Gig

homepage

4 body

<< předchozí 1 2 3 4 6 11 16 21
    • 22.11.2020  18:14
    Návštěvníci (TV seriál) (1983)

“Maminko, máme doma básnika. ... Ale uši jako prase.” Nestárnoucí kultovní český sci-fi seriál s nezaměnitelnou hudbou Karla Svobody.

• 9.11.2020  10:09
    Kráska a zvíře (TV film) (1971)

Ač tekevizní pohádka, tak uedna z nejlepších verzí pohádky o Krásce a zvířeti. Příběh je temný, lyrický, dojemný a má hlavu a patu - na rozdíl od jiných verzí této pohádky. Tady chápete postoj a charakter a vývoj všech postav. Navíc pohádka je založena na Hrubínových textech. Příběh a dialogy jsou až Shakepearovské.

• 26.8.2020  09:34
    Klec plná opic (TV seriál) (1971)

Jedná se o takového slabšího bratříčka Kamarádů. Opět parta dětí, opět Janečková, opět Tonda Navrátil jako malý kluk. Kvalit původních kamarádů to nedosaguje. Navíc Adamová v roli matky mi tu nesedí. Otce si tahrál Vinklář.

• 14.8.2020  15:41

Harald Reinl vzal jinou indiánku než tu od Maye, zasadil ji do jiného období a místa než je původní předloha a udělal takového druhého Vinnetoua a Old Shatterhanda, ale s jinými jmény - tedy Čingasčug a Sokolí oko. Jinak děj je opět jen volbě inspirován předlohou, stejně jako jeho Mayovky. Nicméně podívaná je opět parádní. Možná ti, kteří tu nevidí svého Pierre Brice jako pokrevního bratra, ale vidí jiného herce, tak můžou být zklamáni. Ale to taky není příběh o těchto bratrech, ale jiných dvou. Opět tu ale máme krásnou Karin Dor. Tentokrát jako Kora. Tato poloha ji sekne.

• 8.8.2020  11:04
    Bez ženské a bez tabáku (TV seriál) (1980)

Přijemná čtyřdílná podívaná s Kronerem. Je to běco mezi Slováckem, Kur.. hoši a Přátelé zeleného údolí. To Slovácko je jasné. To Kur... je příběhy z města a restaurace a Zelené udolí tou samotou, lesem, místem, ostravskými herci, ale hlavně hudbou. Nejen, že ji složil Vadim Petrov a je to ze stejného roku jako údolí, ale je tam podobná hudební kompozice, podobné jisté motivy a aranž. v jednom z dílů vidíte mladého černovlasého číšníka Vladimíra Čecha.

• 8.8.2020  09:28
    Vodník z Kaňky (TV film) (1971)

Zapomenutá pohádka pohádkové mámy Janečkové. Je to jistý mezistupeň mezi Popelkou a Zlatovláskou. O výbornou hudbu se postaral opět Angelo Michaljov. Ten, kdo má hladové uši, jistě pozná různé hudební narážky na známé melodie jako např. Rusalku a písně vodnic. Vtipné a chytré jsou i texty, o které se postaral autor textů Zlatovkásky - Krečmar. Navíc jsem tam zaslechl pofobný hudební motiv ze Zlatovkásky - Líbí, mě se líbí. Jedná se o milou pohaldku a přitom se jedná o jemňe ironické dílko. Trochu mi to připomíná ironický muzikál Adéla ještě nevečeřela. Teď nemyslím dějem, ale právě tou vtipnou hudební s textovou kompozicí parodující jiné známé díla. Objeví se tu plno známých tváří. Příbeh vypráví stařík s flašinetem, který se objevil v Popelce i následující Zlatovlásce - Pešek. Jako stárnoucí nápadník je tu rádce z Popelky - Beneš a jako pivovarník budoucí vůdce biřiců ze Zlatovlásky - Bek. A snad poprvé se u Janečkové objevil budoucí Jiřik - Štěpánek. A miluji píseň vodníka: Láska

• 3.8.2020  16:27
    Až bude padat hvězda (TV film) (1976)

Těžko se snímek hodnotí v globále. Některé situace či dislogy jsou fost naivní, ale herecky žákyňky Medvecké či kantorky Medřické dechberoucí. Řekl bych to slovy z jiného filmu: Ale on přeříz! - Ale kolego, to se mu stane ještě mnohokrát. Hold předsudky či zasednutí je vždy svízelné.

