Bingos

Bingos

Jan (Bingo) Binder

okres Hodonín
Krása bez utrpení je kýč...

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 6 7
    • 12.8.2019  10:06
    Swamp Thing (TV seriál) (2019)

Z kraje nejsem typický komixový nerd a před spaním si čtu spíš knížky než DC wikipedii. Postavu Swamp Thinga však znám a mám o ní celkem slušné povědomí a především, Ságu o Bažináčovi od Alana Moora považuju za snad nejzásadnější dílo odrostlého komixu a vlajkovou loď nakladatelství Vertigo. Po startu služby DCU pro mě byl blížící se Bažináč velmi očekávanou událostí. Za druhé: slabá místa v scénáristické kostře samozřejmě nehodlám přehlížet, ale jinak seriál vyloženě naplnil moje očekávání, takže ač moje pětihvězda není úplně objektivní, mám to tak v povaze a stojím si za ní. Nekonzistentnost vypravěčského přístupu vážně občas zamrzí. Na to jak je dílo temné a nekompromisní, je někdy zbytečně polopatické a moc často sahá do zásoby scénáristických berliček a deus ex machina. Možná že se snaží násilně smáznout co nejvíc havěti co nejmenším počtem úderů, stejně jako si myslím, že celá záležitost je tak trochu experiment, která nemá adekvátní mustr, protože vlastně nemá obdoby. Ale to je právě největší klad seriálu. Každou vteřinu přichází s něčím novým. A protože postrádá tu drzou vypravěčskou suverenitu, může to paradoxně spoustu lidí odradit. Titans pokryl potřebu po zábavně drsné a krvavé akci, což je něco, co se hodí k nedospělým hrdinům. Doom Patrol pokryl zas touhu po metahříčkách, co se ani na chvíli neberou vážně. Swamp Thing je dospělý a bere se velmi vážně. Konflikt hromady disfunkčních pseudoantagonistů a hrstky protagonistů (které by spočítal na jedné ruce i nešikovný tesař) zaplní hlavní fokus čočky kamery, ať se vám to líbí nebo ne. Atmosféra, která vztyčený varovný ekologický ukazováček zasazuje do bažiny emoční lability, starých traumat, nedorozumění, chamtivosti a ješitnosti ředěné sem tam kapkou empatie a lásky – no prostě do velmi lidského koktejlu, ta jako by vypadla ze stránek komixů. Do toho je existenciální konflikt proměny Aleca Hollanda/Bažináče katalyzátorem, nikoli hybatelem děje, což by měl být nový kánon pro komiksové originy. Horor, který není prvoplánová přehlídka lekaček a gore efektů, ale temně zelený, plíživý a znepokojivý pocit někde v zadní části páteře. Postavy, které jednají nelogicky, ale ne vinou scénáře (teda většinou), ale prostě protože jsou iracionální, emocionální a komplexní. A mohl bych jet dál. Herecké výkony, Citace předlohy - ať už vizuálními obrazy, názvy epizod, drobnými odkazy, do očí bijícími odkazy nebo vyloženě totalními nerdy záležitostmi (přiznám se, že Blue Devila jsem si musel progooglit), Dunící audio, Digitální i praktické efekty, Znělka (bože jak ta je dobrá) a tak dál. I ten koncept, že každá epizoda měla svůj mirkopříběh, který se sléval do přemostění celé série, je parádní, jen nedobroušený. Zkrátka a dobře první série Swamp Thing je ještě neusazená, ale stříká z ní velmi svěží a tak potřebný přístup ke komiksové látce i k hororovému žánru, stejně jako hmatatelná píle tvůrčího týmu. Jen to potřebuje další prostor. A ne! Odmítám se smířit s tím, že tohle jen tak vyšumí do prázdna z nějakých doteď ještě ne zcela uspokojivě vysvětlených důvodů. Tohle musí mít pokračování. Jakékoli. HEŠTEK SEJF KURVA SWOMFINK!

