Matty

Matty

Martin Šrajer

okres Opava
píšu, co vidím

homepage
Twitter: Tae_suk

2137 bodů

Moje obsahy

od nejnovějšíchpodle abecedypodle roku vzniku filmu
<< předchozí 1 2
  • 10.9.2011
  Iluze cestuje tramvají (1954)

  Tramvaj číslo 133 je určena k vyřazení z provozu. Noc před tím, než k němu dojde, vydají se s ní dva přiopilí pracovníci dopravní společnosti (Carlos Navarro a Fernando Soto) na poslední nostalgickou cestu. Společně s nimi poznáváme soudobé Mexico City, jeho obyvatele a jejich problémy, převážně pramenící ze sociální stratifikace společnosti.

  • 12.10.2010
  Susana (1951)

  Psychicky nevyrovnaná dívka uprchne z nápravného zařízení a najde útočiště v domě spořádané rodiny. Svými vnadami postupně zamotá hlavu několika mužům, která tak poštve proti sobě navzájem. Radost nebude mít ani manželka jednoho a matka druhého z nich. Zdá se, že vše neodvratně směřuje k rodinnému rozkolu.

  • 17.7.2010
  I'm All Right Jack (1959)

  Druhou světovou válkou a oxfordskou univerzitou poznamenaný mladý muž aristokratického původu Stanley Windrush (Ian Carmichael) by svým nevalným intelektem rád obohatil poválečný britský průmysl. Zodpovědnou úlohu se mu odváží svěřit až jeho strýc Bertram Tracepurcel (Dennis Price), který hodlá ve své zbrojovce ze zištných důvodů vyvolat stávku a věří, že ji uspíší právě Stanleyho idiocie. Protřelý plán Tracepurcela a jeho obchodního partnera Sidneyho Coxe (Richard Attenborough) začne drhnout, když si Stanleyho pod svá křídla vezme marxistický zástupce odborářů Fred Kite (Peter Sellers).

  I'm All Right Jack, komedie obsazená tehdejší britskou komediální elitou (dále Terry-Thomas, John Le Mesurier a Miles Malleson), je pokračováním filmu Private's Progress (1956). V obou případech jde o adaptace knih Alana Hackneyho, který se v případě I'm All Right Jack podílel také na scénáři. Právě za scénář a herecký výkon Petera Sellerse film získal cenu BAFTA.

  • 4.6.2010
  Dance, Girl, Dance (1940)

  Mladá, talentovaná, ale nepříliš sebevědomá tanečnice Judy O’Brien (Maureen O'Hara) by jako baletka ráda prorazila na Broadwayi. Dříve než na ni se usměje štěstí na její průbojnější kolegyni Bubbles (Lucille Ball), která pod pseudonymem Lily White sklízí bouřlivý aplaus díky vulgárním burleskním představením. Judy naopak stíhá smůla. Je na mizině a těsně před důležitým konkurzem tragicky zemře její učitelka tance. Nakonec kývne na nabídku Bubbles, aby v „jejím“ podniku dělala komickou loutku. Jak dlouho vydrží být Judy tou druhou vzadu?

  • 21.5.2010
  Myra Breckinridgeová (1970)

  Poté, co si filmový kritik Myron Breckinridge nechá změnit pohlaví, přestěhuje se z New Yorku do Hollywoodu, aby měl(a) blíž k filmovému průmyslu. Jako Myra (Raquel Welch) kontaktuje Bucka (John Huston), bývalou hvězdu béčkových westernů, nynějšího majitele akademie pro nadějné herce, před nímž se ze zištných důvodů vydává za vdovu po jeho vnukovi Myronovi. Buck, znalý vnukovy homosexuální orientace, má podezření a snaží se zjistit, jaký cíl žena vlastně sleduje. Myra/Myron zatím pomalu realizuje svou „misi“ - udělit lekci mužské populaci. Ve své době pobuřující film (nesmyslně označovaný za pornografii), mezi jehož hlavní témata patří feminismus, transsexualita, šovinismus a výstřední sexuální praktiky, vychází ze stejnojmenného satirického románu Gorea Vidala. Po uvedení byla považována za jeden z nejhorších filmů všech dob, dnes má Myra Breckinridge statut kultovní anomálie.

