Horak

kraj Hlavní město Praha
svítit do vašich duší

homepage

• 12.7.2008  10:44

Příjemný a poměrně zajímavý snímek, ale dle mého mínění zbytečně nadhodnocený. Animace je sice zajímavá, ale žádný zázrak. Balancování mezi dokumentární a filmovou polohou Baširovi škodí, z toho patrné dějové tápání, které jen podtrhuje neustále opakovaný flashback. No a závěr mně tedy trošku jako citové vydírání přijde, jako by si tvůrci nebyli jistí, jestli to fakt zabralo, tak to ještě podtrhnou trochou autentična. Srovnání s Persepolis se nabízí a tam Bashir jasně prohrává. Je zajímavé jak se ve většině komentářů objevuje určitá míra zklamání a rozpaků, a přesto má Bashir tak vysoké hodnocení..

• 10.7.2008  19:17

Velmi originální a velmi vydařená bizzarní komedie o tom jak vzdušný bubeník z hornického zapadákova ke štěstí přišel. Vřele doporučuji!

• 17.6.2008  17:29

Rusácká nacionalistická fantasmagorie, i když myšlenka na historický velkofilm z dramatického období před nástupem Romanovců dobrá. Předně zapomeňte, že jde o historicky film starého střihu, historické události vytvářejí pouze kulisu pro hrdinu z lidu nevolníka Andreje, kterému se neustále zjevuje jednorožec a jen čekáte, kdy se zjeví něco jako kámoš Gandalf a pomuže mu trochou protipolskejch pravoslavnejch blesků. Pravdou je, že Polákům se tu rozhodně nefandí a jsou to fackovací panáci, ale mohlo to dopadnout mnohem hůř. Nízké hodnocení si film nezaslouží za řemeslnou práci, ale za značně přepálenou stopáž, zmatečně uspořádaný děj plný zpomalovaní a nesmyslných flashbacků, odfláknutých postav a předně za to, že si hraje na historický a to co se režisérovi nevešlo do téměř 2,5h nám musí popsat v několika obsáhlých popiskách. Bohužel jen potvrzuje úpadek a smrskávání žánru historického filmu na akční-fantasy podívanou zasazenou do historických kulis. Škoda.

• 16.6.2008  18:12
    Hroch (1973)

Bizarní satira událostí Pražského jara. Každá postava má svoji historickou předlohu a já si málem zavařil mozkovnu, abych je rozpoznal, což mě nadmíru bavilo! Máme tu oblíbenou oparučenou a obrýlenou zpěvačku Soňu, populárního pana ministra, profesora, redaktory a pak hlavně hrocha a Hrocha. Už dlouho mě odpad tak neuspokojil a nepobavil. První ze tří "uliteb-pobliteb" moci režiséra Karla Steklého.

• 16.6.2008  17:40

Nejdelší a tudíž nejnáročnější ze "Steklé trilogie". Naposledy se setkáme se Skopečkem, Willigem, Velenem a dalšími a jejich tlustou čárou za obrodným procesem. Nejdříve sice musíme ves kapku rozkulačit, což zařídí herec-neherec Jirka Krampol, ještě jako sklář učedník, ale už nejlepší předseda na okresu, ale pak se přesuneme do jistých vod reformně reakčních. Steklý tu už ovšem vaří třetího turka ze stejnýho lógru, takže už tomu kapku chybí šťáva.

• 9.6.2008  16:24
    Botostroj (1954)

Po shlédnutí Botostroje se mi dere ven otázka zda-li má recese skutečně své meze. Ve filmu je velký počet neskutečných plakátovitě stereotypních budovalských hlášek, film skřípe na všech frontách a přesto jsem se nebavil. Hnoje a hoven je tady totiž příliš a čověku se z toho něják zvedá kufr. Překonalo to i můj zážitek z Olověného chleba, děsím se jestli existuje něco co překoná Botostroj...

