• Hudební

Cholodnyje berega (2019) (seriál)

Před týdnem jsem dokoukal švédsko-dánský Most a tohle mi bylo doporučeno, že je to velmi podobné. A musím souhlasit. Atmosféra je srovnatelná. S tím rozdílem, že ještě o něco severštější. Po stránce lidské ale naopak vřelejší, přece jen Slované se chovají jinak, a tady je ten rozdíl hodně markantní. Trochu mě přestávala bavit převažující soukromá linie příběhu, ale jak jsem zjistil, každý detail má nakonec svůj smysl v celkovém obrázku. Příběh je opravdu perfektně vygradován, ještě půl hodiny před koncem nebylo jasné, kdo je pachatel. A pak cvak a všechno do sebe zapadlo. Ještě předtím jsem uvažoval o pouhých čtyřech hvězdičkách, ale je to jasně na pět.

Brutální vedro (2023)

Nepovedený pokus o hluboké nezávislé umění. O čem to vlastně mělo být a proč jsem více než hodinu musel trpět nad něčím, co nemá žádnou myšlenku ani sdělení?

Ferrari (2023)

Natočit kvůli jedné bouračce celovečerní film, to chce odvahu. Jinak tam toho totiž moc nebylo. Jen unylé rýpání se v sobě připomínající psychologické drama, které se ovšem nekonalo. Krátký kus života nebyl ničím zajímavý natolik, aby si to zasloužilo natočení filmu. Ten je tak natahován hodně pomalými scénami, při kterých divák zívá a čeká na konec.

Bratři (2023)

Pro neznalého solidní akční thriller, se kterým ale mohou mít problém ti, kteří znají historii. S podobnými filmy mám trochu problém, protože glorifikují zločince, stejně jako tomu bylo u Kajínka nebo Sametových vrahů (ti ale byli natočeni ještě dost odstrašujícím způsobem). A chystají se další. Takže se pak není čemu divit, když si nějaký neznalý labilní člověk udělá z filmového padoucha svůj vzor. Každý si musí udělat svůj vlastní obrázek. Nicméně natočeno je to výborně, skoro by se dalo říci až světově nebo alespoň Evropsky. V ději pak převládá motiv cesty bratrů přes Německo na Západ. Motiv celého filmu je vlastně vyřčen až v samotném závěru, a tak podtrhuje požadavek na zamyšlení a vlastní soud. Anebo to brát jen jako zábavný film (který ovšem zase tak moc nebaví). Ale i přes jeho technické a scénáristické kvality nemám důvod se podívat znovu.

Vytoč mého agenta (2024) (seriál)

Výborné herecké obsazení, úžasní hostující herci v jednotlivých epizodách, výborná kamera. Ale všechno je k ničemu, když není co hrát. Humor se někam vytratil a obrazovku ovládla místy až silně trapná nuda. Nakonec nechávám dvě hvězdičky, ale i tak si říkám, jestli to není moc.

Most (2011) (seriál)

Tenhle nenápadně se tvářící seriál, který jsem nějak míjel a nevěděl o něm, mě dostal na kolena. Zejména první dvě série jsem chvílemi napětím ani nedýchal, nervy mi hrály. Dějový zvrat v každém díle, nemyslitelné zápletky a situace. Nevím, kam na to ti seveřani chodí. Sympatická dvojice vyšetřovatelů si mě rychle dostala, i na změnu jsem si později rychle zvykl - chemie mezi nimi pracovala zcela uvěřitelně. Poslední dvě série a hlavně ta poslední vůbec už pracují spíše s osobním životem policistky Sagy, a tak to místy ztrácí dech a někomu to možná může přijít i nezajímavé. Nakonec jsem velmi rád, že si mě toto dílo dokázalo najít.

Sisu (2022)

Čekal jsem něco hlubšího, nehostinějšího, mrazivějšího. Ale nakonec těch devadesát minut uteklo jako nic. A i když hlavní hrdina pronesl jedinou větu, a to na konci, po celou dobu jsem se neskutečně bavil. A to až k smíchu. Ta silná nadsázka nesmrtelného Kostěje mě prostě bavila, i když jsem místy měl pocit, že se dívám na komiks. Stylově hodně podobné prvnímu Kill Bill, jen mnohem prostodušší. 3+

Bod obnovy (2023)

Příběh mě ničím nezaujal. Myšlenka je nápaditá, ale autoři ji nedokázali nijak hluboce rozvést, a tak se vlastně po celou dobu není na co koukat. Nicméně na české poměry se i tak jedná o velmi výjimečný počin, protože takovýchto západních filmů, navíc ještě tohoto žánru, tu opravdu moc není. A představitelka hlavní postavy je navíc neokoukaná, a tak překvapila.

DogMan (2023)

Po dvaceti minutách bezuzdné nudy jsem to vzdal, protože se přece nemá cenu trápit u něčeho, co mě ani vzdáleně neoslovuje.

Wonka (2023)

Barevný, roztomilý, až sladký, jednoduchý pohádkový příběh se spoustou písniček. Dobro je zde dobré a zlo je zde zlé. Jen se mi hodně často zdálo, že se tu dělají z dětí hlupáci. Prostě standardní Disney produkce.