Mezi živly (2023)

Pekne naanimované a emocionálne angažujúce, ale na podobných základoch postavený Zootropolis bol vtipnejší, pútavejší, myšlienkovo bohatší a celkovo prepracovanejší. 3*

Tři mušketýři: D'Artagnan (2023)

Súčasnými trendmi akčného filmu ovplyvnená adaptacia. Obrazovo a hudobne ponurá, prakticky bez vtipu, s prehľadnými a adrenlinovo rozpohybovanými akčnými scénami. Mať vybrúsenejší scenár, ktorý by sa viac venoval postavám a vzťahom medzi nimi, na úkor všetkých tých neprehľadných intríg a prázdnych odbočiek, dám 4*. Obsadenie dobré, castingovou trefou je obzvlášť duo Cassel a Green. Vadil mi len nevýrazný Richelieu a absentujúci Rochefort.

Gaia (2021)

Prazvláštny, halucinogénny patvar ekoagitky a zombie hororu z atmosferických Juhoafrických lesov, ktorý ma bavil i nudil zároveň. Nič pre konzumného diváka, skôr pre fanúšikov divnejších žánroviek. 3*

M3GAN (2022)

M3GAN je skvele scenáristicky vystavaná, sľubne graduje od prvotných náznakov problémov až po finálne utrhnutie z reťaze, má fajn nápad i postavy, ale je príliš krotká. Skôr pobaví než napne a už vôbec nevydesí. Od produkujúcich žánrových legiend Bluma a Wana som čakal silnejšiu kávu. 3*

Vřískot 6 (2023)

Žonglovačka s klišé tradičného vreskot úvodu pobaví, zopár momentov je fajn režijne alebo prekvapí scenáristicky (metro, obchod) ale dejovo ide o najslabší a najzbytočnejší diel od trojky. Prakticky bez dopadu na postavy, aj na diváka, s kopou neobhájiteľných nezmyselných rozhodnutí hlavných hrdinov. Meta rovina trápnejšia než naposledy a záverečné odmaskovanie záporákov a ich psychopatický herecký prejav na odstrel. Buď nech túto sériu ukončia, alebo posunú radikálnejším smerom (naznačený ale nedotiahnutý zvrat s hlavnou hrdinkou). Bettinelli-Olpin a Gillett majú na viac. 2*

Renfield (2023)

Zatiaľ najhorší áčkový scenár tohto roka transformujúci klasické draculovské témy do generického komiksového originu, pojatý ako uvedomelá komediálne-hororová žánrovka. Nasilu vtipná, otrasne obsadená, audiovizuálne odpudivá (prehnané farbičky, hnusná digitálna krv, akože vtipná brutalita) žánrovka, ktorá považuje svojho diváka za blbca. A to som sa kvoli Nickovi celkom tešil...

Papežův vymítač (2023)

Úvodná scéna pobaví a poteší triezvym pojatím fenoménu exorcizmu, ale od príchodu rodiny do starého, ošarpaného baráku sa opäť ocitáme v mantineloch predvídateľnej, bezpečnej duchárčiny. Scenár ničím neprekvapí a nechcene smiešnym CGI finále vyslovene sklame. Snahou o naštartovanie ďalšieho filmového univerza dokonca otrávi. Hviezdička za vydarenú výpravu a druhá za Crowea, ktorému úloha netypického exorcistu sadla. 2*

Řetězová reakce (1996)

Dynamicky zrežírovaná a zostrihaná akčná rutina. Davis tu aplikuje postupy, ktoré sa mu osvedčili už u Utečenca, ale tentokrát nedisponuje tak vybrúseným scenárom (je to len miestami hlúpe klišé), ani tak výraznými postavami. Reeves a Weisz sú sympaťáci, ale tu ešte nie sú ťahúňmi, FBI dvojka zabieha do nechcenej karikatúry a tak najviac zaujme nejednoznačný záporák Freeman (podobná rola ako v Povodni).

Leviathan (1989)

Béčkový hybrid so smiešnym, až kŕčovito nezvládnutým vyvrcholením, ktoré ho zráža na 2*. Vo finálnej scéne je monštrum podobné skôr bubákom z Power Rangers, než Votrelcovi alebo Veci.

65 (2023)

Nápad stroskotania na Zemi v prehistorickej dobe je skvelý, dinosaury vyzerajú dobre a je ich podstatne viac než som čakal, ale scenár tohto filmu je len prázdnou akčnou adventúrou (pritom aj tie najlepšie momenty nesiahajú Jurskej sérií ani po členky), ktorá nedokáže predstaviť ani jediné dve postavy, ktorými disponuje. Namiesto toho divákovi úlisne vnucuje ich sympatie skrz súcit zo straty blízkych osôb, čo je nefér a cítiť z toho lenivý scenáristický prístup. Navyše je to prvý film, v ktorom mi prišiel Adam Driver nezaujímavý, za to tiež veľké mínus. 2*