Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Animovaný
  • Sci-Fi

My Fair Lady (1964)

Tak tento film je prostě dokonalý. Dokonalý příběh, dokonalá hudba. Vynikající režie a skvostná kamera. Úchvatná výprava a kostýmy. Vynikající herci a božská Audrey. I když vlastně sama nezpívala. Příběh G.B.Shawa plyne tak lehce a vesele a ani nám nepřijde, že jde opět o známé téma války pohlaví. Je lepší žena, nebo muž? Higgins toho hodně namluví o báječném stavu staromládenectví, aby si v jediném, žárlivostí i zlobou prodchnutém okamžiku uvědomil, že s odchodem Lízy cosi důležitého ztratil, pohled na její tvář. A je to i krásný a tak nevelikášský způsob vyznání lásky, kdy už to není o prvotní začátečnické zamilovanosti, ani o ubíjející všednosti stále stejného prožívání vztahu, ale jen o tom, že si zvykl na její tvář. Protože bez pohledu na její tvář už nikdy nebude celým mužem. Jen jedna věc mne trápí u tohoto filmu a to úplný závěr, kdy jednak Líza dvakrát vstoupí do místnosti, což je chyba střihu, nad kterou mohu mávnout rukou, ale pak udělá něco, čemu nerozumím. Uchopí pohozené Higginsovy trepky a úslužně mu je položí k nohám, jako by se mu vzdávala. A Higgins si lebedí v křesle jako pán tvorstva.

Nebezpečná rychlost (1994)

Překvapivě zábavný film. Výborný Keanu, nevadící Bullocková. Jen ji před druhým dílem měli upozornit, že tenhle film nebyl o ní.

plakát

O Janovi a podivuhodném příteli (1990) (TV film)

Nepletu-li se, poprvé jsem tuto pohádku viděl na kterýsi Štědrý večer a zděsil jsem se. Její temnoty a syrovosti. Postupem času jsem ale našel k tomuto filmu vztah, snad je to i tím, že miluji Andersena. Dnes je to pro mne jeden z mála televizních pohádkových počinů devadesátých let, který stojí za zapamatování.

Obyčejní lidé (1980)

Tohle je film mého srdce, formoval mne v době, kdy mi bylo asi tolik, jako hlavnímu hrdinovi. Byl jsem na něj v kině 14x, což je můj osobní rekord. Jen připomínám, že film se velmi věrně drží vynikající knižní předlohy. Ta však ještě obsahuje dovětek, díky němuž matka z příběhu nevyjde jako taková mrcha. A nebo spíše Conrad si uvědomí, že i když jeho vztah k matce je problematický, má ji přesto rád a věří, že jednou se matka zase vrátí.

Občanská výchova (2004)

Výborný film se skvělým začátkem, kdy pronikáme do tajemné činnosti dvou mladíků, pak střední část s motivem vznikající lásky Jana k Petrově dívce Jule, následována pro mne moc hloupou scénou s nepovedenou vykrádačkou, kdy se stalo to, co u filmů nesnáším, totiž když se hrdinové chovají nelogicky a já předem vím, jak všechno bude postupovat dál, no a na závěr podstatná část filmu v horské chatě, kdy přibyl ještě čtvrtý do party, zámožný pan Hardenberg a dochází ke konfrontaci názorů nadšeně revolučně mladistvých a zkušeně kompromisních postarších, přičemž naštěstí film nechává na divákovi, aby si sám řekl, co je jeho parketa. Film má výborné herecké obsazení, zejména Daniel Brühl je příjemným překvapením. V Good bye, Lenin hrál sladkého klaďase, kterému jsme odpustili to milosrdnou lež a manipulaci, kterou provedl umírající matce, ale tady v tomto příběhu se za milým obličejem a úpřimnýma očima skrývá docela drsný fanatik revolucionář. Skvělým protihráčem mladým zločincům je Burghart Klaußner, který v roli oběti mládežnické revoluce přináší krásný obraz muže, který někde cestou životem ztratil mladistvé ideály a stal se voličem CDU. Není to pro mne film stoprocentní, ale je o něčem, o čem můžete diskutovat s přáteli. To už se mi u českého filmu dlouho nestalo a proto Němcům tento malý film závidím.

plakát

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013) odpad!

Kdy už se podaří něco odpálit rovnou, bez potřeby manuálního ovládání? Bože, za co?

Panna a netvor (1978)

Velmi netradiční a na české poměry vůbec nečekaná, temná adaptace slavné pohádky. Kdo to však neviděl v kině, neviděl vlastně skoro nic, protože film je vůbec dost tmavý a v TV obraz naprosto nevynikl. Rád bych někdy viděl restaurovaný film na DVD.

Parta hic (1976) odpad!

Tenhle film jsem nikdy neměl rád, ale tu jednu hvězdičku bych mu i dal, protože mám rád studené mléko. Ale protože jsem z Ostravy, musím mu tu hvězdičku zase uzmout, protože tato komedie Ostravu zase jenom zneužila a ne využila.