Paví pírko (1987) (TV film)

Říkejte si co chcete, ale tahle slovenská podádka se mi líbila. Pohádka o třech vlasech děda Vševěda v kabátu Hamleta. Každý si říká, být či nebýt, zabít či nezabít, co dál? Úvah je tam možná trochu víc. Ale proto si mě tato pohádka dostala. Navíc krásná hudba, krásné kostými, charismatičtí herci včele s Dočolomankým, Lukavským, Vašáriovou, Řehořem, ... Ale jako každá slovenská pohádka musí být viděna v originále, jinak ztrácí kouzlo. Je pravda, co už někde tady někdo vyslovil, nevím proč, ale slovenské pohádky mají takovou zvláštní auru, nejsou moc koukatelné. Nebo aspoň né pro každého. Ale tahle se mi prostě páčila.

Deváté srdce (1978)

Výtečná hudba pana Hapky. Jeden z nekrásnějších hudebních motivů, které napsal: Motiv lásky. Buch, buch. Buch, buch... Do toho zesiluje naděje.... Je to spíš horor než pohádka. Ale takový je Juraj Herz.

U nás v Kocourkově (1934)

Kde se objevil Werich, tam byl i duch Osvobozeného divadla či nějaká Werichovina. I když se jedná o Poláčka, jako kdybych viděl další ze série W+V, i když tady byl český Honza sám. Dodává mu tu atmosféru i hudba Jaroslava Ježka. Báječná plejáda českých herců tehdejší doby. Skvělý Pešek, Trégl: "Já šetřím na to, abych měl krásný pohřeb."

Balada z hadrů (1960) (divadelní záznam)

Výborné představení spolu s těžkou Barborou. Škoda jen, že se nazachovalo více z her jako třeba Ceasar. Taky zub času ohlodal nahrávky, ale kouzlo Osvobozeného divadla je cítit stále, i když tu nestojí Jiří Voskovec, ale Miroslav Horníček a píše se doba konce padesátých let. O to je to pikantnější, když víte o jakou dobu se jedná.

Medvěd (1961) (TV film)

Zde je ukázka, že není třeba pompézních výprav, velkopé scény, milióny dolarů či tolarů :) utopených v digitalizaci, ale je třeba dobrých herců a chytlavý příběh, dialog či scénář. Vše ostatní samoyřejmě je lahoda na ucho či oko. Tady jsou tři herci, stopáž třicet minut a obrovský gejzír moudré zábavy.

Golem (1936)

Dobrý film, výborný na tehdejší dobu. Jenom mám problém, když Čechy hrají cizinci. A teď mluvím celkově, když Američané točí svatého Václava, Britové točí Francouze, apd....Mluvíme-li o dějinách. Jsou ale výjimky. Ale jinak krásný temný příběh.

Pán a sluha (1938)

Výtečný Plachta a nezapomenutelný Trégl. "Gazela? Co se s tím rýmuje?" :) Nevím proč, ale dosti mi to připomíná Saturnina :) Asi to bude tím pánem a sluhou, kterého zdědil, Tou dobou třicátých let .... "Vý jste romantik, vy tomu rozumíte a ne jako on. Afrika. Bůůůů" :)

Král králů (1961)

Nejlepší film o Kristovi bude asi Ben Hur. Už pro to, jak je tam vykreslen a je pořád na pozadí, i když je příběh úplně o někom jiném. Ale tento film si mě získal. Už pro skvělou hudbu, výborné herce. Daleko víc mi sedí než např. Největší příběh všech dob, kde tam hraje kdejaká hvězda tehdejší doby, ale příběh je nudný, moc popisný. Mluvíme-li o "biblických" příbězích nebo o filmy opírající se o náboženskou tématiku, tak patří k těm nejlepším filmům. Pro mě tam patří Ben Hur, Desatero přikázání a Král Králů.

Kouzelný měšec (1996)

Souhlasím totálně s Oskarem. Ty body jen za Vetchého, Hrušinského ai pana Kopeckého. Pro toho to byla poslední role vůbec.

Pták Ohnivák (1997)

Skvělý námět, velký potenciál. Ale tady to bohužel končí. Tak to je, když to vezmou do ruky producenti z Německa. Vše musí být temné. Proč ne, ale propánajána, ten scénář? Panu Macoukovi sluší komedie ala Saxana, Konec vodníků v Čechách, Jessie apd. Ale proč do všeho musí dávat mix příběhů ala dar od Gulivera, Odysea či podobně. Osobně mám mnohem radši českého ptáka Ohniváka od Erbena než toho od bratří Grimmů. A tohle mělo být něco mezi. Proto asi pro mě zůstane pohádka o ptáku, jenž unáší zlatá jablka, asi ta stará televizní O ptáku Ohniváku s Ivanem Luťanským. Liška Ryška byla sice loutka, ale pohádka měla cosi do sebe. Ale hudba a Roden byl fajn.

Ovládací panel
3 body