Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Krátkometrážní
  • Animovaný
  • Akční

Biografie (10)

Elo Havetta (režisér / herec / scenárista)

01.12.2007

Předčasně zesnulý všestranný umělec a originální filmový režisér Eliáš „Elo“ Havetta pocházel z venkova na jižním Slovensku. Proto jsou krajinou jeho filmů „mierne zvlnené južanské kopčeky, s pokojnou až lenivou atmosférou“ věčného léta, v níž „zrak nemôže stúpať k chladným výškam podnecujúcim čistý rozmysel, ale skôr sa… (více)

Max Linder (herec / režisér / scenárista)

02.10.2007

Světoznámý filmový komik Max Linder, vlastním jménem Gabriel Maxmilien Leuvielle, se narodil roku 1883 nedaleko Bordeaux. Kolem roku 1900 odešel do Paříže, kde se stal divadelním hercem. V roce 1905 už byl velmi populární a tak bylo překvapením, že se rozhodl hrát u firmy Pathé ve filmu. Film byl tehdy ještě v začátcích a pro… (více)

Jean Vigo (režisér / scenárista / střihač)

29.08.2007

Slavný a velice inspirativní francouzský filmový režisér a dokumentarista. Byl synem anarchisty baskického původu Miguela Almereydy, který byl roku 1917 za záhadných okolností uškrcen ve vězení, kde se ocitl během první světové války pro své protiválečné postoje. O výchovu osiřelého Jeana se pak starali Almereydovi přátelé.… (více)

Harry Langdon (scenárista / herec / producent)

02.08.2007

Harry Langdon začínal jako divadelní komik v amerických vaudevillových společnostech. Až jako bezmála čtyřicetiletý se dostal k filmu a začal natáčet u Macka Sennetta krátké dvoudílné grotesky, kterými se záhy proslavil. Do roku 1926 jich natočil 21 a mezi nejlepší patří POZOR! VYLETÍ PTÁČEK! (Smile Please, 1924), kde se jako… (více)

Charlie Chaplin (herec / scenárista / režisér)

19.03.2007

Sir Charles Spencer Chaplin jr., herec, režisér, hudební skladatel a nejslavnější komik všech dob, se narodil v Londýně jako syn chudých herců z předměstí. Otec Charles rodinu záhy opustil a tak malý Charlie už od pěti let vystupoval s duševně nemocnou matkou (za kterou zaskakoval, když jí při zpěvu vynechal hlas) a starším… (více)

Jean-Luc Godard (režisér / scenárista / herec)

15.03.2007

Filmový režisér a teoretik, nejslavnější a nejradikálnější představitel francouzské nové vlny. Vystudoval etnologii na Sorbonně a od roku 1950 byl spolupracovníkem a později vůdčí osobností filmové kritické revue Cahiers du Cinéma. Tam se seznámil s kritikem André Bazinem a s cinefily a pozdějšími režiséry Truffautem, Rohmerem,… (více)

Fernando Arrabal (scenárista / herec / režisér)

17.02.2007

Španělský spisovatel, básník, autor více než stovky divadelních her, filmový režisér a výtvarník. Narodil se ve španělském městě Melilla v Maroku. V roce 1940 se jeho rodina stěhuje do Madridu. Roku 1941 jeho otec uprchl z pracovního tábora, kde byl uvězněn na doživotní nucené práce za odmítnutí účasti na státním převratu. Od… (více)

Jean Genet (spisovatel / scenárista / režisér)

24.11.2005

Prokletý básník, dramatik a spisovatel, který byl také homosexuální prostitut, zloděj i politický aktivista. Byl dítětem prostitutky, která ho záhy odložila do nalezince. Do třinácti let vyrůstal u pěstounů a měl se vyučit sazečem. Ovšem kvůli krádežím a útěkům byl v roce 1926 poprvé uvězněn a až do plnoletosti držen v… (více)

Iggy Pop (herec / skladatel / účinkující)

24.11.2005

Živoucí rocková legenda, zpěvák skupiny Stooges, Kmotr punku a příležitostný herec, vlastním jménem James Newell Osterberg. Vyrůstal s rodiči v karavanu v Ann Arboru ve státě Michigan. Na střední škole hrál na bicí ve skupině Iguanas (Leguáni), odkud pochází jeho přezdívka Iggy. Poté se vypravil do Chicaga, kde na bicí… (více)

Miklós Jancsó (režisér / scenárista / herec)

24.11.2005

Maďarský filmový režisér a jeden z nejoriginálnějších světových filmových tvůrců. Studoval církevní gymnázium a na univerzitě v Cluji právo, národopis a dějiny umění. V roce 1944 se stal doktorem práv. Narukoval do druhé světové války, ale byl záhy zajat. Po válce dva roky vedl folklórní kroužek a byl členem tzv. lidových… (více)

Reklama

Reklama

Reklama