• Krátkometrážní

Marvel One-Shot: Item 47 (2012)

Vlastně to není nic extra, ale má to fajn herce (Lizzy), fajn muziku, marvelovskou hračku a dobře se na to kouká.

The Bachelor and the Bobby-Soxer (1947)

Další z veseloher, kde je po 10 minutách jasné, jak dopadne, ale vám to vůbec nevadí. Zápletka dobrá. Pravda, když se musel Cary "tahat" s nezletilou, působilo to kapku divně, bylo mi ho až líto, ale bylo to jen pár chvil. Myrna Loy je komediální herečka každým coulem, a nepotřebuje k tomu pitvoření ani jiné excesy. A s Cary si sedne stejně dobře jako s Powellem. Snímek, po kterém bych se nebál sáhnout znovu, protože to je hezká jednoduchá romantická komedie a kromě zábavy se mi líbil i jeden Déjà vu moment. # dobrá hláška z vězení: „- This cell comfortable?“ „-Well, I don't know. I haven't anything to compare it with. This is my first time.“ # [viděno: monitor, 2.0->5.1]# příběh 7 | hudba ? | humor 4 | akce 1 | napětí 0 | pustil bych si unovu 7

Okno do dvora (1954)

Jednoduchý nápad, zato tradičně hitchcockovsky promyšlaný. Nevěřil bych, že se dá 99 % filmu natočit z jedné místosti. Fotograf James Stewart má 6. týden nohu v sádře, k smrti se nudí a může nanejvýš pozorovat, co se děje v protějším domě. Z několika indicií pojme podezření, že došlo k vraždě, svým nadšením dokáže svou mladou přítelkyni Grace Kelly i služebnou středního věku, která oplývá značně černým humorem (má pár hlášek, které v kontextu děje působí jak dynamit). Vidět pak několik lidí, jak se div nepřetahují o dalekohled, aby viděli, taky vyvolá úsměv, čehož si v nekomediích velice cením. Film není žádný extra napínák, jeho přednost je brilantně zmáknutý motiv záhady záhady – není ten chudák přece jen nevinný? # Není to ale film na sobotní odpoledne, chce to správnou náladu a klid, aby si ho mohl člověk užít. # [viděno: v noci, TV, sluchátka] # příběh 8 | hudba 7 | humor 1 | akce 0 | napětí 3 | pustil bych si znovu 7

Casablanca (1942)

Casablanka není špatná, ale přeceňuje se. Před chvílí jsem viděl Hitchcockovu Vražda na objednávku a to bylo jiný kafe. Tenhle kousek si můj zájem držel tím, že jsem nevěděl, proč ho opustila. Tak jednoduchá věc dokáže udělat celý film. A pak je kolem kupa sentimentu, trocha vlastenectví, nezpochybnitené herecké výkony a jeden skvělý vtip při zavírání kasina. # [viděno: TV, 1.0] # příběh 8 | hudba 7 | humor 0 | akce 0 | napětí 3 | pustil bych si znovu 6

Podraz (1973)

Za prvné – filmy s plánem na podfuk miluju. Za druhé – Dannyho parťáky mám přece jen radši, mají větší tempo. Ale Podraz je taky povedenej kousek. Oba mají to zásadní společné – vidíte plán, ale do samého závěru nechápete jak. # [viděno: TV, 5.1] # příběh 9 | hudba 6 | humor 1 | akce 1 | napětí 3 | pustil bych si znovu 7

Maltézský sokol (1941)

Slušně vystavěná detektivka podpořené neméně slušnou dramatickou hudbou. Bogart jako velice sebevědomý detektiv, který si dost zahrává s ohněm. Vadil mi na něm jeho neměnný kamenný výraz – zabili mu partnera a s ním to nehne, líbá se s ženou a tváří se u toho, jako by si četl ranní noviny. Ale jinak dobrý výkon. Jak jsem nasal – slušná detektivna, ale chtělo by to nějaký napínavější moment nebo pořádnou nějakou eskalaci děje, takhle nejspíš zůstane jen jako jedna z mnoha. Jinak je to dobře koukatelná noir. # [viděno: v noci, sluchátka] # příběh 7 | hudba 7 | humor 0 | akce 0 | napětí 3 | pustil bych si znovu 6

Rozdvojená duše (1945)