  • 14.4.2010
  Paraplíčka ze Cherbourgu (1964)

  Dívka (Catherine Deneuve) se k nelibosti své matky zamiluje do chlapce (Nino Castelnuovo), který má brzy narukovat do války v Alžíru. Před jeho odjezdem stvrdí svou lásku společnou nocí, po které ona otěhotní. Události příštích let způsobí, že čekání bude stejně trýznivé jako návrat.

  • 10.2.2010
  On, hrdina dne (1927)

  Harold je černou ovcí rodiny. Zůstává ve stínu svého otce, zasloužilého šerifa Jima Hickoryho (Walter James) i svých hrubiánských bratrů (Leo Willis a Olin Francis). Jak si dobře uvědomuje, aby získal respekt ostatních i srdce dívky Mary (Jobyna Ralston), bude muset zapojit veškerý svůj důvtip. Ukradení městských úspor neznámými pachateli mu k tomu poskytne spoustu prostoru.

  • 25.1.2010
  Ghost in the Shell (1995)

  Píše se rok 2029, kvůli neustále narůstajícím problémům s hackery byl zřízen zvláštní útvar Sekce 9. Hlavním cílem jejich aktivit je aktuálně hacker známý jako "Pán loutek", nabourávající se do kybernetických mozků významných osobností i obyčejných lidí. Agent Batou a jeho partnerka Motoko Kusanagi, která disponuje stoprocentně kybernetickým tělem, se pouštějí do napínavého lovu, na jehož konci již nic nebude tak jednoznačné jako dříve.

  • 10.1.2010
  Znamení lva (1962)

  Čtyřicetiletý, v Paříži žijící americký hudebník Pierre Wesselrin (Jess Hahn) jednoho dne obdrží telegram s oznámením o smrti jeho zámožné tety. Neboť měla jenom dva příbuzné, Pierre předpokládá, že mu připadne její jmění a své zbývající finance proto neuváženě investuje do oslavy této radostné noviny. Druhého dne zjistí, že byl vyděděn a veškeré dědictví připadne bratranci. Pierre náhle nemá peníze ani na zaplacení ubytování, všichni jeho přátelé navíc z různých důvodů odjeli z města a tak mu nezbývá, než zakusit nelehký život v ulicích Paříže. Jedná se o první celovečerní film Erica Rohmera.

  • 10.1.2010
  Sbohem, Filipíno (1962)

  Michel (Jean-Claude Aimini) si poslední měsíce před nástupem vojenské služby v Alžírsku krátí prací televizního technika. Potkává dvě dívky, začínající herečky Liliane (Yveline Céry) a Juliette (Stefania Sabatini), které by si rády zahrály v něčem jiném než přihlouplých televizních reklamách. Než se jejich cesty rozejdou, rozhodnou se všichni tři strávit nějaký společný čas na Korsice.

  • 21.11.2009
  Muž ze Západu (1958)

  Link Jones (Gary Cooper) je zdánlivě zcela spořádaným občanem, který cestuje vlakem, aby našel učitele do nové školy ve svém městě. Poté, co je vlak přepaden bandity, zůstává Link uprostřed nedozírné arizonské planiny s výmluvným obchodníkem a krásnou dívkou (Julie Londonová). Tito tři zoufalci narazí na starou chatrč, která není tak prázdná jak se na první pohled zdá a kterou dočasně obývají Linkovi staří známí. Konfrontace s temnou minulostí rozhodně nebude příjemná a to nejen pro Jonese, ale ani pro ostatní zúčastněné.

  • 28.4.2009
  Wild Man Blues (1997)

  Bouřlivý rozvod Woodyho Allena s Miou Farrow provázel v devadesátém druhém roce velký zájem bulváru, který se na oblíbeného scénáristu/herce/režiséra/klarinetistu/komika snažil vyšťárat kdejakou špatnost. Aby prokázal normálnost svou i svého nového vztahu, svolil Allen, jenž si své soukromí jinak pečlivě střeží, aby jej v roce 1996 během několikaměsíčního evropského turné (s jeho New Orleans jazz bandem) natáčela dokumentaristka Barbara Kopple. Na cestě ho provázela sestra Letty a budoucí manželka Soon-Yi Previn. Film představuje Allena především jako talentovaného hudebníka, ale kamera je přítomná rovněž obyčejným všednodenním situacím, na kterých můžete posoudit, nakolik autobiografické jeho filmy vlastně jsou.

