Biblické příběhy: Samson a Dalila (1996) (TV film)

Asi nejslabší díl série. Největší chybou je zbytečná délka. Téma není dost silné na dva díly. A odpověď po letech pro igi B. : Většina dílů série Biblické příběhy byla vydána, tuším že společností Daway, ještě před televizní premiérou na VHS, takže kdo měl zájem, mohl koupit a vidět.

Billy Elliot (2000)

Vynikající film, ale ten závěr z dospělosti tam fakt být nemusel. Poněkud mi to zkazilo dobrý dojem.

Blade Runner (1982)

Tenhle film zraje jeko víno. Je stále lepší a lepší, snad proto, že se dnes točí tolik bezobsažných filmů, o kterých nestojí za to vůbec přemýšlet.

Císařův slavík (1948)

Tohle je národní klenot. Což zní blbě. A za hudbu Václava Trojana bych i hvězdičku přidal.

Crash (2004)

Každý máme svoje zažité stereotypy a pohledy na svět kolem nás. A je velmi těžké se jich vzdát. Platí obecné nepravdy a zakonzervované lži. Příběh se sice odehráva v USA, ale stejné epizody zažíváme denně i doma. Film je smutným obrazem nás samých, kteří si myslíme, že jakákoliv jinakost je pro nás nebezpečná. A nedělejme si iluzi, že jsme nějak svatí, hluboko v nás je ten strach zakořeněn a schován. Do vínku jsme dostali dar věci pojmenovávat a rozlišovat a při konání tohoto úkolu jsme přestali vidět znaky spojující. Film zdobí skvělé herecké výkony, podmalovává fascinující soundtrack, takže zapomenete na lehce vykonstruovaný scénář. Ostatně mám rád filmy s prolínajícím se dějem. V oscarovém klání tento film porazil favorizovanou Zkrocenou horu, ale myslím, že to zas tak moc nevadí, protože ty dva filmy mají víc společného než se zdá.

Černý korzár (1976)

Byl jsem mladý a na tomhle filmu jsem ujel.

Dům tisíce mrtvol (2003)

Stál nad ním a pistoli mu držel u čela. Kamera to sledovala z odstupu a já čekal celou minutu, zda mu tu hlavu prostřelí.

Enderova hra (2013)

Pominu-li jiný věk hrdinů a jejich zrychlený příběh, je ve filmu vše jako v knize a přece mám pocit, že něco strašně důležitého tu chybí.

E.T. - Mimozemšťan (1982)

Úchvatný film z období, kdy byl ještě Spielberg hravý a zábavný. Všichni bez rozdílu věku fandili malému ošklivečkovi z vesmíru, pánové tajně utírali zrazující slzičky a dámy nepokrytě řvaly v našem náručí, když obludka měla umřít. Pro mne i jedna milá vzpomínka na to, jak jsem musel celý film šeptem číst titulky do ucha svému tehdy šestiletému synovci, který už sice chodil do první třídy a číst uměl, ale ne zas tak rychle. Také tenhle film chápu jako rozloučení s dětstvím. Bylo to naposledy, co jsem cosi podivně tajemného cítil při pohledu na noční hvězdnou oblohu a uvědomoval si, že mi už nikdy nebude dvanáct a stanu se mužem s klíči. Nezapomenutelná hudba Johna Williamse a okamžik, kdy kolo vletí do rokle a vznese se do večerního šera. Údiv i strach malého Elliota, když čekal v noci před domem a hleděl na besídku, v níž se cosi skrývalo. Zoufalství, když Elliotův starší bratr našel našedlé tělo malého mimozemšťana ležet v potoce a zuřivost i zloba nad vpádem „ zodpovědných úřadů“ do intimního světa Elliotovy rodiny. Film, který šel nad rámec dětského filmu v tom, že nám všem ukazoval, jak by mohlo být ve vesmíru fajn, kdybychom se snažili si navzájem rozumět i bez znalosti řečí, zato s otevřeným srdcem. Obnovená verze přináší několik nových veselých okamžiků s mimozemšťanem a bohužel i „umravňuje“ některé scény. Příjezd prchajících chlapců k policejním zátarasům měl s puškami v rukou policistů mnohem větší smysl než nová verze s korektními vysílačkami.

Excalibur (1981)

V době, kdy jsme ani netušili, že existuje samostatný žánr fantasy, jsem tento film viděl v kině 14x. Tak na mne zapůsobilo hrdinství a čest i osud a magie zakouzlená v příběhu. Boorman prý dlouho nemohl s realizací tohoto filmu hnout. Nebyly penízky. A celou dobu, několik dlouhých let, udržoval svou touhu po natočení, vizuální představou jediného záběru, kdy se z klidné zrcadlící se jezerní hladiny vynoří ruka Jezerní panny, jež třímá meč Excalibur. Jsem mu moc vděčný, že vydržel a nakonec film natočil tak, jak ho natočil. Objevil mi Orffa a smířil mne s Wagnerem. Zpětně si uvědomuji, kolik vynikajících herců jsem viděl v tomto filmu poprvé. Kromě Nigela Terryho coby Artuše a výborného Nicola Williamsona jako Merlina, to byli později se proslavivší Gabriel Byrne, Liam Neeson, či Patrick Stewart. Pro mne je Excalibur králem fantasy filmu, který byl až nedávno sesazen Pánem prstenů.