MRPitivier

MRPitivier

<< předchozí 1 2 3 4 6 8 10
    • 29.9.2012  17:56
    Kdyby... (TV film) (2008)

Nápad zajímavý, ale provedení skličující. Když už investuji peníze do nějakého projektu, tak se snažím vytvořit komplexní a povedenou věc, ale bohužel tento dokument do těchto projektů nepatří. Někteří pamětníci by tento snímek mohli brát jako urážku a producenti by se vůbec neměli čemu divit. Nedoporučuji.

• 5.9.2012  21:49

Bohužel, tento snímek mě neoslovil. Nebýt to britský film s troškou jejich humoru a Hughem Lauriem, označil bych ho odpadem. Téma je zajímavé, ale zvláštně natočené s krátkými vedlejšími epizodami a nesympatickým obsazení vedlejších rolí, samozřejmě mimo Rowna Atkinsona. Ale ani on to nezachrání. Slabé vykreslení britské společnosti na rozhraní milénia. Nelze doporučit, protože film nepobaví.

• 5.9.2012  16:47

Woody Allen spojil zajímavý příběh z Paříže s dobrým obsazením. 'Nerozhodný rozmarný' Owen Wilson, divoká a skvěle hrající má oblíbenkyně Marion Cotillard, nezapomenutelný Hemingway alias Corey Stoll či vždy otravný Paul v podání Michaela Sheena dokonale sedí a zapadnou do tohoto skvostného děje s tak chytlavou fantazií. Allen velice lpěl na vykreslení charakteru jednotlivých postav 'Ztracené generace', a proto i dialogy nenechal náhodě! Když k tomu přidáte dokonalé prostředí Paříže v mé sladké Francii v současnosti i ve 20. letech 20. století, získáte jedinečnou a poutavou romantickou komedii s prvky fantazie, která diváka vtáhne do děje. Krásné podívání, lze jen doporučit!

• 5.9.2012  16:03

Dvacátý druhý díl této velkolepé série pokračuje ve šlépějích předchozího Casina Royale a plně na něj navazuje. Bond je v Quantum of Solace dravý, plný msty a jeho emocionálního vývoj nás vtáhne do jeho příběhu. Bondgirl Camila alias Olga Kurylenková také prahne po osobní pomstě, a i proto spojí své síly s 007. Hlavní záporák Dominc Green v podání Mathieu Amalrica mě osobně nepřesvědčil v hereckých dovednostech a daleko více se mi líbil Le Chiffrea v Casino Royale. Craig spolu se skvělou Judi Dench v roli M táhnou celý film spolu s celkem povedenou kamerou a akčními scénami. Jednoduše se člověk nenudí, což je dáno nejen tempem scén, ale i prudkostí a nevraživostí agenta jejího veličenstva. Úvodní prolog dokonale nastartuje tento snímek… aby ne, když vidíme s jakou parádou 007 roztříská své protivníky i své krásné auto. Jedna z lepších scén je v Bregenzu na setkání hlavních zločineckých spiklenců či honička v Itálii po úvodní scéně. Jako slabší hodnotím závěrečnou scénu pomsty v hlavním sídle generála Medrana uprostřed pouště, zde mohl režisér Marc Foster využít více kreativity a ne spoléhat na buldočí postup téměř nezranitelného Bonda. Trochu škoda, ale to nejlepší teprve přijde! Úplně poslední scéna v ruské Kazani zachrání nejisté zúčtování s Dominicem Greenem a 007 si jde přímo pro muže, který může za zradu Vesper. 007 poslechne své instinkty a nezabije ho, ale předá ho M. Zde musím pochválit kameramana a scénáristu, protože tak poutavě natočenou scénu jsem ještě neviděl. Skvěle vykreslené pozadí a správně zvolené prostředí ruské zimy při padání sněhu v divákovi dovolí se vcítit do Bonda, jak ledově kruté to musí být, nepomstít Vesper. Právě díky tomu zvedám hodnocení, protože jinak je to zajímavé pokračování Casina Royale, ale nazval bych "intermezzo" mezi zmíněným Casinem Royale a rozuzlení v nadcházejícím Skyfall. Sice se mi líbí, jak Quantum of Solace navazuje na předchozí díl, ale jako celek má mizivou hodnotu, což ve srovnání s triologií Bourna s Damonem se o jednotlivých filmech nedá říci. Foster vše vsadil na jednu kartu: přímý a akční příběh s dobře hrajícím Danielem Craigem... celkem se to povedlo, jen pár drobností rozděluje diváky, kteří tento snímek hodnotí jako propadák či naopak jako skvělé pokračování. I tak doporučuji, je to malé dobrodružství před velkým závěrem ve Skyfall! Nakonec ještě musím pochválit, jak dokonale Foster vytvořil tajemno kolem nové neznámé zločinecké organizace, která jen vypadá, že je kolem Greena, ale jak další díl nejspíš ukáže, byl to jen vrchol ledovce. Už teď se nemůžu dočkat dalšího dílu agenta jejího veličenstva!

• 3.9.2012  21:26

Nejdříve bych ocenil obsazení do hlavních rolích, Mark Waschke a Karel Roden zahráli opravdu okázale a všichni ostatní doplňovali skvěle postavený scénář s propracovaným příběhem. Režisér Juraj Herz nám nabízí jednu z nejkontroverznějších kapitol českých dějin, a to život v Sudetech před, během a po druhé světové válce. Všichni víme, čeho se dopustili Nacisté za II. WW, ale mluvíme o Nacistech, ne o Němcích! Nacisté byli Němci, Češi, Francouzi, Američani ...! Jeden z největších poválečných paradoxů je odsun Němců ze Sudet, Slovenska, Maďarska ... Místo, abychom se povznesli nad jejich úroveň v zacházení s lidmi, tak jsme spadli na úroveň stejnou, ne- li níže! I kdyby si to jako národ zasloužili stokrát více či méně, nikdo nemá právo soudit jednotlivce, protože očividně masa lidí, ať Čechů, Němců či pod., je zaslepena vidinou pomsty, vírou či lupem po bohatství. I proto, a nejen díky Habermannovu mlýnu, z tohoto chování lze usoudit, že lidé jsou si rovni a žádná rasová či politická příslušnost Vám nezaručí, že se lidi budou chovat 'lidsky' vůči svému nepříteli. Síla charakteru nás, jako Čechy, v tento temný čas opustila ve více případech, než by se daly tyto krutosti označit za náhodné! Možná i tato myšlenka byla skryta v příběhu Huberta Habermanna... nestyďme se za Němce či Čechy, ale za lidi jako takové. Jak dokázala doba a nešvar času lidi změnit, bylo nám jedno, že Habermannova žena byla česká Židovka provdaná za Němce, prošla nejspíš ghettem či koncentrákem, ale stejně ji nazýváme německou k*rvou!

• 3.9.2012  08:33

Samozřejmě originálnost se vytratila, ale vtip byl zachován a celkově úrověň neklesla. Prváci z vysokých škol se vrací zkušenější do vod, kde vyrůstali, ale zjištˇují, že se doopravdy nic nezměnilo a jejich představy byly naivní. Toto pokračování mi přijde více o té chlapské půlce, oni dostanou nápad jet na chatu k jezeru a dělat tam párty a hlavně jejich úsměvné a v Jimovo podání jak jinak než trapné scénky a gagy. Pořád má tento film v sobě tón klasiky a kdo by se nezasmál nad Jimovo slepení sama sebe nebo jeho vystoupení v hudebním táboře či nad Stifflerovo a Finchovo nenávistí. Já jsem se opět dobře pobavil, a to je hlavní!

• 3.9.2012  08:33

Trochu nostalgie, ale kdo jste se na to v 15-ti nepodíval a nepobavil se?! Nešika Jim, Casonova Oz, nadrženej Kevin, posera Finch, nymfa Michelle, nerozhodná Vicky, žhavá Nadia, úchylnej Šerminátor a hlavně kurevsky zprostej Stiffler! Tato partička a nejen oni Vás zavedou do situací, které jste možná i Vy sami prožili a bylo Vám stejně krásně nebo naopak stejně trapně jako jim! Pro mě klasika se vším všudy, typická americká hloupost, kterou se po jejím úspěchu snaží či snažili napodobit!

