ClintEastwood

ClintEastwood

Radek Prokeš

okres Nymburk
Fantasta


112 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

  Peter Jackson převedl na filmové plátno monumentální fantasy příběh, který rozdělil fanoušky J.R.R. Tolkiena na dva tábory a mě jako knižní předlohy neznalého filmového diváka (už to doháním), zahalil pocitem opojné blaženosti. Krásný snímek, ve kterém si kromě úžasně zpracované vizuální podoby a velkolepé výpravy, každý divák najde něco, co ho nutí si film pustit vícekrát. Doménou tohoto díla je pastva pro náš zrak (neuvěřitelně krásná příroda Nového Zélandu), kterou máme celou dobu před očima, dále pak stupňované napětí, hudba a herecké výkony v čele s Viggo Mortensenem. Další z filmů, který ve své době změnil pohled na kinematografii a to platí pro celou trilogii. Tady to ovšem celé začalo.

 • poster

  Pán prstenů: Dvě věže (2002)

  Jedno z nejdokonalejších a nejemocionálnějších filmových pokračování všech dob. Peter Jackson a jeho mistrovské veledílo navazující na úžasné Společenstvo Prstenu a připravující půdu pro velkolepý Návrat krále. Všechny tři filmy mají nejvyšší možnou úroveň, ale v Two Towers se poprvé výrazněji objevuje záhadný a schizofrenní Glum, který je vrcholnou postavou celé trilogie a na kterého je i přes jeho odpornost radost pohledět. Tvor, který mění události celého příběhu. Tato bytost se tvůrcům opravdu povedla a dostala zde zasloužený prostor. Opět spousta skvělých scén, nezapomenutelných okamžiků a bravurně natočená bitva u Helmova Žlebu. Další z milníků světové kinematografie.

 • poster

  Pán prstenů: Návrat krále (2003)

  Muška hloupá, kampak kouká? V pavučině chycená, brzo bude... snědená! Neskutečné - neskutečné, pane Jackson. Zatímco první dva snímky získaly Oscary jen v technických kategoriích, tak tento boduje na všech frontách a boří milníky filmové historie (11 nominací - 11 ocenění). Dvacáté století pohyblivých obrázků bylo velmi nakloněno sci-fi filmům, ale přelom i začátek nového milénia se zatím spíše nese v duchu fantasy. Pokud má být tato série zástupcem svého žánru v novém tisíciletí, je zástupcem prvotřídním. Jedna z nejlepších trilogií našeho věku, respektive 21. století a společně se Star Wars asi nejepičtější příběh na filmovém pásu. P.S. Zajímalo by mě, zda by Tolkien dokázal podle Jacksonova filmu napsat knihu.

 • poster

  Kmotr (1972)

  Z pera Maria Puza a v režii Francise Forda Coppoly, vznikl začátkem 70. let snímek, který nemá dodnes v rámci mafiánsko-gangsterského vyprávění konkurenci. Pomalu posouvaný příběh, kde má každičká vteřina, každý záběr, své místo. O vynikajících hereckých výkonech už bylo napsáno mnoho. Mě nejvíc zaujal Al Pacino a proměna jeho postavy. Z počátku je to staršími bratry upozaděný mladík, jenž se vrací z války a který nemá v rodině takové slovo. Postupem času však svými činy nabírá vážnosti a v závěru se sebevědomě postaví do čela celého klanu. Bravo! Jeden z největších filmových skvostů, který dostal i geniální pokračování a neméně podařený třetí díl.

 • poster

  Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

  Historky z podsvětí už dávno nejsou jen filmem. Toto dílo přesáhlo hranice kinematografie, jako takové a stalo se celospolečenským - mnohdy napodobovaným i citovaným - fenoménem. Mojí stěnu v obývacím pokoji zdobí černobílý obraz pistolníků Julese a Vincenta, takže víc asi nemusím dodávat. Sex, krev, násilí, černý humor, padnoucí hlášky, dokonalý soundtrack, je tady vše. Dodnes nejlepší Tarantino, který si tímto filmem postavil pomník. P.S. Taneční scéna Umy Thurman a Johna Travolty, patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy ve filmu viděl.

 • poster

  Nesmiřitelní (1992)

  Takhle nějak vypadá pomsta zlomeného muže, kterému už nejde o peníze. Jen a pouze o rovnováhu. Westernové drama Nesmiřitelní, je příběhem rádoby napraveného vraha Williama Munnyho, který se po smrti své ženy, vydává na poslední cestu, aby zajistil lepší budoucnost svým dětem. Brzy v sobě však probudí své staré ego a stane se nemilosrdným poslem smrti (ta je v tomto filmu doslova hmatatelná). Závěrečná (až hororová) scéna, kdy whiskou zmožený samozvaný kat Munny, odchází za bouřlivé noci po zápraží salonu, je neuvěřitelně atmosferická, jako kdyby tam kráčel téměř neviditelný přízrak, který pak zmizí do tmy. Tady není ono pověstné dobro a zlo. Tady je jenom zlo.

 • poster

  Počátek (2010)

  Několikavrstvé, snové, přitažlivé. Dokonalá akce a skvostné obsazení v jednom z nejchytřejších sci-fi filmů vůbec. Christopher Nolan se postupem času zařazuje mezi nejoriginálnější režiséry všech dob a neustále nám ukazuje něco nového, neotřelého, navíc ve fantastickém zpracování. Všechny jeho filmy jsou příběhově velmi dobře vystavěné (např. Memento, Dokonalý trik či Temný rytíř) a kdo podlehne a nechá se svést, bude na konci filmu opět náležitě odměněn. Ten mrazivý a skličující závěrečný záběr na točící se káču, mi zůstává v paměti ze všeho nejvíc. Tak hezké sny.

 • poster

  Vetřelec (1979)

  Nefalšovaná hrůza a podle mého soukromého názoru i nejstrašidelnější film všech dob (slabší povahy nechť sáhnou po čemkoliv jiném, protože např. scéna ve větrací šachtě, kdy se k sobě na monitoru počítače přibližují dvě bílé tečky - patří k nejbrutálnějším kardiologickým zážitkům vůbec). Naprosto přelomový snímek, jenž se dlouho tváří tak, že jeho hlavním hrdinou bude Tom Skerritt, ale události naberou jiný kurs a z puritánské Ripleyové, která doposud spíš budila dojem zapšklé důstojnice, lpící na detailech - se stává hlavní hrdinka. Což činí Aliena ještě více děsivým. Nestojí proti němu žádný superman, ale křehká, ovšem statečná žena. Závěrečná scéna je prvotřídní a k Vetřelci se jistě budou vracet i další generace fanoušků sci-fi. Jedinečná podívaná, naprostá LEGENDA!

 • poster

  Dobyvatelé ztracené archy (1981)

  Veliké dobrodružství a zároveň základní stavební kámen jedné z nejúspěšnějších filmových sérií všech dob, v dokonalé režii Stevena Spielberga. Pokaždé, když se při nějaké akční scéně rozezní slavná ústřední melodie, je to pro moje slechy jako rajská hudba. Stoprocentní zábava, která nikdy neomrzí. P.S. I díky Blu-ray je tato trilogie ozdobou mé sbírky (doporučuji, protože Indy dostal úplně nový rozměr).

 • poster

  Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

  Nesmrtelná sci-fi klasika s omračujícími (na tu dobu, ale vlastně i dnes) triky, atraktivním příběhem a spoustou nezapomenutelných postav, kterým v mém osobním žebříčku samozřejmě vévodí černý lord Darth Vader. Celou původní trilogii jsem viděl ještě koncem 80. let na pirátské VHSce (právě tady vznikala má láska k filmu) a když jsem si ji po více než čtvrtstoletí s radostí připomněl ve špičkové kvalitě, musím ji konečně naplno docenit i ohodnotit. Všechny tři filmy mají své neopakovatelné kouzlo a jsou pro mě stále divácky přitažlivé. STAR WARS - to je pojem nejen sci-fi žánru či filmu obecně, ale doslova povinná kulturní záležitost i pro lid celuloidem dosud nepolíbený. Tímto snímkem se jednou provždy změnil svět filmu.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace