• Western

Hořkost (1986)

Naozaj krásne natočená trpká komédia so skvelými hereckými výkonmi.Jack Nicholson bol výborný a Meryl Streep zahrala svoju rolu nádherne,bola radosť ju sledovať.Aj hudba bola prekrásna.Veľmi sa mi tento film páčil aj so všetkými drobnými detailami,ktoré prispeli k celkovému dobrému dojmu z neho.

Horko (1984)

Od začiatku filmu bolo zrejmé,že to nebude len tak hocijaký film.ktorý by zapadal do bežnej filmovej produkcie.Celý film je natočený veľmi svojským,nekonvenčným štýlom a je plný zvrhlého a drsného humoru pri ktorom diváka občas aj poriadne zamrazí.Tvár toho nezbedného chlapca zo statku mi bola akási povedomá hneď ako sa objavil vo filme.Neskôr som si spomenul,že ten herec hral aj chlapca v slávnom filme Volkera Schlondorffa -Plechový bubienok.Herci zahrali svoje postavy znamenite a Lee Marvin bol jednoducho neodolateľný!

Bezstarostná jízda (1969)

Veľmi silný film o vnútornej slobode.Nekonečné americké diaľnice,rozľahlá krajina,prírodné scenérie-proste nádhera.Takých sprostých,primitívnych buranov,ktorí na konci filmu zabili Billyho a Wyatta je aj na Slovensku požehnane.A nie iba na Slovensku.Podobných idiotov je určite mnoho v každej jednej krajine.

Nevinný (1976)

Skvelé herecké výkony,dekadentné kostýmy a dekorácie,nádherne natočené posteľné scény.Vynikajúca hudba vytvára tú správnu atmosféru a spolu s precíteným herectvom napomáha vzniku jedinečného filmu.

Muž z Acapulca (1973)

Asi najlepšia rola Jeana-Paula Belmonda.Mohol v nej naplno prejaviť svoj talent a vyblázniť sa do sýtosti.Vynikajúca zábava,jeden skveký gag za druhým.Film má výborný spád.Režisérovi sa podarilo vytvoriť filmovú koláž zloženú z parádne vtipných scén.Bravó,bravó a ešte raz bravó!!!

JFK (1991)

Herecké obsadenie snov.Herci boli ochotní hrať v tomto filme za výrazne nižší honorár ako obvykle pretože považovali danú tému za veľmi dôležitú.Cieľom Stonea bolo vytvoriť kontra-mýtus voči mýtu,ktorý predostrela verejnosti Warrenova komisia.Chcel vzbudiť v americkéj spoločnosti znova záujem o prípad a aby sa znova prešetril.Čiastočne sa mu to podarilo.V októbri 1992 prezident George H. W.Bush podpísal zákon nariaďujúci vytvorenie výboru na opätovné prešetrenie atentátu.Výbor pracoval do roku 1998 a počas jeho existencie sa znovu vypočuli svedkovia,aj takí,ktorí predtým vypočúvaní neboli.Vláda USA odkúpila Zapruderov film a predstavila ho verejnosti.Vo filme si zahrali cameo aj skutočné osoby zainteresované do prípadu.Napríklad Jim Garrison si zahral Earla Warrena,ktorý vypočúval vo väzení Jacka Rubyho.Herci sa v rámci príprav na svoje roly stretli s príbuznými a priateľmi osôb,ktoré mali stvárniť.Stone si najal bývalú študentku z Yale University-Jane Rusconi,aby zostavila tím,ktorý mal nazhromaždiť toľko faktov o prípade koľko je len možné.Zo všetkých skvelých hercov,ktorý sa vo filme objavili urobil na mňa najsilnejší dojem Gary Oldman stvárňujúci Lee Harvey Oswalda.Silne mi utkvela v pamäti aj postava Davida Ferrieho(Joe Pesci) a jeho hrozná parochňa.A to obočie!Fantázia!Aj Tommy Lee Jones v úlohe Claya Shawa je veľmi rozkošný.

