Absolvent (1967)

Obávám se, že s velmi vysokou pravděpodobností sklouznu k tupému psaní tisíců vykřičníků, nekontrolovatelnému slintání a zasněnému vzdychání...Ach. Nuže! Tento film je z kultů nejkultovnějších a nejkultivovanějších. Vskutku nádherně popisuje postgraduální období jednoho mladého chlapce, který se ve "svém" světě necítí jako ryba ve vodě (potápěč v bazénu, cokoliv..) a stane se obětí své nezkušenosti, znuděnosti a restrikcí své doby a společnosti. On to však nevzdává, jelikož nachází to nejdůležitější. A jde si za tím s nevídanou sveřepostí! Je asi nad Slunce jasné, že se jedná o Nicholsovo vrcholné dílo (a že konkurence z řad jeho filmů zrovna impotencí netrpí). Hoffmanovi jsem toho chlapce zbaštil bez mrknutí oka, slečna Ross byla nádherná (ach!), paní Bancroft dokonalá nudící se mrcha (!!!), rodiče...Ano, opravdu se tak chovají. Zpracování bylo prostě revoluční. Vůči bazénovým scénám, ježdění, běhání, hraní si s osvícením a obrazem nejsem schopný slova protestu. Ani teď. Každičká scéna má svůj význam, všude se skrývají jinotaje a každý pohled, gesto, slovo je podstatné. A hudba. Ach, ta hudba....Simon & Garfunkel jsou prostě dokonalí, jejich hudba neskutečně nenásilně doplňuje...Ne, spoluvytváří celkovou atmosféru filmu. Omlouvám se, asi budu plakat dojetím. 100%

Absurdistán (2006)

Tupost dnes vládne světu! Pokud jste někdy jen trošičku přemýšleli o útěku do budoucnosti, raději si nechte zajít chuť, protože slabomyslnost dneška se stane moudrostí zítřka. Zhruba tolik k námětu. Škoda jen, že zajímavou myšlenku umoření inteligence lidstva pouhou porodností vesnických balíků a magorů uchopil Mike Judge tak nezábavně. Když si jen představím, jaký kopec satiry na současnost by na tomto základě mohl vyrůst......Za vrcholný okamžik filmu bych paradoxně označil porovnání dvou typů rodin - intelektuální a buranské - na začátku filmu. Což samo o sobě o něčem vypovídá...

Ajťáci (2006) (seriál)

Absurdně geniální.

Akt (1997) (divadelní záznam)

Nesmál jsem se při Aktu sice tak mocně, jako u jiných cimrmanovských kusů, i tak je to ale výborný zážitek!

Alenka v říši divů (2010)

Zbožňuji Tima Burtona. Proto Alenku jako film, který se jako jeho výtvor ani netváří, budu hodnotit na základě dojmu, nikoliv nesplněného očekávání. Říše divů je místo, kde se šílenec může dokonale vyřádit - a taky se tak stalo. Ulítlé barvy se střídají s ponurými, mrtvými pláněmi s holými stromy, prapodivná, leckdy bláznivá stvoření, která mají každé svůj charakter puntíčkářsky propracovaný, motající se pod nohama Alenky.....Ach, Alenka....Nikoliv na Deppovo šílícím Kloboučníkovi, ale na Alenčině charisma, jednání, řeči a výrazu vše stálo! Nemohl bych najít dostatečně vhodná slova na to, abych dojem z postavy vyjádřil. Bravo, slečno Wasikowská! Bílá královna byla roztomilou parodií sebe sama, Krvavá baba byla....Krvavá a kočka šklíba byla naprosto famózní. Avatarovskou 3D honičku a Tolkienovské finále přejdu jen mávnutím ruky, protože celkový dojem to neubíjí. Takže shrnutí? Skvělá disneyovka. Pozn.: 3D jedině v IMAXu.

Americký gangster (2007)

Nemůžu se ubránit srovnání se Zjizvenou tváří, a to nejen proto, že jsem oba filmy viděl takřka v těsné návaznosti. (Zabijácká kombinace - je to na půl dne!) Oproti Al Pacinovu Tonymu byl totiž Washingtonův Frank Lucas obyčejná nula, chladný, odtažitý a bez pravého gangsterského zápalu. Jinými slovy "Donství" nechte Italům (nebo Kubáncům, to je fuk). Naopak Crowe mě svým výkonem v roli nezkorumpovatelného lovce padouchů opět mile překvapil. Druhou část filmu, kde mafiánské impérium již pevně stojí na nohou, zcela ovládl. Nejvíce mě však potěšilo netuctové rozuzlení, takže ty 4* to nakonec budou. 75%

Andělé a démoni (2009)

Stejně hloupé jako kniha. Stejně jako kniha určené masám prahnoucím po senzaci a jednoduchých konspiračních teoriích. Stejně jako všechny Brownovy výtvory sledující jednoduchou a recyklující kostru. Stejně jako předchozí film nelogické, přímočaré, nudné. Alespoň ta hudba vyniká.

Anděl zkázy (1962)

Jinotajná hromada absurdity, na které jsem s nadsázkou vyrůstal. S odstupem času a dalšími filmy od pana Mistra lehce pozbývá na údernosti, nicméně nemohu než hodnotit vysoko. Už jen kvůli té nostalgii...