ClintEastwood

ClintEastwood

Radek Prokeš

okres Nymburk
Fantasta


109 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Predátor (1987)

  Konec horkého léta, rok 1991. Poděbradské kino je nacpané k prasknutí. Lidé sedí i na zemi a v uličkách a někteří musí zůstat dokonce před branou biografu. Osmiletý capart, v doprovodu svého táty, však v publiku nechybí a získává filmovou lásku na celý život. Neexistuje jiný film, kde bych se dokázal tolik ztotožnit s hlavním hrdinou. Adrenalinem, testosteronem, krví a akcí nasáklý snímek, z dob, kdy byl rakouský Mr. Olympia životním idolem nejednomu muži a nádherná ukázka toho, že lidská inteligence, odvaha a vůle přežít, jsou mnohem důležitější atributy, než nejmodernější technologie a vyspělé zbraně, jenž má k dispozici neviditelný vrah z dílny Stana Winstona. Film má dodnes naprosto dokonalou vizuální stránku (nominace na Oscara), chytrou režii, neutuchající tempo, exotickou kameru (skvělé nájezdy kamer v obtížném terénu nehostinné, tropické džungle), či údernou HUDBU a nejen ve své době byl po trikové stránce absolutně průkopnický. Závěrečná, gradující půlhodina, kdy se začíná karta obracet a z lovce se stává lovený, patří, nejen díky skvělému a charismatickému Schwarzeneggerovi, mezi nejefektivnější filmové sekvence všech dob a úplný finish v bažinách, na samotný hororový piedestal. Ani po čtvrtstoletí od svého uvedení, neztrácí PREDÁTOR vůbec nic, ze své uhrančivé působivosti, stále je svěží, vynikající podívanou, která dokáže opakovaně bavit. Symbol akčních 80. let, moje velká srdcovka a jedinečná sci-fi klasika, co nemá šanci zestárnout.

 • poster

  Avatar (2009)

  Boom, který byl v roce 2009 kvůli Avataru po celém světě rozpoután, je naprosto oprávněný. Technicky se totiž tento snímek řadí mezi absolutní špičku a bude ho v budoucnu velmi složité překonat. Při jeho sledování si budete připadat, jako, když si vezmete nějakou drogu a vydáte se do jiného světa. James Cameron je imaginární Bůh, jehož představivost nezná hranic. Po tolika letech, kdy Avatar chystal - vyslal do světa omračující sci-fi, která bude minimálně v následují dekádě měřítkem kvality ostatních zástupců tohoto žánru a mě už odteď budou všechny ostatní filmy připadat tak nějak všední. P.S. Po více než pěti letech jsem si dopřál opakovanou projekci (tentokrát na Blu-ray) a musím potvrdit, že další filmová revoluce byla skutečně započata. Mám novou lásku (a nemyslím tím jen herečku Zoe Saldana).

 • poster

  Dobyvatelé ztracené archy (1981)

  Veliké dobrodružství a zároveň základní stavební kámen jedné z nejúspěšnějších filmových sérií všech dob, v dokonalé režii Stevena Spielberga. Pokaždé, když se při nějaké akční scéně rozezní slavná ústřední melodie, je to jako rajská hudba. Stoprocentní zábava, která nikdy neomrzí. P.S. I díky Blu-ray je tato trilogie ozdobou mé sbírky (doporučuji, protože Indy dostal úplně nový rozměr).

 • poster

  Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

  Nesmrtelná sci-fi klasika s omračujícími (na tu dobu, ale vlastně i dnes) triky, atraktivním příběhem a spoustou nezapomenutelných postav, kterým v mém osobním žebříčku samozřejmě vévodí černý lord Darth Vader, ale i ostatní jsou dokonalí, ať už flegmatik Han Solo s kolegou Žvejkalem, krásná princezna Leia, hrdinný Obi-Wan Kenobi či plechová dvojice R2-D2 a C-3PO a v neposlední řadě budoucí Jedi - Luke Skywalker. Celou původní trilogii jsem viděl ještě koncem 80. let na pirátské VHSce (právě tady vznikala má láska k filmu) a když jsem si ji po více než čtvrtstoletí s radostí připomněl ve špičkové kvalitě, musím ji konečně naplno docenit i ohodnotit. Všechny tři filmy mají své neopakovatelné kouzlo a jsou pro mě stále divácky přitažlivé. STAR WARS - to je pojem nejen sci-fi žánru či filmu obecně, ale doslova povinná kulturní záležitost i pro lid celuloidem dosud nepolíbený. Tímto snímkem se jednou provždy změnil svět filmu.

