Lion (2016)

Čisté, emotívne, skutočné. Pripomienka dôležitosti hodnôt ľudskosti v dnešnom cynickom svete, toho ako veľmi záleží na živote každého človeka. Bez ohľadu na to, kde sa v tomto svete nachádzame, nemôžeme uniknúť tomu, kým skutočne sme. Silné posolstvo slúžiace ako maják pre všetkých, ktorí sú odlúčení od svojich rodín, no stále veria, že nájdu cestu domov.

Hranice (2023)

Komplikovaná téma spracovaná precízne a predovšetkým ucelene, drží diváka v napätí a zároveň ho vyvádza z komfortnej zóny. Zanecháva silné emócie, myšlienky s pozoruhodným významom pre každého, kto si neuvedomuje humanitárnu krízu dodnes odohrávajúcu sa nielen na poľsko-bieloruských hraniciach. Realistická introspekcia na základnú otázku, sú si všetky ľudské bytosti skutočne rovné? Agnieszka zaťala do živého, je to také malé víťazstvo empatie nad hrubosťou a podľa mňa jej vôbec najlepší film.

List praseti (2022)

„List prasaťu“ je aj list budúcim generáciám. Navonok pôsobí ako priame skúmanie generačnej priepasti a nedostatku porozumenia medzi tými, ktorí znášali hrôzy holokaustu a tými, ktorí vyrastali ďaleko od jeho následkov. Avšak vzhľadom na abstraktné rozprávanie a nočnú moru v druhej polovici, môžu rôzni diváci prísť s rôznymi interpretáciami. Vrcholné scény symbolizujú, ako sa tí, ktorí prežili traumu, môžu nechať pohltiť svojou bolesťou a nenávisťou, čo vedie k nekonečnému cyklu násilia alebo pretrhnúť reťaz a začať odznova.

Než skončí léto (2019)

Spracovať takúto tému a pritom nejsť na istotu bol výborný ťah. Citlivo zároveň odvážne nasnímaný unikátny filmový pohľad na rodičovstvo, s precízne vybalansovaným humorom a dramatickým rozsahom bez slzopudných výlevov, len čisté úprimné vyjadrenie emócií. „I'm going to enjoy becoming part of a sky like this.“

Expendables: Postradatelní (2010)

Plytká, prázdna, vynútená reklama na nič. Akčný nemusí automaticky znamenať stupídny, či? Holt niekomu stačí k spokojnosti naozaj málo. Poďte, poďme si zaspievať: Mumbo jumbo, hoodoo lady hoodoo. Boom-lay, boom-lay, boom-lay, boom...

Duna: Část druhá (2024)

Kinozážitok par excellence? Nepochybne. Audiovizuálne orgie? Potvrdzujem. Tak prečo nie za 5? No predsa pre tie drobnosti... deravý scenár, nevyvážené tempo, miestami nelogický príbeh, čudný vývoj postáv a ich ešte čudnejšie rozhodnutia a o nefunkčnej teenage romance linke bez iskry radšej ani (ne)píšem... hm. Chýba tomu hĺbka, nejaká-hocijaká silnejšia emócia. Pastva pre oči a uši, to hej lenže mozog akosi hladoval a srdiečko neposkočilo. Prvý diel mal slušný nábeh, druhý ho nevyužil a zmain$treamoval, vďaka čomu celkom isto uvidíme čo prinesie diel tretí.

Nech svět světem (2023)

Vôbec som nevedel do čoho idem, no a lepšie som urobiť ani nemohol. Absolútne geniálny film. V tom tkvie paradoxne aj jeho jediná slabina. Pri záverečnom "I'll Be There for You" som tušil dve veci, že tu bude v modrom a že ho väčšina nepochopí a hlavne ten famózny záver. Irónia, ach tá irónia. On totižto vôbec nemá ambíciu splniť vaše túžby ani uspokojiť váš hlad po štandardnej zápletke so záverom. Má s vami doslova zatriasť, znepokojiť a prinútiť k zamysleniu. Slúži ako sociálny komentár s posolstvom. Je to aktuálna správa o stave spoločnosti. Žiaľ aj podľa recenzií je jasné, že táto správa k drvivej väčšine nedorazila.

Pořád jsem to já (2014)

Veľmi silné, avšak tematicky príbuzný Otec je predsa len celkom iný level.

Podezřelá (2022)

Malo to pár dobrých momentov, občas nejaká tá vychytávka s kamerkou, no čo z toho keď postavy o ničom, k tomu chaotická presmartfónovaná a len ťažko uveriteľná krimi/love story, navyše ku koncu absurdne prekombinovaná do úplne nelogického záveru. Nuž veru nie je čo vyčítať menej odolným divákom, že to nedali do konca a učinili Rozhodnutie odísť.

Satanské tango (1994)

Ak existuje peklo, tak v miestnom kine celkom isto premietajú práve tento másterpís.