Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krimi
  • Animovaný
  • Akční

plakát

Portrét dívky v plamenech (2019)

Merci Céline Sciamma za tu vrchovatou porci ženství a rovnocennosti v dokonalé symbióze s uměním. Merci Claire Mathon za ty skvostné obrazy, nabité energickou souhrou světel a stínů a výrazným charismatem ústřední dvojice. Merci Noémie Merlant za ten uhrančivý pohled, který obsahuje pestrou paletu emocí a přitahuje jak magnet. Merci beaucoup za tento nejen esteticky přenádherný film.

plakát

Den trifidů (2009) (TV film)

Hvězda navíc za skvělou Joely Richardson a za ďábelskou epizodku její matky. Škoda, že dámy neměly společnou scénu. Knihu neznám, ale film sám o sobě nebyl taková zoufalost, jak zde mnozí naříkají. Série katastrof s efektními vizuály udeřila hned zkraje, hladové Adélky začaly záludně řádit a nebohé lidstvo zdárně ubývalo. Napínavé, akční, krvelačné. K velké hromadě žehlení zcela vyhovující film.

Prison Farm (1938)

Konečně se mi povedlo zhlídnout filmový debut dvacetiletého Williama Holdena, kde se pouze párkrát objevil jako jeden z trestanců na vězeňské farmě. Bohužel kvalita průměrného snímku byla nevalná a horko těžko jsem ho poznala.

Dear Wife (1949)

“Dear Wife” je pokračování rozkošné komedie “Dear Ruth”. Billy a Ruth jsou už manželé, žijí v domě jejích rodičů a Billy se uchází o křeslo senátora jako protikandidát svého tchána. Pár zábavných momentů se najde, ale chybí tomu radostná svěžest a originalita prvního dílu, ve kterém byl William Holden naprosto k sežrání. Zde se už jen sympaticky plácá v nevýrazném ději. Jeho fanouškům to i tak stojí za to. Já ho miluju v jakémkoliv filmu.

plakát

Those Were the Days! (1940)

Kdo by si rád nezavzpomínal na divoká studentská léta. Manželé ve středním věku, slavící zrovna výročí svatby, prožili svoje staré dobré časy na začátku 20. století, kdy se poznali na univerzitě a po počátečním škádlení spolu začali randit. Bouřlivák Petey však trávil víc času u soudu než u studia a co čert nechtěl, obávaný soudce byl jeho potenciální tchán. “Vypadá to, že už jste spáchal veškeré zločiny kromě vraždy.” Veselá a nostalgická jednohubka s fantasticky zábavným Holdenem, vyprávěná ve formě flashbacku.

Meet the Stewarts (1942)

Holden je opět k nakousnutí v této příjemné blbůsce o mladých novomanželích, kteří se snaží ze všech sil vyžít ze svého skromného rozpočtu.

Young and Willing (1943)

Díky bohu, že se William Holden rolí v Sunset Boulevard vymanil z té nekonečné série prostoduchých komedií, kde byl sice vždycky úžasně roztomilý, ale které vesměs nestály za nic, stejně jako tahle rádobyvtipná uječená konverzačka. Podle zástupu hodnotících zde je nasnadě, že ji právem odvál vítr zapomnění.

The Fleet's In (1942)

Naivní romantická komedie se spoustou swingových melodií není zrovna můj šálek kávy, ale mlaďounký William Holden je neodolatelný jako nesmělý námořník, který je shodou náhod svými kumpány považován za protřelého svůdníka.

Rewizyta (2009)

Rewizyta není typický film, ale sentimentální pseudo-dokument, jehož hlavním motivem je otázka lidské existence a hledání receptu na spokojený život. Zanussi sází na vděčný koncept a odhaluje, co se za desítky let stalo s jeho filmovými hrdiny. Sledujeme jejich mozaikové reflexe a můžeme bezprostředně porovnat jak se zub času podepsal na tvářích stárnoucích aktérů. Carpe diem milí přátelé, to je nejspolehlivější návod na štěstí.