  • 28.4.2009
  Osudové selhání (2007)

  18. května 2001 byl zadržen Rober Hanssen, americký agent tajných služeb specializující se na IT zabezpečení, později obviněný z patnáctiletého donášení ruským špiónům. Šlo o největší informační průlom v dějinách USA. Osudové selhání se vrací do doby dva měsíce před zadržením a vypráví příběh mladého agenta FBI Erica O'Neilla, který je pověřen „dozorem“ nad svým nadřízeným – Robertem Hanssenem. O'Neill má zprvu jeho aktivity sledovat pro podezření ze sexuální deviace, avšak zjistí, že Hanssen je oddaně věřícím katolíkem, věrným manželem a dokonce k němu začne s úctou vzhlížet, coby k „prototypu“ vzorného amerického občana. Jeho prozření po zjištění pravdy není příjemné a najednou musí kromě manželské krize řešit také dilema, jak nezklamat svého dobrého přítele a zároveň poctivě plnit své pracovní povinnosti...

  • 28.4.2009
  Nepijte vodu (TV film) (1994)

  Roku 1961, kdy je studená válka nejžhavější a vzájemné popichování Spojených států amerických a Sovětského svazu hrozí co chvíli přerůst v atomovou katastrofu, se kvůli jistému nedorozumění ocitá americká rodinka Hollanderů (Woody Allen, Julie Kavner, Mayim Bialik) v nepříliš přívětivé turistické destinaci. Na východní straně železné opony, uprostřed blíže nespecifikovaného nepřátelského území, kde jediný spásný bod představuje americká ambasáda. Přítomnost tří povětšinou hlučných, brzy navíc politicky zneužitelných osob urychlí šedivění vlasů mladého ambasadora Axela Mageeho (Michael J. Fox), avšak potěší kněze-eskamotéra (Dom DeLuise), který zde tahá králíky z klobouku již šest let. Pro Hollanderovy je nemyslitelné, aby si neplánovaný pobyt prodloužili stejným způsobem, začíná se proto rodit důmyslný (no, nakonec možná ne až tak důmyslný) plán útěku do končin nesužovaných rudým terorem. Woody Allen napsal divadelní hru Don’t Drink The Water pod vlivem společenského ovzduší již v 60. letech (premiéru měla 17. listopadu 1966) a k jejímu prvnímu zfilmování došlo roku 1969. S filmem Howarda Morrise nebyl Allen vůbec spokojený, na svou vlastní verzi si nicméně vyhradil čas až o šestadvacet let později.

  • 28.4.2009
  Čekání na Guffmana (1996)

  Městečko Blaine v Missouri je na svou minulost, zahrnující mimo jiné první zaznamenanou návštěvu UFO, patřičně hrdé. K příležitosti stopadesátého výročí napsal lokální umělec Corky St. Clair (Christopher Guest) divadelní muzikál. S vypětím všeho úsilí i trpělivosti dal dohromady hlouček viditelně amatérských herců i potřebný finanční obnos a začal se zkouškami. Doufaje v příznivé hodnocení a následné uvedení jeho výtvoru na Broadwayi, pozve Corky na premiéru respektovaného newyorského kritika Guffmana. Premiéra se blíží, klíčová otázka je nabíledni: "Přijde?"

  • 28.4.2009
  Smrt s lidskou tváří (2007)

  Polský dokument z cyklu HBO Bez cenzury se zaměřuje na životy a práci několika zaměstnanců polského pohřebního ústavu a ostravského krematoria.

  • 28.4.2009
  Takoví jsme byli (1973)

  Psala se třicátá léta, oni byli mladí a nevěděli, co od života chtějí (i když si mysleli pravý opak). Idealistická komunistická aktivistka Katie Morosky (Barbra Streisand) uměla svým plamenným vystoupením zvednout ze židlí celé davy. Ve skutečnosti mezi svými vrstevníky nebyla příliš oblíbená – vše brala příliš vážně. To tvář Hubbella Gardnera (Robert Redford) jen málokdy opustil okouzlující, chce se až napsat americký úsměv. Opatrné sbližování těchto dvou bylo znenadání přerušeno osobou jménem Hitler. Uplynulo několik let, druhá světová válka pomalu končí a jejich cesty se znovu protínají. Najdou po letech opět společnou řeč? A dokáže Katie své marxistické názory prosadit i ve společnosti, která jim vůbec nepřeje? Obrovský komerční úspěch filmu byl završen dvěma Oscary, pro nejlepší hudbu (Marvin Hamlisch) a pro nejlepší původní píseň (The Way We Were nazpívaná Barbrou Streisand).

  • 28.4.2009
  Dalkomhan insaeng (2005)

  Mafiánský boss Kang (Yeong-cheol Kim) ví, že se na svého „řešitele problémů“ Sun-wooa (Byung-hun Lee) může spolehnout ve všech ohledech. Proto ho pověřuje dohledem nad svou mladou přítelkyní Hee-soo (Min-a Shin), kterou podezřívá z nevěry. Příkaz zní jasně: načapá-li Sun-woo dívku s milencem, má oba na místě zabít. Dokázal by však zabít někoho, v kom nachází zalíbení, někoho, kdo jej nutí přehodnotit svůj dosavadní život? Loajalita vs. skomírající víra v určité morální zásady. Jak se Sun-woo rozhodne? A jaké bude mít jeho rozhodnutí následky? Skrývají se odpovědi v jednom z buddhistických mouder, jimiž je film sevřen? Je na vás, abyste to zjistili.

  • 28.4.2009
  Flakes (2007)

  Neal Down (Aaron Stanford) pracuje jako manažer v cereálním baru (můžete si vybrat klasické corn-flakesy nebo něco stylovějšího, pročež vám budou naservírovány v misce zalité mlékem). Neal Down je však také nadějným muzikantem, který se pořád jaksi nemá k vydání své první desky. K inventuře jeho životních priorit ho přiměje až kompilace dvou faktorů – konkurenčního cereálního baru a extravagantní šatstvo jako na běžícím páse měnící přítelkyně Miss Pussy Katz (Zooey Deschanel). Kapitalismu, láska a umění - to jsou hlavní témata této lehce bizarní romantické komedie.

  • 28.4.2009
  Co jsi dělal za války, taťko? (1966)

  Rok 1943: Spojenečtí vojáci na Sicílii právě obsadili strategicky výhodné městečko. Zdejší vojáci jsou však ochotni vzdát se bez boje teprve poté, co proběhne každoroční festival. Kapitán Cash (Dick Shaw) na nátlak svých podřízených, především poručíka Christiana (James Coburn), nakonec svolí, na velitelství nechá odeslat zprávu „Narazili jsme na mírný odpor“ a po pár skleničkách kvalitního vína se sám vrhá do víru oslav. Následujícího rána čeká roztodivně roztroušené vojáky nemilé překvapení. K městu se blíží generál Bolt a oni mají jenom pár minut na to, aby vystřízlivěli, našli své správné uniformy a začali předstírat, že mají věc pod kontrolou. Celá situace se ještě zkomplikuje milostným trojúhelníkem mezi Cashem, krásnou starostovou dcerou a italským kapitánem Oppem. Skutečná válka se všem protiví, proto začíná nefalšovaná hra na vojáky, plná záměn uniforem, zastíracích manévrů a naprosté ignorace veškerých vojenských nařízení.

  • 28.4.2009
  Cesta (2006)

  Čínský venkov, šedesátá léta minulého století: Li (Jingchu Zhang) je mladá kontrolorka jízdenek, která nejradostnější okamžiky svého života doposud spojovala s dálkovým autobusem, v němž během poklidně ubíhajících cest krásnou krajinou tráví většinu dne. Její kouzelný úsměv dokáže zaručeně zvednout náladu řidiči, panu Cui (Wei Fan), i pravidelným cestujícím, k nimž se jednoho dne přidá šanghajský lékař Liu (Yuan Nie), v němž Li najde zalíbení. Jejich krátké, ale intenzivní milostné vzplanutí, se ukáže být společensky nepřijatelným. Jak dlouho bude trvat nedobrovolné odloučení? Film režiséra Jiarui Zhanga získal tři hlavní ceny na singapurském Asian First Film Festivalu.

