Bubble74

Švýcarsko

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 12 16
    • 24.11.2019  15:29
    Rewizyta (2009)

Rewizyta není typický film, ale sentimentální pseudo-dokument, jehož hlavním motivem je otázka lidské existence a hledání receptu na spokojený život. Zanussi sází na vděčný koncept a odhaluje, co se za desítky let stalo s jeho filmovými hrdiny. Sledujeme jejich mozaikové reflexe a můžeme bezprostředně porovnat jak se zub času podepsal na tvářích stárnoucích aktérů. Carpe diem milí přátelé, to je nejspolehlivější návod na štěstí.

• 20.11.2019  19:15

Zvláštní film, těžko uvěřit, že to natočil Krzysztof Zanussi. Doufám, že se mistr morálního neklidu na stará kolena nevydal směrem současného prostoduchého mainstreamu, protože mu v tom překáží vlastní intelekt a zároveň chybí uvolněný, lehce sarkastický nadhled. Z jeho snahy vyšla toporná změť rádoby černého humoru, absurdity, mystiky a symbolismu. Ale abych to úplně nezhanila, je to místy i docela zábavné, k čemuž hodně přispívá Kilarova skvělá hudba.

• 19.11.2019  17:20

Almodóvar takový, jakého ho miluju. Tentokrát s odvážnou pozvánkou do jeho vlastního nitra. Extravagantní barevnost je již tradičně dominantním elementem a skutečnou pastvou pro oči. Pozvolné tempo jeho životního bilancování nechává dostatečný prostor pestré paletě emocí a hvězdné duo Banderas & Cruz dokazuje, proč patří mezi hereckou elitu. Co dodat, pro mě je to ve své upřímné jednoduchosti a s dokonalou estetickou scénografií naprosto strhující film.

• 17.11.2019  18:24

Geniální, démonický Zapasiewicz.

• 11.11.2019  18:54
    Mžitky (2016)

Bogusław Linda je správnej frajer. V jednom rozhovoru na férovku řekl, že scénář tohoto filmu je “chujowy”, a ačkoliv se pokoušeli různí scénáristé o vylepšení, stálo to pořád za prd. Tak se snažil dát do své postavy mrzáka maximum, což ho málem stálo vlastní zdraví, aby pomohl Wajdovi, když už nic jiného, aspoň vyjádřit totální beznaděj té doby, kterou si matně pamatuje z dětství. To se podle mého, díky jeho fantastickému výkonu jediné skutečně podařilo.

• 11.11.2019  17:46

Král je mrtev, ať žije král. Doufám, že Wajdovi toto egocentrické nekonvenční vyznání pomohlo vyrovnat se se svým svědomím a mohl pak klidněji spát. Daniela Olbrychského velmi obdivuju, je to Pan Herec, ale Zbigniew Cybulski zůstane v mnoha srdcích nenahraditelný.

• 9.11.2019  17:45
    Zbyszek (1969)

Specifická filmová biografie Zbyška Cybulského, originálně poskládaná sestřihem fragmentů z jeho snímků. Postavy, které tento fenomén polského kina ztvárnil, zde symbolizují jeho skutečný život.

• 8.11.2019  18:29

Inženýr Konrad se chystá na dva roky pracovně do Iráku. Svůj byt už přenechal příbuznému a s přítelkyní se rozloučil. Jenže letadlo kvůli havárii odlétá až další den a Konrad najednou nemá dlouhých 24 hodin co dělat ani kam se podít. Přítelkyně mu opakovaně nebere telefon, tak bloumá melancholicky Varšavou, zabíjí čas po barech a potkává lidi známé i neznámé... Jedinečná atmosféra a jedinečný Cybulski jako osamělá bytost, kterou nikdo nepotřebuje, nikdo nepostrádá, hledající teplý kout a smysl života.

• 6.11.2019  19:07

Primitivní příběh a agitka jak řemen. Nejen u nás se v 50. letech produkovaly tyto hodnotné filmové perly. Některé byly pro diváka stravitelnější aspoň svým vtipem nebo napětím. I Poláci museli být v budovatelských časech poučováni jak si uvědoměle bránit svou lidovou republiku před západními vetřelci. Bohužel tato jejich Nebezpečná hra je kromě cílené propagandy pouze nebezpečně nudná. Fandy Zbyška Cybulského upozorňuji, ať bedlivě sledují zhruba v sedmé minutě scénu v autobusu. Tehdy neznámá, budoucí hvězda polského filmu se na obrazovce objeví na pouhých pár sekund. Pak už to můžou v klidu vypnout.

• 5.11.2019  17:02

Tři příběhy, tři mladé páry a jedno společné místo děje, matriční úřad. Nejzábavnější je třetí epizodka, kde excelují Zbyšek jako slušňák Hruška a jeho roztomile naivní partnerka.

