Sandman (2022) (seriál)

Po prečítaní niektorých tunaších komentárov som si hovoril, že to predsa nemože byť až také zelé. Opak bol však pravdou. Ja som dosť tolerantný človek, ale tu som si väčšinu času nebol istý, či sledujem fantasy serial alebo WOKE/LGBT propagačné video. Normálne mi to vo filmoch a seriáloch vôbec nevadi, pokial je to urobene s citom a rešpektom k forme, príbehu a predlohe (Sex eduaction ma napriklad fakt bavil). Tu je to však tlačené tak bezškrupolózne a násilne, ako keby sa tvorcovia snažili robit WOKE/LGBT "Foie gras" (Podobný pocit som mal pri sledovani poslednej série Umbrella Academy). Charakter veľkej časti postáv zredukovaný len na ich sexuálnu orientáciu alebo výstrednosť. Holt netflix si neuvedomuje, že všetkého veľa škodí. Či sa to už niekomu páči alebo nie, platí to aj, alebo skor najmä pre politickú korektnosť. Je to o to smutnejšie, že seriál mal fakt potenciál.

Zelenáč - Enervo (2022) (epizoda)

Otrasný dvojdiel. Opäť násilné pretlacanie agitky spojené s nelogickými rozhodnutiami na podporu danej agitky. Celé je to korunované asi najnesympatickejšou postavou celého seriálu.

Pátrání (2018)

Zaujímavo poňatý koncept, avšak na môj vkus sa ho tvorcovia snažili dodržiavať až príliš tvrdohlavo. Zo začiatku to pôsobí efektne a drží si to solídne tempo (aj keď to nabúravanie sa do sociálnych sietí a systémov je až komicky zjednodušené). Nanešťastie akonáhle sa dostávame k vyšetrovaniu začína byť zvolená naratívna forma viac na škodu, ako k úžitku. Nutnosť udržiavať rozprávanie prostredníctvom počítačovej obrazovky pôsobí často silene a občas to spomaľuje tempo alebo odtrháva pozornosť od deja. Ak by bol film vedený z väčšej časti počitačovou formou a v určitych momentoch, kde by to dávalo logický zmysel, by prechádzal do normalneho rozpravania, malo by to aspoň z môjho pohľadu silnejší efekt. Možno by potom ani tá záverečna vysvetľovačka nebola až tak kŕčovitá a lacne posôbiaca. V konečnom dôsledku film nenudil, ani neohúril. Lepšie 3*.

Atomic Blonde: Bez lítosti (2017)

Trailer na Atomic Blonde sa tvári ako Jhon Wick v sukni. Jedna veľká štylizovaná akčná jednohubka. Opak je však pravdou. Ide skôr o prekombinovaný špionážny film s dvomi veľmi dobre zvládnutými akčnými scénami.. Taký preštylizovaný, nadľahčený Bridge of Spies. To všetko by nebol taký problém ak by filmu nechýbali nejaké stávky. Pocit nutnosti, napätia a vnútorného nekľudu z toho, čo sa stane ďalej. Má to dobré obsadenie aj herecké výkony. Charlize to sekne a tú drsňáčku jej veríte, ale celková charakterizácia postáv a ich motivácia je veľmi slabá. Pointa filmu je jasná, ale to prečo jednotlivé postavy robia to, čo robia nie je jasné a v konečnom dôsledku Vám to je aj jedno.Ďalšou výtkou je soundtrack. Ten je sám o sebe fajn, len ako keby neplynul v súlade s filmom ale stál sam o sebe. Občas sa stane, že priam vytrhne z diania na obrazovke. Pred zhliadnutím filmu, by som nečakal, že ma bude až tak nudiť. Slabšie 3*.

Dunkerk (2017)

Bolo to veľkolepé a hrôzostrašné, ale nič z toho som necítil. Nezatláčalo ma to do sedadla, neprikovalo v napäti ani neztrhávalo hrôzou. Nie úplne lineárný naratívny štýl ma skôr rozptyľoval a narúšal už tak slabý prenos atmosféry z obrazovky. K žiadnej z postáv som necítil akýkoľvek vyťah. Len tak plávaju pred očami v sérii veľkolepých obrazov. Veľmi kvalitná, ale pre mňa trochu nezáživná filmárčina.

Kong: Ostrov lebek (2017)

Farebná, bezemočná zlátanina. Bolo vidieť veľké snaženie o retro štylizáciu. Tá je ale nanešťastie často farebne preexponovaná a pôsobí trošku rušivo. Postavy boli nezaujímavé, charakterizované veľmi skratkovito a často kŕčovito a pomerne umelo. Hiddleston sympaťák ako vždy, ale bez lepšieho rozvinutia postavy vyznieva do prázdna rovnako ako ostatní. S.L.Jackson otravný a nevhodne obsadený. Film nebol vyložene nudný, ale nevyvolával žiadne väčšie emócie, či napätie. King Kong Petra Jacksona sa mi páčil oveľa viac. Slabšie 3*.

Život (2017)

Musím priznať mierne prekvapenie. Pri tomto filme som neočakával veľa a dostal som dobre obsadenú a remeselne spracovanú žánrovku plnú napätia od začiatku do konca. Tu však prichádza aj výtka filmu. Je atmosferická žánrovka, ale zároveň veľmi rámcová. Málokedy prekvapí a obsahuje klišé s tým súvisiace (scéna s dokovacou stanicou ma vyložene iritovala). Záver je fajn aj, keď nie je až tak nepredvídateľný ako by sa mohlo zdať. 70%, lepší priemer.

Místo u moře (2016)

Kruté nahliadnutie do duše a života nenávratne zlomeného človeka. Reálne chladné, bez príkras alebo pozlatka. Nestranné nakuknutie do každodenného života a zdanlivo nepodstatných situácii bez potreby zaujáť akékoľvek stanovisko. Skvelé herecké výkony a citlivá ale precízna réžia. Pomaly plynúce s komornou hudbou práve v tých správnych momentoch. Asi jedinou výtkou je, že niekedy to spomaľuje až priveľa s mierne zdlhavými scénami.

Pasažéři (2016)

Príjemná oddychovka, na ktorú sa dobre pozerá, ktorá nenudí a pri ktorej si nebudete namáhať mozgové závity. Ústrednej dvojke to sekne, vizuál je vypiplaný a občas sa mihne aj nejaká ta originalita. Z námetu sa dalo, ale vytrieskať aj niečo o poznanie hlbšie. Škoda premrhaného potenciálu. 70%