ClintEastwood

ClintEastwood

Radek Prokeš

okres Nymburk
Fantasta


108 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Predátor (1987)

  Adrenalinem, testosteronem, krví a akcí nasáklý snímek z dob, kdy byl rakouský Mr. Olympia životním idolem nejednomu muži a zároveň nádherná ukázka toho, že inteligence hlavního hrdiny, jeho odvaha a vůle přežít - jsou mnohem důležitější atributy, než nejmodernější technologie a vyspělé zbraně, jenž má k dispozici neviditelný vrah z dílny Stana Winstona. Film má dodnes naprosto fantastickou vizuální stránku (nominace na Oscara), tempo, režii, střih, kameru (dokonalá kompozice každého záběru a skvělé nájezdy kamer v obtížném terénu tropické džungle) či HUDBU a nejen ve své době byl trikově absolutně průkopnický. Závěrečná, gradující půlhodina, kdy se začíná karta obracet a z lovce se stává lovený - patří, nejen díky skvělému a charismatickému Schwarzeneggerovi, mezi nejefektivnější filmové sekvence všech dob a úplný finish v bažinách pak na samotný hororový piedestal. Ani po čtvrtstoletí od svého uvedení, neztrácí PREDÁTOR vůbec nic, ze své uhrančivé působivosti, stále je svěží a vynikající podívanou, která dokáže opakovaně děsit i bavit. Symbol akčních 80. let, moje velká srdcovka a jedinečná sci-fi klasika, co nemá šanci zestárnout. Viděno zatím cca 30x (kino, TV, VHS, DVD, Blu-ray).

 • poster

  Vetřelec (1979)

  Nefalšovaná hrůza a podle mého soukromého názoru i nejstrašidelnější film všech dob (slabší povahy nechť sáhnou po čemkoliv jiném, protože např. scéna ve větrací šachtě, kdy se k sobě na monitoru počítače přibližují dvě bílé tečky - patří k nejbrutálnějším kardiologickým zážitkům vůbec). Naprosto přelomový snímek, jehož závěrečná kalhotková scéna ve skafandru je prvotřídní a k Vetřelci se jistě budou vracet i další generace natěšených fanoušků sci-fi. P.S. Režisérská verze z rukou Ridleyho Scotta je zhruba o čtyři minuty delší a v závěru filmu je například scéna, kdy Ripley objeví Dallase a další členy posádky v obřích kokonech a plamenometem je spálí. Tato scéna dostane nový rozměr až v neméně kvalitním pokračování z roku 1986 od Jamese Camerona.

 • poster

  Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

  Temná vize budoucnosti pokračuje. Akcí a přelomovými triky nadupaný akční sci-fi snímek, který se zaslouženě řadí mezi největší hity světové kinematografie. Jeden z mála druhých dílů, který překonává svého předchůdce. Nebo se mu minimálně vyrovnává. James Cameron zde vše dotahuje do absolutní preciznosti a ke spokojenosti diváka svým filmem ani na vteřinu nenudí. T2 už není tak drsný jako jeho první a starší bratříček, ale zase vše divákovi vynahrazuje obrazovými orgiemi, akcí a nesmrtelnými triky. Cameron přišel opět s něčím novým a dokázal všem svou naprostou genialitu. Klasika akční sci-fi, jeden z nejlepších filmů všech dob a pro mě osobně kinozážitek na celý život.

 • poster

  Drsný Harry (1971)

  Tento film mě kdysi blíže přivedl k Eastwoodovi, takže mu nepochybně náleží pět hvězd, mé veliké uznání a čestné místo v osobní síni slávy. Clint v černých brýlích jako namyšlený superpolicajt, který žvýká hot dog a jen tak si při tom postřílí několik negrů (to natočit dnes?!) - přesně tak ho mám nejradši. I díky jeho suchým hláškám. Drsný Harry je kriminální old-school thriller ze začátku 70. let, který byl ve své době považován za velmi brutální a násilný, ale přesto se dočkal ještě čtyřech kvalitních pokračování. V neposlední řadě je důležité zmínit, že Harry učinil prvotřídní filmovou hvězdu z Clinta Eastwooda a ovlivnil spoustu akčních či kriminálních snímků natočených poté. A co víc, čerpá se z něho prakticky dodnes. Nehynoucí krimi klasika.

 • poster

  Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

  Nesmrtelná sci-fi klasika s omračujícími (na tu dobu, ale vlastně i dnes) triky, atraktivním příběhem a spoustou nezapomenutelných postav, kterým v mém žebříčku samozřejmě vévodí černý lord Darth Vader, Han Solo s kolegou Žvejkalem a v neposlední řadě slavný Luke Skywalker. Celou původní trilogii jsem viděl ještě koncem 80. let na pirátské VHSce (právě tady vznikala má láska k filmu) a když jsem si ji po více než čtvrtstoletí s radostí připomněl ve špičkové kvalitě, musím ji konečně naplno docenit. Všechny tři filmy mají své neopakovatelné kouzlo a jsou pro mě stále divácky přitažlivé. STAR WARS - to je pojem nejen sci-fi žánru či filmu obecně, ale doslova povinná kulturní záležitost i pro lid celuloidem dosud nepolíbený. Tímto snímkem se jednou provždy změnil svět filmu.

