Zoolander No. 2 (2016)

Občas o něco řidší než jednička, místy naopak našlapanější ve smyslu "více téhož" a ve výsledku nehorázná zábava jako kráva, pokud vám tedy Zoolanderův velmi specifický styl humoru kombinující praštěnost, sofistikovanost, bizarní ujetost a absurdnost sedne. Každopádně trefa do černého pro ty diváky, kterým se líbil první Zoolander, jeho pokračování je totiž něco velmi podobného - totální zhovadilost natočená lidmi, kteří mají nezanedbatelné filmařské schopnosti, nejsou hloupí, mají cit pro komediální timing a pro nejrůznější styly humoru od komiky s vážnou tváří přes maniakální pitvoření až po všechny možné podtypy satiry a parodie. Film má pomalejší rozjezd, pár hluchých míst se najde a ne všechny vtipy fungují, ale třeba posledních dvacet minut jsem se smál už téměř nepřetržitě. Delší recenze ZDE.

Muzikál aneb Cesty ke štěstí (2016)

Jako muzikálová pocta Starcům na chmelu nebo jako film o nacvičování divadelní hry snímek selhává na celé čáře a akceptovat se dá jedině jako česká variace na současné taneční filmy typu Let´s Dance, s nimiž sdílí jednak slabý děj a také množství hudebně-tanečních scén, na české poměry celkem vydařených. S kultovními Starci ale vyjma písniček není provázaný téměř vůbec - kdyby studenti nacvičovali něco jiného, bylo by to jedno, a na příběhu by se nemuselo nic měnit. Kromě toho, a to je horší, film z onoho nacvičování ukazuje strašlivě málo a ze závěrečného představení před publikem pro jistotu vůbec nic. Dobré filmy tohoto typu jsou přitom založené právě na podrobném ukazování tréninku, kdy sledujeme hrdiny, jak se lopotí a dělají chyby, a v závěru trneme, jestli se jim podaří naostro vystoupit už bez chyb, a jsme dojatí, když se tak stane. Tohle tím pádem zcela odpadává. Delší recenze ZDE.

Bez kalhot XXL (2015)

Zatímco Soderbergh brnkal se snímkem Bez kalhot převážně na dramatičtější strunu, tak jeho pokračování s lascivním podtitulem XXL se již plně vydalo cestou nenáročné letní komedie. Chtělo by se říct, že přiznaně míří výhradně jen na ženy, nicméně záměrem tvůrců zřejmě bylo oslovit obě pohlaví - jde totiž v podstatě o chlapáckou road-movie o macho mužích, kteří vedou silácké řeči a dělají vtípky, jež odpovídají ironicky spíš zábavě pro pány, zatímco ženy se mohou kochat striptérskými výstupy, kterých je o hodně víc než v jedničce a mají i lepší choreografii. Děj je na druhou stranu vyloženě strašný a dialogy otřesné, přičemž snaha vtisknout hlavním hrdinům nějakou serióznější psychologii nebo osobní problémy se zcela míjí účinkem, protože jde o banality, kterými se autoři snaží zamaskovat, že cílem filmu je ukázat svaly a částečnou nahotu hlavních protagonistů. Delší recenze ZDE.

Nenasytná Tiffany (2015)

Reflexe sociální současnosti a života společenské spodiny na maloměstě a zároveň důvtipná satyra na čecháčkovství, zabalená do béčkové hororové komedie o masožravé díře v zemi... Nenasytná Tiffany je multižánrovým mixem, jehož všechny složky jsou v dokonalé proporční souhře – děs, napětí, humor i společensko-sociální kritika jsou přítomny ve správných poměrech a fungují pospolu nade všechna očekávání. Mouchy by se sice našly, nicméně i tak jde o snímek nesmírně zdařilý, na němž je potřeba ocenit především to, že se vůbec někdo odvážil adaptovat do českého prostředí skutečně netradiční filmařské a žánrové prvky, povedlo se mu to, a vznikl film, který nejenže baví, ale i má co říct. Opravdu velké a příjemné překvapení. Delší recenze ZDE.

Spící agent (2015)

Nejde o to, že by vtipy v American Ultra byly slabé - ony tam totiž skoro žádné nejsou. Ačkoli je film prezentován jako akční komedie, tak jako komedie vůbec nepůsobí, protože mu chybí nadhled, legrační hlášky i odlehčující prvky, a jeho hrdinové, k smrti vyděšení a se slzami na krajíčku prchající před zabijáckými psychopaty, mají k zábavnosti daleko. Spíš jde o akční thriller s několika komicky přestřelenými scénami a nevytěženým potenciálem, utopeným v nepodařených dialozích, nepříliš dobře vedených hercích a podprůměrné režii. Delší recenze ZDE.

