Visáč

Pan Tlustej

okres Bratislava

<< předchozí 1 2 3 4 6 8 10
    • 23.6.2019  14:45

O triedu slabší dojazd po Manchurian Candidate: heavy on dialogues (Rod Serling in da house), light on style.

• 22.6.2019  11:27
    Too Old to Die Young (TV seriál) (2019)

Do polovice slušne rozbehnutý slowburner a plnohodnotná kolaborácia Refna s Brubakerom. Miestami až príliš okato napodobňuje experimentálnu poetiku 3. série Twin Peaks, ale vem to čert - má to grády. Od šiestej epizódy to ale pozvolna morfuje do typicky refnovskej onanie (čti: snobskej maniery), v ktorej je málo Brubakera, málo Khondjiho (posledné tri epizódy robil mexický DP Diego Garcia) a priveľa Refna. Finálne vyústenie v podobe sekvencie, ktorá vyzerá jak vystrihnutý outtake z filmu Roberta Rodrigueza (level: Tenkrát v Mexiku) to naťahované rozpliznutie veľavravne rámcuje. Refnovi došli prachy, priznal sa v Cannes... Vôbec by ma neprekvapilo, ak by za tento typ nihilistického trollingu získal od exekutívy Amazonu honorable mention na internom blackliste.

• 23.5.2019  12:20
    Terminal (2018)

Niečo tak zúfalo neoriginálne sa len tak nevidí. Rádoby tarantinovské dialógy, prepálené bladerunnerovské neóny smrdiace levným digitálom, ritchieovské karikatúry gangstrov (btw hrá tam Mejdlo), neprekvapivý Keyser Soze, dvojičky á la Shining. Je tam všetko, najebané hlava nehlava, zaobalené do ultra komplikovanej (čti: stupídnej a nelogickej) revenge schémy. Hodina a pol, ktorá trvá cez dve. Bravo, tomu vravím výkon.

• 17.5.2019  10:00
    John Wick 3 (2019)

Ku koncu je to už fakt otupujúci overkill. Po akčnej stránke (hand-to-hand combat, gunplay) ide o vrchol série, ale i žánru obecne. Variabilita súbojov a ich špičková choreografia robí z tretieho Wicka kaskadérsky showcase, o akom profíci z branže snívajú celý život. Keanu zraje ako víno do takej miery, že aj over-the-top epizódy ako jazdu na koni v uliciach New Yorku budete považovať za naprosto akceptovateľnú súčasť repertoáru Johna Wicka. Každopádne, je to overload. Dvojka mi sedela o čosi viac: bola kompaktnejšia, s viac noir atmosférou.

• 14.5.2019  12:43

Takmer trojhodinová nálož južanského melodramatu s Cliftom na sedatívach a preexponovanou Liz Taylor, kde je hlavným zdrojom cinefilnej rozkoše snaha identifikovať scény nakrútené pred a po Cliftovej autonehode.

• 5.5.2019  17:54

Profesionálne zaznamenaná šou s prvotriednou choreografiou a špičkovou dramaturgiou. Nechýbajú obligátne prestrihy zo zákulisia s dôrazom na aktuálne spoločenské témy (black lives matter, female empowerment) a motívy zo súkromia speváčky (materstvo). Očakávať od projektu s podtitulom "A Film by Beyoncé" niečo iné než megalomanský self-tribute umelkyne na absolútnom kariérnom peaku môže len naivka alebo idiot. 137 minút je možno cez čiaru, ale inak je to rovnaký štandard, s ktorým sa budú nasledujúcu dekádu konfrontovať šoubizové elity po celom svete, akým bola v devadesátkach Madonna a jej Truth or Dare. Plný počet nedám len preto, že som postrádal jediný riskantnejší (čti podvratný) detail, ktorý by aspoň lehounce challengoval obraz Beyoncé čoby vlajkovej lode korporátneho entertainmentu.

• 4.5.2019  01:37

Hunter S. Korine uvádí Big Lebowského pro 21. století. McConaugheyho herecká exhibícia a potvrdenie jeho comic talentu. Korineho paradoxne najvyspelejší počin a druhý majstrštyk (po Kids). Jonah Hill a vyprášený Efron sú top. Bez tej poslednej scény by som sa pokojne zaobišiel, ale i tak je to takmer instantný kult.

• 2.5.2019  11:34
    Lonelyhearts (1958)

Otrocký prepis divadelnej hry bez špetky režisérskej invencie. Zachraňuje to Robert Ryan, ktorý nekompromisne valcuje obsadenie a "deranged" kvality Monty Clifta v post-nehodovom móde: včetne psychoanalytického name-droppingu (Freud, Menninger) a deviantnej mimiky v intímnych scénach s Dolores Hart.

• 26.4.2019  09:26

Protekčný spratek Pauly Shore a ďalší z jeho nespočet pokusov pritiahnuť na seba pozornosť. Tentokrát si k tomu prizval smotánku dobového showbiz obludária, Fred Durst a Carson Daly included! Je síce fajn sledovať ako sa v tejto vyberanej spoločnosti ponevierajú A-listeri typu Sean Penn a robia zo seba trotlov, ale keďže film (až na uštipačný storyline o Paulyho fejkovanej smrti) nič viac neponúka, docela rýchlo sa to vyčerpá.

• 14.4.2019  00:53
    Vox Lux (2018)

Rozumiem Corbetovmu prístupu (subtext=text) a cením ho za to. Ale i tak sa ten film (na môj vkus) až priveľmi vyžíva vo svojej zámernej nedotaženosti.

• 2.4.2019  23:09
    The Dirt (2019)

Zadanie od Motley Crue pro Tremaina: "Chceme divácky nenáročnou bejkovinu, hodně dekadence. Pak tam hoď ňákej smutek, jako že jsme taky lidi a ne jen hovada. Ale ať to končí tím, že jsme rockový ikony." Exemplárny príklad líného a bezzubého fan-service s jedinou ambíciou - potvrdiť mytológiu okolo mizernej kapely.

• 24.3.2019  19:47
    McBain (1991)

"Even the Iranians don't fuck with us." Walkenovský ekvivalent Arnieho Komanda, resp. norrisovky od Cannonu. Je to tak nehorázne over the top (politicky, kadenciou explózií, bodycountom) a s tak nabušeným "B certified" obsadením, že McBainovi nemožno uprieť čaro nonsensovej guilty pleasure zábavy. Korunu tomu celému nasadzujú patriotistické songy v soundtracku a Maria Conchita bez podprsenky.

• 23.3.2019  02:00

Ultra pravičácka neo-noir fantasy od "Tarantina pro chudé", ktorej by neuškodilo skrátenie pod dve hodiny a živočíšnejšie dialógy, pripomínajúce aspoň trochu konverzáciu ľudských bytostí.

• 14.3.2019  18:39

Na pódiu King of Pop, v ložnici King of Porn (and candy)... /Billie Jean playing in the background/

• 30.1.2019  11:12

Neprávom zapomenutý videokult. Dice tu nie je také vulgárne a sexistické hovado jak vo Fordovi Fairlaneovi, ale dáva to (prekvapivo) na sympaťáka v roli hláškujúceho vyhadzovača. Spolu s Teri Hatcher, ktorá je cca 50% filmu oblečená jak coura (ale pristane jej to), zdrhajú pred bandou nindžov a zažijú sériu komických patálií, tak príznačných pre brakovú estetiku Alberta Pyuna. Late-night movie jak víno.

• 22.1.2019  11:34
    The Canyons (2013)

Stephen Rodrick, The New York Times Magazine: "Lohan asked for a quick makeup break and retreated to her room. Schrader popped in for a word and then came out with a mischievous look on his face. “Do you know that iPhone app that makes explosions?” He held up the phone and showed me some footage he’d just shot of Lohan having her makeup redone. Then he pushed a button, and a Bruckheimer-quality explosion blew his star into a million tiny pieces. Schrader smiled for the first time all night."

• 18.1.2019  06:57
    Future World (2018)

It’s Milla’s palace and she’s the fucking jefe.

