ClintEastwood

ClintEastwood

Radek Prokeš

okres Nymburk
fantasta / muž v offsidu / provokatér

Twitter: 05aradecek

121 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Gran Torino (2008)

  Milion životních pravd a Eastwoodova obrovská pocta herectví. Do své postavy zde Clint napěchoval to nejlepší ze svých starších westernových i akčních rolí a podal opravdu vynikající výkon, který z pro mně neznámých důvodů, nějak unikl filmové Akademii. No nevadí, každý ať si udělá obrázek sám, podle mě si měl toho plešouna odnést. Zajímavé je, že hlavní hrdina Kowalski, zde používá zbraň, kterou měl s sebou Eastwood v 50. letech skutečně ve válce, když sloužil v Koreji a film tak dostává ještě mnohem hlubší význam a rozměr (to jen pro růžolící blbečky, kterým vadí častá americká vlajka). Co ještě dodat, když už zde o Gran Torinu bylo vyřčeno prakticky vše? Snad jen, že je mírně šablonovité, trochu klišovité, ale po jeho skončení si přesto uvědomíte, že jste něco podobného ještě nikdy neviděli (absolutně nepředvídatelný, strhující závěr a jako bonus nádherná stejnojmenná skladba, nazpívaná pardálem Eastwoodem). Smekám Clinte sto klobouků a hluboce se klaním, leč přes slzy nevidím. Bůh musí mít tvou tvář. Amen.

 • poster

  Pán prstenů: Návrat krále (2003)

  Muška hloupá, kampak kouká? V pavučině chycená, brzo bude... snědená! Dlouhá a velkolepá filmová cesta je u konce a já volám - neskutečné, opravdu neskutečné, pane Jackson. Zatímco první dva snímky získaly Oscary jen v technických kategoriích, tak tento boduje na všech frontách a boří milníky filmové historie (11 nominací - 11 ocenění). Dvacáté století pohyblivých obrázků bylo velmi nakloněno sci-fi filmům, ale přelom i začátek nového milénia, se zatím spíše nese v duchu fantasy. Pokud má být tato série zástupcem svého žánru v novém tisíciletí, je zástupcem prvotřídním. Jedna z nejlepších trilogií našeho věku, respektive 21. století a společně se Star Wars asi nejepičtější příběh na filmovém pásu. P.S. Zajímalo by mě, zda by Tolkien dokázal podle Jacksonova filmu napsat knihu...

 • poster

  Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

  Příběh přátelství dospívajícího chlapce se strojem, který v roce 1991 po celém světě rozlámal rekordy v návštěvnosti kin a ukázal vztyčený prostředník všem hollywoodským filmům na minimálně deset let dopředu. Takový svou dokonalostí nastavil standard. T2 už není tak drsný, jako jeho první a starší bratříček, ale zase nám vše vynahrazuje snad ještě temnějším a propracovanějším příběhem, luxusně natočenou akcí, nesmrtelnými triky (u mě boduje scéna, kde T-1000 vstává z podlahy ve vzoru šachovnice) a až dojemným závěrem. Všemu samozřejmě vévodí dokonalý Arnold Schwarzenegger, který zde po dlouhém Cameronově přesvědčování, zaujal dechberoucím přerodem z jednoho z nejděsivějších záporáků (Terminátor - 1984), v jednoho z největších hrdinů stříbrného plátna. Klasika akční sci-fi, jeden z nejlepších filmů všech dob a pro mě osobně kinozážitek (1992) na celý život.

 • poster

  Vetřelec (1979)

  Nefalšovaná hrůza a podle mého názoru i jeden z nejděsivějších filmů všech dob, v dokonalé režii Ridleyho Scotta, který svým Vetřelcem vytvořil naprosto nový žánr - sci-fi horor (slabší povahy nechť sáhnou po čemkoliv jiném, protože např. scéna ve větrací šachtě, kdy se k sobě na monitoru počítače přibližují dvě bílé tečky, patří k nejbrutálnějším kardiologickým zážitkům vůbec). Naprosto přelomový snímek, jenž se dlouho tváří tak, že jeho hlavním hrdinou bude Dallas (Tom Skerritt), ale události naberou jiný kurs a z puritánské Ripley (Sigourney Weaver), která doposud spíš budila dojem zapšklé důstojnice, lpící na detailech - se stává hlavní hrdinka. To činí Aliena ještě více děsivým, nestojí proti němu žádný superman, ale křehká, ovšem statečná žena. Závěrečná scéna je prvotřídní a k Vetřelci se jistě budou vracet i další generace fanoušků sci-fi (v rozšířené verzi, objeví vyčerpaná Rip, Dallase a spol. v obřích kokonech a plamenometem je spálí). Jedinečná podívaná, naprostá kultovní LEGENDA!

 • poster

  Temný rytíř povstal (2012)

  Podobně, jako v průběhu filmu hlásí zprávy na GCN, tak i já zvolám - BATMAN se vrátil! Christopher Nolan tímto temným a epickým spektáklem dokonale završil jednu z nejlepších trilogií moderního Hollywoodu. Temný rytíř povstal, je stoprocentně profesionální filmařina a z první řady kolínského kina i jeden z mých největších filmových zážitků posledních let. Tady opravdu nic nechybí ani nepřebývá a pokud je třetí díl trilogie považován za nejkomiksovější, tak si stále udržuje svou realistickou podobu z prvních dvou částí. Tohle nesmíte minout, protože TDKR je mistrnou ukázkou umu Christophera Nolana a skvělá volba pro všechny fanoušky opravdového filmového umění. Jedna z nejlepších komiksových adaptací a nejspíš i nejlepší Batman.

 • poster

  Dobyvatelé ztracené archy (1981)

  Veliké dobrodružství a zároveň základní stavební kámen jedné z nejúspěšnějších filmových sérií všech dob, v dokonalé režii Stevena Spielberga, kde Harrison Ford zazářil podobně, jako ve SW. Pokaždé, když se při nějaké akční scéně rozezní slavná ústřední melodie, je to pro moje slechy jako rajská hudba. Stoprocentní zábava, která nikdy neomrzí a která dostala ještě další tři neméně skvělá pokračování.

 • poster

  Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

  Nesmrtelná sci-fi klasika George Lucase, s omračujícími triky, atraktivním příběhem a spoustou nezapomenutelných postav, kterým v mém osobním žebříčku vévodí černý lord Darth Vader či sympatický Han Solo, člen odboje. Celou původní trilogii jsem viděl u kamaráda začátkem 90. let, na pirátské VHSce (právě tady vznikala má láska k filmu) a když jsem si ji po více než čtvrtstoletí s radostí připomněl ve špičkové kvalitě, musím ji konečně naplno docenit i ohodnotit. Všechny tři klasické filmy mají své neopakovatelné kouzlo a jsou pro mě stále divácky přitažlivé. STAR WARS - to je pojem nejen sci-fi žánru či filmu obecně, ale doslova povinná kulturní záležitost i pro lid celuloidem dosud nepolíbený. A právě tímto snímkem, z roku 1977, se jednou provždy změnil svět filmu.

 • poster

  Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

  Historky z podsvětí už dávno nejsou jen filmem. Toto dílo přesáhlo hranice kinematografie jako takové a stalo se celospolečenským - mnohdy napodobovaným i citovaným - fenoménem. Mojí stěnu v obývacím pokoji zdobí černobílý obraz pistolníků Julese a Vincenta, takže víc asi nemusím dodávat. Sex, krev, násilí, černý humor, padnoucí hlášky, dokonalý soundtrack, je tady vše. Dodnes nejlepší Tarantino, který si tímto filmem postavil pomník. P.S. Taneční scéna Umy Thurman a Johna Travolty, patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy ve filmu viděl.

 • poster

  Rocky IV (1985)

  Stalloneho filmový triumf. Obrovsky povzbuzující snímek a legendární boxerský souboj na pozadí studené války, s nadčasovým závěrečným poselstvím. Rocky, na kterého se pokaždé rád podívám, protože tento díl je skutečně moje srdcová záležitost, je to splněný sen všech malých i velkých kluků, kteří chtějí v životě něčeho dosáhnout. Maximální inspirace. Sylvester Stallone herecky celý film táhne, jako režisér opět diváky zásobuje spoustou skvělých nápadů a rockový hudební doprovod (např. Burning heart), je naprosto úžasný. Zlatá 80. léta v plné své kráse.

 • poster

  Nesmiřitelní (1992)

  Takhle nějak vypadá pomsta zlomeného muže, kterému už nejde o peníze. Jen a pouze o rovnováhu. Westernové drama Nesmiřitelní, je příběhem rádoby napraveného vraha Williama Munnyho (Eastwood), který se po smrti své ženy, vydává na poslední cestu, aby zajistil lepší budoucnost svým dětem. Brzy v sobě však probudí své staré ego a stane se nemilosrdným poslem smrti (ta je v tomto filmu doslova hmatatelná). Závěrečná (až hororová) scéna, kdy whiskou zmožený samozvaný kat Munny, odchází za bouřlivé noci po zápraží salonu, je neuvěřitelně atmosferická. Jako kdyby tam kráčel téměř neviditelný přízrak, který pak zmizí do tmy. Tady není ono pověstné dobro a zlo. Tady je jenom zlo.