Naushika.

(mám hodně jmen)

Twitter: kyatapii15

<< předchozí 1 2 3 4
    • 3.4.2019  10:52

Pro mě nejlepší epizoda Star Treku ever a esence toho, co mě na vizi budoucnosti tohoto univerza baví a dojímá. Je to o naději, lidskosti, objevování nových světů a civilizací a touze po porozumění - zde doslova, v postupném napínavém dešifrování tajuplného (a velmi hezky vymyšleného) jazyka - a o lidech, co jsou ochotní se pro to vzájemné porozumění i obětovat. Co bych to nepřiznal, skoro pokaždý mi u toho ukápne slza.

• 2.4.2019  21:08
    Love, Death & Robots (TV seriál) (2019)

Smrt hodně, láska občas (daleko častěji pak nepatřičný a naprosto samoúčelný sex), robotů překvapivě málo. Pár epizod bylo výborných (např. Zima Blue), několik dobrých (např. Lucky 13), zbytek kontinuum od "ok, I guess" po úplnou sračku. Jako hlavní a skoro univerzální neřest této série vidím její snahu strašně úpěnlivě křičet do světa: "podívejte se na mě, jsem strašně moc pro dospělý a řeším dospělý věci!", ovšem jazykem velmi nedospělého publika mladých geeků a gamerů mužského pohlaví, na které zcela zjevně cílí. Takže ta dospěláckost a "edginess" se projevuje a) extrémní brutalitou (která je někde na místě, jinde ne, a takto častá a koncentrovaná ztrácí na efektu, protože si na ni divák zvykne a čeká ji) a b) sexem a nahotou. A samozřejmě, civilní, komickou či drsňáckou nahotou u mužů a SEXY nahotou u žen. I tam, a právě tam, kde to dějem ani tónem vůbec nedává smysl (pokud byste chtěli někomu nezasvěcenému vysvětlovat, co je to "male gaze", většina dílů DL&R je vynikající materiál). Sečteno: série mě zaujala konceptem, těšila jsem se a byla opravdu hodně zklamána.

• 2.4.2019  20:46

Tohle nebyl film nýbrž rádoby silná cutscéna z nějaké mainstreamově střílečky. Ohavné uncanny valley postavy, stupidně américky pojatý Rusové co pořád říkají "comrade" a mluví anglicky s (pseudo)ruským přízvukem, tisíckrát omletá formule "nacisti a okultismus" tentokrát veleoriginálně pozměněná na "sověti a okultismus", spousta krvavých detailů, které mají tu šarádu udělat "drsnou a dospěláckou" a samozřejmně, i uprostřed Sibiře vyškrábneme nějaký ty kozy, protože to, že jste rozpáraná lidská obětina zlých kultistů ještě neznamená, že nemůžete posloužit jakou kousek pěkného masa na koukání pro diváky. Eww. Po zklamání z první poloviny série a několika nadějných epizodách druhé poloviny přišel na úplném konci zase pád do sraček a tento poslední díl mi přišel snad úplně nejhorší.

• 2.4.2019  20:33

Ne všechno, co je komicky animované a absurdní bude i vtipné. Nezajímavé, bez pointy, pouze nikam nesměřující sled nápadů s prepubertálními fórky. Byť teda oliheň na Měsíci to mírně vylepšila.

• 2.4.2019  20:03

WTF. A ano, pokud by vás to zajímalo, i do haluz epizody o lidičkách z mrazáku se dají nacpat naprosto nepatřičné hemzy o sexu ("už se těším jak tu spolu budeme mít sex, hoho, protože jsme dospělí lidé a máme sex, hoho!") a dick jokes. Wow, such mature.

• 2.4.2019  19:51

Krátká akce s minimem zápletky, ale na ten rozsah dobře nahozenými svébytnými charaktery, humorem, který se obejde bez prsou a penisů, a koncem s pointou. Nijak zvlášť mě to nenadchlo, ale je to jeden z těch lepších dílů.

• 2.4.2019  19:26

Ano! Tohle bylo geniální. Konceptuální umění, roboti, láska, hledání vlastní identity a návrat do sebe sama. Krásný, neokoukaný vizuální styl. V této sérii jeden z pár klenotů mezi samými obyčejnými či vyloženě ošklivými šutry.

• 2.4.2019  19:04

Mariňákodlaci byli příkladem toho, jak se vojenská povídka nedělá. Lucky 13 je naopak příklad toho, jak se to dělá: je tam hrdinka s nějakým charakterem, odvaha, kamarádství, sebeobětování a má to příběh a konec. Za mě moc fajn díl.

• 2.4.2019  18:38

Povídku znám a toto její zpracování se mi opravdu líbilo. V pár minutách skvěle nahozené charaktery a vybudovaná atmosféra (pouště i moře) předávající tu směs magie a hrůzy. (Smrtelně mě ale urazil apex predátor anomalocaris pojatý jako pidižvík sežraný rybou. WTF!)

• 2.4.2019  18:13

Jednoduchá premisa, syrové a relativně realistické pojetí, uvěřitelné emoce, hrdinka co musí prokázat odvahu a něco obětovat. Na krátký thriller na téma "astronaut nedobrovolně volně v kosmu" je to akorát.

• 2.4.2019  17:59

Oh boy. Námět jak z pera hrozně drsnýho dvanáctiletýho fanouška COD a vlků s tím, že co chybí v zápletce (tj. hodně, je plytká a bez nápadu) doženeme tím, že to pomarinujeme (see what I did here?) v testosteronu, okořeníme (pro změnu!) oplzlýma mezinámachlapama kecama a spoustou krve a brutálních detailů. To celé ve skororealistické animaci ze samého srdce uncanny valley.

• 2.4.2019  17:32

Nemá to děj, nemá to pointu, je to za každou cenu nechutný a oplzlý. Má to jeden nápad a shock value, jinak nic.

• 2.4.2019  17:08

Steampunk nesnáším, ale steampunk na Tchai-wanu a s koloniálním tématem je aspoň neotřelý. Dějově i esteticky mi to ale přišlo přeplácané, navíc ZASE TY KOZY, tedy lépe řečeno male gaze utržený ze řetězu (sexuální násilí není sexy, násilné zmasakrování ženského těla v kyborga není sexy, pomsta za znásilnění není sexy... takže proč je to všechno nakreslené a natočené tak, aby to bylo sexy?!). Pár bodů k dobru za ten politický rozměr s robo-démonem jako ztělesněním asijské fúze tradice a modernity, která nakonec kolonizátorům vytře zrak. Ale celkově opět smíšené pocity.

• 2.4.2019  15:13

Pěkně vygradované a vypointované, ale za mínus tentokrát paradoxně považuji animaci, protože tato úroveň realističnosti je přesně uprostřed uncanny valley a ve výsledku podrývá uvěřitelnost postav a jejich interakcí, takže to emocionálně zdaleka tak nevyzní. Jo a ty samoúčelný prsa a sex, který jsou tam jen proto, aby tam byly, tomu na hloubce a autenticitě nepřidávají.

• 2.4.2019  14:51

Jednoduchý koncept, jednoduché zpracování, jednoduchá myšlenka s nějakým přesahem. Za mě dobrý.

• 2.4.2019  14:38

Eh... ok? Zpracované solidně, ale obsahově naprosto nezajímavé. Navíc se autoři nějak nerozhodli, zda to má být jakože drsný a vážný nebo jakože sranda. A pokud to teda měla být sranda, tak tu si představuju jinak než jako náhodný a nepatřičný sexuální narážky. Působí to, jako by to režírovali a animovali normální lidi, ale psal puberťák.

• 2.4.2019  14:16

Rednecký mechové vs. zerg rush. Nijak zvlášť originální, a to ani esteticky (když říkám zerg rush, tak myslím doslova a do písmene zerg rush), ale na druhou stranu si to ani na nic nehraje a zpracování je solidní. Iritoval mě vizuální styl, který mi nepříjemně připomínal Fortnite a trailery na mobilní hry (a z ostatních komentářů vidím, že v tom nejsem sama), ale to je asi subjektivní výtka.

• 2.4.2019  13:44

Nope. Pointa jen nakousnutá, předvídatelná a o ničem. Většina stopáže je obsahově naprosto nezajímavá a vizuálně naopak šíleně přesaturovaná a trčí z ní samoúčelná snaha ukázat během těch pár minut co nejvíc houpajících se prsou, nahých těl, lesknoucího se latexu a obecně sexuálního obsahu, který ale s tématem děje nijak nesouvisí a působí jako upocená snaha udělat film více "dospělým" a "edgy". Líbil se mi velmi zajímavý a znepokojivý styl animace, ale ten to nezachrání.