• 16.6.2019  14:36
    Neon Demon (2016)

Dost mi to připomíná Srbský film. Akorát to místo explicitní surovosti jako ústřední prvek používá její opak - do posledního detailu vyladěný, takřka bezchybný popový vizuál. Což je druh estetiky, který je mi relativně dost vzdálený. Celek jako takový nutně musí vyznít trochu prázdněji, než by bylo uspokojivé. Netuším jestli to byl autorský záměr nebo jenom kouzlo nechtěného, každopádně já to beru. Znepokojivý je snímek právě i díky tomu, jak je přes své drastické výjevy po obrazové stránce tak strašně nezaujatě a chladně líbivý. Té kočce z Galvestonu role brutálně přistála a v kýžených momentech opravdu působila jako diamant mezi sklem. Epizodní role Keanu fakt potěšila. Dal jsem si před filmem brko a nějak mi to prostě celé sedlo. Asi můžu tuto kombinaci doporučit...

• 3.4.2019  21:01
    Galveston (2018)

Poměrně důsledná, zároveň však bezduchá adaptace. Chyběly mi výrazné duševní monology, postavy jsou dost zploštěné, takže mi na nich takřka nezáleželo (jakkoli jsem si je v knížce zamiloval). A pouze na (dost přímočaré) zápletce se tenhle příběh vystavět bohužel dost dobře nedá, přičemž si nic jiného na plátno neodnesl. Civilní, chladnější atmosféra ve výsledku v klidu, ale těch pár vedlejších linek to úplně zabilo. Ben Foster tam sednul, bloncka daj daj. Ergo celkem příjemná, ale i zbytečná jednohubka.

• 23.3.2019  10:08
    John Wick (2014)

Škoda, že to nemá předlohu ve hře, byla by to nejlepší videoherní adaptace. Mám z toho chuť zahrát si prvního Maxe Payna...

• 22.1.2019  19:34
    Titans (TV seriál) (2018)

Pár příběhových klišé tam je. Nemlátí sice do xichtu jako u Green Arrowa od CW (který to ze začátku taky dost příjemně napálil, ale pak šel celkem do průměru), ale některá zápletka mi tak trochu zaskřípala. Každopádně trumfy v rukou seriál má, je si jich vědom a se spoustou věcí se prostě nesere. Postavy fungují všechny (Raven vypadá trochu jak mladá Stevie shae a ve mně se pere chuť pustit si její porno s uvědomělou potřebu nechat se vykastrovat), stejně jako chemie mezi nimi a to prosím pěkně u týmovky, která mívá v názvu "teen". Je to rozhodně svěží - furt je to teda teen, ale je to krvavě temnopřísně hororově teen. Druhá sérka mě asi nemine, ale co mě nemine určitě je chystaný Bažináč, protože ten by s tímhle nastoleným přístupem sakra mohl fungovat!

• 11.10.2018  22:42

Na internetu nikdo neví, že jsi pes. Takže si můžete pár hodin chatovat s chlapama na lesbické seznamce, do krve se mlátit vulgárníma, machoistickýma urážkama s tloupu osmiletých spratků nebo si všelijak jinak pilovat svůj virtuální obraz. Ale pokud máte joo štěstí, třeba se vám podaří dát se dohromady s roztomilou zrzkou, co má ráda Joy Division. Ready Player One je vlastně podobný námrd jako Lego Movie, sází stejná esa - vymazlené akční sekvence, bezchybnou animaci a neustávající hypertlak v podobě pomrkávání na diváka a odkazování na popkulturu. A stejně tak je bez přesahu, zajímavějšího příběhu nebo něčeho co by mě vyloženě vytrhlo. Sympatický lunapark, nic moc víc.

• 24.9.2018  07:57
    Patrick Melrose (TV seriál) (2018)

Béďův herecký koncert si dost krade celou show, ale prasácký despota Hugo byl taky parádní. Jinak to začíná jako Trainspotting přechází to v společenskou satiru až to vyústí jako dost hluboká a temná psychologická sonda završená osobní katarzí. Silné. Proč u nás Aubyn nevychází?

