Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Animovaný
  • Sci-Fi

Medvěd (1988)

Film, který v době vzniku uchvátil i milovníky tvrdé akce. A po letech musím konstatovat, že si zachoval vše, proč byl tak obdivován. Dodnes mne dojímá kňučení malého medvěda a stále mne fascinuje scéna setkání lovce Toma s velkým medvědem. Představitel Toma , Tchéky Karyo, se od této chvíle stal mým oblíbeným francouzským hercem. Je až k neuvěření, že toto je „umělý“ příběh, kdy zvířata jsou trénována a své role vskutku „hrají“. A příjemné bylo tehdy i dnes vidět v titulcích i jedno významné jméno z české kinematografie.

Zvětšenina (1966)

Vskutku neuchopitelný a proto mnou milovaný film. Pleskání neexistujícího tenisového míčku. Mladička Vanessa Redgraveová. David Hemmings odhazující nepotřebný krk rozbité kytary, o který tak urputně bojoval. Neopakovatelná atmosféra v parku, šustící listoví keřů, jež jsem slyšel i ve chvíli, kdy se fotograf nad sušícími se fotografiemi snažil přijít na kloub záhadě.

Smrt v Benátkách (1971)

Tenhle příběh a jeho nálada, mne dostaly už když jsem četl Mannovu novelu. Smutek nad nedosažitelností dokonalosti. V čemkoliv. Touha dotknout se něčeho krásného a nemoci to udělat. Sice je to podle Monty Pythonů jen příběh o „staré buzně“, ale myslím, že každý kdo se nechá tímhle příběhem omámit, pochopí, že hledání absolutní krásy nemá nic společného s hrdinovou sexuální orientací. Aschenbach byl asi sám překvapen, že dotyk čehosi božského se pro něj zračí v dokonalé tváři chlapce, ale nemyslím, že to vnímal sexuálně, či eroticky. Nejosobnější Viscontiho film.

Excalibur (1981)

V době, kdy jsme ani netušili, že existuje samostatný žánr fantasy, jsem tento film viděl v kině 14x. Tak na mne zapůsobilo hrdinství a čest i osud a magie zakouzlená v příběhu. Boorman prý dlouho nemohl s realizací tohoto filmu hnout. Nebyly penízky. A celou dobu, několik dlouhých let, udržoval svou touhu po natočení, vizuální představou jediného záběru, kdy se z klidné zrcadlící se jezerní hladiny vynoří ruka Jezerní panny, jež třímá meč Excalibur. Jsem mu moc vděčný, že vydržel a nakonec film natočil tak, jak ho natočil. Objevil mi Orffa a smířil mne s Wagnerem. Zpětně si uvědomuji, kolik vynikajících herců jsem viděl v tomto filmu poprvé. Kromě Nigela Terryho coby Artuše a výborného Nicola Williamsona jako Merlina, to byli později se proslavivší Gabriel Byrne, Liam Neeson, či Patrick Stewart. Pro mne je Excalibur králem fantasy filmu, který byl až nedávno sesazen Pánem prstenů.

plakát

Vražda (2007) (TV seriál)

Kdyby Dánové méně lhali a zamlčovali blbosti, mohlo to být o polovinu kratší a to by bylo jenom dobře.

Hanebný pancharti (2009)

Dva body mínus, za nepřiměřenou délku a jeden bod plus za Christopha Waltze.

Tobruk (2008)

Po dvaceti letech první český OPRAVDOVÝ FILM, nikoliv televizní.

Vyvrženci pekla (2005)

Dobré pokračování, ale kam se poděl doktor Satan?

plakát

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

Čas se zhoupnul dopředu a z dítěte je mladý muž. A mladý muž Anakin je na starší, protože Amidala je o dost starší než on. Jejich věc. Vzplanout to mezi nimi muselo, protože Luke a Lea jsou mi svědkem. Tento film je takový divný dvojitý. Na jedné straně potemněl, sice opět bez řádného padoucha, neboť Palpatin se stále ještě drží zpátky a ostatní padouši nejsou to pravé ořechové, na straně druhé film roztál něhou v popisu naplňující se osudové lásky mezi oběma mladými hrdiny. A ti dva měli raději víc konat, než mluvit. Pro mne je druhý díl dvojjediný i z jiného důvodu. Skrytá hrozba mne zklamala, ale toleroval jsem ji, jako první nemotornou jarní vlaštovku. Klony mne zpočátku děsně nudily. Digitální prázdno, akce za akcí a žádný děj, žádné kouzlo, žádné Hvězdné války! Pak jsme odletěli na vodní planetu pátrat po klonech, budoucích vojácích Impéria a vše se změnilo. Anakin prodělal zásadní charakterový zlom na domovské planetě a vykročil k temné straně Síly. Star Wars se vrátily. A mě poprvé začalo zajímat, jak dopadne to, o čem jsem měl jasnou představu, jak to dopadnout musí.