Perfect Days - I ženy mají své dny (2011)

Dvě hvězdy patří filmu, nikoli Chýlkové a Kotkovi ;-) ti si oba vedli tradičně výborně... Moje první setkání s Alice Nellis za 45%.

Vlk z Wall Street (2013)

Silné, smutné, šokující (ještě i dnes) a jak doufám, co nejméně pravdivé. Snad není rozsah dekadence u zbohatlíků ve vykreslené dynamice. Film je i velmi hrubý, to se dá ovšem možná omluvit snahou o realistický rozměr. Ve mě zůstala spíše negativní pachuť...

Tři bratři (2014)

Nejedná se o klasickou pohádku. Je to vyjímečný filmový počin s výbornými herci i hereckými výkony. Připomíná snímky Lotrando a Zubejda i Tři veterány. Oceňuji plným počtem za mistrný, velmi čistý jazyk symboliky. Považuji, za svým způsobem geniální a ojedinělé filmové dílo, hravý filmový koncert, ovšem vytvořen ne pro širší vrstvy přijatelným jazykem... kdo čekali a chtěli standardní pohádku, trošku stlačí rating dolů...

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Film vyroben za svým účelem a pro svoji širokou cílovou skupinu - to vysvětluje prakticky vše. Filmoví kritici dokáží velmi fundovaně pojmenovat i příčiny kvality u všech tří Hobitů a zajímavě porovnat i vzhledem k sérii Pána prstenů - to jsem i teda koukal. Zaujala mě vizuální krása armády elfů i los jejich krále, také jak útok pěti a půl trpaslíků změní vývoj bitvy, kde proti sobě stojí stovky cvičených válečníků a v neposlední řadě mě pobavil náskok Thorina na kozlíka-kamzíka v rámci útoku na velitelství obludek. PS.: s palicemi se trpalíci ovšem oháněli velmi zdatně ;-)

Láska na vlásku (2014)

... dalece nejlepší z trojice letošních vánočních pohádek :-) Bylo třeba překonak prvoplánový začátek, ale postupně se příběh hezky klube a boj z vlky již znamená přelom a jasný vzestup. Tomáš Hanák mě sice typově za pana krále neseděl, ale další velmi dobře zvolené obsazení to vyrovnalo. Tak nám letos pohádky museli zachránit Slováci v čele s mladou dámou, čo sa dá robit ;-)

Voda: Velká záhada (2006)

Jsou-li klíčové pokusy a měření vědecky ověřitelné, potom řečeno slovy poety "není co čarovat". Kritická metoda vědeckého zkoumání věcí pozemských nedává v našem civilizačním okruhu po staletí příliš prostoru šarlatánům, ovšem nedovoluje ani jakoukoli samoúčelnou skepsi, jakožto jinak realitu popírající myšlenkový proud. Kéž se tématu tedy chopí racionální a nepředpojatí učenci - co více si přát. Každopádně dokument může zcela ladně z uchopitelné části vysvětlovat fenomén "svěcené vody", Lurd a třeba mnohých "zázračných studánek". Možná není třeba ani mnoho pokory, iba trocha nepředpojatosti a racionalismu - na který se stále ještě ve věcech pozemských odvoláváme ;-)

Tajemství starověku - Poklady světa (2001) (TV film)

Zajímavý, přehledně zpracovaný dokument. Zaměří se na vybrané oblasti daného tématu, které jednoduše a celkem zdařile usadí do logiky historických okolností. Svěží a nenudící dokument je určený pro širší okruh diváků a přináší i některé nové pohledy a poznatky. Nedělá si ambice na důsledné prozkoumání a obsažení celého tématu, což ovšem není v daném přístupu na závadu. ! ! ! D O P O R U Č U J I ! ! !

Olověná vesta (1987)

Tento film nepotřebuje můj komentář. Dostal se mi pod kůži, připoměl mi některé obrazy z mého života. Každopádně má můj respekt.

Kung-fu v srdci Evropy (2012)

Pro mě velice zajímavě a svěže zpracovaný dokument. Nové informace o filozofickém základu čínských "nejen" bojových umění a geniálně explicitně popsaný rozdíl mezi sportem a čínským bojovým uměním. Dobře realizovaný dokument - doporučuji ;-)

Šógunovi nindžové (1980)

Relativně dlouhý, dějově bohatý, mírně nadprůměrný snímek - 65%