• Pohádka
  • Rodinný

Život je ples (2012) (seriál)

Je pravda, že vcelku nešlo o nic světoborného, ale pro mě to byl moc milý a příjemný seriál, u kterého jsem si odpočinul a docela se těšil na další pokračování. Fenomén stáří, potažmo problematika stárnutí, nemoci a smrti pojaté jako obyčejné příběhy obyčejných lidí, a hlavně žádné kopírování ani napodování americké škváry, což je v posledních letech téměř vzácné...

Kavárna na hlavní třídě (1953)

Film natočený podle stejnojmenného románu levicově orientovaného novináře a spisovatele Gézy Včeličky (1901 - 1966). Sociální cítění autora se odráží ve tvrdé, až demagogické kritice morálky a nespravedlivého zřízení první republiky. Druhou rovinou příběhu je zajímavá kriminální zápletka, ve které je číšník Kučera nespravedlivě obviněn z vraždy svého bezcharakterního kolegy Vacka. Frapantní rozuzlení u soudu končí optimistickým happy endem. Velmi dobrý snímek má i skvělé herecké obsazení. Smutným paradoxem zůstává, že sociálně - kritický pohled filmu z roku 1953 na "bezcitné prvorepublikové vykořisťovatele" je jak šitý na míru soudobé společnosti a její morálce.

Kopretiny pro zámeckou paní (1981)

Hlavní hrdinka Kačka prožívá svou prázdninovou "první lásku" na hradě, kde v pokladně pomáhá svým rodičům - kastelánům. Velmi příjemný letní film s téměř krimi zápletkou natočil J. Pinkava podle námětu oblíbeného autora příběhů o mládeži a pro mládež Stanislava Rudolfa. Za pozornost mj. stojí rozmanité záběry jihomoravského hradu Bouzova.

Všichni do jednoho (2007)

Originální počin s dobře propracovaným scénářem. Docela seděl i příměr naložených hermelínů s aktéry skutečně různorodými, ať již po stránce sociální, vzdělanostní, věkové, mentální etc., k tomu to sklepení s ovzduším postupujícího rozkladu... Slušné byly i "herecké" výkony s ohledem na reality-show: magor táta Vláďa, máma Renata, výborný byl Radek Zima jako student sociologie.

Vetřelci v Coloradu (2002) (TV film)

Letní dobrodružství malých dětí v krásné přírodní scenérii. Celkem prostý scénář, ale pro nejmenší diváky určitě vhodný napínavý příběh.

Synové Velké medvědice (1966)

Pro mne už jen nostalgická vzpomínka na dětství, tehdy se mi v kině film líbil víc. Z dnešního pohledu na mne děj působí těžkopádně, místy zdlouhavě, a z herců je dobrý vlastně jen osvědčený Gojko Mitić.

Devět kruhů pekla (1987)

Tomáš (Milan Kňažko), český lékař, pracuje v kambodžské nemocnici od sklonku 60. let. Také se zde ožení s domorodou herečkou Khemou, která brzy otěhotní. Do jejich životů však zasáhnou politické události sedmdesátých let. Na pozadí jejich příběhu film zachycuje jednu z největších genocid minulého století. Rudí Khmerové, kteří léta vedli partyzánskou válku v džungli, svrhli po pádu jihovietnamského režimu zkorumpovanou vládu v Kambodži. Za jejich vlády v čele s Pol Potem dochází k násilným evakuacím obyvatel z měst do džungle a k represím, při nichž zahynulo přes půl miliónu lidí, statisíce jich byly povražděny... (celkem Pol Potův režim zaplatily životem 3 milióny Kambodžanů).Působivost snímku je umocněna vynikající kamerou, dodávající filmu velkou míru autenticity.

Pán na roztrhání (1934)

Svěží a vtipná veselohra, v níž zazářily hned tři hvězdy hereckého nebe: František Smolík, Ljuba Hermanová a mladá (již tehdy vynikající) Lída Baarová. Situační komedie o mladé prodavačce, majetném komerčním radovi a jeho rozverné milence dospěje po mnoha peripetiích k rozuzlení a šťastnému konci. Nelze nezmínit také nadčasový song v podání Ljuby Hermanové "Krise sem, krise tam..." Vskutku brilantní!

Paví pírko (1987) (TV film)

Velmi pěkný pohádkový příběh zpracovává známý motiv Plaváčka. Film zajímavý především úžasnými exteriéry a poetickým rozměrem. Z herců vyniká Michal Dočolomanský, Emília Vašáryová a Tobias Hoesl (u nás známý též z Jakubiskovy pohádky Perinbaba).

Cesta kolem mé hlavy (1984)

Vtipný příběh s výborným hereckým obsazením z prostředí psychiatrické léčebny, kde se hlavní hrdina, pedagog (Ondřej Havelka) ocitne. Notná dávka ironie a nadsázky dělá z vážného tématu příjemnou a lehce úsměvnou podívanou.