Brooks

Brooks

Slovensko
Ten druhý v poradí. Vždy, všade a vo všetkom

<< předchozí 1 2 3 4 6 9 11
    • 7.1.2021  01:46
    Sešup (2020)

Tvorcovia tohto filmu zobrali námet skvelej škandinávskej artovky, obrúsili hrany, pridali nejaké komediálne scénky a dopísali zopár komických postavičiek, do úloh ústredného páru obsadili dvoch slávnych komikov a natočili toto, nevtipnú, bezradnú komédiu. Nemám rád remaky nových, obzvlášť európskych filmov, považujem ich za zbabelý ústupok americkému diváctvu, ktoré odmieta čítať titulky, ale keď už musia vzniknúť, nech sú aspoň kreatívne a umelecky osobité. Downhill nie je ani jedno.

• 7.1.2021  01:16
    Duše (2020)

Opäť unikátny, vrcholne originálny filmový svet, oživený najväčšími animátorskými géniami na poli súčasného animovaného filmu. Je až s podivom ako títo fachmani dokážu takmer vždy prísť s niečím novým v dobe, keď celý filmový svet plače nad nedostatkom originality a kreativity. Vďaka im za to. Dôkladne premyslené, s desiatkami roztomilých detailov, občas veľmi vtipných, slúžiacich len tak pre radosť. Soundtrack Rossa a Reznora veľmi osobitý, vzdávajúci hold jazzu rovnako krásne ako to pred pár rokmi urobil La La Land. Príbeh zabalený v tomto úchvatnom pozlátku, ale tentokrát nestrhne a nedojme tak ako ich najlepšie kusy z poslednej dekády Coco a V Hlave. Dokonca aj posledná pixarovka Frčíme, ktorú považujem za slabšiu, sa ma emocionálne dotkla viac. Dušu som si užíl hlavne zmyslami, nie srdcom.

• 16.12.2020  01:15
    Jeho dům (2020)

Sprvu celkom rutinný horor, s najobyčajnejším možným námetom a ohraným spôsobom strašenia. Síce efektný a atmosféricky exotický, ale stále nehodný zapamätania. Avšak flashback v druhej tretine rozprávanie myšlienkovo prehĺbi, dodá mu tragický rozmer a "wanovským" strašidelným scénam zmysel. A z neškodnej duchárčiny spraví pozoruhodnú drámu s hororovými koreňmi.

• 16.12.2020  01:09
    Boss Level (2020)

Šikovne napísaná, komediálne odľahčená kravina na jedno pozretie s krajne neuspokojivým finále. Akcia čistý Carnahanov štandard. Grillo je ideálny bad-ass hrdina, svorka zabijakov nádejne načrtnutá, ale nedotiahnutá a v úlohe hlavného záporáka by som si vedel predstaviť aj iných hercov, nie nevyužitého Gibsona. Úloha Michelle Yeoh je prakticky len cameo. Je tu čo kritizovať, ale dávam 4* za celkovú zábavnosť, sadlo mi to do nálady.

• 16.12.2020  00:48

Smutné vidieť, kam to "X-men univerzum" dopracovalo. Vizuálne, herecky i dejovo to pôsobí ako pilot dlho očakávaného sci-fi seriálu pre tínedžerov od Netflixu.

• 16.12.2020  00:45

Zábavná, skrz-naskrz teen hovadina s dostatkom kvalitne spravených monštier, sympatickým obsadením a dravým tempom. Že je to okopírovaná šablóna Zombielandu, bez jediného sviežeho nápadu alebo prekvapivého zvratu, cieľovej skupine pravdepodobne vadiť nebude.

• 2.12.2020  16:45

Odpočinkový Scorsese. Čiernohumorná komédia s jemne depresívnym nádychom, diabolsky gradovaná do nepredvídateľného, absurdného finále. Vtipná plejáda pošahaných miniroličiek, sympatický hlavný hrdina smoliar, až femme fattalovsky očarujúca Rosanna Arquette. Najvtipnejšou scénou je jednoznačne "vražda za oknom", najšokujúcejšou tá s liekmi. Neprávom zapadnutá scorseseovka.

• 10.11.2020  02:48

Onen toľko prepieraný, šokujúci zvrat v polovici minutáže je motorom tohto filmu. Radikálne zmení smer, tempo i náladu rozprávania. Z ničím výnimočného, schematického špionážneho thrilleru o honbe na teroristov urobí zimomriavkovú konverzačnú drámu o tých najťažších možných rozhodnutiach a boji s časom. Od tohto momentu je to brilantný film. Ako najväčšia slabina na mňa paradoxne pôsobí charakterovo prázdna, strnulá postava Jacka Ryana. A ani Affleck mi do nej príliš nesedel. Zvyšok obsadenia super, obzvlášť Ciarán Hinds. Najlepšou scénou sú záverečné kontrastné prestrihy medzi zúčtovaním s vinníkmi a podpisovaním mierovej zmluvy, podmaľované prekrásnou opernou áriou Nessun Dorma.

