Prosperovy knihy (1991)

Dosti svérázná adaptace Shakespearovy Bouře. Není to Greenawayův nejlepší film, ale zcela určitě ten výtvarně nejvypiplanější.

Cure: Trilogy, The (2003) (koncert)

Udělejte si na hlavě vrabčí hnízdo, namalujte si pořádné oční stíny a můžete vyrazit na jeden z nejlepších a nejdelších koncertů historie..aspoň ze záznamu. The Cure odehráli před pár lety v Berlíně kompletně celá alba Pornography, Disintegration a Bloodflowers, z nichž minimálně ta první dvě patří k povinnému inventáři všech depkařů, bolestínů a melancholiků.

Mazací hlava (1977)

Hned po skončení to je potřeba vymazat z hlavy. Mám rád experimentální filmy, ale musejí mít nějaký smysl. Tohle smysl (vyjma provokativního) nemá. Tohle je pouze jedno natahované NIC.

Kinobox (1993) (pořad)

Hodnotím ten Kinobox jak ho známe poslední roky (tj. promo ukázky a komentáře převzaté z presskitů). Kdybych měl hodnotit Kinobox z prvních dvou let jeho existence, kdy ho nepřekonatelně moderovali Roman Holý a Miloš Kohout, bylo by to za *****!

Kameňák 3 (2005)

Pokud vás zaráží nečekaně vysoké hodnocení, tak se bez mučení přiznám, že se mi při sledování filmu stalo něco, čeho bych se ani ve snu nenadál. Ve filmu byl vtip, který jsem neznal (!). Ba co víc, dokonce jsem se tomu vtipu zasmál (!!!) Přesněji řečeno jsem se mírně uchechtl, ale i tak jde o pozoruhodné zlepšení! Šlo o vtip "Tak vidíš vole, takhle se kradou kola" pronesený cikánem poté, co policajti zkontrolovali pytel pilin, a už ne kolo, na kterém ho vezli. Už jen z tohoto důvodu si Kameňák 3 jednu hvězdičku zaslouží!

Niceland (2004)

Příběh o prosťáčkovi, jehož dívka ztratí smysl života, a on se ho vydá hledat, aby ho nakonec našel na tom nejnepravděpodobnějším místě. Film, který je uvnitř stejně prostý, krásný a čistý jako jeho hlavní hrdina. Fridrikssonův nejlepší (a nedoceněný) film.

Memories (1995)

(*** + **** + ***) / 3 = *** Nevím, jetli byl dobrý nápad lepit dohromady tři krátké filmy, které spolu nemají nic společného, když samostatně by mohl každý z nich lépe vyniknout. Takhle se mi líbil jen ten prostřední, docela vtipná záležitost.

Madagaskar (2005)

Technický pokrok má i své stinné stránky. Když točil 3D animované filmy pouze Pixar, byl každý jejich film událostí sezóny a zárukou kvality. Dnes, kdy si svůj 3D animák točí kdejaký čičmunda, musí být divák mnohem obezřetnější. Takže Madagaskar: tvůrci si asi opět mysleli, že propracovaný děj a psychologie postav je zbytečný luxus a že postačí, když bude film hezky barevný, hlučný, přeplácaný, s pitvořícími se užvaněnými zvířátky. Lidi z Dreamworks, poněkud nám disneyovatíte! Nedělejte z dětí blbce. Až vyrostou, mohly by vám to vrátit!

Zlopověstné dítě (2002) (studentský film)

Dokument o mladíkovi, kterého fascinují koncentrační tábory. A to tak, že o nich (pod pseudonymem velitele jednoho z nich) píše své vlastní romány. Čtenáři FFFilmu si možná vzpomenou na to, jak před lety dostal Franta Fuka poštou rukopis románu "PREDÁTOR V HOLOCAUSTU" s prosbou autora, jestli by mu ho nepřeložil do angličtiny a nepomohl udat v Hollywoodu. Vzpomínáte? Tak to je ON, přátelé! Jmenuje se Michal Chocholatý, je mu něco přes 20 let a je vyučený dřevomodelář. V tomto dokumentu se podíváme do jeho útulného malého pokojíčku, kde se nacházejí vypiplané lepenkové modely koncentračních táborů, vlastnoručně malované obrazy esesmanů a predátorů či velký nápis "ARBEIT MACHT FREI" nade dveřmi. Mladík nás nenechává na pochybách, že se svému koníčku věnuje opravdu důkladně - cestuje po Evropě po koncentračních táborech (nebo po tom, co z nich zbylo), obtelefonovává bývalé vězně a loudí z nich informace. Dokonce se kvůli tomu naučil polsky, šikula! A po celý film chrlí ze svých úst jednu pseudomoudrost za druhou. Režisérka Lucie Králová taky zřejmě není úplně normální - celý film je velice zádumčivý, převážně černobílý a s pythonovskými animovanými vsuvkami.

Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Ano, já vím, že ve filmu spousta věcí chybí, ale myslím, že se scénárista s nevděčným úkolem vypořádal se ctí, a vyhodil jen to, co bylo opravdu nadbytečné. Chybou je spíš to, že film není dvoudílný, bůhvíproč ani nebude žádná prodloužená verze na DVD. Režisér Mike Newell je nepříliš známý, ale také obstál - ostatně takovéto velkofilmy jsou spíše produktem týmové práce než jedné režisérské osobnosti. Zkrátka jsem se u filmu výborně bavil a těch 150 minut rychle uteklo. Všechny nové postavy (snad až na Vy-víte-koho) byly výborně obsazeny, hlavně Rita a Moody jsou perfektní, a Fleur a Cho vypadají lépe než na fotkách, ale mají málo prostoru (a jsme zase u toho - já chci delší verzi!).