Everest (2015)

Kormákur se rozhodl natočit svůj zatím nejambicióznější film co nejrealističtěji, bez tradičních hollywoodských příkras a uměle vyvolaných dramatických situací, čímž z Everestu udělal téměř dokumentární rekonstrukci skutečných událostí, kterými byl inspirován. Trpí však příliš velkým počtem postav - na vrchol se jich drápou nejméně dva tucty a řada dalších čeká dole nebo doma. Je jich tolik, že velká spousta z nich se ve filmu vyskytuje pouze okrajově a nedostane dostatek prostoru na to, abyste si k nim dokázali vytvořit nějaké emocionální pouto, což je vzhledem k hvězdnému obsazení docela škoda. Natočené je to přitom řemeslně skvěle, leč bez invence a bez nápadu. Jako osudová výpověď o překonávání sebe sama, o síle lidského ducha a o tom, že příroda má nakonec stejně vždycky poslední slovo, Everest funguje. Jinak ale představuje divácky bezrizikový snímek, v němž je sympatická snaha o uvěřitelnost a realističnost vykoupena nedostatkem dramatičnosti a přelidněním. Delší recenze ZDE.

Hunger Games: Síla vzdoru 2. část (2015)

Je vidět, že film byl hodně drahý a výpravný, hudba dynamicky burácí, herci se snaží, režie je řemeslně zručná, atd. Nic z toho ale nedokáže zakrýt ten fakt, že z hlediska příběhu se prostě ve filmu skoro nic zajímavého neděje, a to, co zajímavé být mohlo, je nesmyslně okleštěno na minimum. Po předchozím utahaném dílu jsem se těšil na avizovanou občanskou válku a grandiózní finále, ničeho takového jsem se ale nedočkal, a místo toho mi byla naservírována další nálož té samé nudy. Většina filmu má dost loudavé tempo a trpí plytkými dialogy, které víceméně opakují to samé, co bylo řečeno již dříve. Během 135 minut dojde pouze ke dvěma slušnějším akčním scénám, přičemž z té nejzásadnější, tedy z útoku povstalců na Kapitol, uvidíme jen kratičký zlomek. Delší recenze ZDE.

The Burning Dead (2015) odpad!

Už jsem sice viděl větší slátaniny, ale i tak je to dost bída. Danny Trejo je tam asi dvě minuty, sopka vyflusuje zombíky a trapně digitální lávu, ale většinou se neděje nic a je to hrozná nuda. Nezáměrně zábavné to trochu je, ale nikoli v dostatečné míře. A fascinuje mě režisérova snaha za každou cenu neustále cpát přímo před kameru různé rozostřené předměty, případně ramena herců.

Ztraceni v Mnichově (2015)

V první půlhodině Zelenka rozehrává nepříliš zdařilou hořkou komedii o mediální bublině kolem mluvícího papouška, aby pak divákům vytřel zrak tím, že ta nepodařenost byla celou dobu zcela záměrná, a to z dobrého důvodu. Ztraceni v Mnichově jsou skvěle vyváženým (velice vtipným a zároveň místy smutným a bolestně pravdivým) podobenstvím o zákulisí filmové produkce, o českém národu a o tom, že zdání občas klame, samozřejmě s určitou porcí nadsázky. Jistou rukou režírovaným, promyšleným a uvědomělým projektem s přirozenými herci, ambiciózním a inteligentně uchopeným zpracováním tématu Mnichovské dohody a s funkčním příběhem plným překvapivých zvratů, na české poměry navíc vyprávěným dost nezvyklým a přitom atraktivním způsobem. Delší recenze ZDE.

Mroží muž (2014)

Připadá mi, jako by se Kevin Smith ZÁMĚRNĚ pokusil natočit tento film tak, aby se nedal fyzicky snést. Jednak tu máme ujetý a úchylný wtf příběh připomínající Lidskou stonožku, jemuž vévodí odpudivý mroží kostým a znepokojující myšlenka bolestivé přeměny. Příběh, který je od samého začátku zcela dementní, ale zároveň by v sobě chtěl nést jakési hluboké poselství (viz poslední scéna). Pak tu jsou přehnaně dlouhé dialogy o ničem, zoufale nevtipné vtipy pronášené s co největší trapností, nelineární vyprávění narušující pozornost, nerozhodný žánr balancující na hraně mezi špatným hororem a mizernou komedií, naprosto příšerný herecký výkon Johnnyho Deppa... Je toho tolik a v takové extrémní míře, že to prostě nemůže být náhoda, a vzhledem k režisérovým zkušenostem ani neumětelství, takže podezírám Smithe z toho, že to přesně takovéhle mít chtěl, a že se mu to tím pádem zřejmě povedlo. Což ale neznamená, že takový záměr ocením.