• 13.1.2019  04:02
    Whitney (2018)

Naprášená Whitney v hotelovej izbe smažiaca seagalovky je synonymum pre ultimate high.

• 9.1.2019  01:01
    Vice (2018)

Pre Adama McKaya a jeho filmársky bag of tricks mám slabosť, ale Vice (po emočnej stránke) až priveľmi verne kopíruje hlavného hrdinu - je studený jak psí čumák. Ale ako herecky pomerne slušne zvládnutý exkurz do nedávnej histórie US to zrejme má svoje opodstatnenie. Otázka: nie je to trochu málo u projektu za 60 mega? A ešte jedna vec mi neustále behala po rozume počas sledovania filmu. Ten bonmot Billyho Wildera, keď mu Oliver Stone oznámil, že natočí film o Nixonovi: "Who wants to see a movie about THAT guy?"

• 14.12.2018  20:02

Koncert Doors, ktorý vyšiel na VHS v 80. rokoch pod titulom Live at the Hollywood Bowl: v novom zostrihu, s remastrovaným obrazom i zvukom a pár skladbami navyše. Výsledný dojem je bohužiaľ len o málo lepší ako u originálu. Strihačom sa ani na druhý pokus nepodarilo úspešne zamaskovať statickosť a vizuálnu plochosť záznamu. Morrison pôsobí strnulo, pódium je nasvietené staromódne a 4 kamery snímajú kapelu z najobyčajnejších uhlov, aké si viete predstaviť. Nový zostrih to fejkuje cez spomalené zábery, zoomovanie a dynamickejší inter-cutting, ale pachuť špatne zaznamenanej a zinscenovanej šou zostáva. Kiežby si to režisér Manzarek lepšie ohlídal v 68-om, keď bola v kurze ručná kamera a split-screen.

• 13.12.2018  11:20
    The Kominsky Method (TV seriál) (2018)

"I’m not a pedophile, I’m an actor." Douglas s Arkinom v seriáli z produkcie Chucka Lorreho (bez laugh tracku, thank gawd) potvrdzujú status hereckej extra-triedy. Vtipné, citlivé, miestami pichľavé a dojemné, no nie tým slizkým podbízivým spôsobom, akým TV produkcie kŕmia segment 50+ jak na bežiacom páse. Rozhodne to nie je zaprdené a šikovne to reaguje na trendy v spoločnosti, napr. cez občasné racial/gender konflikty postáv. Obsadenie na úrovni, v menších úlohách sa tu mihnú aj ikony ako Elliot Gould alebo Danny DeVito. Fakt luxusný binge-watch pre vyzreté publikum so slabosťou pre kvalitne napísané dialógy a charizmatických hercov.

• 9.12.2018  22:33

Sam Levinson zinscenoval otrepané frazeologické klišé "držet prst na tepu doby" do nekompromisného filmového trapu. Barometer štýlovosti vyhajpovaný na max, solídni neokukaní herci a sociálne uvedomelá anagažovanosť zaobalená do hyperreálneho a pomerne dekadentného audio-vizuálu, aby to strávil aj ten najviac vysmažený idiot z poslednej lavice (a vypýtal si repete). Pure Amerikkkan masterpiece!

• 9.12.2018  02:28

Nízkokalorická variácia na filmársku poetiku Davida Lyncha a Richarda Kellyho pro (ne až tak úplně) mladistvé. Full of dissolves and self-pretentious fuckery. Cobainov plakát nad posteľou. Vole, v roku 2018. Song od REM počas end credits. Viac uncool a outdated by to bolo už len keby tomu napsal scenár Viewegh.

• 3.11.2018  13:00

Wellesov vztýčený prostredník. Novému Hollywoodu, italským neorealistom, divákom, sebe samému. Tématikou, skladbou (film within a film) a eklektickým strihom to docela pripomína iný experiment z tých čias: Hopperov Last Movie. Oba filmy sú, čo sa týka diváckej atraktivity, zhruba niekde na úrovni home-videa z mejdanu natočeného partou na horskej chate. V preklade: najviac si to užijú herci a štáb, ktorí boli pri tom. Pak logicky Welles fanatics, pretože ocenia všetky tie drobné nuansy, ktorými je film napechovaný (vzťah Bogdanovicha k Hannafordovi, Susan Strasberg v roli Pauline Kael, Lili Palmer ako Marlene Dietrich, staré esá z Mercury Theatre v obsadení). Obávam sa však, že pre drvivú časť ne-wellesovského publika to bude veľké trápenie.

