Filmmaniak

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 5 7 9
    • 2.7.2018  20:47
    Nepřátelé (2017)

Čistokrevný drsný western s vtahujícím a skvěle napsaným dějem, fantastickou režií a bravurními herci - zvěsti o životním výkonu Christiana Balea nelhaly, i když je diskutabilní, jestli je to výkon nejlepší (rozhodně je ale v top 3 a je úžasné Balea vidět, jak skvěle hraje očima, obočím, vráskami na čele i knírem). O nejlepší výkon Rosamund Pike jde již ale bez pochyby. Její tragická postava v sobě snoubí ženskou křehkost i sílu a odhodlání, Baleův hrdina je zas o nic méně tragickým válečníkem, kterému v nelítostném prostředí postupně docházejí přátelé-spolubojovníci. Snímek přetékající silnými a závažnými tématy od polemiky o násilí, lidské povaze a morálce a tíze svědomí po rozdíly mezi vražděním kvůli rozkazu a vražděním obecně. Majestátní atmosféra, emoce, bravurně napsané postavy, dokonalá práce s motivy, poslední čtyři minuty možná moc sladké, ale vlastně logické. Nejsou indiáni jako indiáni. Velká pecka.

• 1.7.2018  21:52

Opojné mistrovské veledílo zobrazující svět jako kruté a nespravedlivé místo k životu prostřednictvím poeticky provázaných příběhů čtyř postav, jejichž životem otřese sled osudových událostí. Všechny hrdiny (sedmnáctiletá dívka zažívající trpké chvíle se svou matkou, její spolužák, který omylem shodí jiného spolužáka ze schodů, shodou okolností bratra majitele kulečníkové herny, který je svědkem sebevraždy svého nejlepšího kamaráda, a starý muž, který je v malém bytě přítěží pro svou rodinu) sdílejí stejnou pasivní netečnost a rezignovanost a aktivně se projevují jen v kritických okamžicích ohrožení a i tak má jejich činnost obvykle (sebe)destruktivní důsledky. Film, jenž provází aura snímku, jehož debutující režisér se zabil po jeho dokončení, se v tomhle ohledu dá brát i jako klíč k pochopení člověka, který o sebevraždě uvažuje, což ale neznamená, že by v něm neměly místo motivy jako naděje či vykoupení. Hu Bo byl každopádně ohromný talent, natáčející svůj film v sérii předlouhých a neskutečně promyšleně komponovaných záběrů se složitými dialogy a důmyslnou návazností. Výborně obsazení civilní herci předvádějí naprosto precizní a dokonale věrohodné výkony. Čtyřhodinová délka je na první pohled trochu překážka, konzistentně plynoucí a pomalu vyprávěné dílo nicméně dokáže upoutat od první do poslední minuty, s přibývajícím časem je čím dál zajímavější a neustále se v něm odkrývají nové informace i nové zvraty, postupně gradující do perfektně vybudovaného finále, plného empatie a vzájemného porozumění.

• 3.12.2017  12:21
    Blok 99 (2017)

Mistrovsky režírovaný, natočený, vyprávěný i napsaný nářez, v němž se pečlivě budují gradace, napětí, atmosféra i postavy a nezapomíná se ani na homeopatické dávky černého humoru, po němž ovšem pokaždé následuje šokující ledová sprcha a poctivá rána na solar. Originální, invenční a hutné civilní drama, které postupně přejde do hned několika typů thrilleru, a ve kterém se perfektně snoubí niterná citlivost se syrovou brutalitou. Plus životní výkon Vince Vaughna, který se z hrdiny romantických komedií přerodil v nakládající lidské beranidlo. Nekompromisní Dantovo peklo ve vězeňské verzi, nutnost vidět pro všechny, co rozdýchají otevřené zlomeniny a rozšlapané lebky.

• 11.7.2017  17:42
    78/52 (2017)

Nevěřil jsem, že by bylo možné natočit celovečerní dokument točící se kolem jedné jediné scény z jiného filmu, byť by to byla jedna z nejzásadnějších scén světové kinematografie. A ejhle - ono to jde, a dokonce i velmi svižně, zábavně a věcně. Vynikající podrobný rozbor, diváky prakticky zahlcující informacemi, a pro cinefily navíc plnící roli obsahem naditého materiálu vhodného pro studování Hitchcockovy geniality a sofistikovanosti, nad níž nelze nežasnout. Pokud by režisér Philippe vážně chtěl natočit více dokumentů podobného typu, tak bych byl jedině rád, sem s nimi!

