Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Animovaný
  • Sci-Fi

Pád Třetí říše (2004)

Takových filmů je zapotřebí, protože si stále musíme uvědomovat, že netvoři kolem nás nejsou výplody autorů SF, ale stejní lidé jako my. Hitler se dokázal bavit a smát, pohladit dítě a také posílat na smrt jednotlivce i milióny. Ano, Hitler je v tomto filmu skutečně podán jako člověk, ale právě o to více pak vystoupí na povrch zlo, které zplodil a reprezentoval.

plakát

Pějme píseň dohola (1990)

Povinný snímek pro všechny vedoucí dětských táborů. Mimochodem i u nás máme na táboře jednoho Boba! A i když taky tenhle film viděl, tak neví, proč se mu tak říká. Je to prostě Bob, ale to už jsem říkal. :-))

Ziegfeldův kabaret (1945)

Ziegfeld Follies je pojem. Tedy původní Zegfeldova divadelní show. Ta byla předchůdcem muzikálů. A tento filmový muzikál mapuje to nejlepší, co bylo možno na jevišti music hallu vidět. A mimochodem je to tuším jediný film, kde se spolu setkali král muzikálů Fred Astaire a jeho korunní princ Gene Kelly.

Zpívání v dešti (1952)

Jeden z posledních muzikálů, který vznikl tak, že se sesbíraly různé písně různých autorů a přismolil se jim děj. Ale jaké písně a jaký děj! Tohle je film, ve kterém všechno funguje tak, jak má být. Písně, na něž mělo studio práva a rozhodlo se je použít, nijak trapně neční z děje, který geniálně ukazuje dobu skonu filmu němého a nástup zvukového. Skvělé obsazení v čele s korunním princem muzikálu Genem Kellym. Tomu zdatně sekunduje rozkošná Debbie Reynoldsová a místy jej i zastiňuje úchvatný Donald O'Connor. Tenhle film, to je král starých muzikálů.

Správce statku (2004)

Filmeček malý, ale milý. Pohádkové polaskání o tajemném Františkovi, který s sebou na zašlý statek přinese pocit radosti a lásky. Jinak musím říct, že mne český film už dlouhá léta nezajímá a takto jsem přistupoval k tomuto podomácku udělanému filmu. Zpočátku jsem si musel zvyknout na neherce v hlavních rolích, ale po chvíli tady začalo působit to, co známe z filmů šedesátých let. Lidé prostě mluví a jednají normálně, jak jste zvyklí slyšet a vidět v běžném životě, pokud kolem vás ovšem nežijí samí divadelní herci, ale ani ti mnohdy mimo jeviště nemluví jinak. Šťastnou ruku měl režisér s obsazením Adama Stivína do klíčové role Františka. Zkrátka tenhle jednoduchý příběh mě vzal víc než většina české filmové produkce za posledních dvacet let. Na nic si nehraje.

Postřižiny (1980)

Nejlepší film co u nás v osmdesátých letech vznikl a dosud nebyl překonán.

Roboti (2005)

Na tenhle animák se dobře kouká, protože je plný úžasných detailů a chvíli jsem měl pocit, že hraji nějakou konzolovou hru, ale faktem je, že většina dnešních počítačových her má mnohem rafinovanější příběh. Pozlátko už nám nestačí, chceme i duši.

Za mraky (1995)

Tak opravdu nevím, jestli hvězdičky tři, nebo čtyři. Z počátku, v prvním příběhu o vědomém nenaplnění životní lásky, to bylo spíše na tři, ale v závěrečném příběhu o nenaplněné lásce jednoho z aktérů, z důvodů citové angažovanosti druhého z aktérů k někomu jinému, to zase bylo na čtyři. Nemyslím si, že je to studený film, ale těžko natočit žhavý film, když všechny příběhy v něm jsou o míjení a rozcházení. Takže rada: zamilovaní na to nekoukejte a pokud jste zrovna sami, nebo se rozcházíte, dávejte pozor, abyste se tomu moc nepoddávali.

Země policajtů (1997)

Kdykoliv hovořím o tom, že je Sly herec, myslím tento jediný film.