• 2.4.2019  13:31

Vtipné by mi to přišlo, kdybych tytéž vtipy neslyšela už posté. Příběhově zajímavé by mi to nepřišlo asi za žádných okolností, protože to příběh nemá. Trio postav je zábavné a dobře nadabované, ale jinak je to prostě jen sled scének s neoriginálními průpovídkami a popkulturními narážkami a fakt hloupým závěrečným rozuzlením. Meh.

• 2.4.2019  13:25

Vizuálně i dějově je to mazec. Ze začátku jsem film podezíral z klišovitosti a z toho, že je jeho brutalita a "edginess" samoúčelná, jenže ono to do sebe pak všechno zapadlo ve výborné pointě, která je s tou viscerální, krvavou formou v úžasné synergii.

• 13.3.2019  13:41
    Fyre (2019)

Velmi dobře udělaný dokument, náhled do zajímavého (a pro mě naprosto mimozemského) společenského prostředí, psychologická studie týmu lidí postupně si uvědomujících a reagujících na to, že projekt, do kterého se uvrtali, je strašlivý, strašlivý průser, a zároveň i takové exemplum o instagramové povrchnosti a posedlosti "exkluzivitou", fenoménu influencerství a lidech proměněných ve zboží a měnu, vítězství marketingu nad produktem a japícké kultuře vzývající sociopatické bullshitery, kteří vyzařují "tolik energie a pozitivity" a jedou stylem "dream big", "nothing is impossible" a "fake it 'till you make it".

• 13.10.2018  14:47

No je to hrozný. Já jsem jakoby tušila do čeho jdu, ale prostě jsem se na to musela podívat, neboť originál je pro mě srdcovka a navíc je fajn taky čas od času vidět adaptaci něčeho japonského, kterou dělali sami Japonci a není tudíž whitewashed a zamerikanizovaná jako prase. To co se IMHO tvůrcům povedlo je poměrně použitelně adaptovat velmi dlouhý komiks/seriál do celovečerního filmu tak, že to je jen trošku přeplácané a má to nějaký rozumný dramatický oblouk, a místy dokonce příběh trochu vylepšit (byť je konec filmu odfláknutý, jeho vyznění se mi osobně líbí víc, než oba konce obou seriálů). Triky jsou celkem slušné a například Al se kupodivu celkem povedl a ve většině scén působí docela živě, což jsem teda rozhodně nečekala. Tím ale pozitiva končí. Estetika mangy a anime (a pro šónen žánr aka akční fantazy to platí dvojnásob) funguje na papíře či v kresleném formátu a snažit se ji převést do hraného filmu je recept na průser. Akční scény nefungují a působí naprosto bizarně. Herci v nesmyslných kostýmech, účesech, parukách, přelivech a kontaktních čočkách vypadají jako amatérští cosplayeři. (Nevím jestli by se svět zbořil, kdyby se projednou někdo rozhodl tyhlety blbosti scratchovat a nechat postavy v adaptaci japonské mangy vypadat jako normální japonské lidi s normálními tmavými vlasy? Asi jo...) I kdyby to jinak bylo natočené brilantně, byla by bolest se na to dívat. Jenže ono je to navíc natočené fakt strašně. Špatně je skoro všechno (vypíchnu jak moc mě iritovalo třeba to, že zřejmě nebylo dost peněz na/někdo zapomněl zajistit komparz a všechny větší scény jsou totálně prázdné a film se odehrává ve městě duchů), ale největší utrpení je klasické smrtící kombo scénáře a herců. Znáte to... špatný scénář dá naplno vyniknout špatným hereckým výkonům, špatné herecké výkony umocňují kiksy ve scénáři, koloběh marnosti je na světě a to, jak efektivně rotuje se pozná například podle toho, že se smějete u scén, které měly být silné a smutné. Pusťte si prvních pět minut a upřímně se přiznejte, jestli jste udrželi vážnou tvář během úvodu, který představí hrdiny jako sirotky co přišli o mámu tím, že v rámci jediné scény nechá dotyčnou pověsit prádlo, pomazlit synky a pochválit je jednou šroubovanou awkward linkou a pár sekund na to zničehonic padnout mrtvou k zemi, zatímco děcka na ní koukají jakože WTF. Já teda ne. Sorry.

