Safenat

Safenat

Rakousko

<< předchozí 1 2
    • 19.4.2011  22:50

Často jsem si připadal, jako bych sledoval americkou verzi Monty Pythonů; samozřejmě na "jemný a kultivovaný" (not!) humor Pythonů toto nemá ani zdaleka, ale také tu dobře funguje moment absurdní komičnosti a kritického postoje k dění ve společnosti. Skeče s arabskými teroristy jsou geniální, stejně tak s klonem Britney a Steven Seagelem (a to nejlépe dohromady), dalších pár je velmi dobrých (ozbrojený lupič), další jen dobré, jiné (a těch je tak polovina) trapné a předvídatelné a některé i nechutné... potom dlouho nic a pak je skeč s jeptiškou, na který asi nezapomenu do konce života :)

• 17.2.2011  13:48
    127 hodin (2010)

Podle mě asi nejlepší z filmů z letošní oskarové nabídky. Danny Boyle se opět projevil jako mistr svého řemesla a natočil skutečně adrenalinový film, který "jede". Sice jsem trochu nevěřícně přistupoval k tomu, že se budu dívat na jednoho herce, jak trčí 127 hodin někde ve skalách, ale nakonec jsem se ani na chvíli nenudil. Boyle se tak trochu drží onoho aristotelského vyčpělého principu jednoty místa, času a děje a skutečně se mu daří následně navodit katarzi u diváka (alespoň u mě ano), které byla ostatně cílem všech antických tragédií, což je velmi vzácný prvek u naprosté většiny moderních filmů, které jsou nakonec točeny jen pro chvilkové pobavení a rozptýlení diváctva (jako třeba Počátek či Avatar).

• 17.2.2011  13:36

V první řadě je třeba říct, že tento film bez Natalie Portman by byl jen lehce nadprůměrným dílkem. Bezpochyby předvedla geniální výkon (hlavně závěrečná půlhodina je dech beroucí). Jinak jde o zajímavé psychologické drama o tom, jak se prolíná realita role s realitou herce a že není úplně lehké rozlišit, kde začíná role a kde herec. Některé obrazy hrdinčiny pochroumané duše sice velmi nebezpečně balancují na hraně levného kýče (což je ostatně pro Aranofského typické - viz celá Fontána, nebo i Pi), ale každopádně jde o filmový zážitek, jakých se objevuje jen několik do roka.

• 16.2.2011  11:38
    Fighter (2010)

Zase jedna variace na boxerská dramata, která jsou nakonec všechna stejná - boxer pocházející z chudého prostředí, kariéra zdánlivě uvázla na mrtvém bodu, nalezení životní lásky, zvrat v kariéře a happy end. Tento film má však několik momentů, díky kterým si zaslouží nadprůměrné hodnocení - výborný Christian Bale a neméně výborně napsaný charakter, který hraje; také rodinka hlavního hrdiny je k pohledání a statečně se stará o většinu komických momentů; film má spád a ani na okamžik nenudí. Sečteno, podtrženo - čtyři hvězdy.

• 15.2.2011  22:00

Tento film je pokusem o parodii na teenagerské vyvražďováky, ale u pokusu zůstalo. Tento počin totiž selhává jednak jako komedie (jen několik málo scén si vysloužilo pousmání), ale také jako vyvražďovák, jelikož je celý děj neustále rozmělňován jakoby vtipnými a odlehčenými scénami. Film se táhne a teenageři umírají jeden za druhým a vlastně to ani nikoho nezajímá. Škoda, nápad to nebyl špatný.

• 22.12.2010  10:10

V jakémsi pominutí smyslů jsem se podíval i na tento díl Stmívání a musím říct, že jde překvapivě o výborný film, lépe řečeno výbornou komedii. Celou dobu jsem se neuvěřitelně bavil - dialogy i jednání postav je naprosto neskutečné a předčily všechna moje očekávání (obzvlášť doporučuji scénu ve stanu - myslel jsem, že spadnu ze židle, jak jsem se smál; také scéna na skále je legendární). Takže díky tomuto zážitku přehodnocuji celý svůj pohled na tuto ságu - už podle mě nejde o výblitek, ale o v podstatě geniální filmy, které bych přirovnal snad jen k neméně geniálním počinům Eda Wooda, humor je tu podobný jako v Plan 9 from Outer Space nebo v Bride of the Monster. Jsem přesvědčen, že za takových dvacet let, až se přežene tato estrogenní hysterie, budou tyto filmy často a s oblibou pouštěny na satirických filmových večerech.

• 14.11.2010  22:02

Strašlivě stupidní (začal bych skutečně popravovat za jakékoli "moderní" pojetí báje) a navíc i poměrně nudné. Což by možná ani moc nevadilo, kdyby šlo o film primárně zaměřený na dětské publikum - takto ale nechápu, proč je hlavnímu hrdinovi 20 let a studuje na VŠ. Bylo by pro všechny mnohem stravitelnější, kdyby se vše odehrávalo na střední škole nebo ještě níž (jak v kvalitně naprosto stejném Percym Jacksonovi).

• 1.11.2010  10:20

Poměrně zajímavý portrét školačky, která žije ve světě, kde moderní doba ještě nedorazila. Jako vysvobození z této šedi se jeví známost s mnohem starším (a bohatým) mužem, který je plně člověkem "světa" a který ji ukáže celou barvitost, kterou může okolí nabídnout. Dílko sice sem tam ztrácí spád, ale jinak jde o vydařený počin.

• 1.11.2010  10:14

Ani lákavá a vtipná forma nedokáže zakrýt naprostou banálnost (až stupiditu) příběhu. Skutečně, za některé nápady či hlášky by se nestyděli ani borci z Beverly Hills 90210. Sice film jako celek je poměrně vtipný (když tedy odhlédnu od toho, o čem vlastně je) a ani moc nenudí, ale nakonec jsem se stejně nejvíc bavil představou, že Michael Cera je prototypem nového hollywoodského akčního hrdiny - aneb nerdi a lůzři beztak jednou budou vládnout světu:)

• 9.9.2010  13:32

Film má celou dobu spád i napětí. Celkový dojem kazí jen některé dějové zvraty, které budí spíše smích než úžas (například dvojitě převrácená milostná zápletka) - kdyby scénáristi byli drženi trochu zkrátka, mohl by to velmi podařený snímek.

• 8.9.2010  00:23
    Mulan (2009)

První část filmu jsem si sice (poněkud rouhačsky) říkal, že disney verze byla lepší, ale vše vynahradila druhá půlka; a ono je nakonec pravda, že legendě, s takovou působností, mnohem více sedí zpracování bez velkých vyprávěčských zvratů a hurá konců.

• 7.8.2010  15:53

Prostě skvělé - naivní mladíci rovnou ze svatby jednoho z nich se vydají do války, přičemž válka samotná se ve filmu skoro ani neobjeví: místo války zaujme ruská ruleta, což je také nesmyslná a sebevražedná hra, jejíž šampióni jsou jen bezduché trosky.

• 7.8.2010  15:50
    Apokalypsa (1979)

Jeden z nejlepších válečných filmů co jsem kdy viděl. Jde vlastně o svého druhu road movie, kde se, čím dál více se dostávají dolů po řece, tím více se vynořuje šílenost války - a úplně na konci je Marlon Brando.

• 7.8.2010  15:44

Šílený muzikál, který staví na podobnosti slov transsexuální a transylvánský - celý děj se tak koná na setkání transylvánských transsexuálů, kde se připlete mladý a nic netušící pár. K tomu se tam objevují šílení vědci, bledí sluhové a dokonce i UFO. A celý tento koktejl tvoří skvělou zábavu.

• 7.8.2010  15:39
    The Wire - Špína Baltimoru (TV seriál) (2002)

Velmi dobrý seriál (jak je ostatně u HBO zvykem), který dobře ukazuje poměry a bezmoc v chudinských čtvrtích v Baltimoru, se kterými si neví rady ani policie ani politici. Některé série byly sice trochu slabší, ale i tak jde o vyjíměčný seriálový zážitek.

• 7.8.2010  15:36
    Počátek (2010)

Skutečně vynikající film áčkové hollywoodské produkce - je to napínavé (i když první půlka se trochu vleče), akorát chytré, takže se v tom nakonec většina lidí zorientuje a má pak ze sebe dobrý pocit a i zpracování a režie je na jedničku. Ono je to vlastně tak dobře udělaný film, že je nakonec jedno, že film je vlastně o ničem podstatném, ne úplně logicky konzistentní a konečně jen pro efekt. Prostě skvělá podívaná, nic víc, nic míň.

• 7.8.2010  15:27

Velmi dobrý nápad - postavit jediného mstitele (který navíc je i přes svůj terorismus sympatický hrdina) proti celému systému, který nedokáže zaručit spravedlnost. Film ale trochu kulhá ve zpracování a logice příběhu, ale i přesto jde o napínavou podívanou s dobrým nápadem.

• 7.8.2010  15:24
    Harry Brown (2009)

Celý film se mi poměrně líbil, jen ten konec byl podle mého naprosto zbytečný - příběh fakt nepotřeboval žádné skandální odhalení a finále v plamenech. Nebýt toho dal bych i 4 hvězdy, ale takto jen 3.

• 21.7.2010  11:20

Ze začátku se zdálo, že se celý film utopí v příliš fantaskních obrazech, ale posléze se to poměrně hezky rozjelo. Alenka sice ve druhé půli připomíná spíše Pána Prstenů, ale to vlastně není na škodu, vždyť doslovných přepisů Carrollovy Alenky bylo již dostatek.

• 15.7.2010  15:30
    Odpočívej v pokoji (TV seriál) (2001)

Co se týče scénáře, tak jde o naprosto dokonalý seriálový počin. Takřka nikdy jsem neměl pocit, že daná postava je zbytečná, nebo naopak zmizela, jelikož se již nehodila tvůrcům do krámu. Celek je tak velmi konzistentní a dává smysl i retrospektivně, čímž se nemůže chlubit žádný z moderních "velkoseriálů" jako jsou Ztracení a podobně, kde jsem měl neustále pocit, že to dohromady nedává smysl a nebo že postavy se objevují a umírají jen proto, že si herci řekli o velké honoráře. Six Feet Under tak na mně působí jako velmi dobře napsaný moderní román se všemi jeho klady i chyby. Herecky i ideologicky je to taky velmi dobře zvládnutý seriál, jen je někdy poměrně zdlouhavý, a proto ty 4 hvězdy.

• 15.7.2010  15:21
    Pramen panny (1960)

Tento snímek dokázal, že se dají velké myšlenky vyjádřit bez velkých slov. Film nemá potřebu být příliš ukecaný, jelikož sám příběh je dostatečně silný. Toto je pro mně ideální stav a ideální film. Je zajímavé si uvědomit, že jakmile se otec dozví, co se stalo, tak se ponoří do mlčení (a s tím i jeho křesťanství)a pak vykoná vše, co mělo být vykonáno, přesně podle starých předkřesťanských zvyklostí - a toto mlčení skončí až na místě činu, kde se s danou událostí otec vyrovná zase po křesťansku.

• 9.6.2010  00:12

Je to hloupé a navíc i vcelku nuda.

• 27.5.2010  00:05

Je to sice neskutečná blbost, ale vždy když jsem to viděl, tak mě to celkem pobavilo; sice jsem to viděl vždy jen poměrně nedobrovolně, ale i tak (dávají to totiž na "palubě" žlutých autobusů Student Agency).

• 20.4.2010  23:43

Naprosto oddechové béčko, kde krev teče proudem a férovka znamená jeden proti padesáti.

• 2.4.2010  14:01
    Rec 2 (2009)

Pokračování skutečně nedělá ostudu svému předchůdci, což je v hororovém žánru co říct. Možná jen díky delší stopáži film má trochu víc hluchých míst než jednička (hlavně celá dějová linka s puberťákama mi přišla poměrně zbytečná), ale jinak jsem se bavil. Finále zase poměrně originální. Jen tak dál.

• 2.4.2010  13:56
    REC (2007)

Velmi podařený horor. Sice někde uprostřed mně připadalo, že se to už trochu táhne, a bál jsem se, že se film zvrhne v další typický zombie movie, ale skutečně znepokojivé finále vše zachránilo.

• 21.3.2010  11:01

Pokud se na film díváme jako počin určený především pro pubertální holčičky, tak se to více méně povedlo. Je tu spousta vlkodlaků z praktických i fyziologických důvodů svlečených do půl těla, neustále se vedou "hlubokomyslné" hovory o lásce, kterak vše překoná a nikdy neskončí, a hlavní hrdinku obletují dva pohlední hoši, kteří jsou ochotni i vlastní život a štěstí pro ni obětovat - prostě ráj pro všechny puberťačky. Pokud však nejste patnáctiletá holčička odečtete si od výsledného hodnocení alespoň dvě hvězdy (a možná i rovnou všechny tři).

• 11.3.2010  18:04

S tímto filmem dosahuje význam slova pitomost do nekonečna a i ještě dál. Poselství tohoto veledíla je jasné, pokud jste dyslektický, tak je to tím, že umíte číst starou řečtinu, pokud je váš nejlepší kámoš o berlích, je to tím, že je to satyr, chromý učitel je kentaur a otec hlavního hrdiny opustil rodinu ne proto, že je prostě opustil, ale protože je to bůh a bratříčkovat se s lidmi má zakázané atd. Cílovou skupinou jsou bezpochyby zamindrákovaní teenageři, ale samotné sledování filmu není vyloženě utrpením (jak tomu bylo u Stmívání); sice Percy trochu nudí, ale dá se to přežít.

• 20.2.2010  14:27
    Legie (2010)

Je to pitomé, až z toho mozek bolí. Sice pitomost jsem si už dávno zvykl hollywoodským filmům odpouštět, ale nudu odpouštět neumím. Navíc když už konečně přijde nějaká alespoň trochu slušná akce, tak je hned vystřídána takřka nekonečnými "hlubokomyslnými" rozhovory, které snad kýčovitější ani být nemohly.

• 23.1.2010  15:16
    Šinseiki Evangelion (TV seriál) (1995)

Zajímavé a šílené zároveň. Poslední dva díly považuji za jeden z největších šprýmů na divákovi vůbec, právě kvůli nim jsem i chvíli zvažoval pět hvězd; vždyť poselství je jasné - lidi, neseďte doma a nedívejte se na seriály, vždyť skutečný svět je již za dveřmi vašeho domu. :)

<< předchozí 1 2