Ziegfeldův kabaret (1945)

Ziegfeld Follies je pojem. Tedy původní Zegfeldova divadelní show. Ta byla předchůdcem muzikálů. A tento filmový muzikál mapuje to nejlepší, co bylo možno na jevišti music hallu vidět. A mimochodem je to tuším jediný film, kde se spolu setkali král muzikálů Fred Astaire a jeho korunní princ Gene Kelly.

Správce statku (2004)

Filmeček malý, ale milý. Pohádkové polaskání o tajemném Františkovi, který s sebou na zašlý statek přinese pocit radosti a lásky. Jinak musím říct, že mne český film už dlouhá léta nezajímá a takto jsem přistupoval k tomuto podomácku udělanému filmu. Zpočátku jsem si musel zvyknout na neherce v hlavních rolích, ale po chvíli tady začalo působit to, co známe z filmů šedesátých let. Lidé prostě mluví a jednají normálně, jak jste zvyklí slyšet a vidět v běžném životě, pokud kolem vás ovšem nežijí samí divadelní herci, ale ani ti mnohdy mimo jeviště nemluví jinak. Šťastnou ruku měl režisér s obsazením Adama Stivína do klíčové role Františka. Zkrátka tenhle jednoduchý příběh mě vzal víc než většina české filmové produkce za posledních dvacet let. Na nic si nehraje.

Za mraky (1995)

Tak opravdu nevím, jestli hvězdičky tři, nebo čtyři. Z počátku, v prvním příběhu o vědomém nenaplnění životní lásky, to bylo spíše na tři, ale v závěrečném příběhu o nenaplněné lásce jednoho z aktérů, z důvodů citové angažovanosti druhého z aktérů k někomu jinému, to zase bylo na čtyři. Nemyslím si, že je to studený film, ale těžko natočit žhavý film, když všechny příběhy v něm jsou o míjení a rozcházení. Takže rada: zamilovaní na to nekoukejte a pokud jste zrovna sami, nebo se rozcházíte, dávejte pozor, abyste se tomu moc nepoddávali.

Vetřelec ³ (1992)

Pokud bych měl hodnotit původní nesmyslnou kinoverzi, pak dávám hvězdičky tři, ale protože hodnotím verzi prodlouženou, ve které se mnohé v ději vysvětluje a spojuje, přidávám o jednu hvězdu navíc.

Godzilla - Útok z neznáma (1965)

Byl to můj první japonský film s obludami. Později jsem ještě v kině viděl Gameru a Gappu, ale tohle SF hodnotím nejlépe, protože to je pro mne citová, nostalgická záležitost. Už nikdy nebudu mít tak moc otevřené oči jako ve svých sedmi letech.

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

Jak kniha, tak i film mi zatím z celého příběhu připadají nejslabší, ale to už tak bývá osudem druhých dílů. Přesto se mi ale film líbil. Režie je možná stále stejně řemeslná jako u dílu prvního, ale možná že ze stejných důvodů. Nezapomeňme, že i tohle je ještě příběh pro děti, což už u dílu příštího neplatí. Od počátku celého fenoménu jménem Harry Potter mne zajímala jedna věc, jak si autorka knih a po ní autoři filmů, poradí s faktem, že sedm knih a snad jednou i sedm filmů, musí být logicky určeno pro různé lidi. První dva filmy jsou dětskými příběhy pro desetileté, ale pro tyhle diváky přece nebudou příběhy, kdy už bude Harrymu osmnáct a dojde na konečné účtování s Voldemortem? Jsem zvědav, jak tohle filmaři marketingově zvládnou.

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Nechci se nijak zastávat režie Chrise Columbuse, ale je nutno si uvědomit, že v době vzniku prvního filmu teprve vycházela třetí kniha, takže režisér a vůbec všichni tvůrci byli svázáni jistou neznalostí věcí příštích. Proto chápu, že Columbusovi nezbylo nic jiného než jen přesně obrazově vyjádřit děj knihy. Film je, stejně jako kniha, určen pro mladší diváky, ale umožňuje starším návrat k dětství a vzbuzuje očekávání, kam příběh autorka dotáhne. A už v prvním díle je jasné, že pokračování mohou být jen temnější a temnější.

Vlci (1999)

Středně dlouhý dokument je určen pro velký formát kina IMAX a já jej viděl jen na televizní obrazovce ve formátu 4:3, takže nemohu posoudit, jak mocný dojem obraz na diváka udělá při správné projekci. Zvuková stránka je však opravdu výtečná a hudba k filmu je mimořádná. Autor hudby Michael Cusson použil jen originální americké domorodé nástroje. Výběr hudby pak souzní s jednou z myšlenek dokumentu. Ten je sice o tom, kterak vlci vymizeli z civilizované přírody a teď se díky několika osvíceným organizacím vrací zpět, ale ukazuje také případy, kdy z původního přírodního prostředí museli odejít domorodí obyvatelé. A právě díky jednomu takto postiženému domorodému kmeni se vlci vracejí zpět do americké přírody.

Ptačí klec (1996)

Slušný remake lepšího francouzského originálu.

Prvotní strach (1996)

Kterak Edward Norton přelstil Richarda Gerea, stal se hvězdou a mým oblíbeným hercem.

Ovládací panel
5 bodů