• 16.10.2015  20:28

V první půlhodině Zelenka rozehrává nepříliš zdařilou hořkou komedii o mediální bublině kolem mluvícího papouška, aby pak divákům vytřel zrak tím, že ta nepodařenost byla celou dobu zcela záměrná, a to z dobrého důvodu. Ztraceni v Mnichově jsou skvěle vyváženým (velice vtipným a zároveň místy smutným a bolestně pravdivým) podobenstvím o zákulisí filmové produkce, o českém národu a o tom, že zdání občas klame, samozřejmě s určitou porcí nadsázky. Jistou rukou režírovaným, promyšleným a uvědomělým projektem s přirozenými herci, ambiciózním a inteligentně uchopeným zpracováním tématu Mnichovské dohody a s funkčním příběhem plným překvapivých zvratů, na české poměry navíc vyprávěným dost nezvyklým a přitom atraktivním způsobem. Delší recenze ZDE.

• 27.4.2015  21:58

Ideální popcornová podívaná, která nabízí to nejlepší, co můžete čekat od hollywoodského mega-blockbusteru za 250 milionů dolarů. Akce je přehledná a skvěle natočená, humor inteligentní a místy i příjemně sofistikovaný, záporák charismatický a mezi postavami je bravurně fungující chemie. Není to sice úplně dokonalé, ale zábava je to prvotřídní. Smál jsem se lépe a víc nahlas než u kdekteré komedie a užíval si tu nářezovou akci a stovky úžasných detailů. Zkrátka a jednoduše pecka a nářez. Delší recenze ZDE.

• 6.10.2014  22:29
    Zátoka (2009)

První dokumentární film, který mě skutečně donutil sednout si k počítači a podepsat petici.

• 11.7.2014  11:16

Tak tohle je vážně luxusní věc! Pseudo-dokument o upírech, který se vtipně trefuje do upírských stereotypů a úspěšně trhá bránice u chytré parodie na jejich životní styl a každodenní rutinu. Moc se mi nestává, že bych se u nějakého filmu smál nahlas tak dlouho, že by mi ten smích plynule přešel do smíchu vyvolaného dalším vtipem. A když už se to podaří, tak to považuji za vzácnost. Zde se mi to stávalo každou chvíli, protože dobrých (a mnohdy i pěkně sofistikovaných) vtipů jsou tu desítky, ne-li stovky. Hudba je super. Obsazení je super. Kostýmy jsou super. Závěrečné poděkování novozélandským aerolinkám je super. Tleskám. Paráda.

• 10.7.2014  17:33

Libovka! Za čtyřicet let neztratil původní Texaský masakr motorovou pilou nic ze své působivosti a baví od začátku do konce. Brutálně přímočará podívaná, úderná jako prase a perfektně gradující. Až jsem se podivil, že to skončilo tak rychle.

• 1.7.2014  16:00

Tak až takové překvapení jsem nečekal. Naprostá pecka, která je výborně natočená, skvěle zahraná a výtečně napsaná. Dialogy jsou realistické, postavy plně uvěřitelné a příběh, jehož hlavním motivem je střet materialistického a duchovního uvažování, až zaráží svou promyšleností a inteligencí. Okouzlující a dojemná zápletka je vlastně jednoduchá, ale realizovaná s chirurgickou přesností. Škoda, že trailer z ní nebetyčně vyzrazuje tři čtvrtiny, děj je totiž nepříliš předvídatelný a filmu se celkem daří tajit jeho směřování až do poloviny (podobné téma zpracoval výborně třeba Atlas mraků). A rozhodně si počkejte na úplný konec titulků, jinak byste se připravili o roztomilou pointu.

• 16.5.2014  14:46

Veliká pecka. Jakkoli je to neuvěřitelné, tak Singerovi se podařilo překonat předchozí X-Men: First Class a vytvořil dokonale konzistentní, precizně vystavěnou, inteligentní a do detailu promyšlenou epickou podívanou, která je od první minuty zábavná, napínavá a dech beroucí, aniž by přitom obsahovala byť jen jediné hluché místo. Takhle mimořádně dobře natočené filmy jsou vzácností. Tleskám.

• 11.3.2014  01:00

Naprosto boží. Mistrovský kus založený na schopnosti vyprávět příběh a umět ho sestříhat ze střípků již existujících filmů tak, aby to emocionálně fungovalo. Pálfimu se tahle přebohatá koláž povedla na výbornou. Pro filmového fanouška vyloženě skvost.

