Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Animovaný
  • Sci-Fi

plakát

Final Fantasy VII: Advent Children (2005)

O.K. Jsem FFF, takže tenhle film je i pro mne. Kdo nehrál hru asi nic moc nepochopí, protože je zde spousta vedlejších postav. A samotný děj jen lehounce odpovídá na některé nedořečené otázky z příběhu samotné hry. Berte to spíše jako poctu nejoblíbenější hře ze série Final fantasy, než jako regulérní film. Tož, ale je to stejně bomba!!

plakát

Final Fantasy: Esence života (2001)

Ponechám stranou, jestli to celé mělo být o tom, zda dokážeme v počítači generovanými postavami nahradit živé herce. Myslím že takhle to Sakaguchi nemyslel a jen chtěl ukázat, kam až jsme v době vzniku filmu schopni technicky dojít. Vždyť kam se dnes hrabou postavy z Esence života na „živost“ Gluma z Pána prstenů. Byla to jen reklamní bublina, že jde o první film, který se zcela obešel bez herců, mimo dabing, samozřejmě. Jako zanícený hráč her ze série Final Fantasy jsem se na tento snímek velmi těšil. Čekal jsem složitý „japonský“ příběh, který se bude tajemně rozvětvovat a odhalovat mi skrytá tajemství světa i nitra hrdinů, těšil jsem se na ono v titulu vzpomínané „fantasy“, automaticky jsem předpokládal, že hudbu dodá Nobuo Uematsu. A byl jsem zklamán. Příběh mi ze všeho nejvíce připomínal novou verzi Vetřelců. Před mými zraky se odehrával nijak objevný "americký" SF příběh, v jehož pozadí jsem jen mohl tušit nějakou duchovní spojitost se světem her Final Fantasy. Hudba nebyla vysloveně špatná, ale já čekal známé motivy. A kam se, do háje, poděla Chocoba? S odstupem již ale nehodnotím zas tak přísně. Je fakt, že pro mne, jako fanouška her FF, to bylo dějově strašně jednoduché, na druhou stranu právě to, co tam aspoň trochu zůstalo z poetiky Final Fantasy zase odrazovalo běžného neznalého diváka. Tak se stalo, že tenhle film nějak minul své publikum. Byl to experiment, který nevyšel, ale myslím, že ještě časem dozraje. Pak už nebudeme hloubat nad neživostí počítačových postav, ale nad docela zajímavou myšlenkou filmu.

Gangy New Yorku (2002)

Moc jsem tomuto filmu nevěřil a nezmýlil jsem se. Citově jsem zůstal neangažován. To už mám radši filmy, které mě naštvou, tenhle mne nechal lhostejným.

plakát

Godzilla - Útok z neznáma (1965)

Byl to můj první japonský film s obludami. Později jsem ještě v kině viděl Gameru a Gappu, ale tohle SF hodnotím nejlépe, protože to je pro mne citová, nostalgická záležitost. Už nikdy nebudu mít tak moc otevřené oči jako ve svých sedmi letech.

plakát

Gottwald (1986) (TV seriál) odpad!

Ne, fakt, proč se to nikomu nelíbilo? :-))

Hanebný pancharti (2009)

Dva body mínus, za nepřiměřenou délku a jeden bod plus za Christopha Waltze.

plakát

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Nechci se nijak zastávat režie Chrise Columbuse, ale je nutno si uvědomit, že v době vzniku prvního filmu teprve vycházela třetí kniha, takže režisér a vůbec všichni tvůrci byli svázáni jistou neznalostí věcí příštích. Proto chápu, že Columbusovi nezbylo nic jiného než jen přesně obrazově vyjádřit děj knihy. Film je, stejně jako kniha, určen pro mladší diváky, ale umožňuje starším návrat k dětství a vzbuzuje očekávání, kam příběh autorka dotáhne. A už v prvním díle je jasné, že pokračování mohou být jen temnější a temnější.

plakát

Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Tohle už není legrace, ale začátek dramatu. Příběh sice není tak sevřený, jako tajemná detektivka s vězněm z Azkabanu, objevilo se tady najednou moc nových lidí. Celé dvě školy! Příběh je víc dobrodružný, což vyplývá z podstaty úkolů soutěže. Ale i hororové prvky se tady najdou, celá sekvence s Voldemortem, ale i přepadení mezinárodního utkání ve famfrpálu a objevení se Smrtijedů, měly tu správnou atmosféru, mnohem strašidelnější, než byla třeba proměna učitele ve vlkodlaka v díle třetím. Pravda, chyběli tu mozkomoři, ale oni ještě přijdou... Navíc se na pozadí rozvíjející sexuality začínají mnohem barvitěji rozvíjet i vztahy mezi hlavními hrdiny. V kině se mnou bylo mnoho dětí kolem deseti let a myslím, že už tam neměla ta děcka co dělat. Ve filmu už samozřejmě chybí spousta epizodních záležitostí, které v tlusté knize dotvářejí atmosféru, ale ve filmu by jen zdržovaly. S tím se musíme smířit a číst knihy! :-)

plakát

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

Jak kniha, tak i film mi zatím z celého příběhu připadají nejslabší, ale to už tak bývá osudem druhých dílů. Přesto se mi ale film líbil. Režie je možná stále stejně řemeslná jako u dílu prvního, ale možná že ze stejných důvodů. Nezapomeňme, že i tohle je ještě příběh pro děti, což už u dílu příštího neplatí. Od počátku celého fenoménu jménem Harry Potter mne zajímala jedna věc, jak si autorka knih a po ní autoři filmů, poradí s faktem, že sedm knih a snad jednou i sedm filmů, musí být logicky určeno pro různé lidi. První dva filmy jsou dětskými příběhy pro desetileté, ale pro tyhle diváky přece nebudou příběhy, kdy už bude Harrymu osmnáct a dojde na konečné účtování s Voldemortem? Jsem zvědav, jak tohle filmaři marketingově zvládnou.