Darth Maul

Radovan Števula

okres Partizánske

<< předchozí 1 2 3 4 5 6 8
    • 9.8.2019  14:18

Nevyspytateľný príbeh bratskej dvojice v sebe mieša trpkosť života s úsmevným nadhľadom. Rozprávaniu dominujú utrápené postavy, ktoré dokážu nachádzať pokoj a krásu aj v krutých podmienkach Divokého západu. Film pekný a nemilosrdný zároveň.

• 9.8.2019  13:07

Iný film. Rovnako iný ako jeho ústredná postava. A ľudia sa boja toho, čo je iné... Accountant v sebe koncentruje výbušnú akciu, zložitú zápletku a pestrú škálu emócií. Ide o neobyčajne odvážnu, mimoriadne originálnu, žánrovo neohraničenú a inteligentnú variáciu na komiksové eposy o superhrdinoch.

• 18.7.2019  12:05
    Yesterday (2019)

Od Dannyho Boylea a Richarda Curtisa som asi čakal o kúsok viac... Chýbala mi určitá nadstavba, ktorá by totálne vyžmýkala vynikajúci námet. Takto je Yesterday iba bezpečnou romantickou komédiou s nesmrteľnými pesničkami a krásnou scénou v domčeku pri mori.

• 17.7.2019  10:08

Majstrovstvo tohto filmového príbehu spočíva v tom, že nesie silný odkaz vzájomného porozumenia, pochopenia a nadviazania pevného priateľského puta, pričom zbytočne neznásilňuje ťažkú tému rasizmu. Kritické obrazy z južných oblastí Spojených štátov v 60. rokov 20. storočia pôsobia prirodzene a nie sú zbytočne melodramatické. Ide o jemnú hru s predsudkami a stereotypmi, ktorú prehlbuje plynulé prepínanie medzi vážnymi a humornými situáciami. Dokonale hrejivý film.

• 30.12.2018  10:04

Andrew Niccol vie zaťať poriadne hlboko do živého. Lord of War je zrkadlom svedomia celého ľudstva, ktoré prináša veľmi smutný, hoc reálny obraz a otvára nepríjemné otázky. Je možné niečo zmeniť? Dá sa nejakým spôsobom bojovať proti výnosnému obchodovaniu so smrťou a s utrpením najbiednejších? Horlivý Jack Valentine reprezentuje snahu aspoň čiastočne zmeniť túto bezútešnú skutočnosť, Vitaly Orlov predstavuje zúfalé úsilie odvrátiť neodvrátiteľnú tragédiu, no Yuri Orlov bojovať odmieta, najmä sám so sebou. Zlo prevládne, keď dobrí sklamú...

• 30.12.2018  08:48

Tento kúzelný film ponúka svieži pohľad na krátku časť života Charlesa Dickensa a originálnym spôsobom zachytáva vznik nadčasovej Vianočnej koledy. Spisovateľova fantázia sa v ňom svojským spôsobom prelína s realitou i s jeho spomienkami na detstvo. Dickens a Scrooge tak spoločne kráčajú po ceste za odhalením pravého zmyslu Vianoc. /// "My dvaja spolu dokážeme úžasné veci."

• 23.12.2018  16:54

Po technickej i obsahovej stránke bezchybne zvládnutá rozprávka, ktorá vďaka nesmrteľnej hudbe, Freddieho individualite a dokonalému záveru spĺňa očakávania nezvyčajne širokého publika. Zaslúžený potlesk vypredanej kinosály.

• 23.12.2018  09:37

Lyrická oslava ľudskej skromnosti, ktorá svojím citlivým spracovaním a komornou prirodzenosťou prináša nenásilne dojímavý filmový zážitok. Na pozadí veľkolepého príbehu o odvahe, posúvaní hraníc a uskutočnení najväčšej expedície v dejinách ľudstva sa odkrýva bolestná životná cesta zdráhajúceho sa hrdinu. V mesačnom prachu stojí krehkosť človeka zoči-voči rozľahlosti vesmíru. Výnimočné dielo!

• 22.12.2018  12:02

Cooper dáva divákovi jedinečnú možnosť vybrať si, ako sa bude na jeho film pozerať. Môže to byť klasická (mnohokrát ošúchaná) melodráma. Alebo to môže byť citlivý viacrozmerný pohľad na lásku, rodinu a každodenné vnútorné boje, ktorý nádherne dopĺňajú dva verše piesne Shallow. Ja som si vybral druhú možnosť: "Povedz mi, chlapče, nie si už unavený z tých pokusov vyplniť prázdnotu?" /// "Povedz mi, dievča, si šťastná v tomto modernom svete?"

• 22.12.2018  10:19

Detské časy sú nenávratne preč a život sa točí okolo nedôležitých zajtrajškov. Také smutné. Ako sa dostať z tejto nepríjemnej pasce dospelosti? Riešenie je možno bližšie, než sa na prvý pohľad zdá... "Pochabý starý medveď!" /// Príbeh dospelého Christophera Robina a jeho dojímavý návrat do detských čias ma nenechal chladným a pripomenul mi, že je neustále potrebné hľadať zvyšky svojho detského srdca. Nádhera!

• 10.9.2018  15:51

Zaujali ma najmä postoje hlavného hrdinu. Ron dokázal šikovne kľučkovať medzi dvomi krajnými ideológiami (White Power vs. Black Power), nenechal sa zatiahnuť do politiky a takmer vždy sa rozhodoval racionálne. Mimoriadne smutný (pretože zobrazuje zbytočnú nenávisť), mimoriadne silný (pretože rozpráva príbeh odvážnych ľudí) a mimoriadne podnetný film (pretože obrazy z neho zostanú v hlave aj dlho po zhasnutí premietačky).

• 10.7.2018  15:53

Okrem veľkého množstva popkultúrnych odkazov vložil Steven Spielberg do tohto filmu ešte jednu podstatnú vec... Svoje srdce. Je to cítiť z každého obrázku. Ready Player One je živou a priamočiarou filmovou zábavou pre široké publikum, v ktorej sa nehrá ani na istotu, ani o plnú kasu. Čistá detská radosť.

• 13.4.2018  16:08
    Tvář vody (2017)

Jednoduchý príbeh netradičnej romance s tyrkysovým nádychom v sebe ukrýva veľké množstvo pálčivých spoločenských otázok, ktoré del Toro bezstarostne zahalil do krásnej hry kontrastov. Postavil proti sebe nezištnú pomoc a sebeckú chamtivosť, bezstarostnú rozprávku a brutálny horor, krutú túžbu po ovládnutí a nežnú úctu k všetkému živému, rozklad groteskného amerického sna a objavovanie jedinečnej krásy v každodennosti. Očarujúci film.

• 9.3.2018  17:35

Komplexná pocta majstrovi. Autorom tohto originálneho umeleckého diela, ktoré ďaleko presahuje hranice filmu, sa podarilo zachytiť krehkosť a svojráznosť života. Presne tak, ako to robil Vincent.

• 14.2.2018  16:04

Hrubé emócie ústrednej trojice prenikajú spod masky rezervovanosti veľmi pozvoľne. Phantom Thread však nie je pomalým filmom v negatívnom zmysle slova. Potrebnú dynamiku mu dáva vývoj postáv a ich neobvyklé konanie. /// Paul Thomas Anderson utkal vyberanú a inteligentnú filmovú látku, ktorá dokáže prekvapiť po všetkých stránkach. Každá čiastočka tohto majstrovského celku je starostlivo vypiplaná k dokonalosti. /// Daniel Day-Lewis si pre svoju rozlúčku s herectvom vybral ideálny projekt. Takto si ho chcem pamätať...

• 14.2.2018  12:53

Tragikomický úryvok z neusporiadaného Vincentovho života o tom, že v každom človeku sa dá nájsť aspoň kúsok dobra, hoci to tak na prvý pohľad vôbec nevyzerá. Príjemný film s bezprostrednou atmosférou, kvalitnými hereckými výkonmi a svižným hudobným podfarbením.

• 31.12.2017  09:42
    Wind River (2017)

Sheridanov autorský rukopis je najviac hmatateľný v atmosfére krutého a nehostinného prostredia. Do tejto zasneženej kulisy vložil osobnú drámu a popretkával ju silnou spoločenskou témou. Výsledkom je intenzívny zážitok. Kvôli takýmto priamočiarym a principiálnym filmom chodievam rád do kina...

• 24.12.2017  14:59

Pôvodný film ťažil najmä z ponurej atmosféry, ktorú dopĺňal úžasný dej. Blade Runner 2049 dominuje veľkolepým a smutným príbehom. Melancholická atmosféra je len kulisou mnohovrstvovej nadstavby k prvému filmu. Ide o nekompromisné (miestami až nemilosrdné) dielo, ktoré zachytáva prosté existenčné sny (byť výnimočný, niekam patriť). Takéto túžby robia z dôstojníka K. jedinečnú bytosť a stierajú rozdiely medzi replikantmi a ľuďmi. /// Pre niekoho môže byť zmyslom života to, že sa stane svedkom zázraku...

• 24.12.2017  12:49
    Blade Runner (1982)

Prijať pochmúrny svet Blade Runnera nebolo pre mňa jednoduché. Najskôr som sa musel presekať cez ťažké metafory ukryté v daždivom opare futuristického mesta anjelov. Pod melancholickými hudobnými odtieňmi sa vynáral smutný príbeh o replikantoch a ľuďoch, ktorý mi postupne odhaľoval, aký úžasný myšlienkový presah toto dielo má. Záverečný upršaný stret Ricka Decarta s Royom Battym je nádherným zavŕšením mimoriadne odvážneho filmu. /// "Videl som veci, ktorým by ste vy, ľudia, neverili. Zapálené vojnové lode v dráhe Oriónu. Videl som C lúče žiariť v tme blízko Tannhäuserovej brány. Všetky tieto chvíle sa stratia v čase, ako slzy v daždi."

• 31.10.2017  07:54

Zlatý kruh je veľkolepejší, bláznivejší a miestami aj nechutnejší ako dokonalá Tajná služba. Snaha šokovať viac a častejšie mu trošku uberá na džentlmenskom pôvabe. To však nie je najväčším problémom filmu, pretože stále ide o pomerne originálnu a kvalitnú zábavu. Dojem kazí skôr práca s postavami. Vždy som Vaughna považoval za vnímavého režiséra, ktorý si svoje charaktery váži a správa sa k nim s úctou. Preto ma veľmi nepríjemne prekvapilo, ako lajdácky odbil dejovú linku agenta Whiskey. Zaujímavá postava so silnou motiváciou si takýto úbohý koniec nezaslúžila. Škoda, zvyšok filmu je totižto celkom podarený a zábavný.

• 17.8.2017  15:32

Ritchie si ide svoje. Znovu! Za výdatnej asistencie energickej hudby Daniela Pembertona, s obrovskou dávkou originality a veľkého filmárskeho nadšenia, podáva divákovi nevierohodnú historku o vzniku anglických tradícií. Jeho rozprávačský talent a schopnosť pozrieť sa na klasickú fantasy látku inak sú obdivuhodné. Takýchto odvážnych filmových tvorcov je dnes málo...

• 5.8.2017  12:19
    Fargo (1996)

Jeden z najintenzívnejších filmových soundtrackov vytvára spolu so zábermi na zasneženú krajinu dokonalú harmóniu. Fargo je výborný thriller. Zdobia ho bezchybné herecké výkony, mrazivá atmosféra a cynický humor. Nedokážem však prehrýzť Coenovský štýl práce s hlavnými postavami a ich záľubu v absurdnosti. /// Ani na druhýkrát.

• 3.8.2017  13:37
    Baby Driver (2017)

Úvodných šesťdesiat minút krásne odsýpa najmä vďaka úderným dialógom, rozmanitej zmesi postáv a výberu skladieb. Napriek ťažkým životným okolnostiam je Babyho svet vtipný, farebný a všetko sa v ňom točí okolo hudby. Prvá polovica filmu funguje ako príjemné spestrenie dlhých letných večerov. Od scény v luxusnej reštaurácii však príbeh stratí šťavu. Všetko zrazu pôsobí ťažkopádnejšie, postavy sa správajú čudne a záver nemá konca-kraja. Baby Driver skrýva silné momenty a krásne drobnôstky, no ako celok je veľmi nevýrazný.

• 25.7.2017  13:50
    Dunkerk (2017)

Sugestívne natočená vojnová katastrofa. Christopher Nolan preberá úlohu rozprávača. Jeho podanie historickej udalosti prekvapivo nestojí iba na dialógoch a postavách. Prostredníctvom unikátnej formy, dokonalého obrazu a nepokojného zvuku prenáša divákov priamo do centra diania. Vyčerpávajúcim spôsobom ich necháva precítiť zúfalstvo vznášajúce sa na móle, na vode a vo vzduchu. Vyslobodením z beznádejného pekla, ktoré divák prežíva spolu s hrdinami, sú dojímavé momenty (príchod civilných lodiek k mólu) a ľudský záver (čítanie Churchillovho prejavu). Jedinečný zážitok!

• 20.7.2017  15:15
    Whiplash (2014)

Napriek tomu, že nedokážem pochopiť, prečo sa Andrew dobrovoľne rozhodol podstúpiť psychickú tortúru u nevyspytateľného Fletchera, viem si vychutnať silnú drámu založenú na surových emóciách. Damien Chazelle vytvoril úderný film o talentovaných ľuďoch, ktorí nekompromisne nasledujú svoje sny. Whiplash!

• 11.7.2017  14:18

Vzbura utrápených mužov proti nespravodlivej spoločnosti. Nekompromisná, bez zbytočných rečí a vysvetľovania. /// Sheridan zasadil svoj ďalší príbeh do surového prostredia Texasu. Dusné povetrie tohto neprívetivého miesta dokonale podčiarkuje ťaživú atmosféru celého filmu. Dobrý pocit z poctivého remesla zvýrazňujú aj brilantné herecké výkony ústrednej štvorice a temná hudba. Intenzívny filmový zážitok. /// "Zdá sa mi to hlúpe... Tento spôsob života, bankové lúpeže, utrácanie peňazí... Takto dnes už nikto nežije. Je to minulosť. Dávna minulosť."

• 7.6.2017  17:48

Pri filmoch sa nerád bojím, preto bola moja cesta k tomuto mysterióznemu klenotu tŕnistá a zdĺhavá. Napokon som však neodolal a ani trochu neľutujem. Šiesty zmysel je výnimočné dielo. Ponúka úžasnú paletu pocitov, od počiatočného strachu cez nemý údiv až po záverečné dojatie. Bezchybne sfilmovaný príbeh s jedinečnou, až na kosť mrazivou, atmosférou.

• 4.6.2017  14:03
    Lady Macbeth (2016)

Od temného dobového thrilleru som očakával tvrdší emocionálny úder. Vo filme boli znázornené hrozivé situácie vyplývajúce z ľudskej sebeckosti, ktoré síce prinútia diváka k zamysleniu, no neomráčia ho. Všetko pôsobilo až príliš sterilne a neosobne. Je to trošku škoda, pretože netradičný príbeh mal celkom dobré základy v podobe dusnej atmosféry a výborného hereckého výkonu krásnej Florence Pugh.

• 7.4.2017  17:59

Bolestivá rozlúčka s drahými X-Menmi. Z neohrozených bojovníkov sa stali vyprahnutí starci bez chuti žiť. Charlesova myseľ je rozkolísaná a Logan nosí v náprsnom vrecu košele adamantiový náboj. Depresívny tón sa trošku zmierni, keď títo dvaja nechajú do svojich bezútešných životov vstúpiť Lauru a vydajú sa na cestu za vykúpením. Pieseň Hurt je dokonalým epilógom Loganovho príbehu.

• 25.3.2017  17:18
    Nepřítel (2013)

Zvláštne dielo s viacerými vrstvami. Ľudské túžby, závislosti a neschopnosť zmeniť sa sú v ňom prekryté obrazmi a symbolmi. Všetko zastrešuje pochmúrna thrillerová atmosféra. Jake Gyllenhaal pôsobil v dvojitej úlohe nešťastnej obete i desivého nepriateľa dokonale. Baví ma žiť filmom aj dlho po skončení jeho záverečných titulkov.

<< předchozí 1 2 3 4 5 6 8