• 2.7.2013  11:38

Izraelské drama o komplikovaném vztahu otce a syna je bravurně natočené a napsané, herecké výkony skvělé a téměř mystický příběh o životní pouti silné, avšak arogantní osobnosti hlavního hrdiny, a jeho zcela odlišného pobožného synka je plný emotivních scén. Tempo občas kolísá, ale zase se možná dozvíte něco nového o nepříliš známé kultuře ortodoxních židů

• 2.9.2011  16:31

Stejný námět jako v jedničce, jen daleko vtipnější a dokonaleji provedený. Hlavní hrdina je magor s motorovkou místo pravačky a Sam Raimi to točil po večerech v lese. Parádička.

• 29.7.2011  13:37

Zrození je civilním návratem do atmosféry šedesátých let s dalekosáhlým přesahem a s triky na úrovni, k čemuž přispěl hlavně geniální Andy Serkis. Ironicky je to takové lidské, inteligentní, plné emocí a se spoustou pomrkávání na fanoušky Planety opic s Hestonem. Skutečně příjemné překvapení, kterému přeju úspěch.

• 23.7.2011  01:20

Ten chlapec se měl dát na režii už dřív, neboť je nesporný talent. Tohle mistrné drama, sílící s každou minutou, vás odrovná. Čiší z něj syrovost, realističnost a cit pro psaní geniálních scénářů. Affleck Brothers příjemně překvapili.

• 11.7.2011  22:29

Velmi dobré zakončení série, které mi spravilo chuť z nedomrlé první části Relikvií. Tlesakám Yatesovi, jenž se od Fénixova řádu sice parádně vypracoval, ale bohužel se ani doteď nenaučil nasnímat smrt někoho tak, aby to fungovalo, takže všechny postavy, které zemřou, zemřou mimo plátno a lítost se nedostaví. Jeho flashback do Snapeových vzpomínek je však nádherný. Díky bohu scénárista Kloves nedostal moc šancí k vytváření dlouhých dialogů. Tady jde zejména o akci, která je povedená. Pár hluchých míst přesto nezkazí celkový dojem. Jen by to chtělo epičtější finále a více emocí bez laciných proslovů. Jinak super!

• 24.3.2011  16:59

Parádní animák plný nápadů a Miyazakiho poetiky, který sice nedosahuje kvality Cesty do fantazie, ale aspoň se vyrovná Princezně Mononoke, a to už je dost co říct. Ke konci trochu zmatek.

• 24.3.2011  16:27

Nádherný, dojemný, okouzlující i lehce komický film, ve kterém předvádí Roberto Benigni nejlepší výkon své kariéry. Překvapivě vynikající český dabing.

• 15.3.2011  01:11

Po dlouhé době skutečně originální thriller, který se celý kompletně odehrává uvnitř rakve. To se musí vidět, už jenom kvůli těm perlám v dějových zvratech. Výborný závěr a vyznění. Skvělá atmosféra. Geniální. To se jen tak nevidí.

• 15.3.2011  01:04

Tak tohle nemá chybu. Dustin Hoffman a Meryl Streep jsou dokonalí.

• 15.3.2011  00:56

Že bych se u něčeho smál od začátku do konce tak moc a tak upřímně, to se mi už dlouho nestalo. Ben Stiller se trefuje do černého. Vždyť už jenom za ty úvodní trailery si Tropická bouře zaslouží pět hvězd!

• 3.3.2011  18:42

Tleskám!!!

• 3.3.2011  18:38

Labužnická záležitost s perfektními scénami, vybraným humorem a skvělými písničkami. Pokud vám tedy nevadí politická nekorektnost, sex mezi loutkami nebo časté opakování slova fuck.

• 3.3.2011  18:32

Nádherný a dojemný film. Skvělí Pitt a Blanchett. David Fincher se vyznamenal. Kdyby to nemělo tři hodiny, tak na to koukám pořád.

• 14.1.2011  10:49

Strhující misrovské dílo!

• 12.12.2010  23:21
    Gauneři (1992)

První velký snímek Quentina Tarantina. Méně známý než Pulp Fiction, přitom ještě o ždibec lepší.

• 1.9.2010  18:42

Mafiánský opus, který proslavil Tarantina v jeho vrcholné formě. Co chcete vědět víc?

• 1.9.2010  18:39

Nejlepší vězeňský fil všech dob s perfektním scénářem a výbornými hereckými výkony.

• 1.9.2010  18:27
    Počátek (2010)

Slovy jednoho z mých přátel, tento film nebudete chtít vidět podruhé, budete ho chtít prožít. Geniální dílo Christophera Nolana, který opět dokázal posunout hranice nemožného. Kvůli takovým filmům byla vynalezena kamera.

<< předchozí 1 2 3 4 5 7 9