Cesta z města (2000)

Filmová pochúťka,akú nedokáže ukuchtiť len tak hocikto.Tomáš Vorel má na to svoju tajnú receptúru.Dáme do toho bylinky rôzneho druhu,všakovaké huby,chlast od výmyslu sveta,čerstvú zabíjačkovú krv,pridáme trochu erotiky,výdatne to ochutíme vorelovským humorom a okoreníme štipkou smútku.Marihuánový dym sa postará o dobrú arómu.Nesmieme zabudnúť na hlavnú ingredienciu,ktorou je Tomáš Hanák.On a jeho hereckí kolegovia tomu všetkému dodávajú ten správny šmak.Vrele odporúčam!Ja som si to parádne vychutnal.

Zabriskie Point (1970)

Milujem filmy a hudbu z tej doby,keď spoločnosť v USA prechádzala rozsiahlymi zmenami.Tie zmeny zasahovali do všetkých oblastí spoločnosti.Narastal rozkol medzi mladou generáciou a starou konzervatívnou Amerikou,ktorá sa nechcela zmieriť s prebiehajúcou premenou spoločnosti.Antonioni perfektne zachytil duch tej doby so všetkým čo k tomu patrilo:študentské nepokoje,hnutie hippies,rôzne radikálne organizácie,policajná brutalita,rasizmus.Dôležitou zložkou filmu je skvelá muzika.Skupina Pink Floyd je jednou z mojich najobľúbenejších.Jej členovia boli dosť naštvaní,keď prvýkrát videli hotový film.Venovali mnoho času a energie na nahratie skladieb do filmu,ale Antonioni napokon použil len dve.Rick Wright zložil skladbu,,The Violent sequence" ku záverečným scénam,ale Antonioni napokon použil prerobenú verziu,,Careful with that axe Eugene".Z,,The Violent sequence" sa neskôr vyvinula skladba,,Us and them",ktorú Pink Floyd použili na svojom slávnom albume Dark side of the moon z roku 1973.Vo filme zaznie aj zopár country skladieb,ktoré asi majú reprezentovať konzervatívnu časť USA.Nádherná je milostná scéna odohrávajúca sa na mieste zvanom Zabriskie Point v Udolí smrti.Do toho znie výborná skladba od Jerryho Garcii,gitaristu kapely Grateful Dead.Výborné sú záverečné scény zobrazujúce predstavy Darie plné explózií.

Ledová bouře (1997)

V tomto filme sa miešajú dokopy pocity trápnosti,humoru a smútku.Zobrazuje dva svety.Na jednej strane svet ,, dospelých"aj so svojimi nevyriešenými partnerskými vzťahmi.Zrkadlovým obrazom k ich svetu je svet dospievajúcich detí,v ktorých sa začína prebúdzať sexualita a vytvárajú sa medzi nimi komplikované vzťahy.Medzi rodičmi a ich deťmi narastá bariéra a citový chlad.Celé to perfektne dokresľuje tá ľadová búrka,ktorá vonku vyčíňa.Vo filme si zahrali mladí talentovaní herci(Christina Ricci,Elijah Wood,Tobey Maguire),z ktorých sa medzičasom stali svetoznáme filmové hviezdy.Postavy ,,dospelákov" sú tiež bravúrne zvládnuté.Celé to dokresľuje poetika Anga Leeho.

Let číslo 93 (2006)

Tento film si každý rok pozriem 11.septembra a pripomínam si udalosti,ktoré šokovali celý svet.Veľmi dobre si pamätám na to,že keď som prvý krát videl zábery na dymiace dvojičky tak som nechcel veriť vlastným očiam.Nielen ja ale aj mnoho ľudí na celom svete si mysleli,že USA sú nezraniteľné.Toto bol prvý prípad,keď boli napadnutí na ich vlastnom území.Japonci síce zaútočili na Pearl Harbor,ale ten bol vzdialený stovky kilometrov od pevniny.11.septembra zasiahli teroristi Spojené štáty priamo do srdca.Ešte aj teraz po rokoch keď si pozriem zábery na lietadlá narážajúce do WTC tak mi behajú po chrbte zimomriavky.Nezahynuli tam len Američania ale aj ľudia mnohých národností,ktorý tam pracovali.Paul Greengrass tie udalosti zobrazuje veľmi realisticky,ale zároveň aj veľmi ľudsky.Herecké výkony sú civilné.Hudba je minimalistická,znie nenápadne v pozadí a nesnaží sa navodiť sentimentálnu náladu.Výsledkom je emocionálne silný film,ktorý je o to desivejší,že sa tie udalosti skutočne stali a nieje to výmysel nejakého scenáristu.