• 3.11.2019  16:19

Námořník Janek náhodou potká po letech v přístavu svého přítele z vojny a oba se schovají před slejvákem pod malým přístřeškem. Začnou sebe i okolí trumfovat barvitými životními příhodami a bujnou fantazií... Příjemně ujetá polská oddychovka a sympaťák Cybulski bez svých pověstných brýlí.

• 12.8.2019  20:49
    Nacht von Lissabon, Die (TV film) (1971)

Kdyby se nejednalo o mně notoricky známý název a nebylo na začátku přes celou obrazovku jméno Remarqua, řekla bych, že omylem sleduju jakousi lacinou romanci od Rosamunde Pilcher. Poměrně schopný český režisér měl k dispozici výborný, silně emotivní román, nádherné evropské lokace i německá herecká esa, ale výsledek je bída a utrpení. Emoce nepřirozené, herci křečovití, místy nevhodná a neuvěřitelně otravná hudba, a kamera...tak to bylo hotové peklo. Ještě, že geniální autor předlohy před premiérou zemřel, tohle by určitě nepřežil.

• 5.8.2019  20:27

Remarque je moje láska a to už mi dávno není -náct. Jeho jedinečný styl psaní a silné lidské příběhy mapující krutou dobu, to je prostě srdcovka na celý život. Neopakovatelnou tíživou atmosféru knih je nadlidský úkol převést do filmové podoby a to je vždy lákadlo jak se to konkrétnímu odvážlivci povedlo. Miluj bližního svého je můj románový klenot a jeho pozapomenutou filmovou verzi byla pořádná fuška sehnat. Nezklamala mě, ani hereckým obsazením - pánové jsou oba parádní a Margaret Sullavan se sem hodila mnohem víc než do Třech kamarádů - ani onou hutnou atmosférou, i když pravda, zub času trochu zapracoval. Kvalitním remakem bych proto nepohrdla.

• 3.11.2017  15:45
    Strach před strachem (TV film) (1975)

Účinné halucinogenní psycho. Díky přesvědčivému podání Margit Carstensen a efektní kameře mě chvílema slušně mrazilo, brrr.

• 1.11.2017  16:01

Jak tak pozoruju, většina si ten zvukový babylon užívala. Mně to přišlo spíš dost úmorný a některé dialogy nebyly ani rozumět. Myšlenka i zpracování obsahovaly tradiční Fassbinderovskou pikantnost a kreativitu, ale to náročné audio zcela vyčerpalo kapacitu mojeho vnímání.

• 28.10.2017  17:00
    My Body, My Child (TV film) (1982)

Labilní ženská po čtyřicítce s třemi dospívajícími dcerami už nemá nárok plodit další potomky. Tím je přesvědčen arogantní gynekolog, když ho navštíví nedávnou smrtí své matky zdrcená Eileen. Je si jistá, že je v nečekaném očekávání, neboť průvodní symptomy a své tělo dobře zná. Primární vyšetření však nahrávají doktorovi do karet a ten nevybíravě vykáže nebohou ženu z ordinace s bohatým arzenálem pilulek a fatálními následky. Vynikající Vanessa Redgrave a mladinká S.J. Parker jako jedna z jejích dcer.

• 7.10.2015  13:36
    Murder by the Book (TV film) (1986)

To si teda vážená Agatha Christie dovolila příliš. Chystá se "zabít" jedinečného Hercula Poirota ve svém novém románu. Není celkem divu, že si to ten egocentrický malý Belgičan, patřičně nabroušen, přijde se svou stvořitelkou vyřídit. Fandové královny detektivek budou bezesporu nadšeni. Pokud se jim ovšem podaří tuto prakticky neznámou, leč výbornou konverzačku, plnou úsměvné nadsázky a rozpustilých grimas obou protagonistů někde vyšťourat.

• 25.4.2015  18:06
    Medailon (TV film) (2002)

Průměrná sladkobolná televizní romance, kterou však prvotřídní Vanessa Redgrave pozvedá svým úžasným charisma o ligu výš.

• 19.4.2015  16:42
    Jeziorak (2014)

Základ pro napínavé krimi jak z partesu - provinční městečko i okolní lesy zahalené do podzimního sychrava, na nedalekém jezeře loďka a v loďce... mrtvá prostitutka. Následuje další nebožka a dva záhadně zmizelí policajti. Také uprchlý ilegální lihovarník patří do party a poté už pozvolna odkrýváme zvrácenou rodinnou historii, intriky papalášů, no a nechybí ani osvědčená klasika - vyhořelý blázinec. Propletenec máme vskutku přepestrý a napětí podporuje řádně ponurá atmosféra, se kterou si pohrála výborná kamera. Škoda, že paní podkomisařka byla taková nemastná, neslaná a její požehnaný stav jí chybějící charisma nepřidal. Jinak se mi tahle polská kriminálka se severským nádechem líbila.

• 18.4.2015  19:01
    Xenia (2014)

Závisláci na sladkém jako já budou Danyho milovat (pocukrovaný špagety bych ale nedala) a různě orientovaní si taky bezpochyby smlsnou. Nebýt těch prudících vsuvek "zpívá a tančí celá rodina" lupla bych této roztomilé ujetosti o hvězdu víc.