• 25.7.2020  20:19

Jeden z těch lepších marvelovských komiksů. Pravě proto, že se nebere važně a je tam spoustu skvělé retro muzika. Navíc tampartička je velmi sympatická.

• 25.7.2020  16:02
    Hrbáč (1959)

Fantomas za Ludvíka XV. Proč? Inu Jean Marais oblíká masku, která by opravdu seděla do jedné z podob Fantomase. Ne, teď vážně. Jedna se jedno z nejlepších zpracovalní románu Paula Fevala. Je z doby, kdy tyto filmy se rodily ve Francii jak na běžícím pásu. Některé momenty jsou přece moc naivní a pohádkovské. Chybí mi tu druhý opatrovatel Jindřicha. Je tu jen Paspoal v podání populárního Bourvila a chybí mi postupné odstraňování vrahů. Je tu jen zabití Filipa a jeho nohsleda. V tomto ohledu mám daleko radši televizní zpracovaní Hrbáč Lagardere.

• 25.7.2020  13:10

Terry Gilliam se vrátil na půdu barona Prášila. Tedy lépe řečeno matočil upřimný snímek o jiném snílkovi z La Manche. Ja toho blázna mám rád. Mluvím o Quichotovi. Ve spojením s Gilliamem, tedy dalším snílkem, symbiózy přimo geniální. Pryce jako onen stárnoucí šlechtic je výborná volba, ač já mám onoho bojovníka s větrnými mlýny přece jen stále spojený s Petrem OToolem.

• 25.7.2020  13:01
    Území bílých králů (TV seriál) (1991)

Ač tento seriál vznikl cca 15 let později než My z konce světa, má podobnou kostru scénáře. Jen nejsme na horách, ale v lesích. Opět krásné záběry. Parta dětí a jejich dobrodružství. Opět tu máme pozdější známé tváře - tenkrát ještě děti - mluvím o Zuzaně Vejvodové, Lucii Vondráčkové nebo kluk z Helimadoe. Navíc režii pevně drží opět Ludvík Ráža.

• 25.7.2020  12:56
    My z konce světa (TV seriál) (1975)

Seriál o partě dětí, horské službě a jejich dobrodružství. Dnes si už pamatuji jen psa Bojara, tátu Lukavského, plno známých dětských tváří jako brácha z filmu Můj brácha ma príma bráchu. Tučňáka z Šest medvědů z Cibulkou. Mladičkou Kornovou nebo Bydžovskou. Skoro celé se to odehrávslo ve sněhu.

• 25.7.2020  10:28

Český western podle Brdečky, který ocenil i samotný Henry Fonda. Ústřední píseň Good Bye nezazněla v tomto filmu poprvé. Už Trnka ji použil o léta dřív v loutkovém westernu Árie prérie podle Brdečky. Zazní asi po dvou a půl minutách.

• 25.7.2020  08:54

Stále výborný film. Zásluhu má na tom Josef Šebánek a jeho přirozenost a improvizace. Tomuhle filmu trochu paradoxně ubírá velká přítomnost herců. První filmy obsahovalo mnoho neherců. Tady skuteční herci, ač výborní, ubírají s té autetičnosti. Jednoduše řečeno vtipy vypadaji jako vtipy a ne úsměvné momenty plynoucí ze situace.

• 24.7.2020  18:03

Jedničku mám radši. Ne proto, že jednička je zpravidla lepší. Ale já mám radši tu hnědožlutou barvu. Toto pokračování je zelenější. Ale v rámci dvojic Spencer-Hill a westernu spolu s Pravou a levou rukou nejlepší série.

• 24.7.2020  18:00

Téma už reciklované, i když je tu pár příjemných nebo vtipných momentů, které pozvednou film - mluvím o The Lion sleeps Tonight nebo rození tlustokožců.