• 2.11.2020  04:23
    Dravé ryby (1983)

Prázdnota, nízka životná úroveň, každodenný stereotyp a apatia, neschopnosť s tým čokoľvek urobiť, újsť alebo zabojovať. Coppola to vystihol dobre. Síce takmer bezdejovo, nejaký vývin nastane až ku koncu, ale podstatu sa mu podľa mňa zachytiť podarilo. Finálne vyústenie ma emocionálne minulo, ale musím oceniť jeho myšlienkový podtext. Atmosféra pôsobivá, čb kamera oku lahodiaca.

• 2.11.2020  03:44

Emocionálne a tématicky silný animák, vhodný aj pre dospelého diváka. Hlavná hrdinka veľmi sympatická, pesničky znesiteľné. Nebyť tých podivných dejových WTF momentov v druhej tretine išiel by som aj na 4*.

• 29.10.2020  01:40

Z menšej časti chladná procedurálka poukazujúca na prehnitosť tamojšieho policajného/súdneho systému, z tej väčšej, lepšej, emocionálna sonda do rodinných životov postáv z oboch stranách barikády. Rozbeh je pomalší, ale v druhej polovici už to šľape parádne. Inšpirácie The Wire viditeľné od prvej scény, ale tu sa pohybujeme v trochu nižšej lige. Wire bol celistvejší, komplexnejší a ešte o kus realistickejší. Tu sem-tam zaťahajú za uší prehnane strojené dialógy apod. Herci fajn, hlavne Bacon, ale jeho postava na mňa v zopár momentoch pôsobila až karikaturisticky prehnane.

• 17.10.2020  04:38

Unavene pôsobiaca a náladovo podivne nepríjemná dráma. Najzaujímavejším prvkom je jej občasné štylizovanie do kulís bábkového mestečka. Rozhodne som očakával silnejšie herecké výkony. Rhys je slušný, Hanks nevhodne obsadený a málo využitý. Najväčší problém vidím v tom, že priateľstvo postáv, ktoré stvárňujú, tú avizovanú hĺbku len predstiera. Neveril som mu. Jeho build-up je nedostatočný, pani režisérka a scenáristi mu nevenujú dostatok priestoru. Pritom malo byť motorom filmu, spúšťačom zmien, ktoré nastali v živote Rhysovej postavy.

• 17.10.2020  01:33

Miliónty z rady šablónovitých thrillerov o sériovom vrahovi. Žiadny prekvapivý zvrat, či originálny nápad, ale ani vyslovene hlúpa scéna, alebo nelogický moment. Tentokrát zaujme aspoň prostredie horských lesov a charizmatický Coster-Waldau. P.S.: Možný SPOILER! Identitu vraha som síce neodhadol, ale nepríjemne ma zaskočilo, že scenár nám túto postavu, pred jej odhalením, ukáže len v jednej niekoľko sekundovej scéne. Chcel som vidieť viac.

• 11.10.2020  01:52

Survival z ranku tých realistickejších, vsádzajúcich na fyzično. Stavbou deja a zakončením veľmi podobný s All Is Lost, ale menej zážitkový a predvídateľnejší. Mikkelsen bravúrny.

• 10.10.2020  03:12

Márny pokus o artovejšie pojatý revenge thriller. Premenu hlavnej hrdinky z drogovo závislej trosky v pomstychtivú mašinu podáva príliš skratkovito a naivne. Následnú honbu za pomstou zas klišovito, bez akejkoľvek zápletkovej inovácie a opäť naivne. Blake Lively hrá snaživo, ale vôbec sa sem nehodí. Law je obsadený trefnejšie, ale jeho o dosť zaujímavejšia postava má minimum priestoru. Akčných scén je poskromne a ich choreografia dych nevyrazí. Zaujme len autonaháňačka snímaná z predného sedadla. Celkovo slabota.

• 9.10.2020  01:38
    Ad Astra (2019)

Pekná sci-fi s myšlienkou a úchvatným audiovizuálnym spracovaním, opäť výborným Pittom, ale s pokrivkávajúcim scenárom. Ten obsahuje až príliš veľa lacným akčných odbočiek, ktoré rozprávanie nijak neobohacujú a slúžia len ako ústupok pre masy, a hlavne ukážkovo zbytočný voiceover. Zrovna toto je typ filmu, ktorý by mal nechať diváka premýšľať a nie všetko otrocky vysvetľovať. Koniec morálne veľmi pochybný (situácia s tromi astronautmi).

