ClintEastwood

ClintEastwood

Radek Prokeš

okres Nymburk
Fantasta


108 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Taxikář (1976)

  Scorseseho pozoruhodná sonda (a reklama na porno) do duše válečného veterána, který trpí nespavostí, prožívá post-vietnamský syndrom a je pro něho čím dál těžší zařadit se zpátky do společnosti. Taxikář dýchá neopakovatelnou atmosférou, je doprovázen asi nejlepší hudební linkou skladatele Bernarda Herrmanna a výkon (a také účes) hlavního představitele zde nelze nazvat jinak, než výjimečným. Nezapomenutelný film.

 • poster

  Drsný Harry (1971)

  Tento film mě kdysi blíže přivedl k Eastwoodovi, takže mu nepochybně náleží pět hvězd, mé veliké uznání a čestné místo v osobní síni slávy. Clint v černých brýlích jako namyšlený superpolicajt, který žvýká hot dog a jen tak si při tom postřílí několik negrů (to natočit dnes?!) - přesně tak ho mám nejradši. I díky jeho suchým hláškám. Drsný Harry je kriminální old-school thriller ze začátku 70. let, který byl ve své době považován za velmi brutální a násilný, ale přesto se dočkal ještě čtyřech kvalitních pokračování. V neposlední řadě je důležité zmínit, že Harry učinil prvotřídní filmovou hvězdu z Clinta Eastwooda a ovlivnil spoustu akčních či kriminálních snímků natočených poté. A co víc, čerpá se z něho prakticky dodnes. Nehynoucí krimi klasika.

 • poster

  Butch Cassidy a Sundance Kid (1969)

  Filmový evergreen a povinná četba (nejen) pro fanoušky Paula Newmana a Roberta Redforda. Největší westernová jízda všech dob a neskutečně zábavný snímek inspirovaný skutečnými událostmi. Butch i Sundance hláškují, opíjí se, milují s holkama, hrají karty, loupí, perou se i parádně střílí a vy jim prostě fandíte, i když víte, že to nemůže dopadnout dobře. Tohle dílo je však zároveň doslova prošpikované inteligentním humorem a celá řada komedií mu nesahá ani po kotníky. A to se prosím jedná o western vyprávějící příběh dvou zločinců. Chlapský, romantický, drsný i dojemný snímek s jednou nezapomenutelnou skladbou a ještě originálnější závěrečnou scénou. Nesmrtelný příběh.

 • poster

  Predátor (1987)

  Adrenalinem, testosteronem, krví a akcí napumpovaný sci-fi snímek z dob, kdy byl rakouský Mr. Olympia životním idolem nejednomu muži a zároveň nádherná ukázka toho, že inteligence, odvaha a vůle přežít - jsou někdy mnohem více, než nejmodernější technologie a vyspělé zbraně, jenž má k dispozici zelený lovec lebek. Film má dodnes naprosto dokonalou vizuální stránku (nominace na Oscara), tempo, režii, střih, kameru (dokonalá kompozice každého záběru a skvělé nájezdy kamer v obtížném terénu tropické džungle) či HUDBU a nejen ve své době byl trikově absolutně průkopnický. Závěrečná, gradující půlhodina, kdy se začíná karta obracet a z lovce se stává lovený - patří, nejen díky skvělému a charismatickému Schwarzeneggerovi, mezi nejefektivnější filmové sekvence všech dob a úplný finish v bažinách, pak na samotný hororový piedestal. Ani po čtvrtstoletí od svého uvedení, neztrácí PREDÁTOR vůbec nic, ze své uhrančivé působivosti, stále je svěží, vynikající podívanou, která dokáže opakovaně bavit. Symbol akčních 80. let, moje velká srdcovka a jedinečná sci-fi klasika, co nemá šanci zestárnout. Viděno zatím cca 30x (kino, TV, VHS, DVD, Blu-ray).

 • poster

  Dopisy z Iwo Jimy (2006)

  Strhující válečný film z dílny Clinta Eastwooda, který líčí bez patosu a sentimentu japonsko - americký souboj o ostrov Iwo Jima, jenž byl klíčem pro vojenské operace Spojených států za druhé světové války. Společně se snímkem Vlajky našich otců, Eastwood v roce 2006 vyslal do kin tento japonsky natočený snímek, jenž zobrazuje průběh boje ze strany hrdých samurajů a dává silně vzpomenout (nebo naopak zapomenout?) na legendárního Akiru Kurosawu. První polovina příběhu, kdy se japonští vojáci připravují na válku - je šestihvězdičková a byl by hřích z ní vystřihnout byť jen jedinou vteřinu, druhá je pak trošku přímočařejší a velkolepější co do velikosti jednotlivých scén. Jako celek pak film vypadá naprosto jedinečně a patří mezi nejlepší od Clinta Eastwooda. Ten se zde snad nemohl vyjádřit jasněji.

 • poster

  Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

  Historky z podsvětí už dávno nejsou jen filmem. Toto dílo přesáhlo hranice kinematografie jako takové a stalo se celospolečenským - mnohdy napodobovaným i citovaným - fenoménem. Mojí stěnu v obývacím pokoji zdobí černobílý obraz pistolníků Julese a Vincenta, takže víc asi nemusím dodávat. Sex, krev, násilí, černý humor, padnoucí hlášky, dokonalý soundtrack - je tady vše. Dodnes nejlepší Quentin Tarantino, který si tímto filmem postavil pomník. P.S. Taneční scéna Umy Thurman a Johna Travolty, patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy ve filmu viděl.

 • poster

  Nesmiřitelní (1992)

  Takhle nějak vypadá pomsta zlomeného muže, kterému už nejde o peníze. Jen a pouze o rovnováhu. Westernové drama Nesmiřitelní, je příběhem rádoby napraveného vraha Williama Munnyho, který se po smrti své ženy vydává na poslední cestu, aby zajistil lepší budoucnost svým dětem. Brzy v sobě však nechtěně probudí své staré ego a stane se nemilosrdným poslem smrti. Závěrečná (až hororová) scéna, kdy Munny odchází za bouřlivé noci po zápraží salonu - je neuvěřitelně atmosferická. Jako kdyby tam kráčel přízrak. Jedná se o intenzivní, neutuchající filmový zážitek, který ještě násobí skvělá hudba a kde je smrt doslova hmatatelná. Clint Eastwood je bez debat králem westernového žánru. Tady není ono pověstné dobro a zlo. Tady je jenom zlo.

 • poster

  Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

  Rozehrát na tak malém prostoru, prakticky v jedné místnosti - takhle působivé drama, to se jen tak nevidí. Sidney Lumet to ale dokázal a stvořil snímek, který je podle mého názoru nejlepším z prostředí soudních síní. Henry Fonda si mě svým výkonem omotal okolo prstu a vůbec, všech dvanáct charakterů porotců (jedním z nich je Jiří Voskovec), je tak dobře prokreslených, až to bere dech. Výborné herecké výkony a poutavý děj, který nemá ani jedno hluché místo, dělají z tohoto filmu silnou podívanou pro milovníky komorních dramat. Jak by se asi příběh vyvíjel, kdyby v úvodu Fonda (takový předchůdce poručíka Columba) neupozornil na pár nesrovnalostí v případu? Brilantní film. P.S. K mé převeliké radosti je na DVD původní český dabing z roku 1961. Hlasy zde porotcům propůjčili např. Lubomír Lipský, Václav Voska, Radovan Lukavský, Bohuš Záhorský či Čestmír Řanda. Jako trešinka na dortu je Karel Höger, coby Henry Fonda. Pro fanoušky starého českého dabingu, je to naprosto unikátní lahůdka.

 • poster

  Vesnice (2004)

  Film o opravdové lásce. Bryce Dallas Howard bloudí lesem, až najde skrytou cestu a vydává se vstříc zakázanému městu i svému osudu. Alegorie na novodobou Karkulku? Shyamalanův atmosferický snímek s hororovou atmosférou, ve kterém nás pan režisér opět pěkně vypeče. Divák se zde stává lovnou zvěří, která nemá tušení, kam zrovna poletí ostré šípy indického tvůrce. Poslední scénu filmu (Jsem zpět, Lucie!) a vůbec jeho celkové vyznění, si stále přehrávám v hlavě. Vesnice patří k těm nejlepším mysteriózním počinům, které kdy vznikly a myslím si, že bude teprve doceněna. Slušelo by jí červené orámování hodnocení, i když vím, že je to špatná barva...

 • poster

  Frajer Luke (1967)

  Když si něco umane, nikdo s ním nepohne. Nikdy. A proto ho mám tak rád. Jak Paula Newmana, tak tento film. Frajer Luke je nádherný snímek a samotná postava, kterou zde proslule Newman ztvárnil - patří mezi ty, které se vám vryjí do paměti a na něž se nezapomíná. Film je zábavný, drsný, ale i dojemný (např. skladba na banjo, hraná na rozloučenou zesnulé matce, to je jedna z nejsilnějších sekvencí, nejen tohoto filmu) a vězeňské prostředí, kam je děj zasazen, je ukázáno velmi realisticky. Film prosluněný Newmanovými úsměvy, lidskostí a kamarádstvím.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace