• Thriller

The Rack (1956)

Zajímavý drama, který se poměrně brzo a dost otevřeně svým způsobem jaksi vypořádává s maccarthysmem a taky přispívá k rodince rebelskejch filmů padesátejch let - to především tou otázkou, jak a proč to může taky dopadnout s americkým klukem, kterýho opustí vlast v tý nejmíň příznivý situaci, po "zradě", která ani tak zradou nebyla. Samozřejmě trošku připomene Mandžudskýho kandidáta, i když je to všechno nějak vobráceně.

Gigant (1956)

Taková fakt hustě rozmáchlá farberovka (Číst tu Edninu předlohu je taky na umření). Na druhou stranu zase když už, ať to dá teda pořádně zabrat. Abysem řek pravdu, nemusel bysem na tohle koukat každej den, ale jednou za půl roku si to klidně dám, protože pro mě je Jimmy prostě GOD! A není tady úplně sám. Hudson je jenom gumovej panák, zato Elizabeth bejvala pořádná kost, která navíc pobrala i pořádnou dávku hereckýho talentu.

Na východ od ráje (1955)

Jestli za nic jinýho, za East of Eden si Jimmy Oscar zasloužil naprosto nevoddiskutovatelně. Jeho Cal je asi tou nejzajímavější, nejpropracovanější a nejprogresivnější postavou, kterou chudák Jimmy stihnul ztvárnit. Jasně, že dramatická struktura díla jako takovýho pochází vod Steinbecka, Kazan si dal ale kurva záležet, a film posunul až do takový intimnější roviny.

Rebel bez příčiny (1955)

Tohle je zatraceně dobrý představení a moc krásnej citlivej film o tom, v jakejch sračkách se topila puritánská, pokrytecká Amerika padesátejch let, kdy si každej balík myslel, že spolknul všechnu moudrost světa a může diktovat svýmu okolí i dětem, jak maj žít, jak se maj chovat a co je správný. Hovno! Naštěstí přišel ten nejlepší rebel všech dob - naprosto bombastický Jimmy Dean a ukázal, jak špatně na tom tahle společnost je a že už takhle nemůže fungovat moc dlouho.