Halloween končí (2022) odpad!

Neuveriteľný nezmysel po scenáristickej stránke. Je až ťažko hovoriť niečo konkrétne bez toho, aby človek nespoiloval. Úbohosť prvej triedy, ktorá robí z diváka absolútneho idiota. Správanie postáv, situácie, ktoré zažívajú a konsekvencie, ktoré z nich plynú, sú tak neuveriteľne stupídne, že som si už aj radšej nechal dlaň na čele, aby som nemusel dookola zakaždým facepalmovať. Neexistuje nič, čím by sa táto autorská sterilita dala obhájiť. Táto séria mala skončiť po vynikajúcom druhom diele ešte v roku 1981.

Jurský svět: Nadvláda (2022)

Strašná hovadina so scenárom, ako keby ho písali piati ľudia nezávisle od seba a potom to len dohromady nejako narýchlo spojili. Prvá polovica filmu nie je o dinosauroch, ale o nejakej dievčine, klonu, ktorý chce každý získať a ani nikto nevie poriadne prečo. Netuším prečo by mala práve ona niekoho z divákov vôbec zaujímať, keď to, na čo ľudia chodia do kín v súvislosti s touto sériou, sú dinosaury a príbeh o ľuďoch, ktorí sa snažia medzi nimi prežiť. Druhá polovica filmu je o niečo lepšia, nakoľko je typickou formulkou tejto série - partia ľudí v džungli - pričom mnoho scén doslova odkazuje na Spielbergovu klasiku. Druhá polovica je síce otrepané klišé, ale aspoň je to klišé zábavné, na rozdiel od prvej polovice so scenárom a atmosférou ako z treťotriedneho filmu od Asylumu. Chris Pratt je slabý a (viditeľne unavený zo série), to spomínané dievča je drevo, hlavný záporák je absolútne smiešny a tvári sa, ako keby sa mal každú chvíľu rozplakať, známa trojica (Neil, Dern, Golblum) to našťastie zachraňujú, avšak Goldblum mal dostať viac priestoru. Totálny miš maš bez vkusu a len niekoľkými dobrými scénami z celej ozrutnej dva a pol hodinovej dĺžky. 30%

Pán prstenů: Prsteny moci - Adar (2022) (epizoda)

Veľmi slabý diel, ktorý miestami pripomínal telenovelu. Až tak sa totiž vliekol dej a až také zbytočné dialógy postavy hovorili. Asi v polovici som si uvedomil, že mi je absolútne jedno, čo tie postavy hovoria. Galadriel je hrozná a herečka má pohľad, ako keby chcela všetkých naokolo pozabíjať. Jej parťák Halbrand je zlodej a násilník (tomuto mám ako divák akože fandiť?). Tento diel mi pripomenul prečo nemám rád seriály. Byť je to film, vata by sa úplne vyškrtala a ostal by len dynamický snímok so zmysluplným scenárom bez hluchých miest. Nakoľko je to ale seriál, tak ten musí byť vyplnený plytkou vatou a rečami o úplne ničom. Tento diel Adar je úplne hluchý. Čo mal znamenať ten trápne počítačovo animovaný warg na konci? Je rok 2022 a aj Pán prsteňov mal pred 20 rokmi lepšie triky. Oh áno, pri spomalenom zábere na Galadriel jazdiacej na koni vyprsknete z toho totálneho nevkusu a jej úplne retardovanej pózy. Hodil som si facepalm. Taktiež tento diel sa volá Adar a Adar je tu spomenutý asi v jednej vete a vidieť ho len raz na sekundu, pričom je obraz ešte zblurovaný. Ooooh, toľké napätie, neskutočný cliffhanger!! Tak ako prvé diely mali nádych Tolkeina i Jacksonovej trilógie, tento diel je typické klišovité nič pre mainstream. Prečo všetci musia hovoriť sarkastické poznámky? Prečo všetci musia byť drsňáci ako keby zožrali tonu ocele? Prečo rozhovory nemôžu byť krásne prirodzené ako vo filmoch ale musí sa tam zakaždým ironicky doťahovať a sarkasticky komentovať? Slabé ako čaj to bolo.

Pán prstenů: Prsteny moci - Na moři (2022) (epizoda)

Rovnako kvalitný diel ako prvý, plus k tomu viac napätia. Scény s Galadriel opäť najmenej zaujímavé (a to aj kvôli herečke). A čo tá toľko odsudzovaná černošská trpaslíčka Disa? Tá je úplne úžasná a jej spontánna roztomilosť si ukradla celý diel! :) PS. Potešilo citovanie Jacksonového štýlu snímania niektorých scén!

