ClintEastwood

ClintEastwood

Radek Prokeš

okres Nymburk
Fantasta


113 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Gran Torino (2008)

  Filmová Akademie občas udělá chybu. Někdy dokonce velikou a v případě Gran Torina, se sekla opravdu mimořádně. Dodnes nechápu, že si Clint Eastwood doma nehýčká (další) zlatou sošku minimálně za nejlepší herecký výkon, protože to, co zde předvádí, je neskutečné. Obrovská pocta herectví, do své postavy Clint napěchoval to nejlepší ze svých starších westernových i akčních rolí (a jeho výkon zde ještě podpořil vynikající, chraplavý dabing pana Županiče). Hlavní hrdina, Walt Kowalski, zde používá zbraň, kterou měl s sebou Eastwood v 50. letech skutečně ve válce, když sloužil v Koreji a snímek tak dostává ještě mnohem hlubší rozměr a význam. Nenechte si ujít ani závěrečné titulky, kde zazní nádherná, stejnojmenná píseň, kterou si představitel hlavní role a režisér v jedné osobě, sám nazpíval. Ale pozor, doporučuji film nesledovat na komerčních televizích, kde titulky ustřihnou po několika vteřinách a nedopřejí vám onu třešinku na dortu, která dokreslí atmosféru a vyznění filmu. Co dodat závěrem, když už zde o Gran Torinu bylo vyřčeno prakticky vše? Snad jen, že je mírně šablonovité, trochu klišovité, ale po jeho skončení si přesto uvědomíte, že jste něco podobného ještě nikdy neviděli (absolutně nepředvídatelný, strhující závěr). Smekám Clinte sto klobouků a hluboce se klaním, leč přes slzy nevidím. Bůh musí mít tvou tvář. Amen.

 • poster

  Pán prstenů: Návrat krále (2003)

  Muška hloupá, kampak kouká? V pavučině chycená, brzo bude... snědená! Neskutečné - neskutečné, pane Jackson. Návrat krále, stejně jako první dva díly, oplývá skutečně unikátní výpravou, krásnou hudbou, podmanivou kamerou či vynikajícími hereckými výkony a má úžasně vrcholící příběh. K vidění jsou mimo jiné nezapomenutelné trikové scény a megalomanský závěr, který poskládá do sebe všechny střípky, z předchozích dílů rozehrané tajenky. Zatímco první dva snímky získaly Oscary jen v technických kategoriích, tak tento boduje na všech frontách a boří milníky filmové historie (11 nominací - 11 ocenění). Dvacáté století pohyblivých obrázků bylo velmi nakloněno sci-fi filmům, ale přelom i začátek nového milénia se zatím spíše nese v duchu fantasy. Pokud má být tato série zástupcem svého žánru v novém tisíciletí, je zástupcem prvotřídním. Jedna z nejlepších trilogií našeho věku, respektive 21. století. P.S. Zajímalo by mě, zda by Tolkien dokázal podle Jacksonova filmu napsat knihu.

 • poster

  Dobyvatelé ztracené archy (1981)

  Veliké dobrodružství a zároveň základní stavební kámen jedné z nejúspěšnějších filmových sérií všech dob, v dokonalé režii Stevena Spielberga. Pokaždé, když se při nějaké akční scéně rozezní slavná ústřední melodie, je to pro moje slechy jako rajská hudba. Stoprocentní zábava, která nikdy neomrzí. P.S. I díky Blu-ray je tato trilogie ozdobou mé sbírky (doporučuji, protože Indy dostal úplně nový rozměr).

 • poster

  Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

  Nesmrtelná sci-fi klasika s omračujícími (na tu dobu, ale vlastně i dnes) triky, atraktivním příběhem a spoustou nezapomenutelných postav, kterým v mém osobním žebříčku samozřejmě vévodí černý lord Darth Vader. Ale i ostatní jsou dokonalí, ať už flegmatik Han Solo s kolegou Žvejkalem, krásná princezna Leia, hrdinný Obi-Wan Kenobi či plechová dvojice R2-D2 a C-3PO a v neposlední řadě budoucí Jedi - Luke Skywalker. Celou původní trilogii jsem viděl ještě koncem 80. let na pirátské VHSce (právě tady vznikala má láska k filmu) a když jsem si ji po více než čtvrtstoletí s radostí připomněl ve špičkové kvalitě, musím ji konečně naplno docenit i ohodnotit. Všechny tři filmy mají své neopakovatelné kouzlo a jsou pro mě stále divácky přitažlivé. STAR WARS - to je pojem nejen sci-fi žánru či filmu obecně, ale doslova povinná kulturní záležitost i pro lid celuloidem dosud nepolíbený. Tímto snímkem se jednou provždy změnil svět filmu.