• 31.10.2018  01:53
    Climax (2018)

Noé zhruba do polovice Climaxu zbavený explicitne šokantných manierov - necháva sa priam submisívne unášať tanečnými kreáciami, ktorým dávajú formu nabušené 90-kové beaty. Po titulkoch v strede filmu je to už Noé skoro jak za mlada (so svojimi pros and cons): vytripovaný vizuál, bez strihu, multiple emotional breakdowns... a s pribúdajúcou stopážou narastajúci pocit, že je ten film dlhší jak sa objektívne zdá. Čiže štandartný Noého fet, t.j. tvrdý a negatívny trip s krátkou životnosťou. Čakal som, že to bude celé rafinovanejšie. Ak chce Noé zostať relevantný, mal by zariskovať a pokúsiť sa pri ďalšom projekte prekročiť svoj tieň.

• 10.10.2018  19:12

Hĺbkový ponor do psyché sériového vraha. Bez kyslíkovej masky, zato s Bowiem v soundtracku. Ono to má, pochopiteľne, podstatne väčší presah. Populárno-náučné pojednanie o tragédii ľudskej zloby? Čiernohumorná autorská sebareflexia? Trierovu tvorbu nevyhľadávam, ale týmto kusom u mňa zabodoval.

• 28.7.2018  23:58
    The Outsider (2018)

Jared Leto goes yakuza / Netflix goes artsy fartsy. Meh.

• 14.3.2018  08:57
    Manhunt (2017)

Toľko logických lapsusov v príbehu, podivne nastrihaných prelínačiek (dissolves everywhere!) a nevhodne použitých spomaľovačiek (v neakčných situáciách typu konzumácia jedla) som takto pohromade ešte nevidel. A keď sú do toho narvané aj tie trademarkové holubice, zaváňa to až paródiou. Jak keby to režíroval nejaký druhotriedny woo-ovský honimír, ktorému v obýváku beží maestrova filmografia v nekonečnom loope.

• 25.2.2018  13:23
    Death Row Chronicles (TV seriál) (2018)

Michael Harris, original financier a tichý spoločník Death Row Records: "Suge took focus off of Death Row becoming an empire. Instead of managing his business, he's trying to manage the streets, which are unmanagable. Because the streets don't love nobody." Antická tragédia gangsta edition v prvotriednom spracovaní BET. Bolo na čase... Mám zopár výhrad, ale sú to také drobotiny: ani zmienka o debute Tha Dogg Pound, ikonický diss na Bad Boy Records počas Source Awards formou textu a bez videa (no license available?) a chýbal mi tam RBX (jeden z mála artistov, ktorí otvorene fakovali Sugea už pred rokmi - v dokumente Welcome to Death Row). But other than that, this is some real shit.

• 29.1.2018  21:21

Ridley Scott prepnutý do rutinérskeho módu uvádí thriller/drámu "by the numbers", ktorej to viac jak na plátnach kín bude slušet vo večernom vysielaní niektorej z komerčných televízií. Mám snáď jasať, že ten jeho sračkostroj vyprodukoval konečnie niečo aspoň trochu pozerateľné, z čoho sa mi neobráti žalúdok po prvej tretine? Fuck it. 135 minút je na príbeh o repetitívnom dohadovaní sa so starým pracháčom, aby pustil chlp, predsa len moc. Wahlberg je do počtu a tá jeho konfrontačná scéna s Gettym pôsobí umelo - akoby pri podpise zmluvy k pretáčkam nástojčil: "And I want that scene with this Plummer guy, when I am going to fuck him up. I want that fucking scene, Ridley!" BTW, je to trochu low, keď všetkých v obsadeni prehráva takmer 90-ročný staroch, prakticky z pozície náhradníka.

<< předchozí 1 2 3 4 6 8 10