na počernejších, ktorí len dostanú bitku a hotovo. Režisér ide na to aj celkom umne, lebo som sa bál, aby tí druhí neboli vykreslení ako obete. S filmu som mal pocit že zlí a dobrí sú na oboch stranách. A to je pestrosť sveta. Dôležitá je otázka: Kto vyhrá ? (videné 25.04.2021, BDrip)

Smrtící mráz (2017) odpad!

Vtak tu vtak tam. Tvrdi su vsetci a tak je to dobre. Dievca v zrube to ma rado a pritepleny chlapec tiez. Vsetci robia veci , ktore brutalnym sposobom nedavaju zmysel a tie prrdnesy su ako z amaterskeho tajneho videa. Burka stale na tom istom mieste a sem tam vydava strasidelny zvuk. A utekate v mraziarenskom aute. Dajte ai nanuky vazeni, tu sa odohrava mrazivy des a hroza pomerne obludnych rozmerov. (Videne 22.4.2021, Dajto)

Sniper 3 (2004)

Pokračovanie dobrodružstiev Huckleberryho Finna a Thomasa Becketta. Už značne obstarožný Berenger s opuchnutou tvárou vo vietnamsky výpravnom dobrodružstve má čas. Sleduje, vníma, má jednu strelu, tak príprava musí byť fajn. Pomocníka tvorí stály pomocník Stevena Seagala v jeho ázijských odpadových fimoch. Poradí, ukáže a Tom ako vždy zasa nejako tou strelou vyprofiluje ďalší priebeh útekov, únikov, streľby a akcie. Je vietnamsky preemočná a hlučná, krikľavá. Predchádzajúce maďarské dobrodružstvo malo na mňa o chlp väčší vplyv. Strela bola výborná a na opasok si môže vyraziť „Len raz trafil a dvoch zranil“. Filmu vždy chýba záver, ktorý sa odohrá len ako reportážna správa zo sveta. Casting zlý ako vždy, no film ubehne. Nemá však nič, čím by vsadil do vás klin. A to je chyba nezáživného filmového štábu, ktorá túto sériu sprevádza. (videné 18.04.2021, AXN archív)

Krvavá hranice (2008)

Krvavá hranica Cubu Juniora speje k jasnému konci streľby, pričom ako divák sa pýtam, či tá vata a balast pred ňou bola potrebná. To ako sa Cuba ohýna partii čiernych nímandov, je vskutku nepochopiteľná, keďže opätovne zdôrazňujem, že záver si predstavíte hneď, keď ich zbadáte v obývačke. Celá hranica je naťahovaný film, ktorý okrem dobrých snímok okolia a nehostinnosti mizerného štátu Arizona, ukáže aj terénne schopnosti chevroletu a takej katastrofy ako občianska domobrana. Oproti iným posledným filmom Cuby Juniora sa však na film dívať do konca dá, nie sú to len interiérové papundekľové scény na fľašou whiskey. Krvavá hranica nie je zásadným príspevkom k téme pohraničných drog a migrácie. Je len nízkorozpočtovou seriálovou epizódou už aj tak mizerného života priemerných Američanov. (videné 18.04.2021, Dajto archív)

Polda (1998)

Akysi pokus o natocenie rodinnej sagy policajtov je nemastnym a neemocnym pokusom. Namet mate s drogami a uplatnymi policajtami, ale neviete spravit film. V prvom rade nemate zaporakov hrajucich prvu ligu. Sceny s nimi kde len fajcia a tahaju prazdne silacke reci su na smiech. Snaha zasadit rozkol medzi Sheena a manzelku je taktiez zufala a nefunkcna. Strelby su 90.kove a rezijne nezvladnute. Film na kratkej stopazi nudi takmer neustale, a hoci sa tam mikroskopicky hladaju pozitiva, dojem s filmu je opravdivo zly. Obajta rodinka a sadajuci si syn s otcom do rozpadnuteho mustanga. Takto sa sagy nerobia. Zabudnutelny film, ktory si to z lytosti mozno aj nezasluzil. (Videne 17.4.2021, Filmplus archiv)

Cyborg Cop (1993) odpad!

Toporny Bradley proti T800 ? Ani Cameron by to lepsie nevymyslel. Cyborg cop ma vsetko uz v nazve. A je to citit na sto honov. Sam nie ne Verhoeven, ktory scenarovo tuctovemu Robocopovi dodal aspon autorsku viziu. Tu sa budem musiet ako divak pretiskat hustym porastom, ktory tvori katastrofalna choreografia akcnych a pastnych subojov, abnormalne smiesnym scenarom a dejom ako so slabikara. Vsetko presne v intenciach C-eckovych vod 90.rokov. Hrdina je bodyshooter, zly na okrasu, ucelna brutalita, tricko dole, pot, zena akurat na asexualnu scenu. Vsetko si odskrtnete a smejete sa popod fuz, ze niekto to aj myslel vazne. (Videne 17.4.2021, Filmplus archiv)

L'Archer noir (2019) (TV film)

V chorobe celkom stravitelny snimok, ktory si ide pokojnym i ked zamotanym krokom. Filmu chyna intenzita, ale vysetrovanie sa zda byt civilne. Zandarstvu a policii nerozumiem a je to aj jedno. Homosexualna armada to zaretusuje, ptetoze Alzheimer mu to predsa nedovoli. Rutinne, francuzsko-vidieckym stylom sa aj dopracujeme k vyvrcholeniu, ktore je akceptovatelne, ale slzu neuronis. Kriminalna oddychovka pre nastrocnych splni svoj ciel. Na nic ine sa totiz nechce hrat. (Videne 17.4.2021, Jednotka archiv)

Stopa do minulosti (2018) odpad!

Bez debaty dalsi prispevok som do odpadovej zumpy ABCDEFG Millerovcov. Iluzorny snimok o rodinnom strernuti pozehnamym akoze vysetrujuco tvariacim sa Sylvesterom. V extremnej nude v odpudivych exterieroch sa odohra naivne divadlo s unosom s vazenia, experimentalnym liekom, ktory vam poda sestra s botoxovymi perami. Vo filme sa okrem smiesneho twistu nedeje nic. Doslova sa len toporne pohybujeme myslienkami Modinea, ktore su otravne. Prestrelka na konci je doslova znicujucou amatercinou ako aj prichod Stalloneho. Backtrace je riadnou stopou. Do hovna vazeni. (Videne 16.4.2021, Filmbox archiv)

Sniper 2 (2002) (TV film)

No jedine americkemu publiku mozno nahovorit ze Balkan je Madarsko. Berenger robi co moze hlavne v zavere, kde sa v akoby v troskach mesta z 2 svetovej odohra posledny ostrelovacsky suboj. Ak by si osadenstvo dalo zalezat na vernejsej vyprave a reziser mal zrucnejsie ruky a motivy, znacka Sniper mohla splnat aspon priemerne zabavne kriteria. Od jednotky ktora ubiehala akosi prirodzene sa dvojka zda byt priam televiznym pocinom epizody nemeckeho serialu. Jedine kulisy wartburgov, skodoviek a elektriciek vycari usmev, ostatne je nemastnym chodenim po cudzom uzemi. A cakanim na 1 strelu. (Videne 15.4.2021, filmplus archiv)