  • 28.4.2009
  Kámoš (2006)

  Letargie čerstvě dostudovaného matematika Karla (Daniel Brühl) je hlavním důvodem, proč ho jeho zaměstnavatel přesune z pohodlné kanceláře do hlučné garáže. Jak dlouho vydrží mladík mlčky a za minimální mzdu převážet luxusní automobily? Impulsem k nějaké aktivitě by pro něj mohlo být setkání s Hansem (Jürgen Vogel), spontánním požitkářem, věčným optimistou. Vzdor diametrálně odlišným povahám se z nich stanou kámoši. Jejich nezávazné blbnutí a odvážné jízdy spícím Berlínem začnou ztrácet své kouzlo, když se mezi ně vklíní Hansova dívka Stella (Sabine Timoteo).

  • 28.4.2009
  Vstupte (1975)

  Kdysi býval slavným kabaretním komikem, dnes má problém nezabloudit ve svém rodném New Yorku a nezmeškat tak konkurz pro roli v reklamě na bramborové lupínky. Willy Clark (Walter Matthau) denně svádí boj se senilitou, vlastní hrdostí i zámkem u dveří. Když mu jeho synovec, zneužívaný coby agent, zprostředkuje vystoupení v televizi, reaguje rezolutním „ne!“. Musel by totiž překousnout svou ješitnost a alespoň zčásti obnovit přátelství s Alem Lewisem (George Burns), bývalým kolegou, k němuž neřekl mimo jeviště jedenáct let ani slovo. Zkouška jejich výstupu je však neodvratná. Dokáže se Clark nakonec přeci jen povznést nad Lewisovo prskání a bodání prstem do hrudi? Film vzniknul podle broadwayské divadelní hry Neila Simona.

  • 28.4.2009
  Mladý Winston (1972)

  Snímek Mladý Winston sleduje dospívání Winstona Churchilla tak, jak jej tento státník sám popsal ve svých memoárech. Nechybí tudíž vyrůstání v Indii a zachycení jeho problematického vztahu s rodiči, působení v jižní Africe coby zahraničního dopisovatele a celé vyprávění uzavírají první volby do parlamentu. Film byl nominován na tři Oscary, získal cenu BAFTA (za kostýmy) a Zlatý Glóbus (nejlepší zahraniční, anglicky mluvený film).

  • 28.4.2009
  Nazi Pop Twins (TV film) (2007)

  Prussian Blue je kalifornské hudební duo, hrající dle vlastních slov „bílý nacionalistický folk“. Tvoří jej dvojvaječná dvojčata Lynx a Lamb Gaedovy. James Quinn, filmař z Velké Británie, se rozhodl zjistit, jestli tyto dvě nevinné teenagerské tváře skutečně věří tomu, o čem ve většině svých písní zpívají. Materiál pořízený s několika přestávkami v průběhu jednoho roku mimo jiné ukazuje, že obě dívky byly do svých rolí hrdých bělošek vmanipulovány matkou April, oddaně hlásající nadřazenost bílé rasy. April navíc postupně zjišťuje, že Quinn není nakloněn její zvrácené ideologii a rozhodně nehodlá její neonacistické počínání vykreslit v dobrém světle, z čehož plynou průběžně stupňované konflikty. Dokument byl poprvé odvysílán 19.7.2007 na britském Channel 4.

  • 28.4.2009
  Lůza (1991)

  Glasgowčan Steve (Robert Carlyle) si našel práci v Londýně - společně s nesourodou skupinou dělníků má za úkol zlikvidovat starou nemocnici a uvolnit tak místo luxusním bytům. Náhodou, která se po nějaké době ukáže nebýt až tak šťastnou, potká nezaměstnanou zpěvačku Susan (Emer McCourt). Společně se protloukají životem a třebaže většinu z toho mála vydělaných peněz utratí za nuzné živobytí, nepřestávají snít o šťastnější budoucnosti. Hořká komedie zaměřená na sociální problémy britské dělnické třídy v období „tchatcherismu“ vznikla podle scénáře Billa Jesse, který sám pracoval na stavbě.

  • 28.4.2009
  Obdivuhodný boxer (2003)

  Parinya Charoenphol je jednou z nejpozoruhodnějších postav asijského sportu. Neproslavil se pouze svými činy vně boxerského ringu, ale také rozhodnutím nechat si operativně změnit pohlaví. Obdivuhodný boxer sleduje jeho život od prvotní fascinace silně nalíčenými herci a neohroženými bijci až po ty nejtěžší zápasy nejen s protivníky, ale i se sebou samým.

  • 28.4.2009
  Na prahu temnot (1987)

  Poklidný život Caleba Coltona (Adrian Pasdar) z jednoho malého oklahomského městečka nabere nečekané obrátky, když potká pohlednou dívku Mae (Jennifer Wright). Jejich prazvláštní romantický vztah začíná kousnutím do krku a pokračuje pro Caleba nepříjemným zjištěním, že se právě stal členem nepočetné komunity nočních tvorů, upírů, vedených veteránem Jessem (Lance Henriksen). Pro Caleba nyní nastává obtížné dilema: strávit budoucnost po boku Mae (kterou, ač saje krev, miluje) a přijmout pravidla její upíří „rodiny“, anebo se vrátit k rodině vlastní, k otci a malé sestře, a riskovat tím život svůj i jejich? Přestože odmítá svou lačnost po krvi ukojovat na úkor životů nevinných lidí, uvědomuje si, že nemůže hladovět věčně. Existuje z této zoufalé situace nějaké jiné východisko než smrt, případně trvalé členství v Jesseho bezohledné smečce? Tato v jistých kruzích kultovní upířina nebývalého žánrového rozpětí proslula mimo jiné tím, že v ní jedinkrát nezazní slovo „upír“ a dodnes je považována za jeden z nejpozoruhodnějších snímků Kathryn Bigelow.

  • 28.4.2009
  Na černé listině (1976)

  Pomáhát přátelům je fajn, ale občas vám to může způsobit nepěkné potíže. O tom se přesvědčí Howard Prince (Woody Allen) v příběhu z Ameriky počátku 50. let, kdy bylo v rámci McCarthyho nesmyslného "honu na čarodějnice" připraveno o práci mnoho talentovaných osob, které se provinily pouze svým lehce levicovým smýšlením. Howarda osloví jeho přítel - televizní scénárista, který byl čerstvě přidán na tzv. černou listinu - s prosbou o zveřejňování svých scénářů pod Howardovým jménem. Co se zprvu jeví jako oboustranně výhodná dohoda, začne brzy zajímat výbor pro neamerickou činnost, úporně hledající další potenciální oběť.

  • 28.4.2009
  Su-ki-da (2005)

  On a ona. Dívka a chlapec. Yu (Aoi Miyazaki) a Yosuke (Eita). Dva nedospělí lidé, kteří proti samotě bojují společným sezením a… mlčením. Yosuke hraje na kytaru. Hraje často, hraje rád a hraje neustále tu samou melodii. Věří v budoucnost svého hraní, nic jiného jej ani nezajímá. Nezajímá jej ani dívka, která vedle něho sedává, která jej pravděpodobně miluje, jejíž lásku však neopětuje. Yo bylo sedmnáct let, když Yosukeho prvně políbila, dlouhých sedmnáct let pak trvalo, než se jim naskytla možnost polibku druhého, tentokrát snad již oboustranného. Jenže – využijí ji? Su-ki-da je jednoduchým filmem o složitém vztahu dvou lidí. Dvě jsou rovněž části, z nichž je tvořen. První, plná záběrů na plynoucí mraky a s neustále se opakující melodií. Druhá, spíše posmutnělá, plná zklamání ze života, přesto nesoucí poselství plné štěstí a naděje.

<< předchozí 1 2