Pán prstenů: Prsteny moci - Odchody (2022) (epizoda)

Výborná časť majúca tajuplnú mágiu a atmosféru zlého neznáma, ktorými tak oplývala Jacksonova trilógia. Vyzdvihol by som predovšetkým hudbu, ktorá je tu konečne výpravná ako sa patrí a už nie je taká "opatrná" ako v predchádzajúcich dieloch. Obzvlášť úvodná pieseň je prekrásna (Komu pripomenula Christmas Star od Johna Williamsa ako mne?). Iste, dalo by sa tomu vyčítať pár zvláštnych pasáží ako napr. radikálny obrat v myslení tej krčmárky, ktorá prednedávnom pôsobila ako vodkyňa nejakej armády, no tu je už rozklepaná strachom, alebo trápna Isildurova príbehová linka,. avšak ani to avšak tento diel nezhadzuje. Poetickosť, zasnenosť a dramatickosť v "Odchodoch" je totiž veľmi silná, a to je, čo ja v Pánovi prsteňov hľadám predovšetkým.

Pán prstenů: Prsteny moci - Oko (2022) (epizoda)

Rozhodne najlepší diel z doterajších siedmych. V tomto diele vidíme zrod Mordoru, a že je to zimomriavkový zážitok! Množstvo scén má doslova filmové kvality, vidíme zaujímavé obrazy, hrátky s kamerou, množstvo dojemných, až srdcervúcich scén, vynikajúce herecké výkony (Až na Galadriel), a taktiež zrod nového "Spoločenstva" pozostávajúci z niekoľkých neohrozených hobitov. Bol to fakt krásny diel s krásnou hudbou a pre mňa zatiaľ vrchol tohto seriálu. Samotný seriál ako taký je priemerný a má kopec nezmyslov, avšak diely samostatné sú nakrútené výborné a tento patrí medzi zatiaľ najlepší.

Pán prstenů: Prsteny moci - Série 1 (2022) (série)

Aj keď priemer hodnotení častí mi vykazuje 4 hviezdy, predsa len ako celok seriál hodnotím na SLABÉ 3 hviezdy (čiže 3-, respektíve 2+). Predsa len je jedno hodnotiť jednotlivé časti a druhé celý seriál dohromady. Najväčší problém prvej série bola jej pomalosť, až telenovelosť. Mnohé situácie trvajú neúnosne dlho (Ako napríklad v časti Oko, v ktorej Galadriel šla celú epizódu cez kopec. Na začiatku epizódy sa vydáva ku kopcu, aby až na jej konci sa konečne cez ten kopec dostala. A takto je riešených mnoho mnoho scén v tomto seriáli.). Najlepšia príbehová linka prvej série bola určite linka Durin a Elrond. Výborní herci, veľmi dobrá réžia, skutočné emócie. Za najhoršiu postavu - neprekvapivo - platí Galadriel, ktorá pozná len tri výrazy tváre - naštvaný, ešte viac naštvaný a zúrivý. Nič proti herečke, ale táto postava jej vôbec nevyšla. Zvyšok patrí do priemeru - hobiti a elf čiernej pleti, ktorého meno som už aj zabudol a ktorý je frajer úplne nepodstatnej krčmárky, či koho. Prvá séria obsahuje kopec rozporuplných situácií, ktoré kontradiktujú s ostatnými, veľa nezmyslov, veľa hluchých miest a - narovinu - aj úplne zbytočných postáv. Aj keď sa prvá séria hlavne v prvých dvoch dieloch snaží, tak z celkového hľadiska nedosahuje ľahkosti spracovania a atmosférického pôvabu Jacksonovej trilógie. Ba čo viac, Jackson by ten plytký dej roztiahnutý na vyše 9 hodín, dokázal spracovať v dvoch dieloch. Nie je to vyslovená tragédia, to nie, ale je to sklamanie. To bez pochýb.

Pán prstenů: Prsteny moci - Slitina (2022) (epizoda)

Záverečná dlhá scéna kovania prsteňov, počas ktorej nikto nepovie ani slovo a celému tomu spektáklu velí nádherne majestátna hudba Beara McCrearyho, patrí k vrcholom celej prvej série, avšak to je jediné, čo je na tomto dieli skutočne výborné. Na začiatku vás ale najprv odkrágluje brutálny zvrat a vy si myslíte, že pôjde o najviac nadupadný diel, avšak chyba. Nič z toho sa nedeje. Bez spoilerov sa nedá kritizovať, ale ako je možné, že Eminem s prsiami dokáže kúzlami poraziť mocného čarodeja ale nedá si rady s malou hobitkou, ktorá po nej hádže kamene? Je tu kopec nezmyslov po stránke scenára, ale bez spoilerov by to nešlo, čiže nevymenúvavam. Scény s návratom do Numenoru nemali z hľadiska deja absolútne žiaden zmysel. Boli úplne prázdne, úplne účelové a úplne zbytočné. Prečo radšej nepotiahli linku s Durinom a Balrogom?? To najlepšie úplne vynechali. Scény s hobitmi boli otravné až hlúpe a až záverečné lúčenie malo svoje emócie. Celkovo ide len o priemerný diel. PS: Keď dáte ešte raz scénu pomaly cválajúcej Galadriel a detail jej tváre, asi sa zastrelím. :D :D :D

Pán prstenů: Prsteny moci - Stín minulosti (2022) (epizoda)

Silmarillion som nikdy nečítal a tak porovnávať originál a seriál z mojej strany nebude možné. Avšak, je to nutné? Tak ako filmy, tak aj seriál je z podstatnej časti autorská záležitosť, ktorá sa inšpiruje knihami, avšak nekopíruje ich. Tak, teraz môžem rovno prejsť na kvality samotného prvého dielu. Tieň minulosti je výborný. Sympatické postavy, dobrá dynamika scén, a predovšetkým prekrásne scenérie Stredozeme, ktoré priam dýchajú z každej jednej scény. Je to len začiatok deja, čiže všetko je zamierené len na predstavenie postáv a príbehového pozadia, no stále je to zábavné sledovať pri vtipných scénach a zároveň dychberúce pri epických vyobrazeniach prírody. Nemá to až takú podmanivú fantasy atmosféru ako geniálna Jacksonova trilógia, ale tvorcovia sa ju snažia napodobniť a to nie je vôbec na škodu. Niekedy sa im to darí a diel pôsobí až filmovo (scény s elfmi), inokedy menej a seriál pôsobí až inscenačne (scény s Hobbitmi). Celkovo ale určite hodnotím snahu veľmi pozitívne. Čo sa týka negatívnej kritiky, tá už bola spomenutá mnohými. Scéna, v ktorej Galadriel sama za pár sekúnd zmasakruje snežného obra je smiešna, až facepalmová. Podobného (ne)tvora porazilo aj Spoločenstvo prsteňov, a to pritom bola dlhá bitka, v ktorej sa účastnili Boromir, Gimli, Legolas, Aragorn a k tomu aj Gandalf. Iste, bolo tam aj niekoľko škretov, ale každopádne, táto scéna bola veľmi zlá a okamžite pasovala Galadriel na elfa so superschopnosťami na úrovni Geralta z Rivie. Mimochodom práve Galadriel je tá najhoršia postava prvého dielu, nakoľko herečka viditeľne prehráva. Hobiti rodu Harfoots sú podľa Tolkiena tmavšej pokožky, čiže černošský hobbit je podľa lore, a aj ostatní členovia toho spoločenstva sú takí tmavší. Tolkien opisuje elfov ako svetlobielych. Záleží na tom, že tu existuje čierny elf? Vôbec, nakoľko pôsobí rovnako vznešene ako ostatní. Verím, že sa jeho pôvod bližšie ozrejmí. Veľmi pekný úvodný diel. EDIT: Vzhľadom na všeobecný hejt som sa rozhodol celý seriál pozrieť odznova, aby som sa uistil, či som hodnotil správne. Priznám sa, že už pri prvom diele som sa sekol. Zvyšujem zo 4 na 5. Prvý diel je skrátka vynikajúci.

Pán prstenů: Prsteny moci - Udûn (2022) (epizoda)

Veľmi hlúpy diel. Ani neviem, kde mám začať. Prečo je osada s tými troma domami taká dôležitá, že sa tam musí odohrávať celý dej? Prečo postavy neutiekli z veže preč ale bojovali proti škretom v tej spomínanej osade? Prečo škretov všetkých nepozabíjali, keď Galadriel to sľúbila doterajšiemu hlavnému záporakovi? Nedáva to absolútne žiaden zmysel. To, že sú tam nelogické prvky ako voda doplavená do magmy spôsobujúca výbuch sopky (to mal byť Amon Amarth?), to ignorujem, nakoľko je to fantasy. Nejaké fyzikálne zákonitosti vo fantasy absolútne nikdy neriešim. To len teda na margo. Prvé dve tretiny sú o boji, ktorý je nanajvýš priemerne nakrútený a pôsobí dosť naivne. Záverečná tretina je o oslavách víťazstva nad tou skupinkou škretov veľkou hostinou uprostred osady, pričom sa všetci tvária ako keby to bola tá hrozba, kvôli ktorej Numenor súhlasil s vyslaním veľkej armády vojakov na čele s (stále otravnou) Galadriel. Slabé tri hviezdy. Tomuto dielu chýbala mágia a pôvabnosť predchádzajúcich dvoch dielov.