 • poster

  Pán prstenů: Návrat krále (2003)

  Muška hloupá, kampak kouká? V pavučině chycená, brzo bude... snědená! Návrat krále, stejně jako první dva díly, oplývá skutečně unikátní výpravou, krásnou hudbou, podmanivou kamerou či vynikajícími hereckými výkony a má úžasně vrcholící příběh. K vidění jsou mimo jiné nezapomenutelné trikové scény a megalomanský závěr, který poskládá do sebe všechny střípky z předchozích dílů rozehrané tajenky. Zatímco první dva snímky získaly Oscary jen v technických kategoriích, tak tento boduje na všech frontách a láme rekordy filmové historie (11 nominací - 11 ocenění). Dvacáté století pohyblivých obrázků bylo velmi nakloněno sci-fi filmům, ale přelom i začátek nového milénia se zatím spíše nese v duchu fantasy. Pokud má být tato série zástupcem svého žánru v novém tisíciletí, je zástupcem prvotřídním. Jedna z nejlepších trilogií našeho věku, respektive 21. století.

 • poster

  Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

  Historky z podsvětí už dávno nejsou jen filmem. Toto dílo přesáhlo hranice kinematografie jako takové a stalo se celospolečenským - mnohdy napodobovaným i citovaným - fenoménem. Mojí stěnu v obývacím pokoji zdobí černobílý obraz pistolníků Julese a Vincenta, takže víc asi nemusím dodávat. Sex, krev, násilí, černý humor, padnoucí hlášky, dokonalý soundtrack - je tady vše. Dodnes nejlepší Quentin Tarantino, který si tímto filmem postavil pomník. P.S. Taneční scéna Umy Thurman a Johna Travolty, patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy ve filmu viděl.

 • poster

  Nesmiřitelní (1992)

  Takhle nějak vypadá pomsta zlomeného muže, kterému už nejde o peníze. Jen a pouze o rovnováhu. Westernové drama Nesmiřitelní, je příběhem rádoby napraveného vraha Williama Munnyho, který se po smrti své ženy vydává na poslední cestu, aby zajistil lepší budoucnost svým dětem. Brzy v sobě však probudí své staré ego a stane se nemilosrdným poslem smrti. Závěrečná (až hororová) scéna, kdy Munny odchází za bouřlivé noci po zápraží salonu, je neuvěřitelně atmosferická, jako kdyby tam kráčel přízrak. Jedná se o intenzivní, neutuchající filmový zážitek, který ještě násobí skvělá hudba a kde je smrt doslova hmatatelná. Clint Eastwood je bez debat králem westernového žánru. Tady není ono pověstné dobro a zlo. Tady je jenom zlo.

 • poster

  Avatar (2009)

  Boom, který byl v roce 2009 kvůli Avataru po celém světě rozpoután je naprosto oprávněný. Technicky se totiž tento snímek řadí mezi absolutní špičku a bude ho v budoucnu velmi složité překonat. Při jeho sledování si budete připadat jako, když si vezmete nějakou drogu a vydáte se do jiného světa. James Cameron je imaginární Bůh, jehož představivost nezná hranic. Po tolika letech, kdy Avatar chystal - vyslal do světa omračující sci-fi, která bude minimálně v následují dekádě měřítkem kvality ostatních zástupců tohoto žánru a mě už odteď budou všechny ostatní filmy připadat tak nějak všední. P.S. Po více než pěti letech jsem si dopřál opakovanou projekci (tentokrát na Blu-ray) a musím potvrdit, že filmová Pandořina skříňka byla skutečně otevřena. Mám novou lásku (a nemyslím tím jen herečku Zoe Saldana).

 • poster

  Temný rytíř povstal (2012)

  Podobně, jako v průběhu filmu hlásí zprávy na GCN, tak i já zvolám - BATMAN se vrátil! Tak jako Peter Jackson vytvořil první dva díly Pána prstenů, aby mohl sérii zakončit velkolepým Návratem krále, tak jako George Lucas natočil dva filmy nové trilogie Star Wars, kvůli epochálnímu zakončení v podobě Pomsty Sithů, učinil stejně i Christopher Nolan, který tímto temným a epickým spektáklem dokonale završil jednu z nejlepších trilogií moderního Hollywoodu. Temný rytíř povstal je stoprocentně profesionální filmařina a z první řady kina i jeden z mých největších filmových zážitků posledních let. Tady opravdu nic nechybí ani nepřebývá a pokud je třetí díl trilogie považován za nejkomiksovější, tak si stále udržuje svou realistickou podobu z prvních dvou částí. Tohle nesmíte minout, protože TDKR je mistrnou ukázkou umu Christophera Nolana a skvělá volba pro všechny fanoušky opravdového filmového umění. Jedna z nejlepších komiksových adaptací vůbec a nejspíš i nejlepší Batman.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace