RasputincZ

David Hecht

okres Praha
redaktor na fandimefilmu.cz

• 17.11.2010  00:30

Odsun sudetských Němců je palčivé téma, které Herz zpracoval dobře. Podpořen výborným hereckým obsazením ( v čele s výtečným Rodenem) a podmanivou hudbou vytvořil zajímavou výpověd o muži, který na svoji politickou nestrannost a loyálnost tvrdě doplatil. Škoda strašně sestříhaných scén, které občas působily až zmateně. V porovnání s jedním z nejnovějších dramat z doby II. svétové války – Protektorem se jedná o lepší průměr, který ztrácí na již zminovaném střihu a také z důvodu, že ve mně film po celou jeho stopáž nevzbudil téměř žádné emoce kromě scény s vlakem do koncentračního tábora. Myslím, že 104 minut je na takové sousto zkrátka málo.

• 16.11.2010  18:58
    Živí mrtví (TV seriál) (2010)

Musím říct, že jsem byl velmi zvědav, jak s kusy tlejícího masa Darabont naloží a po pilotním dílu jsem si nový seriál nemohl vynachválit. Má to atmosféru, slušné zombie, zajímavé postavy a pro mě je osobně největší překvapení právě emocionální stránka seriálu. Obzvlášt v pilotu scéna s mrtvou manželkou byla skutečně mrazivá. Druhý díl ještě vygradoval atmosféru, přidal na brutálnosti a do hry přimíchal pár dalších postav. Třetí díl už na akci polevuje a řeší spíš vztah kolem hlavního hrdiny. Škoda, že prostřední část seriálu se neskutečně vleče a postrádá gradaci děje. Poslední díl celou sérii pěkně uzavřel a přesvědčil mě, že Walking Dead patří v letos do seriálového nadprůměru, ale z plného počtu jsem nakonec ustoupil. Přesto pokud by si to udrželo i v nadcházející sérii podobnou atmosféru a přidalo na zápletce, měli bychom se na co těšit.

• 13.11.2010  23:02

Neskutečně ukecaná komedie s typickým Ferrellem. Mark Wahlberg mi v tomto filmu opravdu nesedl, ale není to rozhodně první role, kde jsem ho doslova trpěl. Jen škoda, že po slušném začátku následuje druhá, hluchými místy plná půlka, která vsází na nedotažené "vtípky", které většinou vyjdou v prázdno. Čistě průměrná záležitost, která na první zhlédnutí neurazí, ale nepřekvapí.

• 12.11.2010  17:59
    Podivní (2010)

Což si takhle v jednom pohodovém, americkém městečku zahrát baseball? Mám rád horory s hutnou atmosférou, kde kvůli dění ani nepolknu, očekával jsem to i od The Crazies, ale převažuje zklamání. Většina napínavých momentů proběhne během první třetiny filmu a pak následuje jen zmatené putování hlavních hrdinů, jejichž osud mi byl vážně ukradený. Herecké výkony mi zážitek z filmu nekazily, jen škoda absence zapamatovatelných scén a lepšího konce.

• 8.11.2010  19:39

Velmi, velmi chytlavý dokument. Moore si vzal skutečně velké sousto, ale zvládl ho na jedničku. Rozebral Ameriku doslova do puntíku a i přes mírně manipulativní prvky je dokument velmi úderný. Věřím, že si Moore Oscara za nejlepší dokument vážně zasloužil. Bowling for Columbine leckdy až ironicky kritizuje, porovnává, reaguje, ale hlavně nutí k zamyšlení a případné diskuzi. Vřele doporučuji!

• 7.11.2010  01:01

The Social Network je rozhodně obsahem atraktivnější pro majitele facebooků, přesto se Fincher vzniku současného fenoménu věnuje jen v první třetině filmu a zbytek je drama o příběhu jeho stvořitele. Celý příběh je vyprávěn retrospektivně během probíhajícího, právního řízení. Jeden z hlavních kladů filmu je rozhodně scénář, který zatím považuji za nejkvalitnější letošního roku ( zhlédnuto 6.11.10). Herecké výkony jsou dobré, ale na faktu, že nemůžu Eisenbergera vystát, se nic nezměnilo. Nejvíce mě překvapil Andrew Garfield, který si od naivního klučíka v Imagináriu Dr. Parnassuse celkem polepšil ( nejen finančně). Uvidíme, co v Let me go. Hudba mi přišla až na skladbu Intriguing Possibilities nevýrazná. Fincher je kvalitní režisér a ještě nešlápl vedle, přesto moji osobní topku ( Sedm, Benjamina Buttona a Klub Rváčů) Social Network neohrozil. http://www.youtube.com/watch?v=2vvs4__2XRI

• 6.11.2010  16:52
    Red (2010)

Musím říct, že letos těch akčních týmovek bylo skutečně dost. A-team těžil z dobře seskládaného týmu hrdinů a humoru, ale v Red funguje chemie hlavní bandy postarších zabijáků skutečně na jedničku s hvězdičkou. Bruce Willis hraje, Malkovich nechá vzpomenout na jeho roli v Po Přečtení spalte a H. Mirren je za kulometem skutečně šarmantní. Freeman zahrál spíš svůj standart, ale vzhledem k prostoru, který obdržel, potěšil. I přes obyčejný příběh, který jsme měli možnost vidět už x-krát, jsem se bavil výborně.

• 31.10.2010  21:25
    Harry Brown (2009)

Já nevím. Proč mě bude Michael Caine vždy spíš takový britský Morgan Freeman, než Clint Eastwood. Věřím, že si roli akčního důchodce toužícího nastolit pořádek užíval, ale ani to nemění nic na tom, že Harry Brown je jen surovější britská odpověd na Gran Torino, která kvalitu Gran Torina nedosahuje.

• 31.10.2010  19:59

Ben Affleck se ukázal ve velkém stylu. Pro svůj první film získal špičkové herce i neherce žijící přímo v Bostonu a vše to jen přidává na autenticitě díla. Hlavní herecké obsazení je úžasné. Nejvíce mě zaujal svým výkonem Ed Harris, který miluje děti. Freeman vzhledem k prostoru hrajé také dobře, ale jeho chvíle příjde v závěrečných cca. 10 minutách filmu. U C. Afflecka mi celkem vadila ze začátku ta nevinnost, která byla s jeho postavou a hlavně vzhledem spjata. Nutno říct, že to bylo úmyslné. Ve výsledku rozhodně lepší než Tajemná řeka, především co se týče emocí a hlavně hloubky. Závěrem Tajemné řeky jsem byl zklamaný, zatím co zde jsem byl unešen. Snad se mi ještě nestalo, abych u jednoho filmu tipoval už 3x konec :) P.S.: Scénka, kde se zminuje televizní hlasatel o zápase Bruins vs Flyers samozřejmě potěšila! http://www.youtube.com/watch?v=-8dULwUaVoM

• 29.10.2010  22:26
    Monstrum (2008)

Cloverfield není tak tajemný jako Záhada BlairWitch ani tak autentický jako REC. A dokonce mi nepřišel ani tak monstrózní jako Godzilla. Příběh je béčkové klišé, které vám rozzuzlení katastrofy neposkytne, a proto se musíte spokojit s hloupým žvatláním hlavního kameramana, který vás bude doprovázet téměř celý film. Za kvalitní zvuk, stříh a jednu scénu v tunelech ještě tři hvězdy.

• 24.10.2010  11:09

Vizuálně perfektní jak bývá u Snydera zvykem, ale to je tak všechno. Oproti například velmi dějově podobnému Valiantovi zde vítěží úžasná animace, kterou považuji za nejvydařenější letošního roku. Ostatní je rutinní práce, která se opírá o spoustu klišé momentů a celková atmosféra filmu se tak proměnlivě kolíbá z depresivního příběhu ztracené a uvězněné sovy do klasicky naivního animáku. Je to tak, jak napsala spousta přede mnou, Snyder točil animák, ale zřejmě si nebyl úplně jist, jakou věkovou kategorii tím vlastně chce zasáhnout, část filmu působí spíš pro starší kategorie, ale následně si Zack uvědomí, že je přeci jen ten film zatím moc ponurý, a proto tam rychle naprosto nevysvětlitelně obživí malou sovičku, aby se přeci jen neřeklo a film šel i lépe naodbyt. Z mého pohledu zatím nejslabší Snyderův film.

• 22.10.2010  12:21

Neskutečně poutavé drama, které reaguje na budoucí hrozbu neonacismu a americkou svobodu slova. Film doslova nutí k hlubokém zamyšlení. Přesto je film především rodinné drama, hlavní příběh se točí kolem Dereka, kterého poznamenala smrt otce, za kterou viní obyvatelé černé pleti. Ve městě se cítí stejně jako další osoby bílé pleti ohrožen, pevně věří, že právě imigranti jsou zkázou ameriky, která brání bílým občanům pracovat. Cameron, hlavní pohlavár neonacistického hnutí ve městě vidí v Derekovi potencionálního vůdce, který má charisma a schopnosti vést dav. Z Dereka se stal zapřísáhlý neonacista s hákovym křížem přes půlku hrudi a vše vyvrcholí právě nazačátku filmu, který je nejbrutálnější scéna z celého filmu. Bohužel následnou osvětu ve vězení jsem Derekovi vůbec nevěřil, působilo to neskutečně naivně. Jsem si jistý, že kdyby byla delší stopáž, filmu by to rozhodně prospělo a ted nemluvím pouze o části ve vězení, ale třeba i závěr je dost uspěchaný. Edward Norton je naprosto fenomenální a Edward Furlong mu velmi schopně sekunduje. Především závěr dost vyzdvihuje výborná hudba Anne Dudley. Kult hákového kříže je vůbec první film, který jsem o neonacismu viděl a nebýt kýčovitého konce a pro mě osobně neuvěřitelné, vězěnské osvěty, bylo by to za 5*. http://www.youtube.com/watch?v=pp2eV7QEK0A

• 19.10.2010  12:46

Andyho pokoj po 11 letech vypadá smutně a zašle. Po podlaze stále pobíhají hlavní hrdinové v čele s Woodym a Buzzem, ale chybí jim ostatní milé hračky, které tak doplnovaly Andyho pokoj (vojáci, pastýřka, opičky, mikrofon, tučnák a další). Je to logické, Andy jde na výšku a nemá chut ani čas si s hračky hrát. Mrzelo mě to, protože právě kvůli neskutečné fantazii co všechno dokáží lidé z Pixaru převést do živé podoby, mám Toy Story nejradši. Omylem (který je dost podobný dvojce) se parta dostává do komplexu Sunnyside. A právě zde mi Pixar opět vzkázal, že je ve formě. Při uvítání hrdinů v Sunnyside je vidět, kolik nových, pestrých a nápaditých hraček si pro vás Pixar opět přichystal. Brzy na to se taky ukáže záporák, který je vlastně jen zlomená hračka, která ztratila milujícího majitele ( opět menší podobnost s druhým dílem – zlatokopem). Útěk je nápaditý, nejvíce mě pobavil pan Brambůrek tedy pan Tortilla! A hlídací opici považuji za jednu z nejstrašidelnějších postav animovaných filmů vůbec :) Akční část na skládce ( tolik podobná té z letiště ve dvojce, kde se vám aspon vryje do paměti pás se zavazadly, zde nic převratného není) je pro mladší diváky určitě plná napětí, ale starší divák může zůstat klidným, protože předem ví, že tohle je Toy Story a žádný z tolik oblíbených hrdinů prostě nemůže, ba dokonce nesmí zemřít! Konec je vážně nádherný. Viděl jsem všechny filmy od Pixaru a jen v UP (při rekapitulaci staříkova života) a na konci Toy Story 3 se podařilo tak perfektně vytvořit emoce i za pomocí hudby. Bohužel slza neukápla, ale žádný animák k tomu ještě neměl tak blízko. Po zhlédnutí How to train your dragon jsem myslel, že by letos Pixaru mohl Oscar proklouznout mezi prsty, ale ted o tom dost pochybuji a jsem vážně zvědav, jak to dopadne, protože Pixar znovu ukázal, že jsou v animovaných filmech nejlepší.

• 17.10.2010  22:21

Je neuvěřitelné, jak může hlas jedné osoby nabýt nesmrtelnosti. Rudolf Hrušínský je Pán herec a právě on je pilířem celého filmu. Propojení jednotlivých časových rovin funguje dobře a zážitek z filmu to rozhodně nekazí. Film má několik velmi silných scén. Například odvedení tatínka, závěrečný návrat, ale dominantní scéna pro mě byla návštěva v kriminále. Když při vstupu Hrušínský pošeptá vnukovi, aby se nezminoval otci o smrti maminky. To byl pro mě asi nejsilnější moment filmu. Nepamatuju si, kdy jsem naposledy narazil na film, který by měl tak vystihující název...

• 14.10.2010  21:55
    Znamení (2002)

Výborně navozená atmosféra. Především ten televizní záznam působil během prvního zhlédnutí mrazivě. Mel Gibson je zkrátka výborný. Hodnocení dost snižuje absence výraznější závěrečné pointy, na kterou jsme u Shyamalana po Šestém Smyslu tak zvyklí. Škoda.

• 13.10.2010  19:54
    Město (2010)

V porovnání s Gone Baby Gone je příběh jednodušší a film celkově postrádá jakékoliv dějové zvraty. Vše je předvídatelné už z traileru a vy jen očekáváte, kdy se Dougova milostná aférka provalí a co bude následovat. Město těží především z výborně napsaných postav, které jsou všechny zajímavé a dobrých hereckých výkonů ( hlavně Jeremy Renner zaujal). Affleck si pohrává s myšlenkou, jak jedno místo, jedna čtvrt může zkazit generace mladých lidí, kteří jen jdou ve šlépějích svých rodičů nebo neumějí žít jinak. Přesto jsem za tou hromadou akce, lásky, lží viděl i něco víc. Na konci Gone Baby Gone Affleck naznačil, že člověk se prostě změnit nemůže. V jeho druhém filmu se naopak snaží diváka přesvědčit, že se člověk dokáže změnit, pokud má opravdu pro co bojovat. Jediné, na co si mohu stěžovat je hudba. Právě hudba mohla podpořit emocionální stránku filmu. Emoce ve filmu sice fungovaly, ale ne tak lehce uvěřitelné jako v jiných snímcích ( Eastwood v Gran Torinu, Al Pacino na konci Heat nebo třeba Gone Baby Gone). I tak považuji The Town za jeden z nejlepších filmů letošního roku a pokud si Affleck udrží tak vysokou latku svých režisérských počinů, můžeme očekávat, že se zařadí mezi elitu žánru.

• 11.10.2010  16:41

Zezačátku dobře se rozjíždějící komedie, ale s odchodem Alana Arkina humor vázne a nezachrání to ani Steven Carrel svými pohledy. Osobně moc nechápu Arkinovu nominaci na Oscara, ale to není poprvé. Dobrý byl také Greg Kinnear v roli sebevědomého otce – tahouna rodiny. Závěrečný tanec Abigail byl úsměvný, ale čekal jsem víc. Chvílemi Malá Miss Sunshine odbočuje do rodinného dramatu a rozhodně to není čistokrevná komedie, přesto jsem se po dlouhém rozhodování mezi 3* a 4* přiklonil k té lepší variantě. Už dlouho jsem nebyl tak nerozhodný. P.S.: K lepšímu hodnocení jsem se z části přiklonil také kvůli této skladbě, která je vážně hezká http://www.youtube.com/watch?v=RSF21mYLnNI

• 10.10.2010  11:40
    Šťastlivci (2008)

The Lucky Ones je příjemný road movie, který staví především na výkonech ústředního hereckého tria ( Robbins, McAdams, Peña). Tři američtí vojáci se vrací domů a postupem času zjištují, že mají tolik společného a přitom jsou tolik rozdílní... Jejich příběh se různě klikatí a má pár překvapivých momentů, přesto jsem měl pocit, že se ve druhé polovině děj už trochu táhne.

