ClintEastwood

ClintEastwood

Radek Prokeš

okres Nymburk
Smith & Wesson


107 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Nesmiřitelní (1992)

  Takhle nějak vypadá pomsta zlomeného muže, kterému už nejde o peníze. Pouze o rovnováhu. Nesmiřitelní jsou příběhem rádoby napraveného vraha Williama Munnyho, který se po smrti své ženy vydává na poslední cestu, aby zajistil lepší budoucnost svým dětem. Brzy v sobě však nechtěně probudí své staré ego a stane se NEMILOSRDNÝM POSLEM SMRTI. Závěrečná (až hororová) scéna, kdy Munny odchází za bouřlivé noci po zápraží salonu - je neuvěřitelně atmosferická. Jako kdyby tam kráčel duch. Jedná se o intenzivní, neutuchající filmový zážitek, který ještě násobí skvělá hudba a kde je smrt doslova hmatatelná. Tady není dobro a zlo. Tady je jenom zlo.

 • poster

  Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

  Historky z podsvětí už dávno nejsou jen filmem. Toto dílo přesáhlo hranice kinematografie jako takové a stalo se celospolečenským - mnohdy napodobovaným i citovaným - fenoménem. Mojí stěnu v obývacím pokoji zdobí černobílý obraz pistolníků Julese a Vincenta, takže víc asi nemusím dodávat. Sex, krev, násilí, černý humor, padnoucí hlášky, dokonalý soundtrack - je tady vše. Dodnes nejlepší Quentin Tarantino, který si tímto filmem postavil pomník.

 • poster

  Matrix (1999)

  Temná budoucnost (digitálního) světa - Matrix. To, co vypadá jako skutečnost, je jen prázdná, nenahmatatelná fikce. A to, co se jeví jako nejhorší noční můra, je opravdový svět. Na přelomu milénia OBROVSKÝ SKOK PRO SVĚT FILMU a splněný sen fanoušků sci-fi. S každým dalším zhlédnutím přitažlivější podívaná, která má nápad a myšlenku a zároveň jeden z nejpůsobivějších zástupců svého žánru, kterému rád podléhám.

 • poster

  Temný rytíř povstal (2012)

  Podobně jako v průběhu filmu hlásí zprávy na CNN, tak i já zvolám - BATMAN se vrátil! Tak jako Peter Jackson natočil první dva díly Pána prstenů, aby mohl sérii zakončit velkolepým Návratem krále, tak jako George Lucas natočil dva filmy nové trilogie Star Wars, kvůli epochálnímu zakončení v podobě Pomsty Sithů, učinil stejně i Christopher Nolan, který tímto temným a epickým spektáklem dokonale završil jednu z nejlepších trilogií moderního Hollywoodu. Temný rytíř povstal je stoprocentně profesionální filmařina a z první řady kina i jeden z mých největších filmových zážitků posledních let. Tady opravdu nic nechybí ani nepřebývá a pokud je třetí díl trilogie považován za nejkomiksovější, tak si stále udržuje svou realistickou podobu z prvních dvou částí. Bane není Joker, ale je to zřejmě nejtěžší soupeř, kterého kdy Batman měl, charisma má nepřeberně a z jeho projevu (a hlasu) mrazí v zádech. Jeho činy mu zajišťují přirozenou autoritu a nikdo si před ním nedovolí říci ani popel. Tom Hardy - skvělá volba. Další plus je obsazení zatraceně sexy Anne Hathaway v roli vychytralé zlodějky, antihrdinky Seliny alias Catwoman. Výborný je i Joseph Gordon-Levitt, který nám v závěru připraví zajímavé překvapení, týkající se jeho jména. Jinak je zde tradiční herecká sestava, kterou známe z BB a TDK. Tohle nesmíte minout, protože TDKR je mistrnou ukázkou umu Christophera Nolana a skvělá volba pro všechny fanoušky opravdového filmového umění. Nejlepší komiksová adaptace vůbec, takže i nejlepší Batman.

 • poster

  Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

  Temná vize budoucnosti pokračuje. Akcí a přelomovými triky nadupaný akční sci-fi snímek, který se řadí zaslouženě mezi největší hity světové kinematografie. Jeden z mála druhých dílů, který překonává svého předchůdce. Nebo se mu minimálně vyrovnává. James Cameron zde vše dotahuje do absolutní preciznosti a ke spokojenosti diváka svým filmem ani na vteřinu nenudí. T2 už není tak drsný jako jeho první a starší bratříček, ale zase vše divákovi vynahrazuje obrazovými orgiemi, akcí a nesmrtelnými triky. Cameron přišel opět s něčím novým a dokázal všem svou naprostou genialitu. Klasika akční sci-fi, jeden z nejlepších filmů všech dob a pro mě osobně kino zážitek na celý život.

 • poster

  Pán prstenů: Návrat krále (2003)

  Muška hloupá, kampak kouká? V pavučině chycená, brzo bude snědená! Uzavření monumentální trilogie, která jako celek dokázala okouzlit celý filmový svět a rázně odpověděla na otázky, zda lze oblíbenou knižní předlohu J.R.R. Tolkiena převést důstojně na filmové plátno. Lze. Film, od kterého se očekávalo, zda impozantně završí skvěle gradovanou sérii a tento majstrštyk to beze zbytku splnil. Návrat krále stejně jako první dva díly oplývá skutečně unikátní výpravou, krásnou hudbou, podmanivou kamerou či vynikajícími hereckými výkony a má úžasně vrcholící příběh. K vidění jsou mimo jiné nezapomenutelné trikové scény a megalomanský závěr, který poskládá do sebe všechny střípky z předchozích dílů rozehrané tajenky. Zatímco první dva snímky získaly Oscary jen v technických kategoriích, tak tento boduje na všech frontách a láme rekordy filmové historie (11 nominací - 11 ocenění). Dvacáté století pohyblivých obrázků bylo velmi nakloněno sci-fi filmům, ale přelom i začátek nového milénia se zatím spíše nese v duchu fantasy. Pokud má být tato trilogie zástupcem svého žánru v novém tisíciletí - je zástupcem prvotřídním, který si získá miliony fanoušků. Peter Jackson se Pánem prstenů navždy zapsal do dějin filmu jako takového a v budoucnu budou na jeho práci kladeny jen ty nejvyšší nároky. Jedna z nejlepších trilogií našeho věku, respektive 21. století.

 • poster

  Počátek (2010)

  Několikavrstvé, snové, přitažlivé. Dokonalá akce a skvostné obsazení v jednom z nejchytřejších sci-fi filmů vůbec. Christopher Nolan se postupem času zařazuje mezi nejoriginálnější režiséry všech dob a neustále nám ukazuje něco nového, neotřelého, navíc ve fantastickém zpracování. Všechny jeho filmy jsou příběhově velmi dobře vystavěné (např. Memento, Dokonalý trik či TDK) a kdo podlehne a nechá se svést, bude na konci filmu opět náležitě odměněn. Ten mrazivý a skličující závěrečný záběr na točící se káču mi zůstává v paměti ze všeho nejvíc. Tak hezké sny.

 • poster

  Drsný Harry (1971)

  Co jste učinil, Callahane? - No, pane starosto, poslední hodinu a půl jsem seděl na prdeli a čekal na vás! Callahan. Harry Callahan. Inspektor č. 71. Tento film mě kdysi blíže přivedl k Eastwoodovi, takže mu nepochybně náleží pět hvězd, mé veliké uznání a čestné místo v osobní síni slávy. Clint v černých brýlích jako namyšlený superpolicajt, který žvýká hot dog a jen tak si při tom postřílí několik negrů (to natočit dnes?!) - přesně tak ho mám nejradši. I díky jeho suchým hláškám (Hraješ fotbal? - Ne, ale boxoval jsem na vejšce. - Skvělý, studenta teď fakt potřebuju.). Drsný Harry je kriminální old-school thriller ze začátku 70. let, který byl ve své době považován za velmi brutální a násilný (nechápu, proč byl nazýván fašistickým fantasy, já si přál vidět Scorpia na kusy hned od první scény), ale přesto se dočkal ještě čtyřech kvalitních pokračování. V neposlední řadě je důležité zmínit, že Harry učinil prvotřídní filmovou hvězdu z Clinta Eastwooda a ovlivnil spoustu akčních či kriminálních snímků natočených poté. A co víc, čerpá se z něho prakticky dodnes. Nehynoucí krimi klasika, nekorektní velkoměstský western.

 • poster

  Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

  TOHLE je nejtemnější film kultovní sci-fi série. Důležité pojítko celé ságy, které má pro sérii velký význam, neboť zde ožívá legendární Darth Vader. Právě ono rozpolcení Anakina Skywalkera na kterou stranu se má přidat je zde zachyceno naprosto bezchybně a poutavě. Pomsta Sithů se skutečně povedla a okamžitě po jejím skončení jsem dostal chuť pustit si Novou naději a pokračovat ve vesmírném maratonu. Star Wars jsou zkrátka legendárním počinem a zábavou pro všechny věkové kategorie. George Lucas zaslouží nejvyšší uznání.

 • poster

  Blade Runner (1982)

  Společně s Útěkem z New Yorku, prvními dvěma Terminátory a Matrixem, jedna z nejtemnějších vizí budoucnosti. Film který svou vizuální formou a futuristickým noir nádechem předběhl dobu pohyblivých obrázků o řadu let. Tady zub času vůbec nepracuje a Blade Runner může být dodnes označován jako hybatel filmových sci-fi dějin. Film o životě a smrti s až filosofickým přesahem.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace