Problém tří těles (2024) (seriál)

Nelze se ubránit srovnání s čínskou verzí. Každá má svoje klady a zápory. Největším kladem téhle je, že je mnohem svižnější. První knihu sfoukne ne za osm, ale dokonce za pět dílů (čínská za 30). Daní za to je mnohem větší zjednodušení a víc změn v příběhu. Bohužel i přes značně kratší stopáž jsou i zde zbytečné odbočky. Oproti knize jsou zde jiné postavy (nejen národností, což by nevadilo, chápu, že mezinárodní publikum nechce koukat na samé Číňany) a některé jsou dokonce navíc. Stejně jako čínská verze se to nevyhnulo obsazování modelek do rolí špičkových vědkyň, což nepůsobí zrovna věrohodně. Docela nečekaným rozhodnutím je, jak jsem již uvedl, že první kniha končí již pátým dílem, který je tak předčasným vrcholem série, a zbylé tři díly jen naťukávají začátky druhé a třetí knihy (které se odehrávají částečně paralelně). Tím se tvůrci částečně připravili o pořádný cliffhanger, ale budiž. S tím souvisí i to, že zatímco v dalších dílech knihy se většina postav vymění, tady se pokračuje s těmi stejnými, které přebírají role úplně jiných knižních postav. Opět, chápu, že divák nechce, aby se v seriálu moc měnily ksichty, ale působí trochu divně, když každý člen party kamarádů najednou dostává různé důležité funkce spasitelů lidstva. Jsem zvědav, co s tím udělají v dalších sériích, které se mají odehrávat o stovky let později. Druhá a třetí kniha jsou mnohem lepší než první, tak by to chtělo moc to nepřehánět se změnami. Asi se víc těším na druhou čínskou sérii, ale u obou se děsím rozpočtu, který, pokud nebude značně navýšen, nebude na důstojné zpracování druhé a třetí knihy stačit. I americká verze vypadá poměrně lacině a triky ve scéně přeříznutí lodi vypadají hůř než u Číňanů. I přes všechny výtky je to ale zábavný seriál, primárně ale díky kvalitě předlohy.

The Covenant (2023)

Guy Ritchie jinak než ho známe. Vážné filmy by měl točit častěji. Kvalitní chlapácké drama z války v Afghánistánu. Viděno stylově nad středoasijskými republikami.

Marvels (2023)

Tuctová přeplácaná marvelovka s nesympatickým vším. Scénář jak od 10letého dítěte. Jen pro velmi nenáročné marvelfandy (dle hodnocení tu takoví ani nejsou). Viděno nad Čínou.

Vstupenka do ráje (2022)

Tuctová sladká romance s nesympatickými postavami. Jen pro nenáročné ženy. Viděno nad Čínou.

Krakenteena Ruby (2023)

Tuctový ztřeštěný animák s nesympatickými postavami. Jen pro nenáročné děti. Viděno nad Kavkazem.

Origin (2023)

Pozor, není to hraný film s dějem (i když se tak zpočátku snaží tvářit). Ani bych tomu neříkal dokument, je to spíš PŘEDNÁŠKA. Přednáška o rasismu vůči černochům v USA, hledající paralely s pronásledováním Židů za nacismu a s utlačováním nejnižší kasty v Indii. I když samozřejmě téměř všichni lidé souhlasí, že rasismus je špatný, způsob, jakým to podává tento film, tomu dělá medvědí službu. Křečovitý didaktismus, patos kapající až na podlahu a přepísknutá délka způsobí, že to skoro nikdo nedokouká do konce. Já ano, ale jen z filmověvědních důvodů (jisté kruhy se tento film snažily protlačit na Oscary, zůstalo naštěstí jen u tlačení).

Jagna (2023)

Ten film je triumf vizuální estetiky ve filmu. Až do konce mě nepřestalo bavit kochat se, jak film vypadá, všímat si jednotlivých tahů štětcem na postavách i v pozadí, a jak se vše mezi jednotlivými políčky proměňuje. O to víc zamrzí, že tvůrci nevrhli svoji energii na něco zajímavějšího než na adaptaci polské povinné školní četby.

Oscar 2024 (2024) (pořad)

MOGA - Make Oscars Great Again se letos konečně splnilo. Nejen že byl letošní ročník co se týče filmů nejvydařenější co pamatuju (kromě Maestro), ale vesměs i vítězové mě potěšili. Samozřejmě bych byl nejraději, aby vyhráli Chudáčci, ale na to jsou holt příliš kontroverzní. Za vítězství Emmy Stone jsem fakt rád, zvítězil nejlepší výkon a ne politika. Stejně tak Chlapec a volavka a zvuk pro Zónu zájmu. Samotné předávání pěkně odsýpalo (pravda viděl jsem až ráno verzi bez reklam a písně jsem přeskakoval), vtipům Jimmyho Kimmela jsem se několikrát zasmál a z předávajících nejvíc potěšila Dvojčata:) Tahle laťka se bude těžko překonávat.

31. Český lev - Ceny České filmové a televizní akademie za rok 2023 (2024) (pořad)

Předávání bylo zvládnuto asi nejlépe za poslední dobu. Docela to odsýpalo, žádné trapné komické scénky, úvodní noir koláž se povedla, a Eben je prostě vtipný profík. Nápad s kouřem pobavil, byť moc nefungoval (pomyslel jsem si, že lepší by bylo propadlo, a Eben mi četl myšlenky a na konci to řekl nahlas). Nejhorší tak byl křečovitý projev Kaščejevové, kterou musel z pódia vyhánět režisér (i když by se dalo s obsahem souhlasit, dalo se to říct i ve třech krátkých větách). Výsledky: po úplně tragických nominacích  (paběrkování #annyismissing a TondySlávky, a naopak 15 nominací pro průměrné Bratry) začali sošky získávat vesměs akceptovatelní vítězové, takže jsem začal doufat, že Bratři půjdou domů s prázdnou, a pak bác ho - cena za Nejlepší film. Takže nejlepším filmem je film, který nemá ani nejlepší režii, ani nejlepší scénář, ani nejlepší herecké výkony, ani nejlepší kameru, ani nejlepší střih, ani nejlepší zvuk, ani nejlepší hudbu, ani nejlepší kostýmy, ani nejlepší scénografii..."akademici", potlesk!

Její tělo (2023)

Život Andrey Absolonové byl krátký a plný osobních tragédií, ale i tak je obdivuhodné, kolik toho za život dokázala (mnohonásobně víc než většina uživatelů zde). Díky tomu, o jak vděčný životní příběh jde, je tento film zábavné sledovat, i když z filmařského hlediska není ničím výjimečným. Všichni herci i "herci" jsou skvěle vybraní a podávají výborné výkony. Nejlepší na filmu ale nejsou scény z pornoprůmyslu, ale scény rozpačitých rodinných setkání v druhé půlce filmu, při kterých by se trapnost dala krájet (to je pochvala). Škoda, že film nemá víc nominací na Lvy, a hlavně za plakát by si zasloužil vyhrát. Výtky: ve filmu není vůbec vysvětleno, jak ke zranění došlo. Prostě skočí do vody, dopadne úplně normálně jako vždy a pak střih, leží v krunýři v nemocnici. A za druhé, film má trochu odfláklou výpravu. Andrea má v roce 1996 v pokojíčku plakát Moby - Porcelain, kterážto skladba vyšla v roce 1999, a hlavně ve scénách zaměstnání v supermarketu je tento plný současného zboží z roku 202x (evidentně se jim nechtělo piplat s dobovými obaly, tak šli točit do skutečného supermarketu..).