• 24.7.2020  17:54

O tomhle komediálně laděným westernu se dal říct Marshall 2. Nejen, že tu máme opět toho jednookého svérazného lovce lidí. Ale opět ho hraje tentýž člověk, co člověk, ikona westernů John Wayne. Když si k tomu připočtete mormonku Hepburnovou, která svým chováním zase připomíná Africkou královnu, tak dostanete docela příjemný western. Akorát máte pořat dojem, že to id někud znáte. Ale když oni jsou tak fajn a je příjemné sledovat jejich špičkování.

• 24.7.2020  12:28

Docela příjemné dobrodružství Toma s Hucka v kulisovém prostředí a dětskými či mladistvými hrdiny v podáni starších tehdy mladých herců Stehlíkem a Hanzlíkem. Trochu mi to připomíná osud hrdinů Rychlých šípů z tv seriálu ala Mažňák a Hanzlík. Což mi trochu kazí dojem ač to jsou fajn herci.

• 23.7.2020  20:00

Tak jako si Dejvické divadlo natočilo seriál o sobě a heho skáze, tak i Cimrmani daleko dřív a v době, kdy to bylo složitější si natočilo seriál o jedné sezóně onoho divadla. A jak jinak než s vtipem sobě vlastním.

• 23.7.2020  19:57

Životopisný film o největším Čechu. Čechu, co se objevil v Liptákově v roce 1900 +|- 200 let. Film s hláškujícím panoptikem cimrmanovské mytologie. A tak tu máme všechny jeho vrstevníky po kupě. Je tu cestovatel Holub, spisovatel Čechov, vynalezce Křižík. Je tu následník trůnu i ten, co na něm sedí. Ale jsou tu i jejich dvojníci. A je tu stojící Jára Cimrman, jsou tu i jeho škrpále. Je tu i jeho divadlo a slavný Vichr z hor. A je tu i jako učitel. A najednou je fuč. Opravdu?

• 23.7.2020  15:26
    Oliver Twist (TV film) (1965)

Docela slušné zpracování slavného románu Charlese Dickense. Když si uvědomíte, že je to inscenace. Málem necítite rozdíl mezi slavným zpracováním s Allecem Guinessem. Já vím, je to silné slovo. Ale opravdu, ta atmosféra, ta černobílost, přesto barevnost postav. Výborní jsou přisluhovači Žida, i samotný Sklenčka není vůbec špatný. Přesvědčivý je Miloš Nedbal.

• 23.7.2020  11:13
    Havel (2020)

Reakce lidí na tento film nezklamali. Jsou tu dva tábory lidí. Jedni zamindrákovaní, co čekali po revoluci, že i bez tvrdé práce se budou mít dobře a najednou zjistí, že musí pracovat a to se jim nelíbí, tak bez jakékoliv snahy zhlédnout film, či ho objektivně ohodnotit, začínají plivat. Pak jsou tu ti druzí. Mezi ně patřím i já. Film má své mouchy, nicméně není špatný a ukazují Havla i jako děvkaře, tedy ne černobíle. Podoba Havla z “mládí” je skvělá. Stejně tak Geislerová jako Olga. Trochu mám problém z Hoffmanem jako Landovský. Bohužel, i když se chová svelrśzně jako Lanďák, tak furt tam vidím onoho Dycky Most či jiné role. Já jsem spokojený. Kdo chce plivat, bude plivat i kdyby film byl sebelepší. Slyšel jsem názory před premiérou jako “Zase budou převracet historii? Ukážou Havla jako někoho, kdo podvádí ženu spod” Teď to ve filmu je, ale stejní hejtaři zase najdou něco jiného. Ale to je jejich problém.

• 22.7.2020  10:16
    Bratři Kipové (TV film) (1979)

Kraus natičil téměr ve stejné době dva tv snímky či inscenace podle knih Julese Verna. Bratři Kipové a 20 tisíc mil pod miřem. Oba dva filmy jsou inscenací přímo prosáklí a ne každému, kdo je akcí namlsán může sedět tento formát. Na rozdíl od 20 tisíc mil tu máme víc postav, plejádu výborných herců. Ač půlku filmu se zdá, že budeme osudy hrdinů sledovat jen z jednoho soudního prostředí, po chvíli se to změní a lokace se promění. Ke konci se opět vrátíme k soudu.

