Temný případ - Noční krajina (2024) (série)

Začalo to sľubne. Mrazivo atmosferické prostredie, spirituálne podhubie, rúškom tajomstva zahalený detektívny prípad a nosné postavy, ktoré zaujmú. Problém je, že na menšom priestore riešená detektívna linka sa časom ukáže ako tuctová krimi bez kvalitných dejových zvratov a so smiešnym finálnym rozhrešením. Progresivita tlačená na silu, bez opory v logike. Väčšinu minutáže seriálu zaberá rozoberanie súkromných problémov a vzťahov postáv. A hoci mi to nevadilo tak veľmi, ako som čakal, do značky True Detective mi to úplne nesedí. Issa López by mala písať čisto dramatické veci, ladenie s kriminálnou zápletkou jej škrípe. Pizzolattove série mi sedeli viac, boli emocionálne komplexnejšie a filozoficky podnetnejšie. A tiež sa v nich nebál zabrúsiť do súkromnej roviny. 3*

Vládcové nebes (2024) (seriál)

Veľmi pekné opening titles podmaľované krásnou ústrednou témou Blakea Neelyho. Charizmatické duo Butler/Turner, pričom výraznejší mi prišiel ten druhý menovaný s jeho komplikovanou, večne nepokojnou postavou. Zamrzí malé využtie Barryho Keoghana. Čo mi na Masters of the Air vadí najviac je určitá anonymita postáv, kedy je divák schopný identifikovať len päť či šesť najvýraznejších, pričom ostatné mu splývajú. To sa mi pri Band of Brothers nestávalo. Že to tentokrát nebolo úplne o postavách potvrdzuje aj jalovo riešená záverečná rozlúčka s nimi. Scenáristicky kompaktne a doladene nepôsobí ani dejový naratív série. Ten pripomína podobne roztrieštený The Pacific. Kolísavá úroveň trikov je za mňa oveľa menší problém, než tvrdí väčšina miestnych komentárov. Mňa trápi skôr nie úplne zvládnuté rozprávanie a slabá charakterizácia postáv. 4*

Doručovací služba čarodějky Kiki (1989)

Príbehovo prostučké, tentokrát cielené čisto na deti, ale tá animácia je prenádherná, poetická, cítiť z nej dušu filmového básnika. Mijazaki v tomto nemá konkurenciu, ani v Hollywoode. V závere poteší troška dobrodružstva a pekný myšlienkový presah. 4*.

Rodičovství (1989)

Americky sentimentálne a obyčajné, pritom tak milé a príjemné na sledovanie. Akurátne namiešaná komédia a dráma s veľmi sympatickým castingom a dvomi myšlienkovými momentkami, ktoré mi vyčarovali úsmev na tvári (Reevesov monológ o otcovstve a metafora starej mamy o horskej dráhe). 3*

Fargo - Season 5 (2023) (série)

Po slabšej štvrtej sérií návrat ku kvalite. Skvelý príbeh, občas absurdný a vždy nepredvídateľný, tentokrát s nečakaným rúškom mystiky. Vydarili sa aj postavy, dve až tri z nich majú nábeh stať sa ikonickými. Opäť nechýbajú momenty formálnej kreativity (bábkové divadlo, dlhý záber na šerifa). Pokiaľ by som niečo kritizoval, tak len nečakane rýchle finálne zúčtovanie, aj keď príklon tvorcov k tomu komornejšiemu chápem, jeho záverečná scéna je vynikajúca. Herecky tu všetkých valcuje Juno Temple, bez zaváhania zvláda všetky polohy jej extrémne komplikovanej postavy. 4*

Únos letadla (2023) (seriál)

Orgastický rozbeh. Prvé tri diely sú dravé, dynamicky zostrihané a v scenári pokladajú zaujímavé otázky, na ktoré sľubujú ešte zaujímavejšie odpovede. Každá jedna postava je skvele obsadená a baví skúmaním jej osobnosti a zapojením do nepredvídateľného deja. Ale v druhej polovici, keď začali odhalovať odpovede, moje dojmy opadli. Veľa nelogičností, béčkové zvraty, nulová uveriteľnosť celého diania, naťahované finále. Cítiť z toho trochu premárnený potenciál. Medzi 3* a 4*, ale zaokrúhlim nahor kvôli cool formálnej stránke.

Zimní prázdniny (2023)

Nádherne vyrozprávaná, emotívna človečina, tak ako ju máme najradšej. Síce sú The Holdovers asi tisícou variáciou toho istého, ale v režijnom podaní nezávisláckej legendy Alexandra Paynea, pôsobia neodolateľne. Skvelí ústredné trio. Giamattiho najlepšia úloha od Bokovky. A celkovo asi tretí najlepší Payneov film (práve po Bokovke a Nebraske). 4*

Leo (2023)

Animačne druhá liga, ale obsahovo sa Leo trafil do čierneho. Vôbec nie typická sandlerovská somarina, ale pekne napísaný, edukatívny, emocionálne hrejivý príbeh pre celú rodinu, s vyváženou kadenciou hrubozrnného humoru a dojemných detských spovedí. Vyčítať sa tomu dá len repetetívnosť v prostrednej časti, neškodilo by skrátiť o 15 minút. 4*

Stvořitel (2023)

Technicky zručne nakrútené scifíčko, ktoré plynulým prepojením reálnych lokácií a bohatých digitálnych atrakcií berie dych, ale vďaka podvýživenému scenáristickému konštruktu, je pre mňa sklamaním sezóny. Ten príbeh nedáva veľmi zmysel, nevtiahne, ani nedojme, len tak nevzrušivo prebieha pred očami. Jeho kostrou je len univerzálne obľúbená myšlienka ovešana najohranejšími frázami a klišé. 3* P. S. Už dávno sa mi nestalo, že by mi v nejakom filme tak nesadol casting. Skoro každá postava mi prišla maximálne nevhodne obsadená. Prísnejšie merítko znesie asi len to malé dievčatko.

Přízraky v Benátkách (2023)

Najlepší diel série a vôbec po prvýkrát nemám z Branaghovho Poirota pocit zbytočnosti. Atmosfericky ponuré, inklinujúce až k hororu, zbavené rušivých digitálnych trikov, nehviezdne ale kvalitne obsadené, dejovo nepredvídateľné a svižné. Kvitujem aj výber neprefláknutej predlohy. Hrozivo snímaná vila v búrkou zahalených Benátkach je skvelým dejiskom. Finančný neúspech, ktorý sérií pravdepodobne zlomí väz, ma mrzí, najslávnejší detektív tu konečne našiel svoju tvár. 4*