• 21.5.2008  02:33
    Seirei no moribito (TV seriál) (2007)

Anime, ktere ma velky potencial, ovsem nedokaze ho plne vyuzit. Sympaticke postavy, dobre propracovane, krasna animace se zamerenim na krajine scenerie, a az filmovym nadechem, ktery ovsem casto pusobi trochu nasilne, protoze jeho jedinym zduraznovacim prostredkem byl detailni zaber predmetu v pozadi pri nejake klidnejsi scene (kdyz vidite po 150te psika, ci vazu, tak vas to omrzi). Miseni vsech asijskych filozofickych smeru a kultur je bezesporu taky zajimave, cela mytologie pribehu je velmi dobra, ale prichazi ale, ktere Seirei no Moribito nedokazu prominout a tim je odflaknuty scenar. S tim co vse ostatni nabizelo je to tezko pochopitelne.Myslim, ze se autori zbytecne nechali natlacit do klasickych 26ti dilu, prilis vaty zasadne nevadi, ale jednoznacne ubira spad. Celkova koexistence krajinky, mytologie a postav v celku casto postrada logiku, zbytecne dialogy, zkratkovite jednoduche vyreseni dejove zvratovych situaci a od druhe tretiny prilis snadne predvidani nasledneho a netradicne jednoduche smerovani ke konci. Jedna hvezda musi dolu.

• 17.5.2008  21:48
    Earth (TV film) (2007)

Vizualní orgie, spousta unikátních záběrů koloběhu života. Nicméně dokumentární linka spojující jednotlivé dějové části působí dost kostrbatě. Přesto jsem fascinovaně zíral, velmi dobré. PS: Prosím vyškrtnout Davida Attenborougha!!! S tímto dokumentem nemá nic společného!!!

• 22.4.2008  01:58
    Popel a hvězdy (TV film) (1990)

Fanoušci historie a třicetileté války obzvlášť by se ve svých hodnoceních mohli nechat snadno strhnout už jen pohým faktem existence této dvoudílné TV hry, což by bylo dle mého mínění neobjektivní. Adamíra jako Valdštejn velmi dobrý a hlavně díky němu a Ferdinandovi II (Opočenský) to má určitou úroveň (mnohé další postavy a dialogy jsou ovšem dost toporné). Největší slabinou jsou paradoxně exteriéry, místo oživení je nám předkládán zmatečný boj několika statistů, kteří mají předvádět výjevy z bitev o desítkách tisíc účastníků, ale o bitvách samotných se dozvíme minimum. Venkovní scény působí komicky, navíc jsou příšerně nasnímané a špatně nastříhané, což je ovšem problém hry jako celku. Celkově záslužný počin, velmi zajímavá látka, slušné herecké výkony, ale trošku to kazí nepříliš dobrá filmařina.

• 6.4.2008  16:43
    Rafťáci (2006)

Sem tam vtip, jinak teenage shit.

• 6.4.2008  16:41
    Wimbledon (2004)

Velmi solidni tenisove lovestory. Tenis to drzi nad vodou, i kdyz hlavni hrdina toho dle pohybu na kurte asi nikdy moc nenahral. Jako romantarna to pro me kapku kulha, Bettany se nedokaze sve partnerce vyrovnat a jiskru aby z nej kresali plamenometem.

• 22.2.2008  14:46

Jako pokracovani Mesta bohu to lze brat jen zdanlive a to predevsim diky prostredi, v kterem se snimek odehrava. Predne je treba rict, ze kouzla Mesta bohu Tropa de elite zdaleka nedosahuje. Cely film sem mel problem ztotoznit se s postavami hlavnich hrdinu, ale rozhodne ne protoze jsou to elitni policajti. Klisovite receno postavy policistu postradaji dusi, jsou ploche, pokusy o pohledy do jejich soukromi pusobi az krecovite (Nascimentovi prichody domu s cestou k lednicce). Samotne akce ve favelach jsou zvladnute velmi dobre, ale presto sem nebyl ani chvili napnuty. Elitni jednotka po mne sklozla, zitra uz si na ni ani nevzpomenu...

• 21.2.2008  00:46

Dalsi ze znovuobjevenych socreal absurdnich taskaric. Misty je filmovy prostor vyplnovan prilis okate, ale jinak je to spektakularni podivana, ktera muze byt ovsem i zcela nepochopena.

• 10.2.2008  15:01
    Chobotnice - Série 10 (série) (2001)

Oproti prvnim seriim pusobi spis jako parodie, i co se zapletky tyce, ale to uz je osud donekonecna natahovanych serii.