• 6.7.2018  02:07

Ve skutečnosti si myslím, že vztahy fungují trochu jinak a poněkud mě otravovala různá ta vztahová klišé, která pochopitelně taky přišla na přetřes... ale tenhle díl měl tak geniálně vygradovaný a vypointovaný konec, který mě natvrdku dojal k slzám (a to už je něco, jak se jinak romantickým věcem vyhýbám velkým obloukem), že mu po zralé úvaze napálím plný počet.

• 10.5.2018  18:33

PhD komiks měl zůstat PhD komiksem. Napsané je to dobře. Natočené je to nic moc. Zahrané je to děsně. Koncept toho, že ve filmu vystupují opravdoví doktorandi je milý. Nejsou to ovšem doktorandi herectví nýbrž přírodních věd a to, že mnozí doktorandi přírodních věd umí skvělé fóry vymyslet, napsat a nakreslit bohužel neznamená, že je zvládnou i zahrát - a ochotnický projev bohužel dokáže udělat trapárnu i z velmi dobře a vtipně napsané scénky. Komedie je těžká disciplína a sympatičtí a relatable doktorandi si na ní vylámali zuby: prohráli se ctí, ale koukat se na to nedá. Škoda.

• 9.5.2018  14:22
    Foxtrot (2017)

Dlouho jsem neviděl tak dobrý film jako byl Foxtrot. Forma: super, inovativní, zajímavě si hrající se změnami perspektiv a vlastně i žánrů a vizuálními i emocionálními kontrasty, které dokonale doplňují znepokojivý a tragikomický děj. Obsah: dobře napsaný a dobře zahraný, mírně absurdí a velmi společensky kritický a jakožto kritika fungující na mnoha úrovních - od té čistě lidské a osobní, přes tu genderovou a generační až po tu politickou - jejichž společným jmenovatelem je pak především téma mindráku a nevyrovnanosti s vlastní slabostí, která často vede k velkým průserům. Poslední dějství filmu možná trochu moc tlačí na pilu, ale snad i tato jeho "divadelnost" je záměrem a součástí zajímavé hry s formou. Ostatně věcí, na které se ne úplně příjemně dívá, je v tomto filmu vícero a všechny v něm mají své místo.

• 13.1.2018  00:03

Dvě věci: (1) James Franco je nejlepší herec na světě. Chvílema jsem zapomínala, že ten člověk na plátně je jen herec, který Wiseaua hraje. 2) Greg Sestero je nejlepší kamarád na světě. Nádhernej film o přátelství (byť je to přátelství s naprostým egomaniakálním magorem), kterej mě natvrdo dojal k slzám.

• 12.12.2017  18:12

Sir Attenborough jako vždy úžasný, ale tentokrát mě trochu zklamal poměr "mluvících hlav" a actual záběrů z přírody. Historický kontext a vývoj zvěstí o tajuplných rajkách, o kterých se v Evropě toho času věřilo, že nemají nohy a křídla a jen se étericky vznáší na nebesích, je samozřejmě nesmírně zajímavý a klidně bych se podívala na dokument, který by se věnoval jen a jen tomu, ale od tohoto projektu a filmu jsem prostě čekala trochu míň vysušených rajek v přírodovědeckém kabinetu a trochu víc živých rajek v pralese. I tak je to ale super film o nádherných a morfologicky a etologicky absolutně ujetých zvířatech, který vřele doporučuji.

• 26.7.2017  08:24

Atmosféru to má vynikající a je to celý velmi warhammerový, což se mi líbilo. To, že je to fakt ošklivě naanimovaný a postavy se pohybují jako ve dvacet let starý videohře už se mi líbilo míň. A to, že to má fakt řídký děj, většinu času je to hrozně zdlouhavé a člověk u toho usíná a má tendenci koukat nudou do mobilu... to tomu bohužel neodpustím a víc jak 2* dát prostě nemůžu. To ale nic nemění na tom, že je to vcelku povedený náhled do světa Warhammeru 40K, tj univerza z něhož mnoho filmů buď neexistuje nebo je absolutně nekoukatelných.

• 6.6.2017  18:09
    O chytrém Honzovi (TV film) (1985)

Ne, tohle fakt není experiment na téma "co se stane, když zmodernizujeme pohádku". Tohle je experiment na téma "co se stane, když jedna polovina štábu vykouří stoh trávy a druhá polovina vycucá kilo LSD, zavřou se do skladu starých kostýmů a kulis z TV pohádek a natočí tam nějakou haluz". Stane se tohle. Je to absolutní blbost, ale oceňuji na ní, že to není křečovitě blbá blbost - nečiší z toho ten záměr "tak a teď natočíme něco třeskutě vtipnýho", spíš takový "pojďme si zfetovaný hrát v náhodnejch kulisách a uvidíme, co z toho vyleze". A vylezla z toho docela příjemná blbost.