• 26.8.2018  14:17

Všechno je takové polovičaté a roztříštěné a přitom to má v rukou tak silné karty. To prostě zamrzí. Patřím do mizivého procenta populace, které nadchlo BVS, ale nekompromisnost celého projektu je úplně v trapu. Kromě Diany, která je zatraceně sexy je každá složka filmu (dementní zápletka, nudná akce, jalový hudební podmaz, sterilní postavy, křečovitá snaha o humory, stačí si vybrat) nevýrazná jak suchý chleba. A nejhorší na tom je asi to, že to vlastně není ani kdovíjak špatný biják, jen to snahu rozpálit megafrančízu po vzoru Marvelu posouvá zas o pár kroků dozadu, stejně jak to rozmazává xicht celkem zajímavé a jakž takž budované mytologii univerza. Takže v kontextu vyzní docela dost debilně.

• 13.8.2018  19:15
    Deadpool 2 (2018)

Rodinné hodnoty vítězí nad sebenekalejšíma zlobotama. Vždyť je to pěkné. A ta kakaová rytířka štěstěny potahala oči. A ty puberťácké / krvavé fóry prostě asi neomrzí! Občas se vykrádá jednička, ale ono to nejspíš už není moc kam sunout. Takže rodinné hodnoty a dětské pinďoury a pohoda. Fakt jsem se bavil...

• 11.8.2018  15:47
    Baby Driver (2017)

Pomáda revival. Lehké jak vločky, sladké jak cukrová vata a pseudoprďáckých klišé je tu fakt až po kokot. Jako jo, celé je to režírované jako videoklip, což je přístup, který je u celovečaráku určitě majstrštyk nerozesrat a který drapne a nepustí, ale to je vlastně celé. Britská servírka byla dost ňuňu. Asi furt lepší než reálný muzikál, řekl bych...

• 27.5.2018  12:30

Zase jsem to stáhl během pár dní. Jednotlivé díly jsou postavené tak, aby se to do člověka fakt zahryzlo, takže v tomhle ohledu nemůže padnout žádná stížnost. Atmosféru a brutální elektronický podmaz si to drží ukázkově. Ale logika je tu druhořadý nástroj a postavy tak nějak přestávají fungovat. Milion milostných trojúhelníků unavuje a když nejzábavnější charaktery zastupuje tlupa děcek, něco je špatně. Tím spíš, že už i ty děcka mě místama trochu sraly. Je to za takových 3,5, třetí sérii si určitě nitrožilně aplikuju rovněž, ale zas tak u toho nehoním.

• 20.2.2018  20:25
    Hmyz (2018)

Byl jsem na Brněnské premiéře, kde se promítal přenos z Pražské premiéry, kde se promítal film o filmu, který byl o zkoušce adaptace Čapků. Meta na entou. Adaptace samozřejmě svérázná ala Zelenkovi Karamazovi ala Kafkárna ala Švakmajerovina ala entomofobická chuťovka. Filmy o filmu moc nesleduju, takže zákulisí animačních kouzel (i když byly v poměru stopáže dost upozadněné) mě fakt bavilo. A celý zážitek, kterému vévodilo charisma pana umělce, působil ve výsledku jako celkem dojemný Švankmajerův epitaf. "Já jsem vám to říkal!" Hmyz mi udělal radost...

• 16.2.2018  15:16

Pověstný německý "humor" a ranec patosu. Asi ne... Jako je to takové miloučké, milujme se navzájem a tak, ale fakt asi ne...

• 24.1.2018  14:27
    Preacher - Série 1 (série) (2016)