• 8.10.2010  21:54
    Piraňa 3D (2010)

Koukali jste se někdy na Čelisti I. a říkali jste si, jak by to asi vypadalo, kdyby se to všechno podělalo a žralok napadl otevřenou pláž ( nepočítaje toho chlapce na madraci) ? Přesně to vám předvede Alexandre Aja v Pirana 3D. Skutečně perfektní béčko. Samozřejmě příběh je prostější a opět se setkáme s partou hrdinů, kteří to zvládnou, ale přesto jsem neviděl od prvních Čelistí od Spielberga tak povedený horor s tématikou mořských oblud! Mé zvrácené Já pleská radostí a smrtelně lituji, že jsem film neviděl v 3D projekci...

• 8.10.2010  15:54
    Byl jednou jeden... objevitel (TV seriál) (1997)

Tohle považuji za absolutní vrchol Byl jednou jeden seriálů, které musí milovat snad každé dítě ;)

• 8.10.2010  15:51
    Byl jednou jeden... život (TV seriál) (1987)

Biologie ještě nikdy nebyla tak zábavná...

• 8.10.2010  11:46
    Dinosaurus (2000)

Tento animák mám vážně rád. Nádherné technické zpracování děti určitě zaujme. Příběh je sice jednoduchý, ale obsahuje vše, co by kvalitní animák pro děti měl obsahovat. Odvahu, lásku, dobrodružství a putování do vysněného údolí skrývá hromadu napětí. Rád bych také vypíchl nádhernou hudbu od James Newtona Howarda. http://www.youtube.com/watch?v=oNTha7uxUDA&feature=related

• 7.10.2010  14:47

V animovaných scénách mírně připomínající Waltz with Bashir ( vizuálně). Narozdíl od Waltz with Bashir je zde animovaná část pouze k usnadnění některých scén, které asi s daným rozpočtem nebyly možné. Lial, Hassan a následně Maradona byli nejspíš dobří tanečníci. I přes jejich nezpochybnitelný talent mě vážně nebaví koukat přes +- 40 minut na sestříhané duely mezi breakdance teamy. A v druhé půli filmu se skutečně nic jiného nekoná. Osobně bych více uvítal větší množství emocí, které film možná mohl obsahovat. Potenciál role matky byla také nevyužita. Vzhledem k tomu, že se jedná o dokumentární film, který reflektuje na situaci přistěhovalců v Neměcku, kteří to tam mají určitě složité, byl jsem vlastně docela spokojen. Jen kdyby ve filmu nebylo tolik hip hopu a tancování...

• 5.10.2010  23:19

Nepamatuju si, že bych si někdy kleštil cestu k hlavním hrdinům tak složitě a zdlouhavě. Přesto se nedá popřít fakt, že Yeopgijeogin geunyeo je upřímná, romantická komedie, které nejvíce škodí přepálená stopáž a musím říct, že po zhlédnutí první části jsem vážně přemýšlel nad odpadem, protože celá první část je slepena z různých "blicích, motelových a vězenských scén" a vše završí naprosto dementní a trapná scéna s dezertérem. Druhá část je už lepší a vše dovrší vážně pěkný epilog, který je sice naivní shoda náhod, ale stejně jim to budete přát. At už domině nebo chlapci, který nemůže vystát, když někdo zvrací.

• 2.10.2010  09:59
    Ben X (2007)

Ben X je belgické drama zasazené do života chlapce, který je autista a v běžném životě je šikanován svými spolužáky. Utíká do virtuálního světa jménem Archlord. V prvních cca. 20-minutách filmu jsem byl ohromen propojením hry s realitou. Vzájemné doplnování se funguje perfektně. Ve světě Archlord Ben hraje s kamarádkou Scarlite, virtuální hráčkou, která se mu brzy stane zásadní oporou. Film je také obohacen o malé úryvky dokumentárních rozhovorů jednotlivých postav filmu, které se snaží gradovat napětí a naznačují, jak příběh šikanovaného chlapce dopadl. Plné hodnocení po zvážení nedám za konec, který jsem sice hrdinovi od srdce přál, ale jsem realista...

• 2.10.2010  00:34

Ekonomice nerozumím a makléřství a koloběh na burze je pro mě jedno velké tajemství. Tak či tak se na to pěkně kouká a o to je lepší fakt, že se mezi těmi nekonečnými čísly najdou i opravdové emoce. Shia LaBeouf se hodně snažil, ale byl značně zastíněn J. Brolinem a především Michaelem Douglasem. Jediné, co mi zabránilo v plném hodnocení byl mírně přeslazený konec a střih, na který jsem si nemohl zvyknout. Obzvlášt při scéně v metru, kde jednotlivé dialogy propojoval rychlý záblesk, jedoucího vagonu mi vážně vadil. Tématicky charizmatičtější verze Zeitgeistu v lepším kabátku a zcela jistě nejlepší film od Stonea od dob Vítězů a poražených.

• 28.9.2010  22:37

Tokyo. Jeden bod. Bod, který spojuje dvě osoby, neznající se navzájem. Úspěšného muže, který se potácí kolem krize středního věku a mladou dívku, která zatím neví, jak naložit se svým životem. Obě je spojuje osamělost. Jsou ztraceni. Nacházejí v sobě východisko, útěk. Sofia Coppola nás provádí jejich skromným, komorným příběhem neskutečně citlivě. Pečlivě volená hudba a scénář vše jen podtrhuje. Šarmantní Bill Muray a NÁDHERNÁ Scarlet Johansson hrají své role vážně věrohodně a jejich emoce působí skutečně. Závěr celého filmu je na Ztraceno v překladu to nejkrásnější. Závěrečné záběry odjezdu z Tokya podnícené opět skvělou hudbou jen symbolizují konec krásného, lidského příběhu. Stalo se Vám již někdy, že by se pro Vás stala 90 minutová projekce filmu to nejkrásnější za celý den? Já to zažil a za to děkuji.

• 28.9.2010  00:30
    Svítání (2009)

Snímek jsem viděl s půlročním odstupem, takže jsem počítal s menším zklamáním, ale rozhodně jsem nečekal, že bude tak veliké. Trailer mě naladil a celkově se mi zamlouval námět filmu. Ovšem to, co přišlo během filmu bylo otřesné. Ethan Hawke mi přišel celý film nějaký zaražený a nepůsobil na mě vůbec přesvědčivě. Willem Dafoe jakožto hlavní "bad ass" celého filmu kompletně selhal. Začátek byl celkem dobrý, i návštěva nezvaného hosta v Edwardově domě nebyla špatná, bohužel následovala klasická omáčka, skladající se z automobilových honiček, nekonečného pronásledování a vše bylo okořeněno krátkou dějovou linií ohledně dcery hlavního zápornáka, která sloužila k tomu, aby bratr Edwarda prozřel. Čekal jsem, kdy tedy začne ta válečná vřava, která by zakončila celý film a namísto toho se mi dostalo krvavých jatek, které mi přišly, ale tak stupidní, že jsem byl rád, že už je konec.

• 28.9.2010  00:15
    Moře lásky (1989)

Průměrná záležitost, která zaujme pouze Al Pacinem a vedlejší rolí Johna Goodmana. Neustálá nejistota hlavního hrdiny s postavou Ellen Barkin působí ke konci vážně uměle. Ovšem první scéna s replikou pistole mě vážně pobavila.

• 26.9.2010  12:56
    Kick-Ass (2010)

Kick-Ass byl příjemný film svojí inovací a hlavně mladým nadhledem, ale já si nějak neuměl udělat srandu z námětu, který je sice vtipně, mladě obalený, ale pořád je to jen marvelovská šablona o looserovi, který se stane, at už sebe vtipnější cestou hrdinou. Z průměru to pro mě vytahuje věrohodná Chloe Moretz a Nicolas Cage.