• 6.6.2017  17:49
    Wonder Woman (2017)

Wonder Woman je moc dobrý film s moc dobrým anti-patriarchálním vyzněním, který mě moc potěšil. • Je to film o ženské superhrdince natočený ženou a je natočený skvěle. • Je to film, který, ačkoli je fakt dlouhý, má dobrý dramatický oblouk a je dobře vygradovaný. Editing je skvělý - jak u přechodů mezi většími scénami, tak u střihu akčních sekvencí, které jsou přehledné, choreograficky vymazlené a strašně cool a krásné na pohled. Bitva Amazonek s Němci na pláži byla špicová a scéna s Dianou překonávající no man's land a tankující celou nepřátelskou artilerii fakt mocná. • Je to film, ve kterém jsou krásné a spoře oděné ženy ALE NENÍ TAM MALE GAZE! Ty krátký sukně mají proto, že se v nich líp kope. Dělají salta ve vzduchu, přičemž jim ty sukně lítají všude možně a NENÍ TO SEXY. Je to strašně cool. V akčních scénách se tam nikomu nenatřásají prsa - zato svaly, kůže a tuk na stehnech ano. Kamera zabírá jejich obličeje, ruce a zbraně a NENÍ TAM JEDINÝ ZÁBĚR, ve kterém by z ženy (nebo kohokoli jiného) byl vidět jen kus těla bez hlavy. Což je úžasná změna oproti... well, prakticky všemu ostatnímu. Tento aspekt jsem si upřímně vychutnala asi nejvíc. • Je to film o hrdince, která je svobodná od patriarchátu, protože v něm nevyrostla a proto se proti jeho bullshitům nemá problém vymezit: Když jí chce někdo nevyžádaně obejmout, prostě ho jemně a asertivně odstrčí. Když jí chlapi (včetně jejích parťáků, kteří to rozhodně nemyslí zle) komandují, prostě se nenechá. Nemanipuluje, nehádá se, není defenzivní - proč by měla? Prostě se zvedne a udělá to po svým. Když jí okolí odrazuje od úkolu s tím, že to nejde a že to nestojí za to, tak se prostě odradit nenechá, protože ona ví, že to smysl má a nepotřebuje to od ostatních schválit. A pro nás lidi, co jsme v patriarchátu vyrostli a jeho bullshity máme zažraný pod kůží, je to strašně inspirující a empowering. • Je to film, jehož hrdinka projde skvěle ztvárněným vývojem přes ztrátu a znovunabytí ideálů, který končí strašně dobrým poselstvím o tom, že tím, o co jde je láska a soucit a že díky nim má cenu bojovat za všechny, bez ohledu na to, zda si to "zaslouží". • Je to film, který po américku dělí účastníky války na hodné Angličany a zlé Němce - ale dělá to tak trochu schválně a skrze hlavní hrdinku to reflektuje. Například tím, že ji nechá uvažovat o nepřátelích (a posléze i spojencích), jako o v jádru dobrých lidech, kteří se ocitli v situaci, v níž propadli zlu - a nakonec ukáže, že měla pravdu. • Je to film, jehož první dějství se točí kolem tří žen z nichž dvěma je nad padesát a jsou strašně hustý. • Je to film, v němž je vedle ušlechtilých ženských hrdinek i zvrácená a zlá ženská záporačka. Která je mimochodem geniální vědkyní, ne "evil seductress" jako 9/10 záporaček. • Je to film plný drobných feministických detailů. Jedním z mnoha je například to, že Diana několikrát použije svoje laso pravdy na muže, ale ani jednou na ženu, protože to není potřeba - ženy jí nelžou. • Je to film s mumu scénou, která si vtipně hraje se stereotypem že "ženský si neumí vybrat oblečení". Trvá jim to tak dlouho, protože je prostě náročný mezi tou hromadou nepohodlnýho, škrtícího a škrábavýho balastu najít ohoz, ve kterým se dá jít do boje. Oh shit, tajemství je vyzrazeno. :-)

<< předchozí 1 2 3 4