• 3.9.2012  08:32

Velice jsem váhal, jak ohodnotím tento snímek. Režisér Justin Lin úplně přepracoval základní vizáž této série a dalo by se říct, že jí restartoval na základech minulých dílů. Vytvořil povedený děj v exotickém prostředí a netýkalo se to jen stupidních aut a závodů, spíše naopak! Film je postaven na prolínání dvou dějových liniích, které nakonec splynou v jednu, která nakonec vyvrcholí ve velkolepém finále, které sice do reality má daleko, protože, řekněme si narovinu, táhnout trochu těžší sejf po Rio de Janeriu a krouhat zatáčky jako by nic, to je trochu k pousmání, jak se dá ignorovat fyzika! A nesmíme zapomenout na boření budov bez jakéhokoliv efektu na kvalitu řízení či změně dráhy! Ale přece jenom je to akční nářez, kde nejspíš nešlo o reálnost, ale i tak pro normálního diváka je to k zamýšlení, co je to za hloupost. Tyto efekty spolu s dost častými stupidními dialogy, které herci vedou víc než často a doopravdy z nich jdou moudra k pláči. Naopak film jasně drží nad průměrem obsazení oblíbenců filmových diváků, jak stálic v podobě Vin Diesela, Paula Walkera a mnoho překvapivých comebacků ze všech dílů, tak obsazení zcela nové hvězdy Dwayne Johnsone! Tým kolem Vin Diesela je sympatický snad pro každého, protože je tak různorodý, že si divák vybere někoho z týmu, komu drží palce a ten ho vtáhne do děje. Celkem výborný tah, protože od dršnáka přes IT-maniak a po romantičku, všichni si najdou toho svého hlavního hrdinu! A hlavní nepřítel je doopravdy padouch se vším všudy, tak kdo by nechtěl dostat na kolena?! Ke shrnutí, film je celkem dlouhý s občasnými slabými chvilkami, které ale naopak vystřídají chytlavé akční scény! Někomu by styl a scénář plánování a přepadení mohl připomínat Dannyho parťáky, ale nedá se doslova říct, že by Justin Lin vykrádal své přátelé z Las Vegas a podobně. Nelze než doporučit, protože to je jasně nejlepší díl této série!

• 3.9.2012  08:32

Úvodní část filmu Vás nadchne a vtáhne do děje i přes jasně nereálné prvky, které lze postavit do ústranní, protože režisér si nejspíš zakládal na akčnosti scén plné adrenalinu, než na reálnosti! Důležité od minulých navazujících dílů je děj, který zde doopravdy je a hlavním motivem je pomsta, která umožňuje divákovi se více vžít do Dominica a Briana! Dalo by se říct, že až tento film navazuje na jedničku, ostatní nestojí ani za zmínku. Bohužel režisér neudržel vysokou laťku z úvodu a postupem filmu ubírá na kvalitě. Jinak oceňuji i vtipnost některých gagů a nelze jinak než toto pokračování doporučit!

• 3.9.2012  08:31

Režisérovi se povedlo obsadit dobré herce do hlavních rolí, kteří podávají kvalitní výkon...Paul Walker, Vin Diesel, atd...Dokonce se mu povedlo vybrat vhodné prostředí pro zvolený příběh, a když jsme u toho děje, je trochu přímočarý, jednoduchý až předvídatelný, ale není tolik okoukaný. Tento film vyhovuje divákům, kteří nepohrdnou a pobaví se s rychlými auty, závody a krásnými holkami tančící na rytmickou hudbu...Naopak divák, který nerad zmíněnou kombinaci, si snímek neužije. Mé hodnocení je založené na dobré akci, zvládnuté kameře a ději, který překvapí očekávaným zvratem, ale překvapí!

• 3.9.2012  08:31

Od začátku mám jistý problém, tento film nebyl, není a nebude lepší než první díl. Nejenže z původního obsazení zbyl pouze Paul Walker, který nebyl tím hlavním tahounem ani v jedničce, ale režisérovi ujela ruka i v obsazování dalších rolích, které byli nevýrazné nebo dokonce až trapné...vtipnost se vytratila a přibylo stupidní povídání dvou hrdinů, kteří řídí každý jiný vozidlo, ale určitě se slyší! Zoufalá je i akce a hlavně nedomyšlený příběh! Zaráží mě, že producenti svolili k pojmenování tohoto filmu Rychle a zběsile, protože s prvním filmem toho má poskromnu společného!

• 3.9.2012  08:30

Rychlá auta, krásné ženy a plno akce. Ano, proč ne, ale nekopírovat a neohrávat předchozí díly! To, že tento film nese název Rychle a zběsile přináší diváky, ale na druhou stranu tento snímek uzemňuje, protože ve srovnání s předchozími díly je jasné, jak hodnocení jde okamžitě dolů. Nejen díky neoriginálnosti, ale i nevýraznosti hlavní postavy a i díky jeho soupeřovi, který je nechutný a stupidní gelouš. Film dále sráží přihlouplý scénář a špatně využité prostředí. Kladně nelze hodnotit skoro nic. Velké vykrádání názvu a servírování ojetiny! Nedoporučuji, těžké zklamání!

• 3.9.2012  08:28

Gerard Butler a Jennifer Aniston splnili své herecké role vcelku dobře, Aniston vypadá pořád skvěle a je doopravdy ozdobou filmu jak po herecké stránce, tak po vzhledové stránce. Butler spíše dobře sekunduju Aniston, ale někdy převezme iniciativu a překvapí akční scénou nebo vtipný gagem. Velký problém je režie a scénář...tady film ztratil opravdu mnoho, ze začátku nevíte, na čem vlastně jste, co se děje a proč se to děje. Ano, je skvělý využít prvků jako vrácení děje o 24 hodin, ale aby to bylo efektivní, nesmí být těch 24 hodin úmorných 35 minut na filmovém plátně, které Vás unudí, protože zde chyboval scénarista, který nevyužil potenciálu dvou hlavních postav a nechal je běhat před kamerou bez jakéhokoliv účelu! Prostě těch 35 minut bylo strašně zdlouhavých až nekonečných. A hlavně plných zmatků, zbytečných! A bohužel to nezachrání celkem vkusný humor naší dvojice ani vzhled Jennifer Aniston! Díky bohu, že druhá část filmu se rozjela, a i když akční scény Vás nevyvedou z míry, ale alespoň z té nudy! A pokusy Aniston uniknout Butlerovi jsou doopravdy vtipné, stejně jako jeho opětovné chytání své exmanželky! Ovšem každému dojde, že tato dvojice, která se nenávidí, nakonec spojí síly proti nějaké "temné" třetí straně. Bohužel celý film je to jasné, člověk se ani nemusí snažit a ví, jak by to mělo dopadnout a dopadne! Tedy, skoro!!! Protože, jak jsem trochu kladně hodnotil střed filmu, že se to rozjelo, naopak konec se úplně vytratil...jo vyřešeno, ale jakým způsobem?! Režie více než špatná, až tragická...prvních 35 minut zdlouhavé nudy, po rozjedu to ale pan režisér utne a je konec, bez jakéhokoliv překvapení, zvratu a podobně, dokonale ošizený. Vypadá to jako, kdyby jim docházeli peníze! Ke shrnutí, nebýt G.Butlera a J,Aniston, nejspíš bychom se bavili o filmu, který nese cedulku "Odpad!" Naštěstí hlavní hrdinové drží trochu nad vodou kvalitu tohoto filmu, a i proto to není takový propadák, ale filmovým štáb sráží film do průměru až podprůměru!