• 8.2.2008  16:34
    Ve jménu krále (2007)

Komedialní fantasy nejzábavnějšího režiséra současnosti, kde všechna klišé dostávají v pravdě nový rozměr. Příběh tu máme, výborně! Farmář tvrdě dře a tahá řípu na svém políčku od slunka do slunka, když najednou se zjeví síly Mordoru, ehm..no vlastne Krugove, ktere ovlada tajemný mág Gallian. Pak je tu dobromyslny kral, ktereho chce Gillian znicit hlavne a pak sposta dalsich, taky sou tam nindžové, legie, lesní ženy a 2 jediný černoši v tomdle světě jsou královi generálové. Přestože je příběh jednoduchý a zkušenemu Bollovi by nemusel dělat problém, tak narazíme na režisérova tradiční úskalí, někde je vše polopaticky vyjeveno, jinde Uwe skáče a divák si pouze domýšlí, na některé důležité motivy uprostřed bitevních scén zapomíná Boll docela (copak se nakonec stalo s proradným královým synovcem?). Šílená kamera, která střídá záběry ala LOTR s absolutně zkratkovitými nesmyslnými výjevy nohou a krajiny. Jediné co Boll docela umí je zábavná akce (jeho památná 20ti minutová vyvraždovačka v House of dead je toho jasným důkazem). Tady nám nabízí dvě bitvy mezi královskými legiemi a Krugy (zrovinka jako skřeti v LOTRu). Ze strategického hlediska jde o absolutní nesmysl. Celkový výjev bitvy je typicky Bollovsky zmatený, režisér se definitivně hlásí k inspiraci středověkou figurální malbou a perspektivu nechává zkušenějším a o to se divák samozřejmě víc baví. No a nakonec si trošku začarujeme a je konec. Tento film je výzvou o natočení něčeho ještě šílenějšího na poli výpravné fantasy, ale obávám se, že rukavici může zvednout zase jen sám velký Uwe Boll. Courage never fails!

• 21.1.2008  02:00
    Dračí války (2007)

Bez špetky nadhledu. Slatanina poskladana ze špatných počítačových efektů. Prázdný film pro prázdné lidi. Ale příští tejden pudem na Pravou blondýnku 3, viď lásko?

• 16.1.2008  19:39
    Katyň (2007)

Tento snimek me donutil k zamysleni nad vsemi podobnymi sdelnymi filmovymi mementy od Sindlerova seznamu a dalsich filmech o holocaustu, pres Hotel Rwanda, Killing Fields a dalsi. Vsechny do urcite miry hraji na city, tragicke udalosti, zverstva, retezec nespravedlnosti. Todle vsechno stavi tento druh filmu do zvlastni role. Jak muzu tendle film odstrelit, kdyz pojednava o vyhlazeni Zidu, Rwandanu, Kambodzanu ci zajatych polskych dustojniku? Recenzent se pak casto nuti do konformnejsiho nazoru, jako kdyby citil, ze mu pokrytecti moraliste dychaji na zada, to je o Zidech, to prece nejde, abych napsal, ze je to milionkrat omlety a hraje to jen na city. Presne todle je ten druh filmu. Tentokrat o polskych dustojnicich a nejdiskutovanejsim sovetskem zlocinu 20.stoleti. Prvni tretina slibuje nadprumernou podivanou a docela me namlsala, ale stalo se neco jineho. Dej se zacina rozmnelnovat a preskakuje z osudu do osudu a to tim zpusobem, ze si nejen nestacite vytvorit k nejake z postav vztah, ale misty se vylozene ztracite, zaverecne zobrazeni tragedie jako by do toho zmatku ani nepatrilo. Velke zklamani a to jsem se na Katyn tolik tesil.

• 16.1.2008  19:17

Amaterske triky, nulovy pribeh, amaterske herecke vykony, smesny patos a komunisticka propaganda nejhrubsiho zrna. Cynik se schuti pobavi, ale jinak jde o nehorsi valecny film, co jsem mel moznost videt. Nejlepsi byla rozhodne cinska jizda, ktera zabijela jednim ostepem 2 Japonce naraz.

• 8.1.2008  03:12
    Appleseed (2004)

Velmi dobry rozjezd, ktery vydrzi tak do pulky. Potom je vse, co by mohlo vyrazneji rozvijet pribeh, a ze toho nebylo malo, nekompromisne utopeno ve snadno predvidatelnych klise jak z pera prumerneho holywoodskeho scenaristy. Vizualni orgie nastesti pokracuji a s napetim ocekavate rozuzleni, prestoze je od jiste chvile jasne citelne. Celkovy potencial ovsem zustava nevyuzit. Cim se to stalo? Kde je japonska anime poetika, ktera me pro tento zanr ziskala? Toto je totiz jen velmi slusny poamericteny produkt, i kdyz stale velmi solidni. 3 1/2*.