• 16.6.2014  13:03

Ten intenzivně úzkostný pohled na neutichající déšť a v něm bloudící postavy, odevzdané svému osudu, mě bude ještě hodně dlouho pronásledovat.

• 1.3.2014  15:54

Divadelní gala představení na filmovém plátně, kde září každý aktér a každý dialog. Přestože Meryl Streep ve své vrcholné formě pouští smrtící hlášky i grimasy jak na běžícím pásu, nejsilnějším magnetem je tady Julia Roberts. "Eat the fish, bitch!" Nepamatuju, že by nějaké drama takhle provětralo mojí bránici.

• 26.2.2014  16:40
    Nebraska (2013)

Notorik Woody nasává jak velbloud u oázy, je svému okolí na obtíž, ale ještě není na odklizení do starobince. "On jen potřebuje mít pro co žít", podá mu pomocnou ruku jeho syn a má recht, neboť to potřebuje každý z nás. A na splněná přání není nikdy pozdě. Nebraska je dojemné pohlazení na duši i skvostně úsečný humor. Vše poeticky zahaleno v černobílém rouše a Jarmuschovském stylu. Nenápadná perla letošních Oskarů.

• 12.2.2014  16:00

Degenerace ubohé lidské rasy je nezastavitelná. Svět slintá blahem, že může nekonečné tři hodiny čumět na obscénní oslavu šoustaček, fetu a nadržených zbohatlíků. No potěš, to nás čekaj časy...

• 6.2.2014  19:50
    Imaginaerum (2012)

Zbožňuju Nightwish už spoustu let a Tuomasovy hudební kreace mě pravidelně přivádějí do extáze. Jeho filmová psychofantasmagorie mě však do ničeho podobného nepřivedla. Audiovizuál nezklamal, ale kýčovitý příběh a nedomrlost postav i děje stěží uchvátí racionálnější nátury. Na své si přijdou jen naivní snílci, kteří na konci dojatě doplní všechny díly skládanky, stírajíc při tom nejednu slzičku. Já mám na tváři pouze ruměnec ze studu za své nejprotekčnější hodnocení. Ale co nadělám, hudba je mocná čarodějka.

• 5.2.2014  11:22
    Zámek (1968)

Nanejvýš atmosférický obraz bezútěšnosti a hluboké beznaděje. Černý humor v absurditě všemocné byrokracie pobavil i zmrazil zároveň a fešák Max to vyžral do posledního dechu i s navijákem. Pro mě ještě intenzívnější než Hanekeho verze.

• 3.2.2014  13:57

Zoufalá potřeba vlídného slova a snaha očistit manželovo jméno přivedou prostinkou vdovu až do spárů vypočítavých komoušů a anarchistů... Brigitte Mira je naprosto kouzelná jako dobrosrdečná Mutter Küsters a její neodolatelný výkon táhne celý film. Fassbinderovi v závěru došly peníze, takže si překvapený divák musí finální scénu originální verze jen suše přelouskat v titulkách. Podstatně levnější a přívětivější je koncovka verze americké, která se mně osobně i líbila víc.

• 31.1.2014  15:35

Fassbinder ve své nejzlomyslnější aroganci. Nekompromisně bizarní groteska, nadupaná uřvanými dialogy a přehnanými gesty. Náročné sousto pro diváka. "Ach sooo...?"

• 16.12.2013  15:21

Vyzbrojen horlivostí, velkými ambicemi a jednou i druhou kapsou poloprázdnou, rozjíždí Ajay Sarkar vlastní byznys. Aby získal srdce krásné dívky ze zámožné rodiny, vydává se za úspěšného podnikatele a zneužívá k tomu materiálních statků svého přítele. Vznáší se v oblacích vidiny zářivé budoucnosti a ve své nedozírné fantazii si nevidí ani na špičku nosu. A protože morálka musí jít příkladem a každé snědé robě zná ono rčení o lži a krátkých nohách, směřuje vše přímočaře, ale poněkud vláčně k jasnému konci. Na tomto filmu zaujme kromě známých indických tváří především Senovo pokusničení s filmařskými technikami. Nad průměr to však nevytáhne.

• 14.12.2013  20:51
    The Glass Menagerie (TV film) (1973)

Williamsova nestárnoucí klasika je hrou natolik dobře napsanou, že i v provedení kvarteta bezdomovců v kulisách kontejnerů směsného odpadu by stála za vhození nějaké té bankovky do rozdrbané čepice. Když navíc v hlavní roli komanduje své potomstvo herečka prvotřídního formátu, která si zde mimochodem teprve v pozdním věku odbyla svůj televizní debut, je touto méně známou, komorní adaptací uspokojena leckterá náročnější duše, lačná po hodnotné kultuře. V domácím pohodlí bačkor a vlastního obýváku si lze vychutnat adekvátní náhradu divadelního představení se špičkovými aktéry.

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 12 16