Defaultovna

Skype: lenka.pevna1

<< předchozí 1 2 3 4 5 6
    • 20.10.2017  23:01
    Vynález (2004)

Autorský egotrip gigantických rozmerov. Zakaždým, keď film dospel do fázy, v ktorej som si vravela, že mu tak trochu asi aj rozumiem, prišiel ďalší a ďalší mindfuck, ktorý ma z tohto nehorázneho omylu vyviedol. Po skončení hmla v mozgu, i keď trochu pomohla interpretácia tuná: https://qntm.org/primer . Ani zďaleka však nemám jasno. No nevzdávam sa a chystám sa zhliadnuť toto divácke peklo ešte niekoľkokrát. A potom ho snáď už aj ohodnotím hviezdičkami. Zatiaľ to, žiaľ, nemá význam.

• 18.2.2017  18:47
    Sense8 (TV seriál) (2015)

Do polovice prvej série som bola skalopevne presvedčená udeliť 4*. Žiaľ, kdesi okolo siedmeho-ôsmeho dielu ide kvalita výrazne dole, seriál začína byť neznesiteľne ukecaný na úkor akcie, no a to je kameň úrazu. Ono tie dialógy (a často aj monológy) sú niekedy príšerne coelhovské a životné pravdy a príliš vzletné metafory samé seba berú nechutne vážne. Inak bez výhrad, geniálny nápad, strihy a kamera úžasná, herci sympatickí. Ach, Wolfi <3

• 13.3.2016  00:50

Po prvom zhliadnutí 8/10, no film si pravdepodobne pustím ešte niekoľkokrát, pretože mám pocit, že som ho neuchopila tak komplexne, ako bol zamýšľaný. Každopádne ide o výbornú alegóriu so surreálnymi prvkami, vyšperkovanú niekoľkými skvostnými monológmi a podmanivou atmosférou. Podobnosť s Postavou k podpíraní do očí bijúca, no Postava sa mi zdala ešte o kúsok výraznejšia a prepracovanejšia. Človeku sa až natíska otázka, kde udělali soudrozi z NDR chybu, že kedysi sa u nás točili sofistikované diela, ktoré svojich divákov učili a nútili napraviť si optiku, ak chceli filmu rozumieť. No a teraz...teraz máme tri diely Babovřeskov.

• 24.2.2016  12:19

Je až fascinujúce, ako sa dá z tak mrazivej, napínavej a drsnej knižnej predlohy urobiť takáto nudná takmer až fraška. Príbeh však nestráca nič na originalite a nadčasovosti, takže udeľujem aspoň dve hviezdy.

• 17.2.2016  10:26

Prvá hodina a pol bola dokonalá, no potom to šlo trochu z kopca. Záverečná scéna v LOVE hoteli mi prišla nepochopiteľná, pridlhá a prázdna ako tráviaci trakt po káve s cigaretou. 3,5*, plus pol hviezdičky za vynikajúce úvodné titulky.

• 1.2.2016  14:29

Videné v originálnej 70mm verzii na roadshow vo Viedni. Po technickej a vizuálnej stránke dokonalosť, no akosi sa neviem zbaviť pocitu, že najväčšia devíza tohto filmu sú práve tarantinovské povinné jazdy - násilie, telá rozstrieľané na franforce, explicitné zábery na vybuchujúce hlavy. Mimo tejto stránky je film sám o sebe síce zaujímavý a originálny, no buďme k sebe úprimní, čakala som viac. Z tria Parchanti-Django-Hateful Eight jednoznačne najslabší kus, no nudiť sa rozhodne nie je kedy. 7/10.

• 2.11.2015  10:16

Pekné a nápadité. Očakávané slzavé údolie sa dostavilo v menšej miere než som sa obávala - snímke udeľujem 8 Večných svitov nepoškvrnenej mysle z 10. Ústredná dvojica bola úchvatná, originálne spracovanie sa mi pozdávalo tiež. I keď nemuselo to byť celé tak natiahnuté.

• 28.10.2015  10:08

K zhliadnutiu toho skvostu ma priviedol videoklip kapely Blur (skladba To the End). Výborný atmosferický trip pod taktovkami Resnaisa a Grilleta mi sadol na jesenný pondelkový večer ako uliaty. "Príbeh" sa dá chápať vo viacerých rovinách - je na divákovi, jeho imaginácii a schopnosti asociovať jednotlivé fragmenty dejovej linky a vytvárať z nich akúsi príbehovú koláž plnú nejasností a tajomna. Mrazivý hudobný podmaz a krásne zacyklené dialógy sú čerešničkami na torte. 9/10.

• 18.8.2015  18:02
    Kmen (2014)

Jediné, čo sa tomuto filmu nedá vytknúť, je koncept, ktorý ma zaujal. Moja návšteva kina mala byť odpoveďou na otázku, či som schopná vydržať dve hodiny sledovať príbeh hluchonemých ľudí, zahraný hluchonemými ľuďmi, bez akéhokoľvek záchranného kolesa v podobe titulkov. Vydržať som síce vydržala, ale výhrad voči tomu, čo som mala možosť vidieť, je neúrekom. 1) Chabé herecké výkony a vyslovene zle zahraté niektoré scény (najmä neústále sa opakujúce ruvačky). 2) Samoúčelné a na city hrajúce násilie korenené totálnou absenciou čohokoľvek pozitívneho, čo po čase zunuje a lezie na nervy. Ešte aj tá sľubovaná láska z oficiálneho distribučného textu má pachuť únavnej depresívnosti a nesympatickej vulgarity. 3) Stopáž pridlhá na to, aby dokázala vhodne zafungovať v kombinácii s dejovou linkou. Celé to mohlo mať pokojne aj o pol hodiny menej. 4) Nulový počet postáv, s ktorými by sa divák mohol aspoň trochu stotožniť, identifikovať sa nimi a prostredníctvom nich na celý príbeh nazerať. Takto som ostala len hluchonemou pozorovateľkou emočne impotentných charakterov. 5) Fakt, že keby išlo o hovorený film, bola by to exploatačná nuda.

• 27.7.2015  11:01

Celkom príjemná (ne)romantická jednohubka s niekoľkými veľmi vtipnými momentami a jednou vizuálne dokonalou, takmer až videoklipovou scénou. Adéle Haenel dodala hlavnej hrdinke rozkošnú neohrabanosť, ktorú som jej verila každou sekundou. Výborný výkon. Len škoda, že o niekoľko dní si na tento film už ani nespomeniem, chýba mu potenciál zapamätateľnosti. 6/10.

• 19.6.2015  10:11

Forma zvíťazila nad obsahom, čo však v tomto prípade nie je na škodu. Dej jednoduchý a lineárny, s niekoľkými metaforami a záverečnou symbolikou, no o to viac atmosferický so sympatickými postavami (Jozef to vyhral na plnej čiare!) a príjemnými obrazmi starej Bratislavy. Andrej a Vanda rozohrali romantický príbeh, ktorý bol už od začiatku odsúdený na neúspech, na druhej strane, evolúcia ich vzťahu prebieha prirodzene a plynulo až k vyvrcholeniu na horskom svahu. Pol hviezdičky navyše s milým cameom Zeljenku, Lasicu a Satinského. Idem si pustiť Beatmen a rozmýšľať nad tým, ako každý z nás má pred sebou akýsi Nylonový mesiac, ktorý láka svojou príťažlivosťou, no je premenlivý a neuchopiteľný tak ako Vanda pre Andreja, alebo pracovné povýšenie pre starého Vinca. 8,5/10.

• 22.5.2015  10:09

Naozaj netuším, ako hodnotiť podobné filmy. Je pravda, že kvalita snímku je nepopierateľná a dialógy sú miestami skvostné, na druhej strane, niektoré scény boli bolestne dlhé, hluché a strácali sa samé v sebe. Každopádne je to ale zaujímavý a zhliadnutiahodný film, ktorý nenudí. PS: Trier sa môže schovať.

• 9.5.2015  22:58

Konečne viem, prečo vznikla pieseň Forever young, tu bola totiž tak brilantne použitá, že mi až nabiehali zimomriavky.

• 8.4.2015  22:49
    Blade Runner (1982)

Konečne dobehnutá klasika. Lepšie neskôr ako nikdy, povedala som si v jeden sychravý večer, otvorila si fľašu bieleho vína a pustila si túto sci-fi lahôdku. A večer sa razom stal ešte sychravejším. Silné stránky filmu: 1) NESKUTOČNÁ atmosféra, ktorá mi nedala dýchať celé dve hodiny. 2) hudba od Vangelisu, skvelo dopĺňajúca každú jedinú scénu. 3) Posledná "Time to die" scéna (ronila som slzy ako krokodíl). Slabším bodom sa pre mňa ukázala linka s Rachael, ktorá tak trochu pokrivkávala za dejom. Nič, idem si ja dopiť to víno a rozmýšľať o smrteľnosti. Cheers.

• 22.3.2015  15:29
    Babovřesky (2013)

Videla som síce len 10 minút, no dovolím si samu seba označiť za kompetentnú hodnotenia aj na základe takejto chabej, no o to trpkejšej skúsenosti. Len ťažko povedať čo je horšie: Táto kinematografická žumpa, alebo fakt, že má toľko priaznivcov.

• 22.3.2015  15:27
    The F Word (2013)

Mám rada takéto nenápadne pekné heart-warming filmy. Iste, bolo tam plno klišé a niekoľko facepalm momentov, no všetky postavy boli natoľko sympatické (Allan a Nicole na hrad!), že sa mi nedalo virtuálne sa s nimi nespriateliť a nevychutnávať si ich životné peripetie. Pol hviezdičky navyše za príjemný, typicky kanadský soundtrack, ktorý ľúbivo dopĺňa jednotlivé scény a donútil ma pohmkávať si ešte niekoľko hodín. 8,5/10.

• 6.3.2015  12:09

Zábavné a výstižné. Záverečná poviedka mohla byť kratšia, inak nemám výhrady. Audi vs. Človek s fúrikom na streche auta to u mňa vyhrali.

• 4.12.2014  00:37

Klasická európska trojhviezdičková komédia. V určitých okamihoch mimoriadne zábavné, v niektorých zas značne prepálené. Ale pri prepade lekárne som sa narehotala, to musím uznať.

• 27.8.2014  08:54

Attila Marcel je film, ktorý má neskutočne príjemnú atmosféru a poskytuje vizuálny zážitok hoden opätovného pozretia. Žiaľ, má tiež zdĺhavý až nudný začiatok a predvídateľný dej. Predvídateľný, ale pekný. Chvíľami ťaživo smutný, chvíľami dojemne rozprávkový. Toto všetko vyšperkované drobnými detailami vpletenými do príbehu, ktoré čakajú či si ich niekto všimne, dokopy tvorí dielko, od ktorého som si možno sľubovala trochu viac než som dostala, no rozhodne potešilo a neurazilo. 85%.

• 1.6.2014  16:55

Nie. Príliš divné, iritujúce, nekonzistentné a nesympatické. Citová vydieračka na mňa tentoraz nezabrala.

• 8.4.2014  22:37
    Sviňák (2013)

Niečo tak tragické, ako vnútro inšpektora Robertsona, som už dávno nevidela. Hrozne smutný film.

• 8.3.2014  15:27

Je celkom dosť možné, že som do značnej miery ovplyvnená excelentnou knižnou predlohou (ktorá sa nielenže doslova číta sama - trvalo mi asi jeden a pol dňa, kým som ju zdolala - , ale poriadne rozšírila moje obzory, čo sa týka kníh a správnej melancholickej hudby), no mne sa to veľmi páčilo. Čo mi trochu vadilo, bola postava Sam, v ktorej sa má tragika miešať s vášnivosťou a s pôvabom, zvýrazneným "dlouhými vlasy a útlými zápěstmi", no a Emmka je síce skvelá Hermiona, ale s krátkym chlapčenským strihom a mierne povrchne zahranými vážnejšími scénami ma ako Sam nepresvedčila ani trochu. Naopak skvelý je Ezra Miller so svojim exotickým výzorom, ktorý rolu svetáka a hlavného "entertainera" bandy Patricka zvládol na výbornú. Vďaka Perks of Being a Wallflower som si opäť uvedomila, akú zvláštne krásnu atmosféru má skladba Heroes od D. Bowieho, a taktiež zaspomínala na časy, kedy si mladí ako darčeky dávali vlastnoručne namixované kazety a knižky. A na party sa medzi sebou bavili a neťukali do mobilov. Ale to už sem nepatrí. A ozaj, ešte si myslím, že aj linka s tetou Helen mohla byť rozvinutá trochu inak. Lepšie. Ale i tak to nebolo zlé. Vôbec. Sečteno, podtrženo, 9/10. Určite sa k tomuto filmu ešte aspoň raz vrátim. Zopakovať si pocit nekonečnosti, a tak.

• 8.3.2014  14:24
    Příběh filmu: Odysea (TV seriál) (2011)

Po pozretí prvej časti so zakúpenou permanentkou na všetky ďalšie. Mierne sklamanie. Čakala som akési dokumentaristické spracovanie fenoménu kinematografie a postupného vývoja filmového média. Dostalo sa mi 5 minútových záberov na tri ženské, ktoré idú do kina s tým, že "práve tu vtedy a vtedy vznikali prvé filmy." Badať tu pokusy o prvky poetiky, ktoré sú ale chvíľami značne prepálené, a vyskytujú sa na úkor (podľa mňa omnoho zaujímavejších) vecných informácií k danej problematike. Nehovoriac o technických detailoch, ktoré v prvom dieli neboli spomenuté vôbec - pojmy ako kinematograf, camera obscura či kinetoskop si rozhodne zaslúžia byť prinajmenšom spomenuté, ak hovoríme o zrode filmu ako takom. A áno, pripojím sa aj k hejterom, autorov hlas a intonovanie je pomerne nepočúvateľný a rušivý.

• 12.2.2014  10:59
    Krok za krokem (TV seriál) (1991)

Haters gonna hate, ale ja som si to ako 25ročná celé pozrela znovu (nezamestnanosť neprospieva mojim voľnočasovým aktivitám) a nevedela som presne určiť, čo ma serie viac. Ako áno, je to sitcom, a ešte k tomu rodinný, čiže nad nejakou za vlasy pritiahnutou absurditkou typu "Codyho trafí trikrát za epizódu blesk a podobne" treba prižmúriť oči. Ale po pár dieloch som sa pristihla pri tom, že v situácii, kedy boli rozhádané dve strany, sa mi vždy videlo, že v práve je tá druhá. Ako napríklad, keď hysterická matka v štvrtej sérii otehotnela a urážala sa, že jej šesť ratolestí, rozmiestnených do klietok po troch, reagovalo pohoršene. No a potom také tie nezrovnalosti, ktoré uškodili celému seriálu z hľadiska akej-takej dôveryhodnosti - medzi piatou a šiestou sériou Lily zostarla z 0 na roky 4 (kdesi to tam bolo spomenuté), ale takému JT-mu ostalo stále nekonečných 19, a ešte mal aj tú drzosť si priviesť do izby frajerku. V 19-tich. Lol. Okej. Dosť bolo nadávania, zopár hlášok mi v pamäti ostalo, najmä z prvých sérii, a tie si asi z toho celého aj vezmem. Inak len podpriemerná pseudozábava pripomínajúca detstvo v 90's.

• 31.1.2014  18:26

Tak som sa zas niečo nové dozvedela. Miestami nútená citová vydieračka, ale pri tejto problematike odôvodnená.

• 4.12.2013  11:11
    Bláznivý (2001)

Filmy z prostredia psychiatrického ústavu majú vlastné špecifiká, pravidlá a klišé. Príbeh agresívneho traumatizovaného mladíka, neuvedomujúceho si hĺbku vlastnej poruchy, obsahoval takmer všetky z nich, no poväčšine sa s nimi vysporadúval celkom slušne. Ono je ale dosť náročné aj pre mňa sympatizovať s postavami mladých ľudí, ktorí, hoci trpia duševnými poruchami, s úplne pokojným svedomím ničia zariadenie, autority ignorujú s absolútnym prehľadom, a ich slovník je z 99,9% tvorený stokrát omieľaným "fuckin' fucker's fuck". Filmu to (pre mňa osobne) dodáva pocit antipatie voči postavám, a naopak, uberá na uveriteľnosti. Ak všetky psychiatrické zariadenia v amerike fungujú na tomto princípe, čudujem sa, že odtiaľ dokážu vyjsť aj iné stvorenia ako cynické zjazvené deti s plnými ústami životných múdrostí a nadávok. Zachránila to atmosféra a vynikajúce herecké výkony mladých pacientov. 7/10 *.

• 7.11.2013  08:39

Ľudia potrebujú hrdinov. A potrebujú aj rozprávky. 7/10.

• 5.11.2013  09:05
    Revizoři (2003)

Výborné! Film plynul ako posledné minúty pred koncom skúšky, a stále sa niečo dialo! Na situačnom humore a dialógoch som sa nestíhala nasmiať, soundtrack je skvelý a vhodne dopĺňa celkovú atmosféru tohto sviežeho kúsku. Je zaujímavé, ako sa režisér rozhodol narábať s divákovými očakávaniami rozuzlenia a logického vyústenia mysterióznej zápletky. A na záver by som vyzdvihla vítanú archetypizáciu postáv, ktorú inak veľmi nemusím, ale v komediálne ladených filmoch tohto typu je naopak, vítaným doplnkom. Postáv je tu skutočne dosť, a každá si zaslúži byť vnímaná individuálne. Pre mňa veľmi príjemné prekvapenie. 9/10.

• 5.11.2013  08:53

Zaujal ma popis a trailer. Myšlienka sa zdala byť originálnou a fascinujúcou. Zaujalo ma herecké obsadenie. Kirsten Dunst je skvelá herečka, no a Jim Sturgess síce neexceluje vo svojom odbore, ale je aspoň nesmierne chutný. Čo ma ale nezaujalo, je samotný film. Škoda. V podobných sci-fičkách nemajú limonády podobného druhu čo hľadať. 4/10.

• 5.11.2013  08:49
    Venuše (2006)

Áno, Kureishiho scenár sa dá rozoznať na prvý pohľad. Tak trochu neurčitý a rozcíteno-expresívny film o zostarnutom playboyovi a niekdajšej hviezde divadelných javísk, ktorému na sklonku života neostáva nič iné, než stvárňovať epizódne mŕtvoly otcov a starých otcov rodín vo filmoch, geriatrické rozhovory v kaviarni so svojimi rovesníkmi (nielen) o tom, kto z ich spoločných známych zomrel tento týždeň a koľko stĺpcov má jeho nekrológ v novinách, alebo o kvantách liekov, ktoré držia pohromade ich telesné schránky. No a samozrejme, zahorieť vášňou voči mladej neotesanej bohyni s dlhými nohami a drzými spôsobmi (a hrozne vtipnou angličtinou). Vzájomný vzťah starého herca a mladej rádobymodelky je vykreslený s istou dávkou nadsadenosti a humoru, no tiež čímsi nedefinovateľným, čo je spoločným menovateľom všetkých Kureishiho diel. Koniec očakávaný a predvídateľný, na druhej strane, chcela som si pozrieť komornú drámu a nie sci-fi o nesmrteľnosti. Z mojej strany spokojnosť a následne prebdená noc, strávená myšlienkami o starobe a pomyselnej vekovej hranici, za ktorou život pohlcuje všetky ľudské vášne, a ktorá je u každého nastavená tak trochu inak. 8/10.

<< předchozí 1 2 3 4 5 6