• 16.2.2012  15:04

Dvacátý první díl této velkolepé série dal světu nového Jamese Bonda, v podání Daniela Craiga je 007 konečně člověk plný emocí, které se jako normální smrtelník učí ovládat a nutno podotknout, že ne vždy mu to jde. Nový nekonvenční přístup hlavního hrdiny mi připomíná první díly se Seanem Connerym, kde hlavní notu hrála špionáž, a když k tomu přidáte velice kvalitní, reálné a propracované akční scény, novodobý agent jejího veličenstva vykročil ze stínu svých předchůdců a hlavně díky němu zažíváme opravdové špionážní dobrodružství plné akce! Z minulých filmů se úspěšně vytratily stereotypní usazeniny v koncepci 007 (Moneypenny, Q...), pro mě s velkým překvapením to na kvalitě filmu nebylo poznat ba naopak, a díky bohu zůstalo to nejlepší! M alias Judi Dench, která vždy přinesla do Bonda vyšší hereckou úroveň. S velkým potěšením musí každý divák přijmout fyzickou kondici Daniela Craiga, který v úvodní, ale nejen v té, scéně ukazuje nejen svaly a rychlost, ale především inteligenci, která mi tolik chyběla u Pierce Brosnana! Režisér Martin Campbell nejenže vsadil na blonďatého 007, ale kritiky a konzervativní diváky dráždí něčím, co jsme na takové úrovni v Bondovské sérii ještě nepotkali...celý příběh je vystavěn na psychologickém vývoji agenta jejího veličenstva a díky bohu, i 007 je zranitelný! Nejen fyzicky! Bondgirl je zahraná dokonale v podání Evy Greenové, snad nikdy žádná z žen kolem 007 nepodala tak přesvědčivý výkon a nevžila se do role, kdy sama neví na čí straně stojí! Zápletka filmu je posazena do moderní doby, kdy zločinecké organizace "uschovávají" peníze místo do banky k obchodníkovi Le Chiffreovi, který s jejich penězi obchoduje a ne vždy čistým způsobem zhodnocuje. Díky jeho obchodům se Bond objeví na Madagaskaru, na Bahamách či v Miami, kde pokaždé zažije více než vzrušující podívanou, než se s ním osobně potká v Černé Hoře, kde se Le Chiffre a 007 utkají v pokerovém turnaji, který samozřejmě neprobíhá zcela hladce. Zde se režisér vrátil ke kořenům série a nabízí nám několik odboček od hlavní linie děje, že se divák až pomalu zamotává a zamotává...co víc si divák agenta jejího veličenstva může přát...akce, poker, krásné ženy... Velkolepé finále vrcholí snad 30 minut a doopravdy to není zdlouhavé, spíše naopak! Člověk nestačí vychutnat jednu kvalitní scénu a už musí vnímat ještě lepší další scénu a překvapení střídá zvrat v ději filmu. Tento snímek je plný emocí, trpkosti a bolu, ale Daniel Craig Vás vtáhne do děje, ať chcete či ne a užíváte si tento dokonalý festival špionáže s trochou akčních scén či humoru a nadsázky! Každý si v Casinu Royale najde to své, nemůžu než doporučit, protože se jedná o nejlepšího Bonda v novodobých dílech této série!

• 10.1.2012  12:12

Dvacátý díl této velkolepé série začíná akční scénou v "demilitarizované" zóně mezi Severní a Jižní Koreou. Zde 007 předvede pár výborných kousků, bohužel jak je to u Pierce Brosnana zvykem, s doprovodnými nereálnými doplňky (střelba na vznášedlo a podobně by určitě v reálu nevyvolala explozi). Zrada ve vlastních řadách sice znemožní Bondovi uniknout, ale zbavit se syna hlavního představitele Severní Koreje ne. Brosnan působí ve formě, elegantně, ale téměř nezničitelně! Britská strana vymění 007 za zabijáka Zaa a po malém intermezzu na britské lodi u Hongkongu, kde se mu přes podezření ze zrady podaří uniknout díky čínské tajné službě na Kubu, kde se seznámí s agentkou CIA Jinx a spolu decentně rozpráší genetickou laboratoř v honbě za Zaem, který za sebou nechá stopy vedoucí k diamantovému magnátovy Gustavu Gravesovi, se kterým se Bond v Londýně utká v šermířském utkání v jeho klubu, který se zvrtne díky emocím v další velkolepé ničení budovy a v boj na život a na smrt, naštěstí jsou přerušeni a jejich souboj je zatím odložen. M alias Judi Dench sleduje svého agenta a ví, že je v Londýně a věří mu, čímž ho pošle na prezentaci vesmírného programu Gravese na Islandě, kde prožijeme mnoho akčních scén, kde půjde o život, jak 007 či Jinx, tak nakonec celému světu. Jak je zvykem v novodobých bondovkách, buď sám 007 či stačí jeho přítomnost, která vede ke zničení všeho v jeho blízkém okolí a není tomu jinak ani v případě Gravesova sídla na Islandu. Bond samozřejmě zachrání Jinx, která je jedna z nejhůře obsazených Bondgirl v sérii, její krátký sestřih a hraní je nevkusné a ani její dekolt to nezachrání! Velkolepé finále se odehrává ve velkém letadle nad hranicí obou Korejí, kde Graves chce zničit americké militarizované pásmo v Jižní Korei a zároveň udělat pro své tanky cestu skrz minová pole do Jižní Koreje. Bond spolu s Jinx Gravesovi a jeho společníkům zabrání v jeho plánu a zachrání svět před vypuknutí války. Bohužel už jen, že letadlo, které uletí celkem dost kilometrů během chvíle, dosti zázračně zůstává stále nad hranicí a zdá se až neuvěřitelné, že letadlo nespadlo či se neroztrhlo, když Graves prostřelil prosklenou přední část letadla! Velkolepý závěr je spíše fraška podtrhující působení Pierce Brosnana jako agenta jejího veličenstva. Na jednu či dvě absurdity během celého filmu zapomenete, ale v tomto díle hloupost střídá hloupost a finále je nereálná šílenost. Chce to změnu, která nakonec o pár let přišla v obsazení nového 007 Daniela Craiga. Brosnan se tímto filmem rozloučil s Bondem trochu rozpačitě, ale za trend absurdit vlastně nemohl a celkově jeho působení jako agent jejího veličenstva se dá hodnotit více než příznivě a hlavně oživil skomírající sérii!

• 23.12.2011  19:05

Devatenáctý díl této velkolepé série mi osobně k srdci přirostl nejvíce ze všech filmů s Piercem Brosnanem. Režisér Michael Apted nás doslova vhodí do víru dění! V nedotknutelném sídle MI6 je spáchán atentát na přítele 'M' Sira Roberta Kinga a James Bond se snaží dopadnout útočníka v srdci Londýna. A to velice stylově, na ultramoderním rychlostním člunu! 007 se vydává do Azerbajdžánu za dcerou zemřelého Kinga Elektrou, kterou se snaží uchránit v další skvělé akční scéně na sjezdovce. Akci umocňují důmyslné hračky oddělení Q. Motiv a příběh je dokonale zamotaný a ani samotná 'M' neví na čem je... Bond si udělá akční intermezzo v bývalém sovětském dole ležící v Kazachstánu, kde se setká s Bondgirl a zároveň se svým budoucím nepřítelem Renardem, kterého skvěle hraje Robert Carlyle. Mimochodem tento záporák je úžasně vymyšlený, nemá co ztratit, protože má v mozku kulku, která ho postupně zabíjí. Během tohoto intermezza je mimochodem ukradena hlavice s plutoniem. Po návratu do Baku 007 navštíví svého 'dobrého' známého z Ruska, Valentina Zukovskyho, ke kterému chová jisté své 'sympatie', například ho vykoupe ve vlastní kaviáru, poté mu zničí výrobnu na kaviár, ale velice rád by od něj chtěl 'službičku'. Akce plná humoru, proč ne?! Po příjezdu 'M' do Azerbajdžánu nastává pro diváka, který tento díl nikdy neviděl, velké překvapení. Zvrat v ději provede Electra Kingová, která vše naaranžovala tak, aby se zbavila svého otce, Jamese Bonda, zajala 'M' a za pomocí svého bývalého únosce alias milence Renarda má v plánu zničit hlavní tepnu ropovodů a tankerů z Asie do Evropy Istanbul. Agent jejího veličenstva s Bondgirl vyvázne ze smrtelné pasti, osvobodí 'M' a proklouzne do ukradené ruské ponorky pod vedením Renarda, který chce přehřát jádro. James Bond samozřejmě ve velkolepém finále zachrání Istanbul! Tento film střídá akci s vtipem, výborné obsazení a kvalitní příběh se zápletkou udělají z tohoto snímku můj nejoblíbenější s Piercem Brosnanem.