Bez mučení přiznám, že mi komiksy utekly a po první sérii je mám rozhodně v plánu dohnat. Škoda, že už se většina dílů tak blbě shání. Zkušenosti ale rozhodně mám s ústředím scénaristickým duem, stejně jako s domovskou kabelovkou seriálu. A přestože se u nás Preacher-man dočkal spíš vlažného přijetí, mě nezklamal v jediném bodě. Pomalé tempo a styl vyprávění, práce s postavama a parádní vizuál - já vám nevím, ale když jsem to totálně žral u třeba takového Breaking bad, proč by mě to mělo srát tu? Mišmaš žánrů a nápadů a práce s pointama a gradováním mi hráli na notu a styl humoru celkem přes čáru + otevřené zlomeniny, ustřelené péra a motorovkou uřezané končetiny, jak by se mi to nemohlo líbit?. Je tam satira, teologické témata vyzní úplně přirozeně (z úst ožralého kněze a sfetovaného upíra to prostě beru), každá scéna má svůj účel, každá postava má svůj vývoj a přirostla mi k srdci a s divákem to co chvíli na oko vymrdává, což je hra, na kterou jsem velice rychle a rád přistoupil. A to že je to všechno prakurevsky stylové, to je snad jasné, či? Seriálový Constantine celkem pozbyl varlat, Lucifer všeho - možná je to tím, že zatím nemůžu porovnat s předlohou, no za mě je to seriálový objev roku.

• 9.1.2018  11:08

Tato žánrová odbočka Ritchiemu sluší. Dokonce o poznání víc než tvrďácký Sherlock. Jenom je škoda, že takhle velká produkce se málokdy obejde bez jistých kompromisů. O koule nikdo nepřišel, skvělých momentů má film přehršel, ale konvencí fantasy se příběh drží jak klíště. Třeba se díky tomu ta kupa nápadů nerozsypala, rozpočet 1,35 milonu by rozhodně výpravě neslušel a nezamaskovalo by to ani 125 fucků jako u Lock, Stock, ale i tak mám rád filmy, u kterých v půlce ještě nevím, jak se dál vyvinou. Ale to není až kdovíjaká výtka a hlavně - u spoustu jiných režisérů/scénaristů bych to vůbec neřešil. No a zběsile prostříhané vypravěčské sekvence, vymazlené akční scény a chlapácké charisma všech hlavních zůčastněných (záporných a ženských postav včetně) - to už Guye nezapře. Jeden je fakt zvědavý, co má v plánu s tím létajícím Arabem v nasrávačkách. PS film propadl neprávem, škoda potenciální dvojky...

• 19.12.2017  23:34

Tak druhá série mi zas mrdla xichtem o beton. Nesčetněkrát. Tak neuvěřitelný gejzír nápadů se jen tak nevidí. A nejbizarnější na tom je, že přestože seriál víří ve vodách brutální šílenosti, neustále je patrný pevný autorský tvůrčí záměr, ukočírované reálie a v dost nadneseném, holisticky multidimenzionálním významu to dává smysl. Ždíme emoce, dokáže fakt napnout a rozběhat mráz po zádech a vzápětí trhnout bránicí skrze nějaký vymazlený gag. Práce s postavama, kdy se neustále prohazují kladné, záporné a vedlejší role, je tak kurevsky neotřelá a svěží, že by byl Whedon hrdý. No a ve zkratce ještě vypíchnu pár věcí: Windemoor je geniální, hlavní záporačka (a hlavně její vývoj) k sežrání, Tudykův Mr. Priest je libovka a ač nejsem gay, Pantovi bych asi padl k nohám. V podstatě do písmene platí to co jsem psal u komentu k první sérii a další expanze celé té šlamastyky pro mě znamená jediné: nemůžu se dočkat třetí sezóny! PS: Třetí sezóny se podle všeho nedočkáme. Zamačkávám hořkou slzu, tohle byl klenot.

• 10.12.2017  19:20

Vizuál i střih parádní, muzika sedla, pár fakt dobrých režijních nápadů. Scénář ale rval všechny vjemové orgány napojené na soudnost a po přečtení anotace jsem věděl jak film dopadne od dvacáté minuty. Strašně přepálené pseudo stylizované cosi. "Výpovědní hodnota" (či snaha o ni) je fakt spíš jen úsměvná. Ale jak říkám technická stánka šlape a mám rád Dolanského a ještě radši Dorku Nvotovou (po drogové problematice nejpodstatnější důvod, proč jsem si film pustil), takže u mě dobrý. A nutno podotknout, že film má vzrůstající tendenci a svoji sklepáčost fakt nezapře. Pokud by však člověk od filmu čakal něco víc, na československé scéně už je dneska naštěstí ranec filmů, které mu o dost víc dají..

• 21.11.2017  06:41
    Californication (TV seriál) (2007)

Kdysi, někdy v post-pubertě, jsem se v Hankovi viděl. Teď vidím, že tak moc ve sračkách jako on, bych být nechtěl i když se to může chvilkama zdát romantické. Ale jako kámoše bych ho bral i když by bylo zapotřebí dost trpělivosti a benevolence. Hlavně, když by začínalo být pomalu jasné, že se z vlastních sraček pořádně vyhrabat snad ani nedokáže nebo neumí. Jeho šarm, smysl pro humor, názory a spisovatelský um a vkus na hudbu, ženy a alkohol mi totiž fest imponují. O seriálu platí prakticky to samé.

• 12.10.2017  23:00
    Rubber (2010)

Nebudu si pozérsky honit péro nad tím, že jsem z řady vyvolených, co pochopili metafyzickou hloubavost gumy. Já se jen dobře bavil. Prostě montypythovina - ne tak břitká ale fakt kurevsky dobře natočená! Každý POV záběr mě příjemně zašimral na podbříšku a nejednou jsem chytal záchvaty smíchu. Příjemná záležitost!

• 29.9.2017  14:47

Ta moodročka mě nutila myslet na věci, které s filmem moc nesouvisely. A surfování na zombie žralokovi je dost prďácké. Jinak takový šablonovitý, ale furt zábavný biják. Při kocovině úplně v klidu... A fakt mě mrzí, že neprošel můj návrh (já ho sice nikde neprosazoval, ale mohlo to někoho napadnout) na překlad podnázvu: "Mrtví prd ví"

• 11.9.2017  20:25
    Stranger Things (TV seriál) (2016)

Maličká El mě dostala (#nopedo), Hopper z drsné školy bavil, klučičí sebranka těžce v pohodě. Brnkání - co brnkání, ale mohutné drnčení - na osmdesátkovou notu, která kape doslova z každého milimetru, se taky trefilo za padesát bodů. Hororové pofidlávání je tak akurátní. Úplně chápu ten nadšený humbuk kolem celého projektu. Ale mám chuť ty hvězdičky ještě krouhnout a sice kvůli té afektované, nepříčetné, uječené pizdě. Fyzické utrpení v přímém přenosu. Každý její vstup na obrazovku mě sváděl k tomu, prohnat si hlavou páčidlo. Nebo prohnat JÍ hlavou páčidlo. Jelikož je tohle asi nejsilnější emoce z celého seriálu, něco je blbě. Tahle castingová, scenáristická, herecká či bůhvíjaká megabota rozhodně nezůstává odpuštěna, ale nechám to na čtyřech, ať zas nejsem úplně neobjektivní pako. Zbytek je totiž doopravdy celkem bájo.

• 11.9.2017  18:28

Poslední dobou se obecně v námětech hodně hraje na nostalgii. A pokud se netlačí moc na pilu (nebo jinak, pokud zatím je spíš nadšení tvůrců, so si plní klukovský sen a ne zřetelně čitelný, zeleně šustivý kalkul - dívám se tvým směrem, The Force Awakens..), tak je to vážně recept na úspěch. Seth je jasný fanboy a tenhle kulometně ukecaný Star Trek s lehce klaunským nosem mi dává ten parádní pocit vesmírného dobrodrůža, stejně jako kdysi Nová generace aspol. Jasně, není to ani zdaleka tak vtipné a inventivní jako Firefly, ale atmoška je fajn. Fakt fajn. Asi zkontroluju i další díl.

• 6.9.2017  20:15
    Anthropoid (2016)

Tlačí se na akci, na milostné vztahy, hento tamto, na tohle já asi budu pičovat pořád. Ale jinak je to atmosférické, důstojné, perspektiva snímku není černobílá a myslím si, že je to pomník, jaký si tato historická událost zaslouží. Dík za takové filmy. Angličtina s "českým" přízvukem úplně cajk, nerušilo mě to - rozhodně přirozenější varianta, než kdyby se kluci museli učit česky, to by film byl pěkně dlouho v pre-produkci.

• 26.4.2017  21:42
    Sviňák (2013)

Výborný McAvoy!

• 2.4.2017  18:22
    Mordparta (TV seriál) (2016)

To je strašně legrační název.

• 27.2.2017  12:10
    Taboo (TV seriál) (2017)

Výprava, stylizace, atmosféra, hudba, bahno, špína, střeva a krev, to jsem žral s nezřízenou chutí. Hardyho herecká onanie je taky libová, tu jsem ale žral s mírnou rozvahou - člověk má tak nějak strach, že podobně jak Depp z jednoho z nejzajímavějších herců v drtivé většině pozdějších rolí zakrněl v teplého piráta, tak by mohl Tomík z jednoho z nejzajímavějších herců navždy zakrnět v mručícího polomagora. Rozvláčnou zápletku a šokující šachové tahy postavama - to co by mělo pod stylovým balastem tvořit skelet seriálu, jaksi skřípalo jak písek mezi zuby, ergo jsem to už bohužel až tolik nežral. Někde mezi třema a čtyřma - rozhodně to stálo za pozornost, bavilo, ale nijak nevytrhlo.

• 15.12.2016  20:56

Na začátek: Moc tlačení na pilu v melodramatických vztazích postav a možná i moc přestřelek na můj vkus, občas to rušilo / vyznívalo do prázdna. Ale to jsou fakt jen stopové prvky, ostatně název televizní stanice by neměl mít za 'BBC' slovo 'America' pro nic za nic, žeano. Ale jinak jsem nadšený! Asi podobně nadšený, jako když jsem v létě před šesti lety viděl první sérii tehdy ještě prakticky neznámého Sherlocka. Spíš než Sherlocka připomíná však Dirk Doktora na kokainu, který se srazil s Frequently Asked Questions About Time Travel. Teda jako srovnávat to s předlohou je vlastně předem prohnaný boj. Je tam pár drobných odkazů, původní protagonista a koncept vyšetřování, ale jinak je celý ten mumraj vystavěný na zcela nové a neméně šílené zápletce, která reálie tlačí ve všech směrech do ještě větších a komplexnějších rozměrů. A hádejte co, fachá to jak švýcarské hodinky. Všechny postavy jsou nádherně ujeté a srkznaskrz sympatické (drummer girl Amanda, sexy černoška, holistická zabijačka, Rowdy Three i ten huhlající záporák), je to kompletně uhozené, Monty Pythonovský humor se kloubí se šťavnatě krvavou brutalitou (vybaví se jméno Edgara Wrighta) a v kýženém finále, ze kterého jde hlava kolem, to prostě celé klapne. Radujte se. Max Landis stvořil kultovku! Co říct na závěr? Závěrečný cliffhanger jdoucí ruku v ruce s oficiálním oznámením druhé řady dává tušení, že tohle ještě bude velké! A že už je to dost nemalé.

• 9.9.2016  09:05

Neskutečně silné, meditativně přízračné, hluboce osobní... nemluví se o tom snadno.

• 3.9.2016  10:47
    Prach a broky (amatérský film) (2015)

Táhne z toho amatéřina jak z mamutí řitě, ale jaksi to absolutně není na škodu. Přízvisko 'amatérský' by měl snímek naopak nosit jako poctu! Jediné co fakt brutálně skřípe je (ne)herectví a sem tam mě trápil zvuk (po technické stránce), zbytek je však takřka dokonalý. Takže sere pes - scénář by měl vyhrát magnesiu literu a výprava zase oscara. Kdyby tam byly ještě navíc kozy, tak ignoruju i těch pár nedostatků, co to má a dám plné hodnocení.

• 14.8.2016  18:17

Je to taková ta absurdní, neomalená parodie, ale k látce, ze které si to tu prdel dělá (a kterou Bingošek rád) to přistupuje s patřičnou úctou. Logicky mi teda hudba v tom filmu a ty parodie jednotlivých hudebních milníku prostě sedli, stejně jak humor.

<< předchozí 1 2 3 4 6 7