Hledání Země Nezemě (2004)

Prekrásny príbeh o rozprávke, ktorá sa stala súčasťou reality. A potom aj samotná realita bola miestami ako rozprávka. Dojemný film o nepochopenom autorovi s veľkou fantáziou, ktorý vo svojom živote hľadal divadelný príbeh a našiel rozprávku o nevinnosti a večnosti detskej duše. Skvelý Johnny Depp, skvelá Kate Winslet, skvelý Dustin Hoffman a skvelá Julie Christie. Forster natočil príbeh o J. M. Barriem, tvorcovi Petra Pana, citlivo a so zmyslom pre detail, farby a krásu. A k tomu Jan A.P. Kaczmarek vytvoril úžasný soundtrack. Pohladenie pre každé srdce.

Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007)

Temné a husté. Toto už nie je rozprávka. Chladné ako sychravé zimné ráno v zahmlených bažinách krvavej pomsty. Burton nám tentokrát ukazuje temnotu v jej desivejšom prevedení, studenom ako oceľ nabrúsenej britvy. Obrazmi a vykreslením postáv trošku pripomína Sleepy Hollow. Ale morbídnym až brutálnym násilím a množstvom krvi to už je ten najtemnejší Tim Burton v tej najrýdzejšej podobe. Akoby spadol do tej najčiernejšej temnoty svojej fantázie, kde ho sprevádza tu až démonický Johnny Depp. Ten si postavu Sweeneyho Todda očividne vychutnával. Spolu s Helenou Bonham Carter podávajú až prekvapujúco zaujímavé spevácke výkony, ktoré samotnej atmosfére čierneho Londýna len pridávajú na hustej atmosfére. A skvelý Alan Rickman a prekvapujúco dobrý Sacha Baron Cohen ich skvele dopĺňajú. Páčilo sa mi, že to bol iný Burton, ako ho poznáme. Neponúkol nám ďalšiu tajomnú a temnú rozprávku, ktorú väčšina detí nemôže pochopiť. On nám naservíroval krvavý a hororový muzikál, ktorý deti v záujme vlastného psychického zdravia nemôžu ani vidieť.

Karlík a továrna na čokoládu (2005)

Vizuálne vycibrený kúsok z dielne Tima Burtona. Opäť sa jeho spolupráca s Johnnym Deppon ukázala ako maximálne užitočná (kto by už len vedel potrhlého majiteľa čokoládovne zahrať lepšie a bližšie Timovým predstavám?). Freddie Highmore je nová hviezdička na hereckom nebi. Jeho nevinný, detsky naivný a dobrý Charlie (nie Karlík!!!!, volá sa CHARLIE!!!) je normálny chlapec so svojimi snami a predstavami. Avšak to, čo sa deje v továrni na čokoládu Willyho Wonku, predčí nielen Charlieho, ale aj divákovu fantáziiu. Od uvítacieho pesničkového divadla sa začína rozprávkovo čokoládové dobrodružstvo, plné čučoriedok, veveričiek, trpaslíkov, piesní, farieb a, samozrejme, čokolády. A aj všetky tie scény mimo továrne sú krásne vymaľované, vtipne napísané a vizuálne bohaté. Úžasné vedľajšie postavy!

Střihoruký Edward (1990)

Krásna, tajomná a trošku desivá rozprávka Tima Burtona. Toto je jeho svet a my z neho môžeme vidieť iba kúsok a potichu ho obdivovať. Od začiatku až do konca úžasný príbeh, plný nádherných obrazov, očarujúcej imaginácie a skvelej hudby. Príbeh o krehkosti jednej duše, ktorá sa na prvý pohľad nezdá byť ani ľudská, ale pritom je často viac ľudská a krehká ako duše ozajstných ľudí. Vďaka Bohu, že Tim pre tento film (a našťastie aj ďalšie spoločné filmy) objavil Johnnyho Deppa. Johnny je totiž človek, ktorý dokáže Timove fantázie pretvoriť do reálneho obrazu, dokresliť ich podľa svojho a predstaviť ich užasnutému divákovi. Vďaka Johnnymu je Edward klbkom neistoty, nevinnosti, dojemnej lásky, smútku a úprimného hnevu. Toľko emócií v jednej postave, ktorá vo filme takmer neprehovorí a predsa sa dotýka Vášho srdca. Vďaka!

Batman se vrací (1992)

To, čo bolo v prvom Batmanovi temné, je tu ešte temnejšie. Atmosféra je hustejšia a záporné postavy skrývajú ešte väčšie zlo, ktoré zalieza až za nechty. Tim Burton doviedol svoju fantáziu ešte ďalej a nám ukázal bizardný svet, plný možno spočiatku aj celkom milých, až rozprávkových postavičiek, z ktorých však po chvíli prechádza po chrbet mráz. Aj Batman dozrel, aby mohol čeliť ešte temnejšiemu zlu. Danny De Vito a Christopher Walken sú skrátka démonicky zlí a Michelle Pfeiffer krásne šialená. Presne podľa Burtonovho gusta. Neodporúčam citlivým povahám a slabým žalúdkom.