• 23.12.2011  08:57

Osmnáctý díl této velkolepé série představuje návrat k začátkům 007, co se týká námětu. Megalomanský zpravodajec plánuje zapříčinit 3. světovou válku, aby bylo o čem psát. Pointa celkem povedená, provedení také není špatné. James Bond alias Pierce Brosnan vyrovnaným výkonem opět ukazuje, že roli 007 si užívá. Tentokrát agenta jejího veličenstva obklopují více přitažlivé a více snesitelné ženy a dokonce i Bondgirl, která je sice Asiatka, neodpuzuje jako v minulém díle. Hlavní padouch, zpravodajec Elliot Carver, působí sebejistě, ale nenápadně a hlavně chytře. Sice se div neporazí sám svým egem, ale patří mezi ty lepší padouchy z historie 007. Jeho přisluhovač Stamper připomíná sovětskou mašinu Granta ze Srdečných pozdravů z Ruska. S asijskou Bondgirl přichází nový nepřítel nebo lépe řečeno nové místo konfliktu, a to Čínská lidově demokratická republika a její Jihočínské moře. Zápletka se odehrává právě v Jihočínském moři, zde dochází k potopení britské lodi a sestřelením čínské stíhačky. Válečný konflikt mezi Čínou a Velkou Británií je na spadnutí a svět musí opět zachránit 007. Po intermezzu v Hamburku, kde potkal svou bývalou lásku a nyní manželku Carvera, Paris. Vzpomínkou na časy minulé Bond vyláká z Paris důležité informace a poté musí čelit odplatě jejího manžela, a jak už je pro 007 typické, ženy kolem něj umírají. A i agent jejího veličenstva měl velký problém s masochistickým vrahounem Dr. Kaufmanem a poté excelentní akční scéna s výbornými triky, kdy James Bond ovládá své BMW pomocí dálkového ovládání na mobilu. Celkově hračky z oddělení "Q" dokonale obohatili každou akční scénu. 007 se přesouvá do Číny, kde se nejdřív potká s Bondgirl, poté spolu utíkají před poskoky Carvera a zde, jak už je tradicí v Bondovkách s Piercem Brosnanem, přicházejí nesmyslné doplňky akčních scén při honičce na motorce, poté finálové zničení helikoptéry je jedna velká absurdita a nesmíme zapomenout na skok z Carverova mrakodrapu. Efekt je akční, plný adrenalinu, ale to režiséři uměli i před tím a hlavně bez scén ignorující fyzikální zákony. Podobné režisérovi výlevy jsou vidět i ve velkém finále na Carverovo "neviditelné" lodi, kde 007 nakonec zachraňuje svět před novým velkým konfliktem v Jihočínském moři. Tento film je jedna velká akce s jedním mínusem, a to jsou absurdity. Jinak Pierce Brosnan je kvalitním agentem jejího veličenstva, obsazení rolí něžného pohlaví je o poznání lepší než v minulém díle a padouch se skvělým motivem je výborný.

• 23.12.2011  07:11
    Zlaté oko (1995)

Sedmnáctý díl této velkolepé série nabízí opět změnu v obsazení hlavního představitele agenta jejího veličenstva. 7 let si Pierce Brosnan mohl říkat agent 007... Brosnan se vrátil ke kořenům této série, kdy jeho šarm, mužnost, image a nadsázka připomíná Seana Conneryho a ještě k tomu přidáte větší důraz na akčnost a chladnokrevnost jako dědictví po Daltonovi, vznikne úplně nová generace 007. Ke změně zajisté přispěl pád Sovětského svazu a tím i hledání nového nepřítele, ale daleko nepůjdeme, zůstaneme na území bývalé SSSR a prakticky změníme jen název na Rusko a hned máme dalšího nepřítele jako "Země plná příležitostí!" V čele MI6 nestojí již muž, ale žena M alias skvěle hrající Judi Dench, která podle 007 je jen "účetní hrající si s čísly", ale ani nová M není naivní a považuje Bonda za sexistického, misogynního dinosaura a přežitek Studené války. Intro do příběhu se odehrává ještě za Studené války v SSSR u chemičky v Archangelsk, kde spolu s přítelem a agentem 006 Aleckem mají za úkol zničit celý objekt. Bond musí Alecka obětovat, který je podle všeho zastřelen a 007 sám vyhazuje do povětří po zdařilém úniku. "Zdařilém!" S Brosnanem přišla nová generace 007, ale také nový doplněk každého jeho filmu a to jsou stupidní a nereálné absurdity. Jako například útěk z Archangelsku, kde Bond skočí ze sráze za nastartovaným letadlem, které nikdo neřídí, a volným pádem doletí zcela nemožně k dveřím letadla a samozřejmě to ještě s tím letadlem stačí vybrat a nezřítit se! Nejenže 007 umí lítat volným pádem naprosto přesně na cíl, ale také hlavně porušuje jeden fyzikální zákon za druhým, čehož si nejspíš filmový štáb při tvoření této scény nevšiml! Přesouváme se do současnosti, kde po krádeži helikoptéry Tiger v Monte Carlu, typu Stealh, která odolá elektromagnetickému záření a je nezachytitelná radarem krizi, a po krizi v Severnayi, ruské řídící centrum vesmírných programů se James Bond vydává po stopách Janusovy skupiny do ruského Petrohradu. Při krizi na Severnayu bylo ukradeno Zlaté oko a zároveň pomocí této vesmírné zbraně byla zničeno Centrum pro ruské vesmírné programy. Přežili jen dva, programátor Boris a pomocná programátorka Natalya, která se v Petrohradu stává Bondgirl. Je asi největším mínusem tohoto filmu spolu se sadisticky nechutnou Xénií (hodnocení dolů), snad nikdy nebyla horší a tak nehezká Bondgirl. V Petrohradu se 007 potká se starým "známým" Žukovským, který i přes "drobné" neshody z minulosti, poradí a pomůže 007 se setkat s Janusovem alias agentem 006 Aleckem. Akční scény nechybí, nejvíce vtipná mi přijde jízda 007 v tanku v centru Petrohradu. Bond demoluje auta, sochy a dokonce celé bloky domů! A po velkolepém zničení sovětského obrněného vlaku se přesouváme do Kuby, kde Aleck skrývá svoje Zlaté oko na dně umělé přehrady. V celkem povedeném finále bych vynechal trapné scény s americkým přítelem 007, kterého bych ponechal v Rusku, kde působil vtipně. Vypořádání s nepřáteli a minulostí je prolnuté akčními scénami, které jsou více než povedené! Celkově film se zdařil, jediné výtky bych měl na obsazení ženských rolích a na absurdní scény! Pierce Brosnan obstál a vyrovnal se svým předchůdcům.

