Brooks

Brooks

Boris Hudec

okres Trenčín
Ten druhý v poradí. Vždy, všade a vo všetkom

<< předchozí 1 2 3 4 6 9 11
    • 28.7.2019  00:12

Pomalé, prakticky bez deja, plné filozoficky zašifrovaných dialógov, ktoré nič nepovedia a cestovania, ktoré nikam nevedie. Tvorcovia síce občas chytia predlohu za pačesy a ukážu jej potenciál, ale väčšinu času len tápu. Casting stále fantastický, forma stále nadpriemerná, ale dúfam, že ďalšia séria bude posledná. Je to trochu trápenie.

• 11.5.2019  01:04

Od fantastických epizód, ktoré sledujete jedným dychom, až po tie priemerné, výplňové. Vedlajšie dejové motívy sú občas zjednodušené a zrýchlené, aby sa všetko stihlo vrámci jedného dielu a pôsobia rušivo. Naopak ústredný prípad "Smějícího se muže", ktorý sa rieši celú sériu je vynikajúci, dejovo veľmi zamotaný a logický, s jednou famózne vykreslenou "tajomnou" postavou. Záverečných 6 dielov sa sleduje jedným dychom. Hlavné postavy výborné (obzvlášť Battou). Škoda upozadenia ostatných členov sekcie. Audiovizuálne veľmi pekné, hudobné kompozície Yoko Kanno úchvatné. Medzi anime seriálmi jeden z najzásadnejších kusov.

• 3.5.2019  01:02
    Skleněný (2019)

Koncept nie je márny a spôsob, akým Shy v úvode prepája osudy ústredného tria vzbudzuje nemalé očakávania. Tie nakoniec zostanú nenaplnené, pretože postupným vŕšením lacných zvratov a bizardných scén (až monty-pythonovské finále na parkovisku) stráca dlho očakávané zavŕšenie "inej" komiksovej trilógie na serióznosti a inteligencii. Naviac Shyova práca s hrdinami tentokrát nedosahuje úrovne jeho najlepších filmov. Výraznejšieho rozpytvania a emocionálnej katarzie sa dočká len Mr.Split (skvelá pointa s jeho otcom) a čiastočne Mr.Glass. Mr.Unbreakable funguje najmenej. A ich interakcia s psychiatričkou Sarah Paulson, rovnako ako celá jej postava, nefunguje vôbec. Pán režisér to jednoducho uponáhľal. Mal to nechať ešte pár rokov uležať, počkať než tá zmeť myšlienok a nápadov dostane pevnejší tvar.

• 30.3.2019  01:45
    Grinch (2018)

Narozdiel od Mimoňov, ktorí nemali nič, to má aspoň nejaký dej a sympaticky profilované postavy. Aj jednotlivé gagy, či už slovné alebo vizuálne sú celkom zábavné, len je to stále tá "druhá animovaná liga", ktorá sa s Disneym a Pixarom nedá ani porovnať. Najväčším úspechom tak je, že ohyzdnú, mnou nenávidenú, hranú verziu Rona Howarda to zadupáva do zeme.

• 30.3.2019  01:39

Nanajvýš neinovatívny príspevok do dávno mŕtveho žánru. Charakterovo nezaujímavá rodinka, ohrané žánrové peripetie a vyblednutý tv vizuál. Brutálnejšie okamžiky sú dva a trvajú pár sekúnd. Postava záporáka ako jediná nádejne profilovaná, ale nedotiahnutá. Mytológia okolo neho sa mohla vykresliť viac, to naznačenie mi prišlo nepostačujúce.

• 30.3.2019  01:28
    Cam (2018)

Pozoruhodná filmová zábavka. Originálny koncept pracujúci s prostredím, ktoré sa doposiaľ v kinematografii prezentovalo len veľmi okrajovo; funkčne, krôčik po krôčiku, budované napätie a paranoia; ukážkovo gradované mystérium okolo identity páchateľa; a na záver ambiciózna metafora o nebezpečenstve sociálnych médií a strate vlastnej identity. Inteligentné, úderné, trefné.

• 25.3.2019  15:55
    Devadesátky (2018)

Cool, vtipná a režijne veľmi pekne zvládnutá výpoveď o najcitlivejšom a najformujúcejšom období dospievajúceho chalana. Režijný debutant Hill to má pevne v rukách. Dostatok času venuje aj vykresleniu atmosféry a nezameniteľnej estetiky 90.tych rokov (ktorá ho, vzhľadom na jeho nízky vek, dosť pravdepodobne formovala), aj sociálnemu a rodinnému zázemiu hlavného hrdinu. Veľmi si pritom vypomáha nadupaným soundtrackom, dokumentárne ladenou kamerou a uveriteľnými mladými hercami. Najlepší coming-of-age od Muda Jeffa Nicholsa.

• 24.3.2019  18:59
    Pátrání (2018)

Rutinná žánrová kostra, s povinným záverečným zvratom, ktorý stavia všetko predchádzajúce dianie na hlavu a tradičnými logickými chybkami, je tu ozvláštnená originálnou dravou formou, vďaka ktorej sa z pôvodne béčkového thrilleru stáva plnohodnotná nervydrásajúca jazda. Jazda s prekvapivo dobrým Johnom Cho v hlavnej úlohe. Keby mala depresívnejšie zakončenie, ktoré mi k priebehu vyšetrovania sedelo viac, dám 5*. Takto "len" za 4*.

• 22.3.2019  01:16

Jeden z tých rutinnejších Marvel originov, ktorý slúži len na predstavenie, pre nadchádzajúce udalosti, kľúčovej postavy. Režijne zameniteľný, s neprehľadnou akciou a kompletne digitálnym vyvrcholením, ktoré ma neberie. Prím tu hrá odľahčená atmosféra deväťdesiatok pripomínajúca buddy-movies z pera Shanea Blacka a hlášky, ktorými vládne hlavne Jackson, konečne s priestorom hodným jeho talentu. Brie Larson je trošku kŕčovitejšia, ale je sympaticky civilná, čím dvíha kredit inak nevýrazného charakteru. Záporáci nič moc a trikových scén je tam toľko, že som v polovici prestal vnímať ich nevyrovnanú kvalitu. Ale povinnosť je aj napriek výhradám splnená, nová hrdinka uvedená a teraz snáď predvedie Marvel opäť niečo zaujímavejšie.

• 19.3.2019  21:46

Fajn "military action" jednohubka. Režijným pojatím má najbližšie ku Kathryn Bigelow, ale kvalitou zostáva o dve poschodia nižšie. Prvá polovica je skvelá, druhá sa trochu tiahne. Akčných momentov je poskromne, ale sú nekompromisné, tvrdé a ich taktická dôveryhodnosť je pôsobivá. Ústredná pätica drsňákov najlepšia na celom filme. Čo snímku v mojich očiach potápa sú okato digitálne triky, chabo profilovaní hrdinovia (okrem Affleckovej postavy sa o nikom skoro nič nedozvieme), ale predovšetkým logické lapsusy v druhej polovici a podivné zmeny chovania postáv, ktoré posielajú celú autentickosť do hája.

• 18.3.2019  21:41

Gotická, kostýmová dráma namiešaná s psychologickým hororom a jemnou duchárčinou. Viac sa tu naznačuje ako ukazuje, takže to nechytí každého. Sám som mal občas problém vstrebať to tempo a to sa považujem za dosť tolerantného diváka, milovníci "rýchlych filmov" to nemilosrdne odstrelia. Avšak nemôžem tomu uprieť zopár atmosfericky silných momentov, ktoré ukazujú remeselnú zručnosť tvorcovského tímu a výborne vytypované herecké obsadenie. Celý ústredný štvorlístok je skvelý, ale chcel by som vyzdvihnúť Domhnalla Gleesona, ktorý ušiel od štekov v Harrym Potterovi naozaj ďalekú cestu. Nielenže ide z jedného zaujímavého filmu do druhého, ale aj jeho herecký prejav sa behom tých rokov vyfarbil tak krásne, že som zvedavý na každú jeho rolu.

• 6.3.2019  00:11
    Sestra (2018)

Vďaka efektnej práci s hudbou a strihom sa človek veľmi nenudí a atmosféra občas dokáže vyvolať zimomriavky (vďaka kvalitnej interiérovej výprave a dobre vybranému kláštoru), ale dejovo sa jedná o rovnaký derivát hororových klišé, ako bola druhá Annabelle. Tentokrát navyše bez sympatických postáv a režijne nanajvýš rutinne spracovaný.

• 4.3.2019  12:03
    Sex Education - Season 1 (série) (2019)

Freaks and Geeks súčasnosti. Iná generácia, iné problémy, rovnaké pocity. Menej realistické, viac romantické, podobne cynické. Prekvapivo kvalitné. Prvá polovica je "len"šialene vtipná (tým britsky zdržanlivým spôsobom), ale od piateho dielu chytá Sex Education aj silné dramatické podtóny, ktoré sa dokážu zaryť naozaj hlboko a rezonovať. A má to mimoriadne plasticky napísané charaktery, hrané talentovanými, mladými hercami. Radosť sledovať.

• 26.2.2019  22:23
    Vdovy (2018)

Obrazovo temná, surová, realistická heist žánrovka, ktorej inšpiráciou sú, minimálne po vizuálnej stránke, opusy Michaela Manna. Obzvlášť úvodná scéna autonaháňačky. Tá je highlightom filmu, jej tenzia mi zdvihla adrenalín. Skvelo obsadená štvorica vdov (obzvlášť Davis a Debicki), charizmatická svorka záporákov, ktorá by potrebovala vypilovať charaktery. Bohužiaľ, spočiatku výživne rozohraná partia sa postupom času utápa v McQueenovej snahe rozpitvať sociálnu situáciu hlavných hrdiniek až na kosť a v zbytočných odbočkách k postavám, ktoré majú v deji len okrajovú rolu (línia s voľbami, otcovsko-synovský konflikt medzi Farrellom a Duvallom). Tempo drhne, realizmus sa vytráca. Nastupujú klišovité twisty a béčkové riešenia. 3*.

• 9.2.2019  15:27

Inteligenčne na úrovni Upírskych denníkov a podobných zhovadilostí, ale formálnym spracovaním o level vyššie. Atmosferické lokácie a kulisy, pekné masky, minimum digitálnych efektov. Casting v pohode, Kiernan Shipka je sympaťáčka. Dejovo ma to príliš nezaujalo, na to je to až príliš teen a neškodné. Epizodická štruktúra nevadila, skôr som mal problém s násilným našróbovaním súčasných celospoločenských problémov (ukážkovo zbytočná postava čierneho gay bratranca, feministické kamarátky bojujúce proti šikane). Fajn oddychová zábava.

• 2.2.2019  21:02

Zbytočná dramatizácia už tak dramatickej udalosti v závere to pre mňa zničila. Radšej by som tiché, nenápadné docudrama, ktoré sa drží faktov ako bolo Zero Dark Thirty, než hollywoodskou pozlátkou obalenú, väčšinovému divákovi prispôsobenú, žánrovú frašku. Remeslo solídne a Isaac a Kingsley dobre obsadení a dobre hrajúci, ale dialógom medzi nimi, ktoré mali byť hnacím motorom filmu, venuje režisér príliš málo pozornosti. Kvalitatívne na rovnakej úrovni ako dnes už zabudnutá Operácia Entebbe.

• 2.2.2019  20:32

Produkčne pekne spracovaná rozprávka, ovenčená opulentnou výpravou, nádhernými kostýmami a Čajkovského nesmrteľnou hudbou. Horibilné investície sú vidieť. Mackenzie Foy je sympatická, hrá prirodzene a pre mňa je najväčším pozitívom filmu, na ktorom inak niet čo pochváliť. Dejový posun bližšie k Alici v krajine zázrakov mi príde nešťastný, jeho scenáristické uchopenie je stereotypné a celá fantasy začne po chvíli pôsobiť otupne. Herci nevedia čo hrať a delia sa na znudených (Mirren) a prehrávajúcich (Keira). Pôrodné bolesti sú cítiť, natáčalo sa zjavne bez snahy, bez zápalu pre vec. Chýba pevné režijné vedenie. Holt Hallstrom je skôr komorný režisér, ktorý nemá s vysokorozpočtovým Hollywoodom žiadne skúsenosti a ani jeho náhradník Johnston nie je práve zárukou kvality.

• 13.1.2019  14:11

Beštiálne znásilnenie môjho najobľúbenejšieho vesmírneho monštra. Nový Predátor nerešpektuje odkaz pôvodného filmu, nemá kvalitne načrtnuté a obsadené postavy, smer akým posúva univerzum je galakticky debilný a humor, ktorý používa je naivne detinský (tým najnepríjemnejším, infantilným spôsobom). A najsmutnejšie na tom celom je, že sa pod tento brak podpísal človek, ktorý stál pri zrode kultu osobnosti nemilosrdného lovca. Sklamanie roka.

• 12.1.2019  21:28

Iný pohľad na westernový žáner. Veľa sa tu rozpráva, ale väčšinou o ničom dôležitom, dialógy majú skôr filozofický charakter. Zápletka je jednoduchšia a rozvíja sa pomalšie, s dotykom melanchólie. Audiard venuje pozornosť skôr roztomilo bizarným, nepodstatným detailom. Rovnako aj postavy, stvárnené kvalitnými hercami, sa profilujú postupne. Prestrelky sú štyri, z toho dve sa odohrávajú v tme a dve mimo záber. Desplatov soundtrack silno experimentálny. Film čisto pre hľadačov alternatívy. Fanatických milovníkov žánru to nemá šancu osloviť.

• 4.1.2019  04:04
    Roma (2018)

Na prvý pohľad všedný film, myšlienkovo jednoduchý a dejovo skromný. Ale úprimný, nakrútený od srdca a emocionálne neskutočne silný. Cuarón vzdáva poctu ženám/matkám a vzdáva ju tak dojemne a láskavo, že citlivejších, vnímavých divákov jednoducho musí zasiahnuť. Aspoň mňa áno. A pokiaľ to naviac robí v tak grandióznom filmárskom prevedení, tak niet o čom. Tie prenádherné, čiernobiele, kompozične úchvatné, organizačne mimoriadne náročné zábery musia uhranúť každého fajnšmekra. Film, aký sa dnes už len tak nevidí. Rana do srdca.

• 30.12.2018  23:40
    Přízraky (1996)

Najrozpačitejší Jacksonov film. Na dobu uvedenia má veľmi kvalitné vizuálne efekty a mimoriadne sympatický, nehviezdny casting, obzvlášť opäť krásne odporný Jake Busey a slizký Jeffrey Combs. Ale režijné poňatie rozkročené medzi hororom a komédiou škrípe. Jednotlivé scény, či už tie dramatické alebo komické, sú zábavné a plné roztomilo hravých nápadov, ale ako celok Prízraky neladia. Veľmi rozporuplné.

• 28.12.2018  14:56

Nablýskaná retro gangsterka cool strihu, ktorá prefíkanosťou scenára odkazuje na Tarantina a Ritchieho a v prvej, lepšej polovici sa im aj vyrovná. Je dokonca inteligentnejšia a zábavnejšia než posledná tarantikovka The Hateful Eight. Výborný casting oživuje postavy, ktoré vás zaujímajú a dostávajú sa do zlomových situácií, v ktorých zareagujú vždy úplne inak ako čakáte. A to mám rád. V druhej polovici, konkrétne od nástupu Hemsworthovej postavy, ktorá mala paradoxne upadajúce tempo oživiť, ale film stratí dych a už ho nenájde. Jednak z toho viním v nevhodné momenty zakomponované flashbacky a potom samotný scenár, ktorý po rozdaní kariet už nemá čím zaujať. Druhú polku by som skrátil o 15-20 minút a možno by som išiel na 4*.

• 28.12.2018  14:28

Bezpohlavná fantasy, na ktorej sa plne prejavuje Rothova fádnosť. Mechanicky zrežírované, bez atmosféry a trikové angažmán okato digitálne. Black a Blanchett sú sympatickí a dej dokáže prekvapiť, ale roztrasená ruka režiséra to zabíja. Tento rok už druhá nádejná látka, ktorú Roth pobabral. Keby sa radšej vrátil ku svojim krvavým béčkam pochybných kvalít a neparazitoval na mojich obľúbených žánroch.

• 20.12.2018  20:49

V zámorí uznávaná klasika, u nás prakticky neznámy film. Pohodovou atmosférou podmaľovaný, nostalgický filmík o spomínaní na mladosť, sumarizovaní dosiahnutého a rozhodovaní o budúcnosti, a to celé počas jedného víkendu. Inteligentný scenár, casting zložený z mladých, talentovaných, vtedy ešte nehviezdnych hercov a soundtrack plný najväčších hitoviek rokov 80-tych. Pre tento typ filmov mám veľkú slabosť (ďalej napr. Peter's Friends alebo Beautiful Girls).

• 16.12.2018  21:08

Komorne poňatý film o veciach, ktoré sú veľkolepé už zo svojej podstaty. Strhujúco nakrútená biografia historicky hodnotnej osobnosti a dôsledná, adrenalínom nasiaknutá rekonštrukcia jeho významných činov, ale taktiež aj intímny, emocionálny náhľad do jeho súkromného života. Finálne pretnutie týchto dvoch, do tej doby paralelne plynúcich línií je najsilnejšou scénou roku. Goslingov výkon je hypnotický a Claire Foy môže byť, pri troche šťastia, novou Meryl Streep. Hurvitzov soundtrack je opäť emocionálnou rozbuškou, Sandgrenova kamera sa vyžíva v roztrasenom, adrenalínovom snímaní a Chazelle režíruje s ľahkosťou a suverenitou režiséra staršieho o dve dekády. Bez pochýb môj tohtoročný film roku.

