Prolomit vlny (1996)

Tímhle filmem mne Trier dostal. Ale neodpustím mu, že mne chtěl trapně stejně dostat i s Tancem v temnotách. Dvakrát do stejné řeky nevstoupíš. Ale u tohohle filmu jsem dlouho nechápavě hleděl, nevěda, zda jsem se nezbláznil, a nakonec jsem si pobrečel jako malý kluk.

Prvotní strach (1996)

Kterak Edward Norton přelstil Richarda Gerea, stal se hvězdou a mým oblíbeným hercem.

Ptačí klec (1996)

Slušný remake lepšího francouzského originálu.

Power Rangers: Film (1995) odpad!

Áááách! Původní seriál patří k těm, které si vždy rád vychutnám. Kdykoliv nechtěně natrefím v TV na Strážce vesmíru, vždy fascinovaně hledím na celý díl až do konce, zhypnotizován blbostí děje jako králík hladovou kobrou. Ale tohle veledílo trvá pětkrát déle než jeden díl seriálu a i jako hloupý králík bych musel nakopat pitomé kobře, která by mne tak dlouho hypnotizovala. Zas tak velký masochista nejsem.

První rytíř (1995) odpad!

Jak mohl někdo v roce 1995 natočit padesát let starý film?

Sebastian (1995)

Nezáživná pohádka o bezproblémovém coming outu. Kde není žádný problém, není co řešit. A není se na co dívat. Kluci se v šestnácti letech chovají jako mentálové, rodiče jsou tak prudce moderní, že řeší věci, jež si řešení (zatím) nevyžadují. Děj plyne odnikud nikam. Sebastianovi všichni říkají, že se změnil, ale to my nemůžeme posoudit, protože do děje vstupujeme až po této "změně". Sebastian se ovšem chová jako každý běžný náctiletý. Pak ovšem přijde společná akce s Ulfem, kdy se chovají totálně nepravděpodobně. V šestnácti už se nedělají takové úlety. Nebo se k nim v ději musí nějak logicky dospět, což se ve filmu nestalo. Co je to proboha za scénu, kdy dva kluci, z nichž nejméně jeden po tom druhém touží, jsou spolu nazí ve vaně a jediné co udělají, je vytopení koupelny? Sebastian dělá po celý film laní očka, ale v koupelně nic. Žádná reakce. Ale pokud je to kluk na začátku coming outu, je tohle právě ta chvíle, kdy na něm chci vidět, že neco řeší. Asi to řešil někde hluboko uvnitř, protože to viděli rodiče, ale já ne. Rozumím snaze tvůrců, ukázat, že coming out nemusí bolet. Je fajn mít kolem sebe milující lidi. Ovšem musí to být aspoň trochu koukatelné. Coming out nemusí být tragicky prožívaný, ale to uvedomění si sama sebe a sebepřijetí prostě člověka vždycky nějak poznamená. Tenhle film měl být o Sebastianově coming outu, ale já ho ve filmu nenašel.

Vodní svět (1995)

Kevin na cestě stát se pošťákem.

Za mraky (1995)

Tak opravdu nevím, jestli hvězdičky tři, nebo čtyři. Z počátku, v prvním příběhu o vědomém nenaplnění životní lásky, to bylo spíše na tři, ale v závěrečném příběhu o nenaplněné lásce jednoho z aktérů, z důvodů citové angažovanosti druhého z aktérů k někomu jinému, to zase bylo na čtyři. Nemyslím si, že je to studený film, ale těžko natočit žhavý film, když všechny příběhy v něm jsou o míjení a rozcházení. Takže rada: zamilovaní na to nekoukejte a pokud jste zrovna sami, nebo se rozcházíte, dávejte pozor, abyste se tomu moc nepoddávali.

Akumulátor 1 (1994)

Takový nijaký film, který měl dopředu vcelku velkou reklamu a pak zaslouženě zapadnul. Na druhou stranu, proti tomu co se u nás točilo a stále točí, je to vlastně odvážný kousek a proto přidávám jednu hvězdu.

Nebezpečná rychlost (1994)

Překvapivě zábavný film. Výborný Keanu, nevadící Bullocková. Jen ji před druhým dílem měli upozornit, že tenhle film nebyl o ní.