Batman (1989)

Tim Burton vytvoril mimoriadne temné a čierne mesto Gotham City, ktoré je zmietané zločinom a korupciou. Na pomoc proti tým zlým však prichádza muž v netopierej maske. Ale jedným z tých najhorších je psychopatický Joker, ktorý sa nezastaví pred ničím. Úžasná akčná rozprávka síce s nie veľmi charizmatickým, ale zato presvedčivým Batmanom Michaelom Keatonom, krásnou Kim Basinger ako ženou, ktorá sa nechtiac ocitá uprostred súboja Batmana a Jokera, a famóznym Jackom Nicholsonom ako Jokerom. Už asi dvadsiaty raz tlieskam od nadšenia pri pozeraní tohto filmu.

Ospalá díra (1999)

Temný, desivo tajomný a až rozprávkový príbeh z malej americkej osady holandských osadníkov. Snáď nikto nevie narábať s temnotou tak, ako Tim Burton. Majster rozprávkovej imaginácie a prekrásnych obrazov nám tentoraz rozpráva príbeh o tajomnom rytierovi bez hlavy, ktorý zjavne bezdôvodne a kruto odsekáva hlavy obyvateľov osady. Ešte, že sa prípadu ujal skúsený vyšetrovateľ vyznávajúci moderné metódy. Nič nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá... Tim Burton nám servíruje čiernu komédiu s prvkami hororu aj rozprávky s nezameniteľne hustou atmosférou. A fenomenálny Johnny Depp opäť predviedol, prečo je pre mňa najlepší herec tejto planéty.

RocknRolla (2008)

Nuž, RocknRolla máličko zaostáva za svojimi predchodcami - Lock, Stock and Two Smoking Barrels a Snatch. Ale stále je to pecka hodná 4* (možno aj viac, keby som videla Ritchieho nevydarené kúsky ako Swept Away a Revolver, ktoré som asi našťastie nevidela). Aj keď vo mne zostal pocit, že Ritchie sa akosi opakuje a neprichádza s ničím novým, stále to zostáva zábavné. Tá porcia čierneho humoru, neustálej akcie, drsných hlášok a skvelých hereckých výkonov podávaná na výborne prepracovanom scenári stojí za to.

Forrest Gump (1994)

Jeden z najkrajších filmových príbehov. Neobyčajný príbeh až príliš obyčajného človeka. Forrest Gump nebol obdarený výnimočnou inteligenciou, fyzickou krásou alebo vplyvnými priateľmi. Mal však milujúcu matku, ktorá jeho prostoduchú a krásne naivnú dušičku pripravila na tento svet najlepšie, ako mohla. A mal jedinú kamarátku, láska ku ktorej ho sprevádzala celý život a napĺňala ho citom. A tiež mal v istých okamihoch svojho života to povestné šťastie, ktoré k nemu neodmysliteľne patrí. Forrest bol v podstate dobrák, ktorého život postavil pred ťažké skúšky (fyzické postihnutie, detstvo plné posmechu, smrť milovanej matky, vojna), ale aj pred šťastné náhody (post vo futbalovom alebo ping pongovom tíme, stretnutie s americkým prezidentom, podnik na lov kreviet a firma "s ovocím" :)). A tak môžeme sledovať príbeh človeka, ktorý nikdy nikomu nič zlé nespravil, svoj život viedol poctivo a jednoducho a pritom zažil toľko neobyčajných situácií, že by to stačilo aj na desať životov. Forrest Gump je po diváckej stránke predovšetkým hereckým koncertom Toma Hanksa, na ktorý sa úžasne pozerá. A vedľajšie úlohy Robin Wright, Sally Field či Garyho Sinisea ešte podčiarkujú kvalitu tohto výnimočného príbehu až neuveriteľne obyčajného človeka.

Van Helsing (2004)

Sommersov Van Helsing je iný. Mladší, akčnejší, možno menej vzdelaný, ale o to viac vynaliezavejší. Jackmanov Van Helsing je charizmatický, silný a odvážny. Prekonať prekliatie nie je jednoduché a keď sa v snahe o Božie milosrdenstvo musíte stretnúť so samotným Draculom, tak sa musíte na tento boj vybaviť najmodernejšou protiupírskou technikou. A keď sa k Vášmu bojí pripojí aj krásna, silná a bojovná pricezná, tak popri tom všetkom musíte aj dobre vyzerať. A potom z tejto kombinácie vznikne upírska jazda plná akcie, humoru, napätia a skvelej hudby, ktorá sa na nič nehrá a nadľahčene si uťahuje sama zo seba. Prekrásna výprava, nádherný obraz, Sommersova réžia s citom pre dynamiku, vydarené herecké obsadenie a hudba Alana Silvestreho spravili z tohto kúsku akciou a zábavou nabité filmové dobrodružstvo.