• 14.10.2011  10:53

Šestnáctý díl této velkolepé série posouvá tuto legendu ještě dál než díl minulý. Režisér John Glen zakomponoval do filmu psychologický vývoj agenta 007, což v předešlých patnácti dílech nenajdete, protože James Bond je zabiják bez citu. John Glen ovlivněným vývojem akčních filmů to hodlal změnit a nemohl si vybrat lepší příběh. Po akční svatbě jeho celoživotního kolegy z americké CIA Felixe Leitera, dopadení jeho hlavního nepřítele, drogového magnáta, Sanchéze a jeho náhlého osvobození zradou v řadách CIA, si Sanchez vyřídí s Leiterem účty při jeho svatební noci. Jeho manželku zabije a jeho předhodí bílému žralokovi, který mu ukousne nohu a část ruky, ale přežije! 007 jako svědek Felixe Leitera na nic nečeká a hodlá pomstít svého přítele i přes zákaz M, který mu nakonec odebírá Povolení zabíjet a Bond po úniku z centrály MI6 na Key West jedná na vlastní pěst. Pomoci mu má Bondgirl alias agentka CIA Pam Bouvierová a vydává se s ním do Jižní Ameriky, Mezitím akce střídá akci, asi nejvíce dominantní je přepad pašerácké lodi, znehodnocení drog a ukradení letadla plné peněz, se kterými pak Bond provokuje Sancheze v jeho bance a kasinu. Vše s přispěním oddělení Q 007 přežívá a dostává se pod kamufláží pomalu a jistě blíž k samotnému centru dění v Sanchezově organizaci. Sanchez mu uvěří a zavede Bonda přímo k výrobně drog, kde, jak bývá zvykem, 007 nenechá kámen na kameni a po explozi laboratoří se spolu Bondgirl vydávají do závěrečné části filmu, která probíhá na palubě čtyřech kamionů plných benzínu s rozpuštěnou drogou. Agent jejího veličenstva zlikviduje všechny přisluhovače s kamiony a až téměř poeticky skončí samotný Sanchez. Leiter s jeho ženou dali 007 zapalovač s věnováním, kterým Bond zapálil benzínem promáčeného Sancheze! Timothy Dalton hraje skvostně, nehezká Bondgirl předvádí vyrovnaný výkon a záporáci jsou pěkně brutální drogoví dealeři! Motiv výborný, děj plný akce a zvratů! A asi nejdelší a největší role Q alias Desmonda Llewelyna v historie 007. A hlavně, James Bond začíná být promyšlený psychologický thriller s akčním nádechem, což je taková malá revoluce v této sérii! V posledním díle režiséra Johna Glena mi nezbývá než před ním smeknout, protože díky němu mohl Moore se ctí běhat po filmovém plátně po 50 stále ještě jako 007 a po obsazení Daltona provedl velký zvrat v náhledu na tuto sérii. Vytvořil Bonda více akčnějšího, více přímočarého, více chladnokrevného, ale s nebývalým citem! Spolu s Youngem asi nejlepší režisér v historii Jamese Bonda, i díky němu dostala série druhý nádech a velice úspěšné pokračování!

• 14.10.2011  10:21
    Dech života (1987)

Patnáctý díl této velkolepé série je debutem Timothy Daltona v roli agenta jejího veličenstva. S ním se trochu změnil 007 v přístupu, humoru a celkovém chování. Ubylo nadsázky, naopak přibylo serióznosti a chladnokrevnosti. Na 007 se nelepí každá druhá žena, ale diváka okouzlí charakter a způsoby Timothy Daltona! Samozřejmě, že i tento představitel Jamese Bonda pracuje s jistým humorem na filmovém plátně, ale určitě není přehnaný, je seriózní a trefný! Myslím si, že Dalton zvládl roli bravurně, jen před ním nebyli diváci a kritici zvyklí na takovou chladnokrevnost a přímost, prostě Dalton trochu předběhl svoji dobu! Musím pochválit režii v čele s Johnem Glenem, protože vytvořili skvostný děj s častými odchylkami od hlavního děje. Možná to některému diváku občas zamotá hlavu, ale John Glen dokázal využít každého detailu k tomu, aby film udělal zajímavější či akčnější! Úvodní scéna nás po pomalém začátku vhodí do záběrů plné akce. Gibraltar nabízí výborné zázemí pro tréninkové zkušební akce MI6, ale právě ta probíhající se zvrtne v tragédii! Na povrch vyplave stará, ale již ukončená akce SSSR za dob Stalina, Smrt špiónům! MI6 se obává vzkříšení staré akce, která by vedla ke krveprolití na obou stranách. A k tomu se dějí zvláštní věci v ústředí KGB, jejich slavný generál Koskov chce zběhnout na Západ s tajnými dokumenty a pomoci mu k tomu mám na jeho přání samotný James Bond. Proto se 007 vydává do ČSSR do Bratislavy, kde má vyčkat na zběhnutí Koskova a chránit ho před snipery SSSR. Bond zasáhne sovětskou odstřelovačku Karu, kterou před tím viděl hrát na violoncello v divadle! 007 provede asi nejúchvatnější únos v historii Jamese Bonda. Ve speciálním kontejneru pro lidskou osobu unese generála Koskova pomocí ropovodu Družba spojující Západ s Východem. Přes uzavřené hranice by jen těžko projeli, proto 007 využil tohoto způsobu, na rakouské straně na něj čekala stíhačka NATO, která ho urychleně přenesla do centrály MI6 v Rakousku. Jedna akční scéna dozněla a vzápětí je tu druhá...generála Koskova, poté co vyzradil údajné plány KGB v čele s Puškinem, unese zpět, údajně do SSSR, údajný sovětský agent, který přepadne centrálu v Rakousku. Přepadová akce srší důvtipem režie a vše do sebe zapadá! Bond spolu s M tuší špinavou hru SSSR a agent jejího veličenstva se opět vydává do Bratislavy, tentokrát navštívit "sniperku" Karu, kterou s podivem 007 zatkne tajná policie a je vyslýchána samotným Puškinem, který má být dalším terčem pro Bonda po Koskovo informacích. Po zjištění, že propuštěná Kara nerozezná hlaveň od spouště, a že použila slepé náboje, rozhodne se jí Bond vysvobodit z ČSSR. Díky vymoženostem jeho auta se "standardní" zimní výbavou vyjíždí vstříc dalšímu dobrodružství u rakousko-slovenský hranic. Pomocí laseru oddělí podvozek od zbytku zásahové vozidla STB, propálí zátaras alias kamion a po scéně na jezeru uniká na obalu od violoncella spolu s Karou směrem k Rakousku. Cestou je samozřejmě doprovází výstřely a div ne celá armáda tehdejšího ČSSR. Kupodivu zesměšní naší bývalou armádu a dostává se do Rakouska v nezapomenutelné scéně: "Mávej tím" poté projedou kolem stráže a přes zavřenou závoru přehodí violoncello a 007 zakřičí: "Nic k procelení." A rakouská pohraniční stráž jen udiveně přihlíží! A co je na celém začátku nejlepší, nepotřebujete nadsázku k tomu, abyste se za břicho popadali! Timothy Dalton pobaví svými triky a hračkami oddělení Q natolik, že slova jsou zbytečná! Po letmé návštěvě Vídně zavítáme do střední Asie na konferenci, kde má vystoupit i Puškin. Bond na nic nečeká a v hotelu si jde "popovídat" se samotným Puškinem, po dohodě s ním a prokouknutí Koskova plánu, Bond na konferenci "zastřelí" Puškina, který je ovšem chráněn neprůstřelnou vestou! Po naivitě Kary, uvízne Bond spolu s podvedenou Karou ve vězení uprostřed Afghánistánu na sovětské základně! Zde poznají afgánského bojovníka za svobodu, kterému pomůžou uprchnout a on se jim na oplátku pomůže zničit sovětskou základnu. Celý film je skvělý s výborným finále v letadle. Jediný problém mám se záporáky tohoto dílu, kteří jsou nedůstojní soupeři 007, považme válečného nadšence alias obchodníka se zbraněmi či sovětského generála alias přeběhlíka! Ani motiv není světový, jediné co je zachraňuje je výborné provedení plánu, který je opravdu na úrovni!

• 13.10.2011  21:13

Čtrnáctý díl této velkolepé série je rozloučení s doposud nejdéle sloužícím agenta jejího veličenstva, Rogerem Moorem. Jeho poslední film v roli 007 uspokojí každého, kdo má rád špionážní pátrání a Moorovskou nadsázku. Je Vám jasné, že hlavní představitel v 58 letech nemůže pobíhat po filmovém plátně a likvidovat jednoho padouch za druhým, což sice ubírá v některých chvílích na akčnosti, ale myslím, že to režisér John Glenn vyřešil šalamounsky, prostě 007 honí zločince na lyžích, v autě nebo samotný zabiják si najde Bonda s cílem zneškodnit. Tímto režisér Glenn předešel trapným scénám, kdy vidíme pomalu šedesátníka lapat po dechu či očividné stříhání záběru s Moorem a jeho dabérem. Samozřejmě dabér byl využit i zde, určitě v první akční scéně na Sibiři a nepochybně i v dalších sekvencích, ale nekazí dojem a tvář filmu. Naopak Moore zde nechal vyniknout ne silovou stránku, ale například šarm, nadsázku, vtip a nebývalou přímočarost jeho pátrání! Svádí jednu ženu za druhou, samozřejmě musíte se sžít s tím, že na šedesátníka letí třicetiletá Bondgirl, ale s trochu nadsázky se to dá vydýchat. Bondgirl působí zranitelně a sem tam neschopně, čímž nechává vyniknout mužnost Bonda, který ji zachránil od poskoků záporáka Zorina, což vypadá jako záměr režie...ale naopak v závěrečné scéně u Golden Bridge se nebojí postavit nepříteli a celkem zachraňuje 007. Takže Bondgirl je zahraná výtečně nejen díky kráse a hereckému umu Tanye Roberts, ale i díky výborné práci filmového štábu. A trefa do černého bylo vybrání Christophera Walkena do role hlavního záporáka Zorina, intelektuálně psychotický výplod bývalého nacistického doktora z koncentračního tábora pod vedením sovětské KGB. No doslova geniální vykreslení padouchovi minulosti a původu! Walken zvládl svou roli bravurně a jeho poskoci více než skvěle sekundovali jeho plánu zničit Silicon Valley a získat pro něj nadvládu ve výrobě mikročipů! Plán vypadá celkem obyčejný, ale zabít u toho pár stovek tisíc lidí z okolí města San Francisko už dodává psychopatický podtext, neboť během jeho plánu Hlavní úder vznikne dvojité zemětřesení a zaplaví se velká část obývané půdy. Doopravdy promyšlený plán samozřejmě překazí 007 a Bondgirl! Film obsahuje krásné akční scény ze Sibiře, z pařížské Eiffelovy věže či jízdy v hasičském voze po San Francisku, která pobaví! Nejvíce asi překvapí zvládnutá režie se scénářem, který tento film posunuli o pár pater výš, protože přiznejme si, Moore alias 007 pomalu dosluhuje, ale rozloučení bylo více než seriózní, spíše povedené na rozdíl od Seana Conneryho v Diamanty jsou věčné!

• 13.10.2011  18:51
    Chobotnička (1983)

Třináctý díl této velkolepé série je moje srdeční záležitost. V hlavní roli se objevuje stárnoucí Roger Moore, ale jeho nadsázka a šarm zachraňují jeho matné pohyby! Výborná předehra s agentem 006, který je zabit při útěku z představení vražednými dvojčaty Miškou a Griškou, ale i přes zranění doručí vzácnou starožitnost, zlaté vejce, která patřila carskému rodu Romanovců! Začíná hra s hlavním záporákem Kamalem Chánem s originálním vejcem a falsifikáty v londýnské akční síni, která se přenese do Indie. 007 v aukční síni riskuje v napínavé dražbě, kterou nakonec vyhraje Kamal Chanám, ale James Bond při ukázce zlatého vejce promění originál za kopii! V indickém kasinu agent jejího veličenstva hraje opět vysokou hru, tentokrát kostky a sázka je Bondovo vejce, které vyměnil! Po výhře na sebe samozřejmě upozorní, je uvězněn v Chanámovu paláci, kde se poprvé potkáme s hlavním přisluhovačem Gobindem. Z paláce se dostane pomocí hraček z oddělení Q s vysoce cennými informacemi o plánu Kamala Chanáma, které ho zavedou na ostrov tajemné ženy, Chobotničky, ze které se nakonec nastane Bondgirl. I když v plánu Chanáma hraje ústřední roli, je jím později zrazena a jeho sovětským spojencem generálem Orlovem, který pronese šílený výklad o útoku na Evropu, kde exceluje herec Steven Berkoff! Generál Gogol je ostře proti, ale to generála Orlovo nezastaví...plán je mazaný, zbohatne na diamantech za ruské klenoty a pomocí atomové bomby vybuchlé na americké základně v Západním Německu odzbrojí bez výstřelu západní Evropu! Poté sovětské divize rozdrtí zbývající síly Západu a získá nadvládu nad Evropou. Atomovou bombu dopraví na americkou základnu cirkus Chobotničky, která ale vůbec nic netuší! Myslí si, že její úkol je přepašovat diamanty ze sovětského území na Západ! Závěrečné akční scény v cirkusu jsou plné zmatku, který v divácích na druhou stranu vyvolají napětí, protože vlastně moc neví, co se děje a co se stane! V Indii prožijeme zdlouhavé dobývání Chanámovo paláce. K shrnutí, film je dobře obsazen, i když 007 stárne, pořád dokáže bavit, což je nejdůležitější! Tento díl je plný akčních scén, které mají spád a režisér John Glen zvolil výborné prostředí! Chobotnička mi přirostla k srdci, protože to byl můj první shlédnutý 007, oblíbil jsem si jeho hračky a motiv padochů mě tehdy okouzlil!

• 11.10.2011  16:23

Dvanáctý díl této velkolepé série s už stárnoucím Rogerem Moorem je opět úspěšný, sice hlavní představitel musel být nahrazen dablerem ve většině akčních scén, ale charizma, styl a nadsázka jeho výkon zachraňují. Přece jenom se každý zadýchá, kdyby měl běžet víc jak 5 pater po schodech a ještě byste chtěl chytit zločince unikajícího v autě, ale Moore řekněme "běží" po schodech, lapá po dechu s pohyby staříka a k Vašemu překvapení přece jen dostihne zločince! Dalším záporem je hlavní padouch Kristatos, který je jen nevýrazný pašerák s neuvěřitelně cenným britským počítačem ATAC na ovládání řízených střel balancující mezi Západem a Východem! Chybí mi u něj trochu lepší motiv, ale na druhou stranu ho zachraňuje výborné zázemí na Orlí skále a jeho svalnatý, německý přisluhovač Kriegler s partou belgických zabijáků! Ale klady převyšují tyto dva zápory...výborná Bondgirl, která má řeckou krev a nebojí se pomstít, je opravdu užitečná při dopadení Kristatose! Začátek je výborný, plný zvratů a překvapení...konečné zneškodnění Blofelda zajímavým způsobem, poslední vzpomínka na první a poslední Bondovu ženu, potopení britské válečné sledovací lodi s ATACem na palubě, zabití rodičů Havelockových, pomsta jejich dcery, která zúčtuje dluhy s jejím vrahem útočnou kuší! Při její pomstě se poprvé setká s 007 a hned si spolu střihnou jednu z nejlepších akčních scén, automobilové honičce v portugalských olivových sadech a jejich mini auto je prostě úžasné! Spolu přijdou na zvrácenost Kristatose! Navedl je na špatný cíl, na konkurenčního pašeráka Columba, který jim ale trochu nastíní a v závěrečné části filmu i pomůže dopadnout Kristatose! Výborné jsou akční scény v pašeráckém přístavišti Kristatose či Kristatosův pokus zabít svázaného 007 s Bondgirl taženého za člunem nebo pod hladinou u vraku britské lodě. Ale i mimo Řecko nám 007 nelenil, zkusil veškeré zimní sporty, od útoku ledních hokejistů po dotěrné lyžaře! Tento díl, i když je 007 trochu starší, patří k nejvíce akčním ze série! A velkolepé finále na Orlí skále je dokonalé, napínavé a plné zvratů! Sovětský generál Gogol si musí nechat zdát o ATACu! Prostě velkolepá podívaná s kvalitním obsazením a výborným příběhem, kde se střídá akce za akcí!

• 11.10.2011  15:04
    Moonraker (1979)

Jedenáctý díl této velkolepé série je neuvěřitelně ovlivněn Hvězdnými válkami, které v té době ovládly kina a marketingový trh, a jak zareagoval producenti 007? Jednoduše, agent jejího veličenstva se vydá na špionážní akci do vesmíru! Trochu sci-fi?! Samozřejmě, ale vůbec to není na škodu, změna je život a celkově se film povedl! Samozřejmě s velkou nadsázkou musíme brát akční scény ve vesmíru, od krádeže Moonrakeru přes samotný let flotily Moonrakerů a samozřejmě přes "velkolepou" bitvu astronautů ve volném prostoru, kde režie a scénář trochu pozapomněli na fyzikální zákony ve vesmíru, které se trochu liší od těch na povrchu zemském! Doopravdy nestačí zvládnout jen gravitaci, ale asi je to jediný mínus tohoto snímku! Jamese Bonda ztvárňuje pořád v dobré formě hrající Roger Moore! Jeho elegance, nadsázka spojená s dobrým humorem jsou hlavními klady tohoto dílu...samozřejmě, když se připojí šarmantní Bondgirl alias Lois Chiles je tato dvojice k nezastavení! Dalším tahákem pro oka diváka je znovu obsazení Jawse alias Richarda Kiela, který sice změnil zaměstnavatele, ale pořád dokáže překousnout cokoliv a přežít vše a kdekoliv! Jeho osud se více než několikrát střetne s 007! Akční scény v Riu de Janeiru jsou neodmyslitelně zapsány do historie Jamese Bonda jako nostalgické, které se pomalu přesouvají do vnitrozemí do Amazonie, kde se skrývá základna našeho záporáka! A co se mi líbí na režisérovi Lewisu Gilbertovi, že ukazuje i neúspěchy MI6 v čele s Jamesem Bondem jako fiasko v Benátkách! A nesmíme zapomenout na úhlavního nepřítele lidstva a jeho prohnilosti, průmyslovníka Hugo Draxe alias Michaela Lonsdala, který vyvinul nervový plyn. Plyn dokáže vyhubit lidstvo, ale vše ostatní zůstane živé! Myslím si, že žádný padouch neměl v úmyslu zabít naráz 6-7 miliard lidí! Motiv výborný, herecký výkon ucházející a zázemí vynikající! 007 spolu s Bondgirl tento plán pošlou na onen svět a je jasné, že i díky divákům je Jawsův konec dobrý, přidá se na stranu 007, pomůžeme zničit vesmírnou základnu a potká dívku snů! Tedy výlet do světa sci-fi se Jamesi Bondovi celkem povedl až na westernovou meziscénu a popírání fyziky ve vesmíru.

• 21.9.2011  09:32

Desátý díl této velkolepé série s Rogerem Moorem v hlavní roli se velice povedl, na rozdíl od minulých třech propadáků se změnil režisér, tedy Lewis Gilbert dokázal vytvořit jeden z nejlepších filmů o 007. Nejen že výborně obsadil role, ale i výborně propracovaný scénář nadchne! Jako Bondgirl exceluje Barbara Bach alias agent XXX z konkurenční KGB. Její souboj s 007 u Sfingy patří ke klasice Jamese Bonda a posléze její spolupráce s agentem MI6 je emotivní, plná akce a hlavně toho správného náboje špionážního filmu. Hlavního záporáka, Karla Stromberga, hraje Curt Jürgens, a i když je to "blázen" přes život pod vodní hladinou, divák mu opravdu uvěří, že ten pozemský svět chce zničit za každou cenu. Tedy záporák s výborným motivem, plánem i provedení a hlavně pomocníkem...Jaws neboli Čelisti v podání Richarda Kiela by jistě vyhrál hlasování o nejlepšího zabijáka v historii 007...jeho popularita byla natolik velká, že ho uvidíme i v dalším díle! Jeho schopnosti přežít pád těžkých kvádrů z egyptské budovy, nadzvednutí auta a celkového rozpárání jeho karosérie holýma rukama či překousnutí všeho možného diváka ohromí! Celý příběh je koncipován jako klasický špionážní film, ukradne se zbraň, v našem případě dvě jaderné ponorky dvou znepřátelených mocností, která dokáže rozpoutat 3. světovou válku a postupné střety znepřátelených stran pomocí agentů dovede SSSR a Velkou Británii ke spolupráci a vyšlou své agenty přímo do středu dění. Nesmíme zapomenout, že speciální špionské "hračky" oddělení Q doprovází celý snímek a jakékoliv použití vyvolá jak jinak pořádnou akční jízdu...což je asi nejdůležitější, ve filmu se střídá akce za akcí, prostě divák se nenudí a čeká, co 007 a XXX pro naše oči připraví v další scéně! A závěrečná část tohoto dílu nadchne, většina se odehrává na velkém trajektu Liparus, který se s pomocí zajatých námořníků z ponorek podaří dobýt a hlavně zásluhou 007 zničit! Úplně poslední akční scéna se odehrává v samotném sídle Stromberga, kde je držena i agentka XXX. James Bond přežije jízdu ve výtahu s propadávajícím dnem a šachtou, která vede k nádrži s bílým žralokem a 007 bez kompromisů likviduje Stromberga! Bohužel opět potkává při záchraně agentky XXX Jaws, ale pomocí magnetu ho "uklidí" ze scény! Špion(agent), který mě (mne) miloval patří do TOP 5 filmů s agentem jejího veličenstva! Film nemá slabinu, je plný akčních scén, s typickou nadsázkou Rogera Moora a spor, posléze spolupráce dvou světových velmocí oživuje skomírající sérii! Lewis Gilbert nejspíš zachránil sérii, protože další neúspěšný scénář si 007 nemohl dovolit a odpověď kritikům byla víc než vynikající!

• 20.9.2011  09:40

Devátý díl této velkolepé série je velké zklamání. A to jen díky dvojici: scenárista Tom Mankiewicz a režisér Guy Hamilton, která opět nedokázala použít potenciál příběhu s agentem 007! Díky bohu, je to poslední film tohoto filmového štábu s Jamesem Bondem a myslím si, že kdyby tito dva pokračovali, tak 007 se nedožije ani milénia! Přitom vše hovoří pro! Výborné obsazení, James Bond opět v podání Rogera Moore ve skvělé kondici a hlavně, v tomto filmu našel svůj postoj při hraní agenta MI6. Využívá nadsázky a vtipu, aby zmírnil vážnost děje, proč ne?! U něj mi to sedí! Samozřejmě se kolem 007 točí krásné ženy, které působí neškodně, občas neschopně, ale přece jenom by bez nich Bond nebyl Bondem! A Bondgirl tentokrát jako agentka Mary Goodnightová exceluje! Nesmíme zapomenout na malého liliputa Nick Nacka, který svému pánovi Franciscu Scaramangovi alias Christopher Lee doopravdy nic nedaruje a snaží se ho všemožně zabít! Hračky James Bonda udiví, pobaví a na druhou stranu Scaramangův ostrov nadchne! Výborné zázemí pro záporáka! Říkáte si, že s tímto základem to musí být výborný snímek o 007, ale opak je pravdou! A znovu za to může hodně slabý, pomalu nejslabší scénář spolu s dílem Diamanty jsou věčné a bez pardonu stupidní režie! Potenciál knižní předlohy je obrovský, plný zajímavých scén, ale bohužel štáb je nevyužil a nebo znehodnotil! Například útěk z budovy bojového umění by bylo výborné bez komentáře znovu obsazeného šerifa Peppera z minulého dílu, tentokrát na dovolené! Nevím proč je tato role tak stupidně zahraná! Znehodnocuje kulturu filmu, a aby toho nebylo málo, nakonec se náš šerif dostane i do honičky v autech, která by byla plná napětí, jen opět bohužel, jistý americký šerif nám kazí dojem! A asi nejhorší je vrchol samotného filmu! Souboj jako v novověku?! V exotickém prostředí?! A nakonec Scaramanga umře tak velice snadno?! Asi nejlehčí dopadení záporáka a jeho odstranění bez jakéhokoliv napětí nebo nápadu! A motiv?! Scaramanga působí na úrovni, je to zabiják, ne člověk, který chce ovládnout či zničit svět! Tady trochu pokulhává návaznost jeho postavy ze začátku filmu s koncem! Doopravdy škoda, výborná knižní předloha, skvělé obsazení, ale absolutně zpackaná výprava, scénář a děj! Tento díl se vyrovnává sedmému filmu Diamanty jsou věčné, jedna z nejhorších bondovek!

• 12.9.2011  18:45

Osmý díl této velkolepé série přináší velkou změnu v obsazení hlavní role a to na dlouhých 12 let. Ano, tak dlouho si Roger Moore mohl říkat agent 007. Producenti vybrali velice dobře, Moore je vynikající herec s výbornými cynickými poznámkami, šarmem, arogancí a vkusem v oblékání. James Bond je pro něj jako ušitý! A to hlavní, nový agent přinesl oživení do vysychající špionážní série, které se projeví bohužel až v dalších dílech této série! A proč se to neprojevilo v tomto snímku? Důvod je jasný, jako v předešlé bondovce Diamanty jsou věčné, i zde působí duo scenárista Tom Mankiewicz a režisér Guy Hamilton, které devalvuje tento film na plné čáře! Neuvěřitelně strohý děj s nejistým motivem, pokulhávajícími záporáky s rasovým podtextem...neuvěřitelně zkažený film opět díky filmovému štábu. Ale na rozdíl od sedmého dílu s 007, tento díl má výhodu v dobré fyzické kondici Jamese Bonda, v jeho cynické nadsázce a hlavně v excelující Bondgirl, Jane Seymour! Tedy slibný začátek s dobrým spádem postupně vyprchá v nemastný neslaný děj, který bohužel nedojde k zdárnému vrcholu! Úplné vymazání oddělení Q také vůbec neprospělo, protože právě "hračky" přinášejí do filmu napětí, vzrušení, potřebnou šťávu do akčních scén. Akční scény jsou dobře zahrané, ale nepasují do děje nebo jsou zdlouhavé bez dramatických okamžiků, například honička v rychlých člunech je nekonečná! Jinak jsem nepochopil obsazení buranského seržanta Peppera, který svým přehráváním kulturně znehodnotil snímek! Bond a Bondgirl zachraňují svět a hlavně tento film! Jedna z nejslabších bondovek!

• 12.9.2011  13:48

Sedmý díl této velkolepé série má opět v roli 007 Seana Conneryho, ale naposled! Je to poslední oficiální díl tohoto významného herce pro Jamese Bonda! Nikdo nepochybuje, že i díky němu se stal agent MI6 legendou na filmovém plátně, ale bohužel ve svém posledním filmu jako 007 zklamal. Fyzická kondice velice upadla, pohyby až nedůstojné...jediné, co Conneryho zachránilo, byl jeho šarm a nadsázka. Bondgirl v podání Jill St. John spíše ztělesňuje šlapku z Las Vegas a celkově její herecký výkon uškodil kvalitě filmu. Ale nejen její, ale i hlavní záporák Blofeld alias Charles Gray je natolik nesympatický a natolik neškodný, že by se ho nebálo ani dítě v plenkách! Nejhorší Blofeld v sérii a jeho motiv k získávání diamantů je více než zarážející. Celkově scénář je hlavním problémem celého filmu, a to ani světlé okamžiky v akčních scénách děj nezachránily! Divoký, nepřehledný, plných vražd...dalo by se pokračovat! Začátek plný otazníků, Bond zabije Blofelda, ale nakonec opět žije a pan režisér se nám ani neopovážil naznačit, jak je to možné! A hlavně, když potkáte vraha své manželky, proč se o ní nezmíníte atd...proč ta bezcitnost?! A poslední vrchol laxního přístupu režie a scenáristů je závěrečná scéna s vrtulníky, které na rozdíl od minulého Bonda působí vážně hloupě a kazeta, která zničí svět?! To už zní, jak parodie na 007! Film udržuje na snesitelné úrovni herecký, ne fyzický, výkon Seana Conneryho, pár akčních scén...od projížďky Lunochodem přes kremaci 007 po zabijácké praktiky krvelačné dvojice Kidd a Wint, kteří umí zatopit i Jamesi Bondovi! Ale i přesto tento díl patří mezi ty slabší, ne-li nejslabší ze všech, a to jen díky režii a filmovému štábu.

• 12.9.2011  09:29

Šestý díl této velkolepé série je velice ovlivněn výměnou Seana Conneryho za George Lazenbyho, i proto pro některé diváky ztrácí tento film na kvalitě! Ale proč tolik podceňovat tento film, naopak Lazenbymu sedí role agenta 007 jako na míru. Chybí mu potřebný šarm a nadsázka, ale vynahrazuje to důvtipem a romantikou! Žádný jiný Bond nebyl tak romantický, samozřejmě je to dané jeho svatbou a zamilováním se, ale do příběhu to dokonale zapadá. Takže pro mě je Lazenby stejně dobrý špion jako Connery a sérii to spíše oživilo. V tajné službě Jejího veličenstva patří do mé top pětky filmů s 007, krásné prostředí, strhující příběh a hlavně dokonalé doupě a záporák Blofeld v poddání Tellyho Savalase! Nikdo nezahrál lépe Blofelda než Savalas. A celý jeho plán a organizace sídlící ve švýcarských alpách na Schilthornu dávají filmu zvláštní atmosféru, která je podtržená výbornou kvalitou střihu a kamery. Akční scény jsou živé, plné energie a napětí! A hlavně dokonalá Bondgirl, ze které se nejen stane první a poslední paní Bondová, doopravdy pomáhá Jamesi Bodovi ve špionážních akcí. Její otec, zločinec Draco, se spojí s MI6 a přispívá k dopadení Blofelda v jeho ledovém paláci. Výborná útočná scéna pomocí vrtulníků s výsadkem úderné jednotky má velice kvalitní provedení a netradiční honička na bobové dráze či na lyžích na alpských ledovcích dodávají filmu špionážní atmosféru! Nemůže než doporučit, tento Bond mě doopravdy vtáhl do děje a skvělé špionážní akce více než uspokojily!

• 7.9.2011  14:35

Pátý díl této velkolepé série se odehrává na japonských ostrovech a i celý film chytil nádech atmosféry a kultury této orientální země. Od mravů japonské populace po smrtící praktiky nevyjímaje jedy a samurajské meče. Tato země nám nabízí vysokou technologickou úroveň a tedy i celý film je doprovázen technickými vymoženostmi, jak japonské výroby, tak skvělé hračky poskytlo i oddělení Q. Útočná výbava 007 fascinuje. Jamese Bonda hraje opět ve výborné kondici Sean Connery, který se velice dobře přizpůsobil japonským zvykům i prostředí, samozřejmě hlavně díky jeho studiu orientálních jazyků na univerzitě. Exceluje v akčních scénách s velkým nadhledem a nadsázkou, jeho eleganci podtrhuje prostředí snímku, a proto je tento díl nejvíc sofistikovaný ze všech! Asijské krásky se kolem našeho agenta točí neustále, jen Bondgirl je nejasná. Jedna adeptka umře v poslední čtvrtině a ve zbytku času druhá adeptka působí spíše jako stín Jamese Bonda, nic víc! Zde malé mínus za nevýraznost, ale velké plus za špionské schopnosti všech žen ve filmu. Hlavního zlosyna SPECTRE konečně poznáme tváří v tvář! Ernsta Stavro Blofelda je opravdový zloduch, jak tváří, tak činy! Samozřejmě se obklopil věrnými, které buď zlikviduje 007 nebo samotný Blofeld za nelojálnost, Jedinná chyba záporáka spočívá v jeho pohybech a celkové pružnosti nejen pohybů, ale i myšlenkových pochodů, působí přestárle! Zmíněny byly akční scény na vysoké úrovni, ale až na jednu, na tu nejdůležitější ze všech, na tu poslední! Závěrečná přestřelka je spíš kovbojka, hrozný zmatek, který nevede k ničemu než k snížení hodnocení o jednu hvězdičku! Celý film bez chyb, až vrchol panu režisérovi Lewisi Gilbertovi ujel a to hodně! I přesto velice dobrý špionážní díl Jamese Bonda z exotického Japonska, které má co nabídnout! Motiv je jednoduchý, ale o to víc zajímavý! Přeměna Studené války v trochu "teplejší", proč ne?! S nadsázkou musí dnešní divák brát krádeže kosmických plavidel, hlavně některé jevy (pára...) ve vakuu stojí za pousmání! Doporučuji!

<< předchozí 1 2 3 4 6 8 10