Agora (2009)

Kvalitne spravený historický film, ktorý vcelku podrobne a realisticky popisuje obdobie, o ktorom sme sa učebniciach dejepisu až tak veľa nedočítali. Alejandro Amenabar režíruje krásny film so zaujímavou a možno aj prekvapivou myšlienkou. Do hlavnej úlohy si vybral neobyčajnú Rachel Weisz, ktorá (ako tradične) svoju úlohu zvládla dokonale. Ide predovšetkým o hĺbavý film, ktorý má donútiť k zamysleniu. V istých pasážach mu však trošku chýba tempo. Preto "len" 89%

Andělé a démoni (2009)

Už som mala menšie očakávania a za ich prekonanie dávam 4*. Pretože to bolo lepšie ako The DaVinci Code, aj keď to opäť zaostávalo za knižnou predlohou. Postavy však boli lepšie napísané, ich motívy boli jasné a pritom nepredvídateľné, dej mal hlavu a pätu, príbeh bol dynamický a zaujímavý, ale rozprávaný rozvážne, po dávkach a s citom. Najväčšiu zásluhu na celkovom dojme má samozrejme réžia Rona Howarda, výborná hudba Hansa Zimmera a skvelé herecké výkony Toma Hanksa a najmä Ewana McGregora.

Apollo 13 (1995)

Brilantne napísané, zahrané a natočené. Pozriem si kedykoľvek znovu... a znovu... a znovu...

Avatar (2009)

Veľmi jednoduchý príbeh, ktorý zbytočne neodbočuje a svojím dejom pripomína najmä Pocahontas a The Last Samurai. Neviem, či je to náhoda, ale hlavný hrdina má rovnaké iniciály ako hrdina z Pocahontas (J.S.), hlavná hrdinka je dcérou náčelníka celého kmeňa a má si brať jeho následníka, ústrednou inteligentnou inštanciou je tu obrovský strom a navyše, prvé stretnutie ústrednej dvojice sa tiež odohráva pri vodopáde. Popravde, jediné, čo mi z Pocahontas v tomto filme chýbalo, bolo nejaké milé a zvedavé zvieratko, ktoré by robilo spoločnosť Neytiri. Samotný príbeh nie je teda veľmi originálny a všetci dopredu vieme, ako sa to celé skončí. Jeho rozprávanie je však o kus zaujímavejšie, pretože sa ho ujal režisér, ktorý síce vysokou produkciou čo do kvantiti neoplýva, ale keď už čosi vytvorí, jednoznačne to stojí za to. James Cameron spolu s Jamesom Hornerom vytvorili svet, ktorý prekoná všetky očakávania. Je úplne odlišný a predsa taký podobný tomu nášmu. Jeho súčasťou sú prekrásne obrazy, očarujúco zraniteľná príroda, dojímavá a hlboká hudba, nevšedné zábery kamery a to všetko zabalené do réžie jedného z najlepších režisérov dneška. Avatar je príbehom, ktorý neprekvapí dejom, ale očarí a prekvapí svojím spracovaním. Každému, kto má rád rozprávky a krásne zabalené príbehy, odporúčam v 3D.

Až tak moc tě nežere (2009)

Príjemný herci, dobrá hudba a romantická atmosféra. Ale to je všetko, čo tento film ponúka. Po vzore Love Actually sa snaží o prerozprávanie prepletených príbehov o láske a ľuďoch, ktorí ju prežívajú iným spôsobom. Celkom slušné na súčasnú americkú romantickú komédiu, ale nedostatočné v porovnaní s inými skvostami žánru. Skrátka to nezaujalo a po paár dňoch po pozretí si už ani presne nepamätám, o čom to vlastne celé bolo.

Barevný závoj (2006)

Komorná dráma o hneve, "pomste", odpustení a citovom dozretí jedného vzťahu. Odohráva sa v prekrásnom, ale drsnom prostredí Číny. Dvaja vyvíjajúci sa hrdinovia sú zmietaní uprostred spoločnosti plnej nastolených prísnych pravidiel, ktoré ich síce hnali do manželstva, ale už im nedajú návod, ako v ňom aj žiť. Príbeh má pomalé tempo, umocnené nádhernou hudbou. Atmosféra je spočiatku veľmi nevyrovnaná a napätá, postupne (so vzťahom hlavných hrdinov) sa upokojuje a vyrovnáva. Príjemný film, ktorý síce neprináša búrlivé emócie ani dychberúce zvraty, ale popisuje príbeh zložitého a vyvíjajúceho sa vzťahu dvoch ľudí, ktorí svoje cesty spojili skôr, ako sa stihli nájsť. V hlavnej úlohe žiari Naomi Watts, ktorej postava prejde snáď najväčšími zmenami, a Edward Norton, ktorý exceluje na plnej čiare.

Batman (1989)

Tim Burton vytvoril mimoriadne temné a čierne mesto Gotham City, ktoré je zmietané zločinom a korupciou. Na pomoc proti tým zlým však prichádza muž v netopierej maske. Ale jedným z tých najhorších je psychopatický Joker, ktorý sa nezastaví pred ničím. Úžasná akčná rozprávka síce s nie veľmi charizmatickým, ale zato presvedčivým Batmanom Michaelom Keatonom, krásnou Kim Basinger ako ženou, ktorá sa nechtiac ocitá uprostred súboja Batmana a Jokera, a famóznym Jackom Nicholsonom ako Jokerom. Už asi dvadsiaty raz tlieskam od nadšenia pri pozeraní tohto filmu.

Batman se vrací (1992)

To, čo bolo v prvom Batmanovi temné, je tu ešte temnejšie. Atmosféra je hustejšia a záporné postavy skrývajú ešte väčšie zlo, ktoré zalieza až za nechty. Tim Burton doviedol svoju fantáziu ešte ďalej a nám ukázal bizardný svet, plný možno spočiatku aj celkom milých, až rozprávkových postavičiek, z ktorých však po chvíli prechádza po chrbet mráz. Aj Batman dozrel, aby mohol čeliť ešte temnejšiemu zlu. Danny De Vito a Christopher Walken sú skrátka démonicky zlí a Michelle Pfeiffer krásne šialená. Presne podľa Burtonovho gusta. Neodporúčam citlivým povahám a slabým žalúdkom.

Bílá smrt (2009)

Príbehom a nápaditosťou priemerný thriller, ktorý však vyniká najmä výberom prostredia a herečky pre hlavnú postavu. Kate Beckinsale sa do úlohy dobre hodila. Prostredie Antarktídy je neokukané a mimoriadne atraktívne. Snežná búrka je pre napínavú bitku so zloduchom ideálna, pretože reálne aj prenesene zhusťuje atmosféru. Napriek tomu mi však vo filme čosi chýbalo. Záver bol mdlý, hĺbka postáv nie veľmi prepracovaná a dej až priveľmi jednoduchý a predvídateľný. Ale vďaka Kate a Antarktíde dávam o * viac.

Bitevní loď (2012)

Megalomanský blokbaster plný klišé, s jednoznačne danými hrdinami, predvídateľným dejom a so zmyslom pre sebairóniu a dobrý humor, s bombastickou akciou a skvelou hudbou. Popcornová zábava a fantastický oddych.