Mám smíšené pocity, snad hodinu mě nedokázal film pořádně zaujmout, nedokázal jsem se do něj "ponořit", místy mě až skoro nudil, byť to nebylo tak horké. Ve druhé plce byla místa, kdy jsem "zabíral" (nemyslím tím spánek) a nakonec snad poslední čtvrtka byla tím správným filmovým prožitkem. O to hůř se hodnotí, protože zážitek si odnáším dobrý, ale vím, že mu předcházelo spousta much. Pokud budu brát snímek jako detektivku, pak je to dobrá práce a 4* si zaslouží. # [viděno: v noci, monitor, sluchátka] # příběh 7 | hudba 6 | humor 0 | akce 0 | napětí 3 | pustil bych si znovu 6

Total Recall (2012)

Starou verzi s Arnym jsem neviděl, takže jsem jí nebyl ovlivněn a mohl jsem tenhle kousek brát jako samostatný sci-fi akčňák se třemi zvučnými jmény. Někdo tu už psal něco ve smyslu, že to je mix Minority Report a Pán paní Smithovi, to celkem sedí. Tohle je akční nářez nabytý technologiemi, ale po slušné hodince, kdy jsem si dokázal srovnat, o co jde, nenabídne nic nového než akci ve výborných kulisách podpořenou pořádnou muzikou, která snímku celou dobu notně pomáhá. A to podotýkám, přestože je akční žánr mojí krevní skupinou. Minority Report má oproti tomu promakanější a poutavější příběh, který je kvalitativně trochu jinde. Nesmím zapomenout na skvělou Kate, nejen proto, že se mi líbí, ale že do role dává všechno. Asi jedna z nejsympatičtějších záporňaček za poslední léta. # 2. zhlédnutí doma, extended verze: ani jsem nepostřehl přidané scény, ale film mi připadal pochopitelnější; snad pro to, že mi – jako v kině – neunikla počáteční mapka světa. # [viděno: kino] # příběh 7 | hudba 8 | humor 1 | akce 9 | napětí 2 | pustil bych si znovu 7

Rebelka (2012)

Sázka na jistotu se tvůrcům vyplatila, nevymýšleli žádný nový svět, ale vzali pěknou pohádku, a i přes pár much jsem po Jak vycvičit draka a Na vlásku viděl jeden z nejlepších animáků. Od Pixaru spolu s Příšerkami možná vůbec nejlepší. Film těží z krásných animací postaviček, které umí vyjadřovat emoce, z humoru, který stojí na jejich současné svérázné mluvě, za kterou by se nemusel stydět ani leckterý slušnější středoškolák, a pak na samotné postavě Rebelky, které mi teď, když se zpětně zamyslím, svým chováním připomíná rozpustilou Rapunzel z Na vlásku. Plus ta medvědice, prostě zábava! Někdy ve dvou třetinách přejde zábava v kýčovitou chvilku, kdy se mají všichni rádi, a pak přes špetku napětí do dojemného konce, kdy leckomu ukápne i slza. Podle mě je to dobré pokoukání pro děti (byť místy trochu děsivé) i dospělé. A dokonce musím uznat, že mě bavil i dabing – král Heřmánek byl parádní a Merida jakbysmet. # 2. zhlédnutí doma v původním znění mě utvrdilo, že je to moc povedený a vtipný animák; a dokonce mi víc seděl v češtině. # [viděno: kino, 3D, dabing] # příběh 7 | hudba 7 | humor 5 | akce 4 | napětí 2 | pustil bych si znovu 8

Na sever Severozápadní linkou (1959)

Počáteční záměna osob je možná lehce naivní, ale co se rozjede potom dokáže dost dobře udržet pozornost, hon za očištěním své osoby funguje, pak jakoby střih a romantická pasáž, a když máte pocit, že by to chtělo změnu, ona přijde! A jak se blíží závěr a člověk si říká, že ta pointa je nějak nemastná neslaná, Hitchcock zase ukáže, že ještě není konec. Musí se mu nechat, že to měl promyšlený a především bez výrazných hluchých míst, asi nejlepší film, jaký jsem od něj zatím viděl. Drobné nedodělky (sáhnout si na vražedný nůž a nechat tam otisky, nepřesvědčivé držení se na stěně) mu odpustím. Žánr naplněn dopuntíku. Občas jsem měl pocit, že koukám na Bonda. [viděno: TV, 5.1] # příběh 9 | hudba 7 | humor 1 | akce 3 | napětí 4 | pustil bych si znovu 7