Listopadová romance (2001)

To jsem fakt jediná, komu přijde, že Keanu Reeves nemá dost obličejové mimiky na to, aby mohl být herec? A jako Enya? Vážně? Plus jedině za Jasona Isaacse.

Little Ashes (2008)

Takže hlavní věc: tenhle film není o Dalím. Je o Lorcovi. Ne o Dalím. To by si měli uvědomit všichni, kdo si tu stěžují, že se film málo zabývá Dalího tvorbou. Pattinson se sice Dalímu ani vzdáleně nepodobá a jeho obsazení je mi záhadou, ale jeho hereckému výkonu nemůžu nic vytknout - proměna z nesmělého mladíka v šíleného génia byla na jedničku, a to, že je RP už zaškatulkovaný jinak a většina lidí se mu vysměje, není jeho vina. O to lepší byl potom Javier Beltrán v roli Federica Garcíi Lorky. Nejen, že vypadá jako básníkova reinkarnace, ale navíc hraje přesvědčivě citlivou duši zmítanou vlastní sexualitou a láskou k někomu, kdo jeho city nemůže zcela opětovat. Celkově je atmosféra filmu skvělá, a kdo zná Andalusii, Madrid, Katalánsko, Lorcu, Dalího, Buñuela a celou tuhle historii, nemůže než být filmem naprosto unešen a fascinován. (Naopak kdo ví jen to, že Dalí byl ten šílenec, co maloval ty praštěný obrazy, a od tohohle filmu čekal perverzní skandál, nemůže být než zklamán.) Jediná výtka: proč to museli točit v angličtině? A nutit anglicky mluvící herce, aby se snažili o příšerný španělský přízvuk? Myslím, že španělština by celkovému vyznění filmu slušela mnohem víc. (A možná taky nemuseli točit "Madrid" na jednom z nejemblematičtějších míst Barcelony...) Každopádně mi vadí, jak tu většina neználků tenhle film podhodnocuje, proto dávám 5*.

Lost River (2014)

Je mi líto, ale nějak nevím, co tím chtěl pan Gosling říct. Herci super, atmosféra super, hudba super, ale dohromady to prostě nějak nefunguje. Tak snad příště.

Lůno (2010)

Nádherné exteriéry, zajímavý námět, ale nakonec to bylo trochu unylé, řekla bych až zdlouhavé. Tenhle film vás sice donutí přemýšlet (co byste dělali, kdybyste zjistili, že jste klon?), ale po těch 111 minutách budete mít dojem, že to mohlo být kratší a dynamičtější.

Maggie má plán (2015)

Julianne skvělá, ale jinak jsem od všech čekala víc. Na komedii je to hodně málo vtipné, spíš jsem se neustále ošívala z toho, jak dvě mrchy krutě manipulují jedním chlapem (a to jsem feministka).

Mank (2020)

To muselo dát takový práce... přitom taková blbost, co?

Mare z Easttownu (2021) (seriál)

Celých 6 dílů super, aby to ten poslední úplně shodil. Škoda.

Marie Terezie - Série 1 (2017) (série)

Ano, na české poměry je to hodně, hodně slušné. Na Kotka si člověk zvykl, role mimoně, který se nechce nechat svazovat dvorskými konvencemi, mu nakonec docela sedla. Ale: já už fakt nemám nervy na "historické" filmy, kde postavy mluví a jednají až příliš moderně, kde se o důležitých bitvách jen mluví, a na velkolepých plesech tančí deset komparzistů. Výprava a lokace tedy super, jako film(y) to fungovalo, a kdyby mohl historickou věrnost vzít čert, celkem by to bavilo (třeba to, že v habsburské říši nikdy nesněží, a to ani během únorové (!!!) svatby Marie Terezie s Františkem Štěpánem). Jenže v popisu stojí "historické životopisné drama" a my dostali výpravnou kostýmní romantickou komedii v prvním díle a pokus o dvorské intriky (včetně šaškárny se záměnou dam na maškarním plese) s příměsí hrdinského eposu (včetně máchání mečem z koňského hřbetu) ve druhém, na což se pochopitelně dá koukat, ale výš jak průměr opravdu jít nemůžu. P.S.: Tím neříkám, že nad Marií Terezií je třeba zlomit hůl. Jejímu příběhu by slušelo obsadit starší herce a natočit další díly, po vzoru mnohokrát zmiňované The Crown. Ale chápu, že tolik peněz ani v koprodukci dohromady nedáme.

Marťan (2015)

Je to fakt hustý a hodně dobře udělaný, ale tu pátou hvězdu tam nedám, protože KNIHA BYLA LEPŠÍ. Pokud jste ji nečetli, bude se vám film asi dost líbit (a budete si jako někteří místní komentující jen marně domýšlet, proč jsou ve filmu Číňani), ale pokud jste ji četli, nedostanete bohužel nic nového, jen americky dovysvětlený konec.

Mary Shelleyová (2017)

Se skutečností to nemá nic moc společného, ale Fanning hraje skvěle a Booth je nádhernej.