• 2.12.2018  23:09
    Altered Carbon - Season 1 (série) (2018)

Sci-fi ako od Blomkampa. So všetkým negatívnym aj pozitívnym, čo z toho vyplýva.

• 17.11.2018  00:53

Od Bakshiho chvályhodný a odvážny pokus o adaptáciu Tolkienovho veľdiela. Naviac spracovaný unikátnou, inde nevidenou formou animácie. Osobne mám s týmto filmom len jeden problém. Som fanúšik knižného Pána prsteňov a Jacksonovu trilógiu nosím v srdci. A tak mi vadí scenár osekaný na kosť, zbavený všetkej hĺbky a košatosti. Vadia mi šialené dejové skratky a ignorácia dôležitých charakterov. Neprenesiem sa ani cez vzhľad niektorých postáv, ktoré vzbudzujú rozpaky (Boromir, Aragorn) alebo rovno pobavený úškrn (Balrog). A nedokážem poprieť, že pri spomienke na úchvatnú hudobnú kompozíciu Howarda Shorea, ktorú považujem za jeden z najzásadnejších soundtrackov, mi tunajší orchestrálny bordel Leonarda Rosenmana trhá uši. Šiel som do toho zo zvedavosti a s celkom rozumnými očakávaniami (Bakshi natočil síce vydarenú, ale skrz naskrz béčkovú animovanú conanovku Oheň a lad), ale po nabehnutí titulkov som bol otrávený, ako už dávno nie. 2*.

• 15.11.2018  00:09
    Outlaw King (2018)

Materiál na minisériu zostrihaný do dvojhodinového filmu. Logicky tým trpí plynulosť deja, ktorý má príliš trhané tempo a predovšetkým vzťahy medzi postavami, ktorým sa nedostáva dostatočného prekreslenia. Aby vzťah Roberta a jeho manželky fungoval tak, ako som si predstavoval, potreboval by viac spoločných scén v úvodnej tretine. Tá sa pokojne mohla natiahnuť na hodinu a až po nej mohla nasledovať Robertova rebélia. Toto skrátenie stopáže pre mainstreamového diváka nebolo dobrým dramaturgickým ťahom, pretože takto veľkoryso podaný, audiovizuálne opojný a kvalitne zahraný (výhrady možno mať len voči princovi Eduardovi Billyho Howlea) historický film z čias vrcholného stredoveku, ktorý je naviac histórií vrámci medzí verný, si zaslúžil plnohodnotný emocionálny prežitok. A ten sa nedostavil.

• 12.11.2018  23:36
    K smíchu - Série 1 (série) (2018)

Seriál kryštalicky "gondryovský", v dobrom zmysle slova. Hravý, imaginatívny, nepredvídateľný, ale aj krutý, ostrý a boľavý. A hoci rozpráva prevažne o vážnych veciach, je príjemne odľahčený, plný absurdného, čierneho humoru a nezabúda ani na jemnú satiru televíznych show pre deti. Fajnšmekrov naviac poteší aj zopár pozoruhodných režijných vychytávok (scéna zo Shaininho bytu točená na jeden záber). Nie je to Carreyho one-man show (Langella a Catherine Keener sú tiež skvelí a ich postavy prekvapivo nosné), ale Carreyho najlepšia úloha od roku 2004 určite. Nie však pre fanatických vyznávačov jeho komediálnych klasík. Jim tu podáva tlmený, čisto na serióznom herectve založený výkon, oprostený od agresívnej komiky, ktorá ho preslávila. Do druhej série pôjdem, je to predsa len niečo iné, nové a kvalitné.

• 11.11.2018  08:45

Mix režijných a dramaturgických riešení, ktoré ako celok proste fungovať nemohli. Rozprávková fantasy pre najmenších, s roztomilými sovičkami v hlavných úlohách, je prekladaná temnými scénami, v ktorých sú dobré sovy tyranizované zlými, nacistickými sovami a do toho všetkého sú ešte mixnuté akčné scény s aranžmá a la 300. Jednoducho bordel s neujasnenou cieľovkou, ktorý v pár scénach uchváti (prelet cez búrkový vír, let cez horiaci les), ale nikdy naplno nestrhne.

<< předchozí 1 2 3 4 6 9 11