• 23.9.2020  00:30
    Ďábel (2020)

Nevierohodne poprepletaný zlepenec osudov tucta postáv, ktorý pôsobí ako zostrih tých najkrutejších momentov z podstatne košatejšej predlohy. Po hodine a pol je to násilie už otupné a nemá patričný efekt. Knižnosť materiálu podporuje aj voiceover, nahovorený samotným autorom predlohy, ktorý nám vysvetlí každý zvrat, pocit i myšlienku postáv. Zbytočne doslovné. Preferujem filmy, ktoré nútia diváka nad dianím premýšľať. Najviac sa mi pozdával Skarsgardov úvod. Je plynulý, dejovo najzaujímavejší a ponúka najsilnejší herecký výkon filmu. Po presune k iným postavám už je rozprávanie kostrbaté a príliš útržkovité, ale aj tu sú oporou herci. A vôbec, v celom filme nenájdete slabo zahranú úlohu, fakt je tu množstvo vďačných hereckých príležitostí. 3*

• 19.9.2020  00:32

Z celkového pohľadu profesionálnejšie spracované než námetovo veľmi podobný Mayhem, serióznejšie a tým pádom oveľa menej zábavné. Takéto "choré" nápady potrebujú osobitejší režijný dotyk.

• 3.9.2020  01:22
    Artemis Fowl (2020)

Najrutinnejšie sfilmovanie najprefláknutejších fantasy motívov od Eragona. Branagh by sa mal vrátiť ku Shakespearovi, tu si kazí renomé.

• 3.9.2020  00:27
    Stín (2018)

Komornejšie poňatý,, vizuálne striedmejší, do atmosferickej šedi ponorený Zhang. Až na pár scén čisto interiérový. Scenár mi prišiel prekombinovaný, podanie ústredného komplotu veľmi naivné. Tradične tu nechýba množstvo spomalených, gravitáciou opovrhujúcich súbojov, ázijsky prehrotené herectvo a palácové intrigy, ale emocionálne film nestrhne. Nepatrí to k Zhangovým najlepším, ale je to osobitejšie a režijne zapálenejšie než jeho predchádzajúci, oveľa komerčnejší počin.

• 28.7.2020  02:31

Nedivím sa, že všeobecne uznávaný a oceňovaný režisér Kasdan, celých 9 rokov po tomto fiasku nič nenatočil. Neuveriteľne bizarná, zmätená, odfláknuto vyrozprávaná adaptácia, ktorá pôsobí ako hrubý zostrih 6-dielnej minisérie. Mizerné triky, najhoršie stvárnenie mimozemskej rasy široko ďaleko a šialené výkony dua Lewis-Wahlberg v druhej polovici z toho robia vďačný študijný materiál pre obdivovateľov zlých áčkových filmov. Pritom z prvej polhodiny je cítiť fajnová kingovská atmosféra, rovnako ako kvalitná predloha z netradičnej stavby deja.

• 22.7.2020  01:54
    21 Bridges (2019)

Chutná, priamočiara žánrovka, bez odbočiek a zastávok. Na umenie sa tu nehrá, po krátkom úvode sa ide hneď na vec, vďaka čomu si film drží solídne tempo až do finále. Len zbežne načrtnuté postavy, sú hrané kvalitnými, áčkovými hercami. Obzvlášť charizmatickí sú Simmons a Kitsch, ale ani Boseman sa pri nich nestratil. Nočný Manhattan je ich príbehu atmosferickou kulisou. Akcia fantastická, realistická, prehľadná, jej zážitkový level je maximálny, dokonca mi miestami pripomínala žánrových veteránov Manna a Berga. 4*

• 14.7.2020  03:20

Tematicky stále veľmi relevantný, majstrovsky zrežírovaný thriller. Scenáristicky síce jednoduchší, ale emocionálne silný, angažujúci, obsahujúci peknú vedľajšiu dejovú linku náklonnosti medzi Hackmanovým drsným polišom a manželkou rasistického zástupcu šerifa Frances McDormand, ktorá v závere nenápadne vysvetlí, prečo tam tí ľudia, aj napriek hrozným pomerom, zostávajú žiť. Typovo presný casting, skvele obsadení "tí dobrí" a ešte lepšie "tí zlí". Po právu oceňovaná kamera. Čo túto klasickú krimi v mojich očiach ponižuje, je chabá interakcia medzi Hackmanom a Defoem ústiaca v nedostatočné prekreslenie ich postupne sa menciaceho vzťahu. Najskôr jeden druhého nemusia, potom sa tolerujú a nakoniec ťahajú za jeden povraz, ale film tento vývoj vôbec nezobrazuje. Vina bude na strane scenára, Parker má predsa s psychológiou postáv bohaté skúsenosti.