 • poster

  Nesmiřitelní (1992)

  Takhle nějak vypadá pomsta zlomeného muže, kterému už nejde o peníze. Jen a pouze o rovnováhu. Westernové drama Nesmiřitelní, je příběhem rádoby napraveného vraha Williama Munnyho, který se po smrti své ženy, vydává na poslední cestu, aby zajistil lepší budoucnost svým dětem. Brzy v sobě však probudí své staré EGO (klasický Clint) a stane se nemilosrdným poslem smrti. Závěrečná (až hororová) scéna, kdy whiskou zmožený samozvaný kat Munny, odchází za bouřlivé noci po zápraží salonu, je neuvěřitelně atmosferická. Jako kdyby tam kráčel téměř neviditelný přízrak, který pak zmizí do tmy. Jedná se o intenzivní, neutuchající filmový zážitek, který ještě násobí skvělá Niehausova hudba a kde je smrt doslova hmatatelná. Clint Eastwood je bez debat králem westernového žánru a jestli se dá nějaký film označit za skutečně mistrovský, jsou to právě Unforgiven. Tady není ono pověstné dobro a zlo. Tady je jenom zlo.

 • poster

  Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

  Příběh přátelství dospívajícího chlapce se strojem, který v roce 1991 po celém světě rozlámal rekordy v návštěvnosti kin a ukázal vztyčený prostředník všem hollywoodským filmům na minimálně deset let dopředu. James Cameron zde vše dotahuje do absolutní preciznosti a ke spokojenosti diváka svým filmem ani na vteřinu nenudí (neskutečná je např. scéna, kdy T-1000 vstává z černobílé podlahy ve vzoru šachovnice). T2 už není tak drsný, jako jeho první a starší bratříček, ale zase nám vše vynahrazuje obrazovými orgiemi, akcí, nesmrtelnými triky a až dojemným závěrem. Všemu samozřejmě vévodí dokonalý Schwarzenegger, který zde po dlouhém Cameronově přesvědčování - zaujal dechberoucím přerodem z jednoho z nejděsivějších záporáků, v jednoho z největších hrdinů stříbrného plátna. Klasika akční sci-fi, jeden z nejlepších filmů všech dob a pro mě osobně kinozážitek (1992) na celý život.

 • poster

  Vetřelec (1979)

  Nefalšovaná hrůza a podle mého soukromého názoru i nejstrašidelnější film všech dob (slabší povahy nechť sáhnou po čemkoliv jiném, protože např. scéna ve větrací šachtě, kdy se k sobě na monitoru počítače přibližují dvě bílé tečky - patří k nejbrutálnějším kardiologickým zážitkům vůbec). Naprosto přelomový snímek, jenž se dlouho tváří tak, že jeho hlavním hrdinou bude Tom Skerritt, ale události naberou jiný kurs a z puritánské Ripleyové, která doposud spíš budila dojem zapšklé důstojnice, lpící na detailech - se stává hlavní hrdinka. Což činí Aliena ještě více děsivým. Nestojí proti němu žádný superman, ale křehká, ovšem statečná žena. Závěrečná scéna je prvotřídní a k Vetřelci se jistě budou vracet i další generace fanoušků sci-fi. P.S. Režisérská verze Ridleyho Scotta, je zhruba o čtyři minuty delší a v závěru filmu je například scéna, kdy Ripley objeví Dallase a další členy posádky v obřích kokonech a plamenometem je spálí. Tato sekvence dostane nový rozměr až v neméně kvalitním pokračování z roku 1986, od Jamese Camerona.

 • poster

  Rocky IV (1985)

  Legendární boxerský souboj na pozadí studené války, s nadčasovým závěrečným poselstvím. Rocky, na kterého se pokaždé rád podívám, protože tento díl je skutečně moje srdcová záležitost, je to splněný sen všech malých i velkých kluků, kteří chtějí v životě něčeho dosáhnout. Obrovská inspirace. Stallone herecky celý film táhne a jako režisér opět srší skvělými nápady. Navíc ten hudební doprovod - naprosto úžasné. Zlatá 80. léta v plné své kráse.

 • poster

  Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

  Historky z podsvětí už dávno nejsou jen filmem. Toto dílo přesáhlo hranice kinematografie, jako takové a stalo se celospolečenským - mnohdy napodobovaným i citovaným - fenoménem. Mojí stěnu v obývacím pokoji zdobí černobílý obraz pistolníků Julese a Vincenta, takže víc asi nemusím dodávat. Sex, krev, násilí, černý humor, padnoucí hlášky, dokonalý soundtrack, je tady vše. Dodnes nejlepší Tarantino, který si tímto filmem postavil pomník. P.S. Taneční scéna Umy Thurman a Johna Travolty, patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy ve filmu viděl.

 • poster

  Temný rytíř povstal (2012)

  Podobně, jako v průběhu filmu hlásí zprávy na GCN, tak i já zvolám - BATMAN se vrátil! Christopher Nolan tímto temným a epickým spektáklem dokonale završil jednu z nejlepších trilogií moderního Hollywoodu. Temný rytíř povstal, je stoprocentně profesionální filmařina a z první řady kina i jeden z mých největších filmových zážitků posledních let. Tady opravdu nic nechybí ani nepřebývá a pokud je třetí díl trilogie považován za nejkomiksovější, tak si stále udržuje svou realistickou podobu z prvních dvou částí. Tohle nesmíte minout, protože TDKR je mistrnou ukázkou umu Christophera Nolana a skvělá volba pro všechny fanoušky opravdového filmového umění. Jedna z nejlepších komiksových adaptací vůbec a nejspíš i nejlepší Batman.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace