Darth Maul

okres Partizánske

<< předchozí 1 2 3 4 5 6 8
    • 5.6.2020  17:51
    Psí ostrov (2018)

Krásne a pútavé. Nekriticky obdivujem tvorivosť a schopnosti Wesa Andersona, vďaka ktorým dokáže hravým spôsobom vyrozprávať pomerne komplikovaný príbeh o utrpení psov na ostrove odpadkov. Je to tiež o prírode, láske, priateľstve, večnosti a čiernej sove. Tento film na mňa zapôsobil až tak, že som začal písať haiku.

• 9.4.2020  11:49
    Mys hrůzy (1991)

Znepokojivé. Martin Scorsese v tomto priamočiarom a temnom thrilleri pracuje so všadeprítomným neviditeľným zlom, rušivou hudbou, zaujímavou výtvarnou stránkou (meniaca sa obloha, zábery na oči, nájazdy kamery) a chaotickou symbolikou (tetovanie, citácie z Biblie, Rasputinov syndróm spásy, zvádzania a nesmrteľnosti). Istým spôsobom ide o úchylnú a cynickú hru s divákom, ktorému Scorsese predkladá na výber dve strany - sčítaného psychopata Cadyho a pokryteckého právnika Bowdena. Nepríjemná voľba...

• 27.3.2020  09:23
    1917 (2019)

Sam Mendes dokázal obliecť nenápadnú vojenskú historku do autentického a farbistého kabáta. Technické spracovanie pôsobí mimoriadne hodnoverne, ponúka nesmiernu dávku hmatateľného napätia a vyráža dych. Nie je to však len o dokonalej filmovej exhibícii. Mendesova odysea zanecháva v zakrvavenom blate špinavých zákopov prvej svetovej vojny silnú emočnú stopu.

• 16.3.2020  16:35
    Hlava 22 (TV seriál) (2019)

Smiech, zúfalstvo, napätie, opovrhnutie, nádej, zmätenie... Seriálová Hlava XXII ponúka (rovnako ako tá knižná) pestrú škálu pocitov a emócií, ktoré diváka pribijú k obrazovke. V štekote protilietadlových kanónov ukrýva silné príbehy rôznorodých figúrok. Každá z ústredných postáv má svoj špecifický pohľad na krvavú vojenskú mašinériu (napríklad hedonistický Major de Coverley, zaľúbený Nately, šťastný McWatt, dôvtipný Milo, prešibaný Orr alebo nahý Yossarian). Táto mnohofarebná spleť pocitov a postáv vo finále vytvára ohromujúcu mozaiku surovej protivojnovej satiry. Hustý seriál a výborné spracovanie knižnej klasiky!

• 16.3.2020  16:15
    Hlava 22 - Epizoda 6 (E06) (epizoda) (2019)

Nahý Yossarian...

• 16.3.2020  16:14
    Hlava 22 - Epizoda 5 (E05) (epizoda) (2019)

Prešibaný Orr...

• 16.3.2020  16:14
    Hlava 22 - Epizoda 4 (E04) (epizoda) (2019)

Dôvtipný Milo...

• 16.3.2020  16:12
    Hlava 22 - Epizoda 3 (E03) (epizoda) (2019)

Šťastný McWatt...

• 16.3.2020  16:12
    Hlava 22 - Epizoda 2 (E02) (epizoda) (2019)

Zaľúbený Nately...

• 16.3.2020  16:12
    Hlava 22 - Epizoda 1 (E01) (epizoda) (2019)

Hedonistický Major de Coverley...

• 23.2.2020  12:16
    Malé ženy (2019)

Najviac ma prekvapilo a zároveň potešilo voľné retrospektívne rozprávanie, ktoré nijakým spôsobom neuľahčovalo orientáciu v deji. Jedinou barličkou bola v tomto prípade hra svetla a farieb. Čas ranej dospelosti "veľkých dievčat" lemovali chladné a tmavé odtiene. Udalosti z neskorého detstva "malých žien" prekypovali svetlými, hrejivými a zemitými farbami. Vnímal som to ako krásnu metaforu na dospievanie (zanechanie bezstarostného detstva a posun do rezervovanej dospelosti).

• 22.2.2020  15:13
    Gentlemani (2019)

Taká drzosť! Scenár má značné diery. Obsahuje nevyspytateľné postavy a vykresľuje prekombinovaný dej s množstvom nepodstatných odbočiek a nepravdepodobných zvratov. Navyše... Rozprávačom je veľmi nespoľahlivý, pochybný a slizký had Fletcher... Taká elegantná drzosť! /// Od úvodných titulkov predvádza Guy Ritchie jednu spontánnu explóziou originality za druhou. Tieto výbuchy dopĺňa luxusná hudba. Ritchieho „chlapci“ hrajú pestrými farbami života vďaka exkluzívnemu hereckému kvartetu McConaughey - Hunnam - Farrell - Grant. A divák? Divákovi nezostáva nič iné, iba tomuto všetkému fandiť, pričom vie, že sa prizerá na fascinujúcu hru nebezpečných a nemilosrdných gaunerov... /// Vkusná zločinecká kratochvíľa s britským prízvukom.

• 21.2.2020  07:33

Ľudské dejiny sa niekedy podobajú na komédiu a inokedy zasa na tragédiu. História nacistického Nemecka ponúka dostatočné množstvo podnetov pre ostrú satiru. Výsmech by však nemal pôsobiť prvoplánovo a vulgárne. Silná téma si totižto vyžaduje inteligentnú myšlienku. Taika Waititi toto všetko do bodky naplnil. Napísal a zrežíroval umelecké dielo, v ktorom sa rýchlym tempom striedajú pasáže plné úderného humoru a odzbrojujúceho nadhľadu s dramatickými, dych vyrážajúcimi a dojímavými chvíľami. Tento guláš žánrov (Jojo Rabbit miestami skutočne vyvoláva dojem chaosu, podľa mňa však ide o premyslenú hru) sa najlepšie odráža v postave kapitána Klenzendorfa (neodolateľný Sam Rockwell), ktorý absurditu Tretej ríše komentuje sarkastickými poznámkami a zapíja alkoholom, no v kritických momentoch si vie zachovať ľudskú tvár.

• 20.2.2020  14:57
    Na dřeň (2012)

Ali a Stephanie. Dve opustené, stratené a životom vytrápené duše sa snažia nájsť pokoj vo vzájomnom objatí. Cesta za šťastím je však tŕnistá a kľukatá... Francúzsky film De rouille et d'os (Rust and Bone) sa s divákom nemazná. Životné osudy ústrednej dvojice predkladá surovým a krutým spôsobom. Krásne myšlienky ukrýva v mori sĺz, krvi, beznádeje a utrpenia. Protikladné svety hlavných hrdinov nakoniec spojí vnútorná sila, chuť bojovať a potreba vzájomnej lásky.

• 4.1.2020  16:27
    Le Mans '66 (2019)

Najmenej dokonalou súčiastkou tohto vyšperkovaného filmového stroja je jeho názov (vrátane rôznych variácií). Nejde v ňom totižto primárne ani o históriu automobilizmu, ani o Le Mans ´66, ani o súboj dvoch výrobcov najrýchlejších vozidiel. Všetky tieto prvky len utvárajú atmosféru veľkého chlapského príbehu priateľstva Shelbyho a Milesa. Bez zbytočných rečí... Silný film!

• 3.1.2020  10:04
    Ad Astra (2019)

Všetko nasvedčovalo tomu, že Ad Astra ponúkne dobrodružnú a hĺbavú cestu naprieč celou slnečnou sústavou až k planéte Neptún. Žáner Sci-fi má však rôzne úskalia... V tomto prípade sa stala osudnou veľmi tenká hranica medzi hĺbavosťou a ťažkopádnosťou. Dobrodružná cesta do neznáma sa koná, no je kostrbatá a jej prevedenie občas zadrháva.

• 3.1.2020  10:00

Citlivé, osobné a dôvtipné vyznanie lásky. Pomalá prechádzka Hollywoodom v sprievode milovníka filmov určená pre všetkých obdivovateľov pohyblivých obrázkov, ktorí nepotrebujú poznať celý príbeh, stačí im vedieť, čo práve robia ich hrdinovia... Práve tí hrdinovia sú najkrajším prvkom vyznania Quentina Tarantina. Ide o najlepšie napísané postavy naprieč celou jeho tvorbou. Rick a Cliff. Dvaja úprimní a priami filmoví kovboji. Cliff je úprimný vo svojich skutkoch, Rickova úprimnosť sa skrýva v jeho slzách. Obaja sú úprimní rozdielnym, no očarujúcim spôsobom. Nevzdávajú sa, hoci ich dni sú už dávno spočítané, pretože Zlatá éra Hollywoodu nenávratne odchádza... Film má však zázračnú moc. Dokáže nájsť tých, ktorí sa stratili, a dokáže vrátiť tých, ktorí už odišli... Krásne!

• 9.8.2019  14:18

Nevyspytateľný príbeh bratskej dvojice v sebe mieša trpkosť života s úsmevným nadhľadom. Rozprávaniu dominujú utrápené postavy, ktoré dokážu nachádzať pokoj a krásu aj v krutých podmienkach Divokého západu. Film pekný a nemilosrdný zároveň.

• 9.8.2019  13:07

Iný film. Rovnako iný ako jeho ústredná postava. A ľudia sa boja toho, čo je iné... Accountant v sebe koncentruje výbušnú akciu, zložitú zápletku a pestrú škálu emócií. Ide o neobyčajne odvážnu, mimoriadne originálnu, žánrovo neohraničenú a inteligentnú variáciu na komiksové eposy o superhrdinoch.

• 18.7.2019  12:05
    Yesterday (2019)

Od Dannyho Boylea a Richarda Curtisa som asi čakal o kúsok viac... Chýbala mi určitá nadstavba, ktorá by totálne vyžmýkala vynikajúci námet. Takto je Yesterday iba bezpečnou romantickou komédiou s nesmrteľnými pesničkami a krásnou scénou v domčeku pri mori.

• 17.7.2019  10:08

Majstrovstvo tohto filmového príbehu spočíva v tom, že nesie silný odkaz vzájomného porozumenia, pochopenia a nadviazania pevného priateľského puta, pričom zbytočne neznásilňuje ťažkú tému rasizmu. Kritické obrazy z južných oblastí Spojených štátov v 60. rokov 20. storočia pôsobia prirodzene a nie sú zbytočne melodramatické. Ide o jemnú hru s predsudkami a stereotypmi, ktorú prehlbuje plynulé prepínanie medzi vážnymi a humornými situáciami. Dokonale hrejivý film.

• 30.12.2018  10:04

Andrew Niccol vie zaťať poriadne hlboko do živého. Lord of War je zrkadlom svedomia celého ľudstva, ktoré prináša veľmi smutný, hoc reálny obraz a otvára nepríjemné otázky. Je možné niečo zmeniť? Dá sa nejakým spôsobom bojovať proti výnosnému obchodovaniu so smrťou a s utrpením najbiednejších? Horlivý Jack Valentine reprezentuje snahu aspoň čiastočne zmeniť túto bezútešnú skutočnosť, Vitaly Orlov predstavuje zúfalé úsilie odvrátiť neodvrátiteľnú tragédiu, no Yuri Orlov bojovať odmieta, najmä sám so sebou. Zlo prevládne, keď dobrí sklamú...

• 30.12.2018  08:48

Tento kúzelný film ponúka svieži pohľad na krátku časť života Charlesa Dickensa a originálnym spôsobom zachytáva vznik nadčasovej Vianočnej koledy. Spisovateľova fantázia sa v ňom svojským spôsobom prelína s realitou i s jeho spomienkami na detstvo. Dickens a Scrooge tak spoločne kráčajú po ceste za odhalením pravého zmyslu Vianoc. /// "My dvaja spolu dokážeme úžasné veci."

• 23.12.2018  16:54

Po technickej i obsahovej stránke bezchybne zvládnutá rozprávka, ktorá vďaka nesmrteľnej hudbe, Freddieho individualite a dokonalému záveru spĺňa očakávania nezvyčajne širokého publika. Zaslúžený potlesk vypredanej kinosály.

• 23.12.2018  09:37

Lyrická oslava ľudskej skromnosti, ktorá svojím citlivým spracovaním a komornou prirodzenosťou prináša nenásilne dojímavý filmový zážitok. Na pozadí veľkolepého príbehu o odvahe, posúvaní hraníc a uskutočnení najväčšej expedície v dejinách ľudstva sa odkrýva bolestná životná cesta zdráhajúceho sa hrdinu. V mesačnom prachu stojí krehkosť človeka zoči-voči rozľahlosti vesmíru. Výnimočné dielo!

• 22.12.2018  12:02

Cooper dáva divákovi jedinečnú možnosť vybrať si, ako sa bude na jeho film pozerať. Môže to byť klasická (mnohokrát ošúchaná) melodráma. Alebo to môže byť citlivý viacrozmerný pohľad na lásku, rodinu a každodenné vnútorné boje, ktorý nádherne dopĺňajú dva verše piesne Shallow. Ja som si vybral druhú možnosť: "Povedz mi, chlapče, nie si už unavený z tých pokusov vyplniť prázdnotu?" /// "Povedz mi, dievča, si šťastná v tomto modernom svete?"

• 22.12.2018  10:19

Detské časy sú nenávratne preč a život sa točí okolo nedôležitých zajtrajškov. Také smutné. Ako sa dostať z tejto nepríjemnej pasce dospelosti? Riešenie je možno bližšie, než sa na prvý pohľad zdá... "Pochabý starý medveď!" /// Príbeh dospelého Christophera Robina a jeho dojímavý návrat do detských čias ma nenechal chladným a pripomenul mi, že je neustále potrebné hľadať zvyšky svojho detského srdca. Nádhera!

• 10.9.2018  15:51

Zaujali ma najmä postoje hlavného hrdinu. Ron dokázal šikovne kľučkovať medzi dvomi krajnými ideológiami (White Power vs. Black Power), nenechal sa zatiahnuť do politiky a takmer vždy sa rozhodoval racionálne. Mimoriadne smutný (pretože zobrazuje zbytočnú nenávisť), mimoriadne silný (pretože rozpráva príbeh odvážnych ľudí) a mimoriadne podnetný film (pretože obrazy z neho zostanú v hlave aj dlho po zhasnutí premietačky).

• 10.7.2018  15:53

Okrem veľkého množstva popkultúrnych odkazov vložil Steven Spielberg do tohto filmu ešte jednu podstatnú vec... Svoje srdce. Je to cítiť z každého obrázku. Ready Player One je živou a priamočiarou filmovou zábavou pre široké publikum, v ktorej sa nehrá ani na istotu, ani o plnú kasu. Čistá detská radosť.

• 13.4.2018  16:08
    Tvář vody (2017)

Jednoduchý príbeh netradičnej romance s tyrkysovým nádychom v sebe ukrýva veľké množstvo pálčivých spoločenských otázok, ktoré del Toro bezstarostne zahalil do krásnej hry kontrastov. Postavil proti sebe nezištnú pomoc a sebeckú chamtivosť, bezstarostnú rozprávku a brutálny horor, krutú túžbu po ovládnutí a nežnú úctu k všetkému živému, rozklad groteskného amerického sna a objavovanie jedinečnej krásy v každodennosti. Očarujúci film.

<< předchozí 1 2 3 4 5 6 8