• 14.7.2020  01:58

Punkový životopisný western. Kurzelove rozprávanie je veľmi osobité, nedivácke, atmosférou miestami inklinuje až k hororu. Viac ma bavila prvá, detská polovica, ktorá je dejovo zaujímavejšia, svižnejšia a obsahuje výrazné cameá Crowea a Hunnama. Tá druhá je pomalšia, únavnejšia a mal som z nej problém pochopiť motiváciu konania hlavného hrdinu, ale na oplátku ponúka skvelý herecký výkon Georga MacKaya a netradične pojaté, zapamätania hodné finále. Takže opäť kvalita, i keď ťažko stráviteľná a rozhodne nie pre každého. Majstrovský Macbeth zostáva neprekonaný.

• 7.7.2020  15:54
    Potichu (2019)

Tiché miesto bez šikovných scenáristických vychytávok, režijnej kreativity i audiovizuálnej príťažlivosti. Čiže bez všetkého, čo by urobilo tento tuctový, nevýrazný scenár výnimočným. Béčko ako od SyFy.

• 7.7.2020  15:31

Ďalší portrét ťažkého života černochov na rasisitickom juhu. Nič nové neprináša a emocionálne neskóruje tak, ako by si prial, ale herecky je, vzhľadom na silný námet, adekvátny a režijne osviežujúco civilný a vecný. Jemne patetické zakončenie sa dá tolerovať.

• 6.7.2020  02:06
    Domino (2019)

Čakal som to zlé, ale nie až takto. Hnusný tv vizuál, mizerný scenár, diletantsky odbité vzťahy medzi postavami. Finále na štadióne tragické po všetkých stránkach. De Palmu síce identifikuje zopár scén nakrútených jeho nezameniteľným rukopisom, ale aj tie pôsobia tak nejak lacne, unavene. A tak ako si hudbu Pina Donaggia v starších depalmovkách užívam, tak mi tu znela po celý čas rušivo a disharmonicky. Smutný úpadok režíjnej legendy.

• 21.6.2020  23:59

Opäť Soderberghova sonda do špecifického prostredia, tentokrát zákulisia NBA počas výluky. Veľmi striedmo pojatá, skratkovitá, nedivácka, pričom od diváka vyžaduje akú-takú znalosť pomerov a plnú pozornosť. O postavách sa dozvieme len potrebné minimum, u niektorých si treba dokonca domýšľať aj ich rolu v deji. Ako oživenie, ponúka scenár zvraty v štýle Dannyho parťákov a hoci fungujú a dokazujú, že sme v rukách režiséra, ktorý vie čo robí, spôsob ich podania je suchársky a v tomto type "superrealistického" filmu pôsobia nepatrične. 3* a hoci mám tieto Soderberghove experimenty rád, dal by som si od neho zas niečo diváckejšie.

• 21.6.2020  03:30

Sled vizuálne podmanivých, atmosfericky hutných scénok, pospájaný do nekoncepčného, zmysel nedávajúceho celku. Každých päť minút nový zvrat, hrátky s časom i paralelnými realitami, ale vysvetlenie, alebo aspoň jeho náznak, žiadne. Bizár, ktorému nemôžu rozumieť, ani samotní tvorcovia.

• 18.6.2020  03:18
    See - Série 1 (série) (2019)

Divácky nenáročné, béčkové postapo, ale produkčne veľkorysé, nabité dejom a akciou, trefne obsadené typologicky výraznými tvárami. Obzvlášť Jason Momoa opäť potvrdzuje, že keď mu postava sadne, vie svojou charizmou strhnúť diváka ako máloktorý akčný herec. Problém mám s námetom. Nie s tou základnou myšlienkou nevidiacich ľudí, ale s tým, čo všetko sú pri svojom handicape schopný robiť a aké nebezpečenstvá prekonávať. To sa proste, ani pri najväčšej snahe, nedá prehliadať bez ironického úškrnu. A chovanie postáv v niektorých momentoch tiež čisté WTF. Ale najväčším šokom pre mňa aj tak bolo zistenie, že showrunnerom je oceňovaný Steven Knight. Musel dostať riadne prachy, že do toho vôbec išiel.

<< předchozí 1 2 3 4 6 9 11