• 26.12.2007  13:13

Velmi chvályhodný počin. Východní Němci nám byli velmi dlužni zmapování osudů nejbizarnější showbizové postavičky tábora míru. Dokument o jedné z nejžádanějších komodit v rámci RVHP sice místy postrádá větší spád a velmi mi chyběl komentář Mistra Gotta (z Čechů se v ukázce z Zpívej kovboji mihne jen Vašek Neckář), ale Reedův životní osud je natolik podivuhodný, že se rozhodně nudit nebudete. Hodně prostoru je věnováno Reedově méně známému působení v Chile, epizodnímu návratu do USA a jeho četným milenkám. Venceremos!

• 4.12.2007  14:23

Dokumentarni crta zkoumajici obraz soucasneho Berlina prostrednictvim osudu tri dospivajicich divek. Divky resi sve prvni lasky a i prvni zivotni problemy.O zivote pritom hovori s jasnym nazorem a na svuj vek s pomerne velkou sebejistotou.Diky za nase detstvi, tyhle holky ho meli o hodne kratsi..

• 27.11.2007  20:21

Zeitgeist je jedinecny. Zeitgeist je kralem mezi vsemi modnimi kritickymi dokumenty poslednich let, at uz si braly na paskal teroristy, Ameriku nebo globalni oteplovani. Co z neho cini naprosto vyjimecnou zalezitost? Naprosto jasne a strucne vyargumentovane hypotezy podlozene mnozstvim autentickych (doufejme) vyjadreni a zaberu a z toho vyplyvajici jednoznacny a jasny zaver. Divak je zahlcen temer nevstrebatelnym mnozstvim informaci, takze ma jeste dlouho po skonceni dokumentu o cem premyslet a to je rozhodne dobre. Urcitou kritiku by si zaslouzila zaverecna treti kapitola o spiknuti bankeru, kde vsechno stale jakstakz zapada az na udajne dosud regulerne neschvaleny zakon o dani z prijmu z roku 1913, pokud by to bylo tak jasny a jednoduchy, tak bych se divil, ze to nekdo nehnal k Nejvyššímu soudu a nenamastil si kapsu. Celkove vzato je to tak dobre udelano, ze se neubranite uverit:).Pokousel jsem se najit neco o tvurcich, jestli za nimi prece jen nekdo nestoji, ale nic a to je prinejmensim zvlastni...

• 19.11.2007  14:56

Fanousek Sigur Ros urcite zaplesa nad zabery z zivych vystoupeni kapely. Zajimal by me vsak jeho nazor na zbytek dokumentu. Ten mne totiz prijde jako bohapusta nuda, zvlast pasaze se zabery na vsechny ty rozesmate islandske blondate holcicky, jejich babicky, teticky a pasouci se kravicky hodne presahoval do kyce, ktery pusobil obcas az komicky. Tezko srozumitelna islandska anglictina a jalove placani pak dela z dokumentu pro bezneho divaka hodne tezko stravitelny filmovy utvar. Mimochodem vedeli jste, ze Thom Yorke ma na Islandu bratrance?

• 9.11.2007  17:44

Jedna z tech bizzarnejsich hehehe sobotaren, ktera rozhodne neurazi.

• 9.11.2007  17:40
    Can't Stop the Music (1980)

Barevny kycovity videoklip, u ktereho se nemuzete nudit, pac indian, policajt, delnas, kozenak a kovboj vam zkratka natrhnou prdel! Pro milovniky sedmdesatkoveho disca povinnost, pro cynika skvela zabava.

• 9.11.2007  17:34
    Crossroads (2002)

She´s a Lucky, but she won´t do it again...

• 9.11.2007  15:37

Kaufmanovina a gondryovina, kterou Kaufman nenapsal a Gondry nenatocil. Nicmene nepostrada nic, za co by se museli vyse zmineni panove stydet. Souhlasim, ze konec je trosku moc cukrovany, ale vzdyt sme to Haroldovi vsichni prali.

• 9.11.2007  13:04

Ja byl nadmiru spokojen, komedie to sice je, ale takova bergmanovska, rozhodne sem se nenudil. Bibi je uzasna a postava Dona Juana skutecne k politovani:).

• 15.8.2007  16:17

Rozpustilá taškařice nabitá hvězdami. Bohužel jsem viděl dvakrát a řeknu vám, že podruhý se objevej jistý slabiny...

• 15.8.2007  16:09
    RoboCop 3 (1993)

Ucházející parodie předešlého. Vzácný druh filmu, kdy čekáte to nejhorší a pak jste nadšení, že je to jen průměrně špatný film.