ClintEastwood

ClintEastwood

Radek Prokeš

okres Nymburk
fantasta / muž v offsidu / provokatér

Twitter: 05aradecek

125 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Gran Torino (2008)

  Milion životních pravd, filmařské zkušenosti, jenž naplní i sanfranciský záliv a zároveň Eastwoodova obrovská pocta herectví. To je tento snímek. Co dodat, když už zde o Gran Torinu bylo vyřčeno prakticky vše? Snad jen, že je mírně šablonovité, trochu klišovité, ale po jeho skončení si přesto uvědomíte, že jste něco podobného ještě nikdy neviděli (absolutně nepředvídatelný strhující závěr). Smekám Clinte sto klobouků a hluboce se klaním, leč přes slzy nevidím. Bůh musí mít tvou tvář. Amen.

 • poster

  Dobyvatelé ztracené archy (1981)

  Veliké dobrodružství a zároveň základní stavební kámen jedné z nejúspěšnějších filmových sérií všech dob, v dokonalé režii Stevena Spielberga, kde Harrison Ford zazářil snad ještě víc, než ve Star Wars. Pokaždé, když se při nějaké akční scéně rozezní slavná Williamsova melodie, je to pro moje uši jako rajská hudba. Stoprocentní zábava, která nikdy neomrzí a která dostala ještě další tři neméně skvělá pokračování. U všech filmů s Indym, mě mrzí pouze jediná věc - že netrvají minimálně o hodinu déle. Pět hvězd, jako když práskne bičem!

 • poster

  Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

  Příběh přátelství dospívajícího chlapce se strojem, který v roce 1991 po celém světě rozlámal rekordy v návštěvnosti kin a ukázal vztyčený prostředník všem hollywoodským filmům na minimálně deset let dopředu. Takový svou kvalitou nastavil standard. Temný příběh, luxusně natočená akce, nesmrtelné triky (u mě vítězí scéna, kde T-1000 vstává z podlahy ve vzoru šachovnice) a až dojemný závěr. Všemu samozřejmě vévodí dokonalý Arnold Schwarzenegger, který zde po dlouhém Cameronově přesvědčování, zaujal diváky  dech beroucím přerodem z jednoho z nejděsivějších záporáků, v jednoho z největších hrdinů stříbrného plátna. Klasika akční sci-fi, jeden z nejlepších filmů všech dob a pro mě osobně kinozážitek (1992) na celý život.

 • poster

  Pán prstenů: Návrat krále (2003)

  Muška hloupá, kampak kouká? V pavučině chycená, brzo bude... snědená! Dlouhá a velkolepá filmová cesta, je po téměř devíti hodinách u konce a každému je jasné, že má před sebou neskutečné, opravdu mistrovské dílo, vyšperkované po všech stránkách. Zatímco první dva snímky získaly Oscary jen v technických kategoriích, tak tento boduje na všech frontách a boří milníky filmové historie (11 nominací - 11 ocenění). Doslovný závěr by pro mě mohl trvat ještě další půlhodinu, tak si ho pokaždé užívám. Jedna z nejlepších trilogií našeho věku, respektive 21. století a společně se Star Wars asi nejepičtější příběh na filmovém pásu. P.S. Zajímalo by mě, zda by Tolkien dokázal podle Jacksonova filmu napsat knihu...

 • poster

  Vetřelec (1979)

  Nefalšovaná hrůza a podle mě i jeden z nejděsivějších filmů všech dob, v dokonalé režii Ridleyho Scotta, který svým Vetřelcem vytvořil na konci 70. let naprosto nový žánr, sci-fi horor (slabší povahy nechť sáhnou po čemkoliv jiném, protože např. scéna ve větrací šachtě, kdy se k sobě na monitoru počítače přibližují dvě bílé tečky, patří k nejbrutálnějším kardiologickým zážitkům vůbec). Přelomový snímek, jenž se dlouho tváří tak, že jeho hlavním hrdinou bude sympatický Dallas (Tom Skerritt), ale události naberou jiný kurs a z puritánské Ripley (Sigourney Weaver), která doposud spíš budila dojem zapšklé důstojnice, lpící na detailech - se stává hlavní hrdinka (v prodloužené verzi najde vyčerpaná Rip v závěru filmu některé členy své posádky zabalené v obřích kokonech a plamenometem je spálí), což činí Aliena ještě více děsivým. Jedinečná podívaná a společně s druhým dílem, Věcí a Predátorem, nejlepší sci-fi s mimozemským monstrem. Skvělý film, který vypadá, že byl natočen v současnosti. Naprostá kultovní LEGENDA!

 • poster

  Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

  Nesmrtelná sci-fi klasika George Lucase, s omračujícími triky, atraktivním příběhem a spoustou nezapomenutelných postav, kterým v mém osobním žebříčku vévodí černý lord Darth Vader či sympatický Han Solo, člen odboje. Celou původní trilogii jsem viděl u kamaráda začátkem 90. let, na pirátské VHSce a když jsem si ji po více než čtvrtstoletí s radostí připomněl ve špičkové kvalitě, musím ji konečně naplno docenit. STAR WARS - to je pojem nejen sci-fi žánru či filmu obecně, ale doslova povinná kulturní záležitost i pro lid celuloidem dosud nepolíbený. A právě tímto snímkem, z roku 1977, se jednou provždy změnil svět filmu.

 • poster

  Tenkrát na Západě (1968)

  Po úvodní, téměř bezeslovné čtvrthodině, odjede z nádraží vlak, jenž za sebou zanechá JEDNU postavu. Poprvé zazní nejslavnější filmové hudební téma a tím to všechno začíná... Tanec smrti. Nádherná hudba mistra Morriconeho (možná nejlepší filmový soundtrack všech dob), skvělá atmosféra špinavého Západu, úžasní herci, zajímavý příběh a geniální režie pana Leoneho. Ten se opět vyžívá v dlouhých, pro něho tolik typických, detailních záběrech - čímž umocňuje napětí a při tónech té báječné hudby, doslova brnká na nervy diváků. Jeden z absolutních vrcholů westernu, kde každý záběr vypadá, jako obrázek z knížky. Natočen s láskou, citem i rozumem. P.S. Je škoda, že Eastwood odmítl roli v úvodu filmu, kde tři desperados čekají na nádraží na Harmoniku (měl tam být společně s Eli Wallachem a Lee Van Cleefem, tedy trojice z Hodný, zlý a ošklivý). To by bylo teprve něco. Ale i tak... lahůdka!

 • poster

  Rocky (1976)

  První záběr filmu je na Ježíše. Pak dá hlavní hrdina někomu nakládačku, vykouří cigáro a odstartuje jednu z nejslavnějších filmových sérií 20. století. Pouliční snímek za pár šupů. Rocky. Můj hrdina, idol, dětský vzor. Sly tady nebojuje proti soupeři v ringu, ale proti životu na ulici. Doslova. Stallone napsal scénář a studiu ho prodal pod podmínkou, že se sám ujme hlavní role. Ještě, když dopisoval poslední stránky, pohrával si s myšlenkou nechat Rockyho vyhrát. Neučinil tak a nechal otevřená vrátka pro další pokračování, která si udržují opravdu vysoký standard. Scény, kde Rocky vymýšlí Adrianě každý den nový vtip, jsou kouzelné, stejně jako zlatý hřeb filmu - strhující a fascinující závěrečný souboj. ROCKY je romantický sportovní snímek, který nikdy nepřestane bavit, dojímat a inspirovat miliony lidí. Skutečná klasika.

 • poster

  Blade Runner (1982)

  Skvělý film Ridleyho Scotta, který svou vizuální formou a futuristickým noir nádechem, předběhl dobu pohyblivých obrázků o řadu let a ve kterém pokaždé objevuji nové detaily i skryté významy. Snímek prostupují přívalové deště, halí ho neustálá tma, kterou prozařují jen reklamní neony a například zpomalená scéna zabití Zhory, patří mezi to nejsilnější, co sci-fi žánr nabízí (replika srdnatě bojuje o svůj život, zatímco člověk jí chladnokrevně střílí do zad - z toho fakt mrazí). Tady zub času vůbec nepracuje a BLADE RUNNER může být i díky podmanivé Vangelisově hudbě, dodnes označován jako hybatel filmových sci-fi dějin. Snímek o životě a smrti s až filosofickým přesahem. Obrovský zážitek. P.S. Jedině Final Cut.

 • poster

  Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

  Historky z podsvětí už dávno nejsou jen filmem. Toto dílo přesáhlo hranice kinematografie jako takové a stalo se celospolečenským - mnohdy napodobovaným i citovaným - fenoménem. Mojí stěnu v obývacím pokoji zdobí černobílý obraz pistolníků Julese a Vincenta, takže víc asi nemusím dodávat. Sex, krev, násilí, černý humor, padnoucí hlášky, dokonalý soundtrack, je tady vše. Dodnes nejlepší Tarantino, který si tímto filmem postavil pomník. P.S. Taneční scéna Umy Thurman a Johna Travolty, patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy ve filmu viděl.