• 20.7.2020  17:51

Henry Hathaway se pokusil navázat na výborné snímky Hawarda Hawkse s Johnem Waynem a partou okolo, co brání městečko. K jmenovanému přizval jednoho z jeho parťáků z Rio Brava - Deana Martina, který tentokrát hraje bratra. No těchto bratrů je tu víc a budou pátrat po smrti jejich otce. Výborně tu zahrál George Kennedy nájemného pistolníka. Film má opravdu punc Hawksových westernů. Kdo má rád Eldorádo, Rio Bravo, Rio Lobo, nebude zklamán.

• 20.7.2020  17:26

Krásný film či vícegenerační western o osídlování Západu. Ve velkých, ale i těch malých rolí a to nejen těch mužských, ale i ženských, se tu objevuje plejáda hvězd westernů. A tak tu máme v malé roli jednoho velkého generála Johna Wayna. Je tu málem přehlednutá role padoucha Lee Van Cleefa. Gregory Peck si zahraje uhlazeného karetního hráče. Steward a Fonda trappery. Widmark “pana vláčka”. Vidíme tu slečinku z Velké země nebo Eli Valacha opět jako desperát. A takhle tu můžu počítat a jmenovat dál a dále. Jedná se o příběh jedné rodiny a jejich osudy běhěm desítek let. Film točilo několik režisérů a mezi nimi takový jako John Ford nebo Henry Hathaway. Ano ti co natočili Stopaře, Marshalla nebo 5 karet. Kdo má rád westerny, volba je jasná.

• 20.7.2020  16:32
    Pomalé šípy (TV seriál) (1993)

Příběh bývalých kamarádů -Šípů, jak si říkali po svých idolech klukovských dob, které zavál čas a rozvál čas, aby se po revoluci opět setkali už jako starce nad hroby. Jeden, který byl stbák, co zjistili až teď, umřel. Druhý komouš každým coulem, kterému říkali Červenáček, geniálně ztvaleněn Skopečkem je v domově důchodců... atd. Plejáda výborných herců. K tomu si přidejte humor předurnový. Není to zas tak špatné. Možná ti, co čekali další Foglarův seriál mohou být sklamáni. Neń to hogo ani fogo, ale já tu partu Kemr, Lipský, Bek, Sklenčka mám docela rád.

• 20.7.2020  14:55

Krásný životopisný snímek, který je dodnes zahalen tajemstvím smrtí ženy, jež celý život zasvětila výzkumem života opů. S. Weaver svoů roli zvládla na jedničku. Kdo má rád filmy jako Volání divočiny o Joy Addamsové, mohu jen doporučit.

• 19.7.2020  16:35
    Bravados (1958)

Nekompromisní Gregory Peck se honí za bandou, co mu znásilnila a zabila ženu. Jenže ač téměř všechny pozabíjí, zjistí že sic zabil lumpy, ale ti mu ženu nezabili. Příběh o vině a nevině a odpuštění. V roli padouchů se objevilo pár tehdy známých herců - mladý Lee Van Cleef či Mescala z Ben Hura. Přítelkyni Gregoryho Pecka si zahrála mladičká představitelka pozdější mrchy Alexis Colbi z Dynastie. Jó a nesmím zapomenout na otce znásilněné dívky, kterého si zahrál náš Jiří Voskovec.

• 19.7.2020  16:24
    Nevada Smith (1966)

Western s příchutí příběhu Motýlka. Na jednu stranu klasický westrnový příběh pomsty za vyvraždění rodiny, dále tu máme rasistickou problematiku - otec běloch, matka rudá. Syn v podání Steva McQueena se dá zavřít do trestanecké kolonie, aby pomohl vrahům utéct přes močaly a pozabíjel je.

• 19.7.2020  16:05

Pokračováni komedialního westernu Burta Kennedyho, který oproti prvnímu snímku je vyčplý. Je to nejen omíjení pořát dokola stejné téma, ale i problém je, že sic z původní partičky tu zůstal James Garner, Morgan a Jack Elam. Hlavní sympatickou hrdinku nahradili jinou, která už tak nejiskří a nehláškuje. Taky i dabing už nestojí za nic.

<< předchozí 1 2 3 4 6 11 16 21