 • poster

  Rocky IV (1985)

  Legendární boxerský souboj na pozadí studené války, s nadčasovým závěrečným poselstvím. Rocky, na kterého se pokaždé rád podívám, protože tento díl je skutečně moje srdcová záležitost, je to splněný sen všech malých i velkých kluků, kteří chtějí v životě něčeho velkého dosáhnout. Obrovská inspirace. Stallone herecky celý film táhne a jako režisér opět srší skvělými nápady. Navíc ten hudební doprovod - naprosto úžasné. Zlatá 80. léta v plné své kráse.

 • poster

  Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

  Příběh přátelství dospívajícího chlapce se strojem. Temná vize budoucnosti pokračuje. Akcí a přelomovými triky nadupaný akční sci-fi snímek, který se zaslouženě řadí mezi největší hity světové kinematografie. Jeden z mála druhých dílů, který překonává svého předchůdce. Nebo se mu minimálně vyrovnává. James Cameron zde vše dotahuje do absolutní preciznosti a ke spokojenosti diváka svým filmem ani na vteřinu nenudí. T2 už není tak drsný jako jeho první a starší bratříček, ale zase vše nám vynahrazuje obrazovými orgiemi, akcí a nesmrtelnými triky. Cameron přišel opět s něčím novým a dokázal všem svou naprostou genialitu. Klasika akční sci-fi, jeden z nejlepších filmů všech dob a pro mě osobně kinozážitek na celý život (1992).

 • poster

  Nesmiřitelní (1992)

  Takhle nějak vypadá pomsta zlomeného muže, kterému už nejde o peníze. Jen a pouze o rovnováhu. Westernové drama Nesmiřitelní, je příběhem rádoby napraveného vraha Williama Munnyho, který se po smrti své ženy, vydává na poslední cestu, aby zajistil lepší budoucnost svým dětem. Brzy v sobě však probudí své staré ego a stane se nemilosrdným poslem smrti. Závěrečná (až hororová) scéna, kdy whiskou zmožený samozvaný kat Munny - odchází za bouřlivé noci po zápraží salonu, je neuvěřitelně atmosferická. Jako kdyby tam kráčel přízrak, který pak zmizí do tmy. Jedná se o intenzivní, neutuchající filmový zážitek, který ještě násobí skvělá Niehausova hudba a kde je smrt doslova hmatatelná. Clint Eastwood je bez debat králem westernového žánru. Tady není ono pověstné dobro a zlo. Tady je jenom zlo.

 • poster

  Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

  Historky z podsvětí už dávno nejsou jen filmem. Toto dílo přesáhlo hranice kinematografie, jako takové a stalo se celospolečenským - mnohdy napodobovaným i citovaným - fenoménem. Mojí stěnu v obývacím pokoji zdobí černobílý obraz pistolníků Julese a Vincenta, takže víc asi nemusím dodávat. Sex, krev, násilí, černý humor, padnoucí hlášky, dokonalý soundtrack, je tady vše. Dodnes nejlepší Tarantino, který si tímto filmem postavil pomník. P.S. Taneční scéna Umy Thurman a Johna Travolty, patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy ve filmu viděl.

 • poster

  Vetřelec (1979)

  Nefalšovaná hrůza a podle mého soukromého názoru i nejstrašidelnější film všech dob (slabší povahy nechť sáhnou po čemkoliv jiném, protože např. scéna ve větrací šachtě, kdy se k sobě na monitoru počítače přibližují dvě bílé tečky - patří k nejbrutálnějším kardiologickým zážitkům vůbec). Naprosto přelomový snímek, jehož závěrečná kalhotková scéna ve skafandru, je prvotřídní a k Vetřelci se jistě budou vracet i další generace fanoušků sci-fi. P.S. Režisérská verze Ridleyho Scotta, je zhruba o čtyři minuty delší a v závěru filmu je například scéna, kdy Ripley objeví Dallase a další členy posádky v obřích kokonech a plamenometem je spálí. Tato sekvence dostane nový rozměr až v neméně kvalitním pokračování z roku 1986, od Jamese Camerona.

 • poster

  Temný rytíř povstal (2012)

  Podobně, jako v průběhu filmu hlásí zprávy na GCN, tak i já zvolám - BATMAN se vrátil! Christopher Nolan tímto temným a epickým spektáklem dokonale završil jednu z nejlepších trilogií moderního Hollywoodu. Temný rytíř povstal je stoprocentně profesionální filmařina a z první řady kina i jeden z mých největších filmových zážitků posledních let. Tady opravdu nic nechybí ani nepřebývá a pokud je třetí díl trilogie považován za nejkomiksovější, tak si stále udržuje svou realistickou podobu z prvních dvou částí. Tohle nesmíte minout, protože TDKR je mistrnou ukázkou umu Christophera Nolana a skvělá volba pro všechny fanoušky opravdového filmového umění. Jedna z nejlepších komiksových adaptací vůbec a nejspíš i nejlepší Batman.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace